Команда «Зворотного відліку» як оркестр: Катерина Феленюк та Петро Стебницький про токшоу

Команда «Зворотного відліку» як оркестр: Катерина Феленюк та Петро Стебницький про токшоу

09:59,
15 Лютого 2021
10153

Команда «Зворотного відліку» як оркестр: Катерина Феленюк та Петро Стебницький про токшоу

09:59,
15 Лютого 2021
10153
Команда «Зворотного відліку» як оркестр: Катерина Феленюк та Петро Стебницький про токшоу
Команда «Зворотного відліку» як оркестр: Катерина Феленюк та Петро Стебницький про токшоу
Продюсерка творчого об’єднання суспільно-політичного мовлення Катерина Феленюк і шеф-редактор токшоу «Зворотний відлік» Петро Стебницький розповіли корпоративному сайту Суспільного про успіхи токшоу протягом майже двох років в ефірі, оновлення в новому сезоні та власні враження від роботи в команді «Зворотного відліку».

15 лютого на суспільному телеканалі «UA: Перший» стартує новий сезон суспільно-політичного токшоу «Зворотний відлік». Над його створенням працює професійна креативна команда, яка робить усе для того, щоб глядач Суспільного мовника отримав якісну і фахову дискусію.

Перед стартом нового сезону проєкту ми поспілкувалися з людьми, які не перебувають під прицілом телекамер, але є безпосередньо творцями «Зворотного відліку». Катерина Феленюк, продюсерка творчого об’єднання суспільно-політичного мовлення та Петро Стебницький, шеф-редактор токшоу «Зворотний відлік», розповіли про успіхи токшоу протягом майже двох років в ефірі, про оновлення в новому сезоні та власні враження від роботи в команді «Зворотного відліку».

Як ви оцінюєте прогрес і перспективу «Зворотного відліку» після майже двох років роботи над проєктом?

Катерина Феленюк: За майже два роки нам вдалося пройти чудовий і водночас тернистий шлях. Починати було дуже складно. Ми стартували перед виборами президента 2019 року й одразу мусили запрошувати до участі у нашому токшоу кандидатів на найвищу посаду в державі. Все це перейшло в парламентські вибори та дебати між учасниками, а вже після того ми зайшли у формат актуального  щотижневого політичного токшоу.

Ми зробили титанічну роботу, вивели на високий рівень абсолютно новий медіапродукт. У нас є постійні глядачі. Політики ж і високопосадовці розуміють, що ігнорувати цю аудиторію або ставитися до неї з неповагою вони собі дозволити не можуть. Розуміють необхідність представити свою позицію на «Зворотному відліку». Звісно, в нас ще багато роботи й потрібно багато чого досягти. 

Щодо візуальної складової — «Зворотний відлік» задав новий рівень якості картинки на Суспільному. Я маю на увазі декорації, світло, режисуру. На проєкті працює один з найкращих мультикамерних режисерів України. Для мене особисто це дуже важливо, адже я сама режисерка за освітою. На ефір може не прийти запрошений гість, виникнути інша нештатна ситуація, проте у плані картинки ми доводимо все до ідеалу.

Чи справляє, на вашу думку, токшоу вплив на суспільство?

Петро Стебницький: Це дуже складно оцінити. Особливо в країні, де влада дуже рідко приймає якісь принципові рішення, навіть після найбільш резонансних журналістських розслідувань. Тому ми зосереджуємося на тому, щоб якісно виконувати свою роботу: дотримуватися балансу думок, запрошувати релевантних спікерів та експертів. 

Що можна точно сказати, то це те, що політики чітко розуміють, куди вони приходять. Навіть найбільш принципові проросійські політики розмовляють на «Зворотному» українською. До того ж тут у них немає ілюзій, що їм вдасться просунути в ефір кремлівські наративи.

