Українська література в аудіо: записи радіо «Культура» для підготовки до ЗНО

В ефірі радіо «Культур» періодично звучать твори, які є в цьогорічній програмі ЗНО з української мови та літератури. Підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання – у розпалі. А отже, саме час зазирнути до радійних фондів та переслухати записи, які точно стануть у пригоді. «Нова українська школа» публікує добірку записів.

Чому це варто зробити:

  • прозові твори звучать голосами відомих українських акторів, а поезії – навіть голосами самих авторів (і це дуже рідкісні записи);
  • слухання – це відпочинок для очей, можна слухати, наприклад, під час прогулянок на свіжому повітрі;
  • інтонації відкривають нові сенси, а професійна гра акторів змушує буквально «проживати» твір, затамувавши подих.

І ще одна важлива деталь: на сайті ukr.radio є можливість завантажити запис. А отже, ви можете сформувати власний плейлист для підготовки до ЗНО.

1. «Слово про Ігорів похід»

Радіовистава за «Словом…» у перекладі Максима Рильського. У головних ролях – Костянтин Степанков (Боян), Аркадій Гашинський (Святослав), Ада Роговцева (Ярославна), Віталій Розтальний (Ігор).

Слухати

2. Іван Котляревський, «Енеїда»

Запис знаменитої вистави Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка. У головних ролях – Анатолій Хостікоєв (Еней) та Наталія Сумська (Дідона).

Слухати:

3. Творчість Тараса Шевченка

Зрозуміти Кобзаря, його переконання та ідеї – про що саме й навіщо він писав – допоможуть майстерні читання його творів іншими митцями.

4. Пантелеймон Куліш, «Чорна Рада»

Радіовистава за твором «Чорна Рада» триває близько чотирьох годин. Це унікальний запис, що зберігається в радійних фондах. Текст від автора читає Богдан Ступка. У ролях: Віталій Розстальний (Шрам), Лесь Задніпровський (Петро), Віктор Цимбаліст (Черевань), Лариса Хоролець (Меланія), Наталя Сумська (Леся).

Слухати:

5. Леся Українка, «Лісова пісня»

Радіопостановка, під час якої ви буквально відчуєте себе частиною казкового світу, вигаданого поетесою. У ролях: Ада Роговцева, Богдан Ступка, Олександр Ігнатуша, Лариса Кадирова.

Слухати

6. Поезія Павла Тичини

У фондах «Українського радіо» зберігаються раритетні записи – Павло Тичина читає власні вірші «Розкажи, розкажи мені поле», «Їдемо з Великої Багачки».

Слухати

7. Поезія Максима Рильського

У радійних фондах є щонайменше три вірші, записані голосом самого Рильського – «Троянди і виноград», «Пісні» та «До Рони».

Слухати

8. Олександр Довженко, «Зачарована Десна»

Як відомо, за жанром «Зачарована Десна» – кіноповість. Тобто в ній багато візуальних образів. Вас здивує, наскільки яскраво їх можна передати лише за допомогою звуків у радіовиставі. У головних ролях – Віталій Розстальний, Вячеслав Сланко, Микола Шутько, Ольга Сумська.

Слухати

9. Поезія Василя Голобородька

Поезія Василя Голобородька – тема однієї з програм Івана Малковича «Поетична антологія від Тичини до Жадана». Малкович сам читає вірші Голобородька.

Слухати

Бонус для натхнення

Випуск програми «Книжковий лабіринт», тема якого – «Як розповідати сучасним дітям про знакові події нашої історії?». Гостя ефіру – Зірка Мензатюк, авторка книжки «Таємниця козацької шаблі», яка витримала 14 перевидань і увійшла до шкільної програми.

Слухати

Нагадаємо, на час карантину, коли школярі навчаються дистанційно, радіо «Культура» збільшило кількість освітнього контенту в ефірі. Щодня з вівторка до п’ятниці о 12:00 виходить спецпроєкт «Шкільна класика» – радіовистави за творами української та світової літератури.

А в проєктах »Радіотеатр» та «Вистава без антракту» звучать вистави не лише зі шкільної програми, а і для додаткового навчання. Зокрема, тут можна ознайомитися з творами, які вивчають в українських вишах.

Джерело: сайт «Нова українська школа»

Ілюстрація: Суспільне 

comments powered by Disqus