Катерина Феленюк: Політики знають, що наше токшоу — не місце для популізму та озвучування тез із «темників», які вони отримують у своїх штабах. Вони усвідомлюють, що тут потрібно відповідати на конкретні запитання, на відміну від каналів, які залежать від своїх власників. 

Про вплив говорить і рівень інтерактивності токшоу. Найцікавіші та найгостріші запитання, які глядачі надсилають нам на Viber, озвучуються у прямому ефірі й політики мусять на них відповідати. Глядачі можуть відчути свою залученість та розраховувати на повагу до себе з боку учасників токшоу, і вони цими можливостями активно користуються. 

Що нового буде в прийдешньому сезоні, який розпочнеться 15 лютого? Які ваші очікування?

Катерина Феленюк: Нам важливо, щоб глядачі почули, що відбувається в тій чи іншій сфері життя України. Ці питання варто ставити тим людям, які на це безпосередньо впливають. Наприклад, якщо ефір стосується пандемії COVID-19, то спікером має бути міністр охорони здоров’я, а не провладні депутати, які навіть не належать до профільного комітету Верховної Ради. Тобто ми й надалі будемо підвищувати якість і фаховість дискусії, працюючи з тими, хто визначає політику в тій чи іншій сфері. 

Крім того, обговорюючи будь-яку тему, ми розповідатимемо її через призму особистих людських історій, наскільки це можливо. Наприклад, пояснювати суть проблеми через досвід тих людей, які з нею зіткнулися.

«Зворотний відлік» конкурує з іншими токшоу, це зумовлює потребу в унікальності, винятковості як медіапродукту. Як ви підходите до такого виклику?

Петро Стебницький: Ми не йдемо в руслі, яке задають власним медіа партійні штаби або представники фінансово-промислових груп. Дрібні політичні сварки нас не цікавлять. Можливо, завдяки цьому легше привернути увагу до токшоу, але це не історія про повагу до глядачів. Сьогодні на українському телебаченні повага до глядача — рідкість, і ми пишаємося, що це можна отримати саме на Суспільному.

Катерина Феленюк: Ми часто запрошуємо головних редакторів ЗМІ. Таким чином, не лише ведучі ставлять запитання. Запрошені журналісти також не дають політикам перетворити ефір на забалакування теми або галасливі міжпартійні конфлікти. Учасники токшоу повинні пам’ятати, що на кожне питання, навіть найбільш неприємне, але суспільно важливе, потрібно буде відповідати по суті. І це, до речі, конкурентна перевага наших ведучих Павла Казаріна та Мирослави Барчук. Вони ревно стежать, щоб усе працювало саме так. 

Що ще ви пропонуєте вашій аудиторії такого, чого вона точно не отримає від ваших конкурентів?

Катерина Феленюк: Ми спрямовуємо свої зусилля на те, щоб глядачі відрізнили правду від брехні, добро від зла, прагнемо показати контраст між ними. Допомагаємо глядачам побачити відмінності — хто каже правду, а хто ні. І той, хто дозволяє собі робити маніпулятивні заяви чи озвучувати неправдиву інформацію в студії, ризикує просто зганьбитися.

Петро Стебницький: Співведучий «Зворотного відліку» Максим Скубенко може одразу після виступу або репліки когось із гостей перевірити правдивість озвученої інформації. Здійснити оперативний фактчекінг та підтвердити або спростувати заяви політиків та високопосадовців, викрити їхні маніпуляції чи відверту брехню. Ви не побачите такого в жодному іншому токшоу. І це ще одна конкурентна перевага «Зворотного відліку».

Ви серед тих, хто залишається за кадром, «у тіні». Коли починається ефір, уже складно щось контролювати. Чи завжди задоволені результатом своєї роботи? Як вдається впоратися з навантаженням?

Катерина Феленюк: Кожен ефір — це, звичайно, стрес. Я людина емоційна і в день виходу особливо сильно хвилююся. Іноді ці емоції виходять назовні. Інші члени команди мене збалансовують, намагаються заспокоїти. Кожен виконує свою роботу. Звісно, якщо виникають якісь проблеми, це викликає емоції. Іноді здається, що щось іде не так, як мало бути. Втім, після ефіру ми завжди аналізуємо, що було не так, що можна виправити, покращити.

Один з ведучих, Павло Казарін, на кожен ефір приходить з унікальною тематичною футболкою. Які з них вам подобаються найбільше?

Катерина Феленюк: Частіше це колективна робота. Іноді сюжети придумує сам Павло. Але принт футболки завжди відображає гарячу тему тижня. При цьому аудиторія токшоу — люди старшого віку, для яких цей сюжет, зображення на футболці треба зробити максимально зрозумілим. Адже вони не стали частиною сучасної ґік-культури, яка вчить молодшу аудиторію постійно розпізнавати відсилання, великодки та заховані сенси, які цікаво розшифровувати. Колись Павло прийшов на ефір у футболці з написом «я вже перехворів». Цей напис для багатьох актуальний, адже чимало людей вже побороли covid-19 і мало в кого взагалі виникає питання, чим ще він перехворів. Цей елемент токшоу вже почав жити своїм життям і став його невіддільною частиною.

Що найбільше захоплює у процесі створення токшоу, додає натхнення?

Катерина Феленюк: Наша команда сама по собі — потужне джерело натхнення. Ми багато дискутуємо, постійно обмінюємося ідеями, сперечаємося. Проте, коли вмикаються камери й ведучі заходять у кадр, усі суперечки припиняються і ми працюємо як один злагоджений механізм, підтримуємо одне одного та реалізовуємо ті рішення й підходи, які народилися в цих дискусіях.

У цій роботі є елемент творчості?

Петро Стебницький: Це суцільна творчість, завжди й постійно. 

Катерина Феленюк: Ми завжди творчо підходимо до цієї роботи. Цьому слугує все. Можливість працювати над змістовним наповненням, зовнішній вигляд ведучих, використання технічних інструментів та способів комунікації з аудиторією. 

З яким видом мистецтва ви порівняли б створення токшоу?

Петро Стебницький: З музикою. Це оркестр. 

Симфонічний оркестр чи все-таки скоріше рок-гурт?

Катерина Феленюк: А от я додаю елемент рок-гурту. Нам потрібен драйв. Колеги формують симфонічну частину, а я додаю елементи року. Я глибоко переконана, що для успішності «Зворотного відліку» команда токшоу має відчувати драйв. «Актор без куражу не має права виходити на сцену», — так в одній з вистав говорив герой Анатолія Хостікоєва. Це я намагаюся доносити до команди щоразу під час роботи над проєктом. Ми не маємо права виходити в ефір без куражу. Саме тому для мене це в першу чергу рок-гурт.

Як вам працюється над політичним токшоу, адже ви починали в дещо іншій сфері?

Катерина Феленюк: Взимку 2019 року Тетяна Кисельчук стала керівницею проєкту і запросила мене долучитися до створення дебатів кандидатів у президенти України. До цього я працювала з розважальним контентом. На Суспільне я прийшла у 2017 році для того, щоб займатися просвітницьким напрямом. Ми створювали культурний і часто дуже життєрадісний контент. Якби тоді мені хтось сказав, що я буду працювати у сфері політичної журналістики, то нізащо б не повірила. Тоді я була переконана, що політика це нудно. Я сподіваюся, що за ці два роки нам вдалося почати розповідати про серйозні теми просто і доступно. 

Я усвідомлюю, що ми робимо суспільно важливу справу. «Зворотний відлік» для мене є маленькою інституцією всередині великої — Суспільного мовлення. Я переконана, що успіх «Зворотного відліку» здатний змінити ставлення політикуму до Суспільного мовника. Тому сприймаю «Зворотний відлік» не тільки як цікавий проєкт, а й як величезну відповідальність. 

Джерело: сайт corp.suspilne.media, фото: Анастасії Мантач

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду