Нацвідбір на дитяче «Євробачення»: як проходить конкурс і чому виник скандал

Нацвідбір на дитяче «Євробачення»: як проходить конкурс і чому виник скандал

12:19,
27 Серпня 2020
4581

Нацвідбір на дитяче «Євробачення»: як проходить конкурс і чому виник скандал

12:19,
27 Серпня 2020
4581
Нацвідбір на дитяче «Євробачення»: як проходить конкурс і чому виник скандал
Нацвідбір на дитяче «Євробачення»: як проходить конкурс і чому виник скандал
Хто претендує на участь у дитячому «Євробаченні» та як Суспільне визначатиме представника від України? Чому виник скандал з волинським школярем Максимом Ткачуком, чи буде підліток добиватися повернення у відбір після скандального анулювання заявки?

25 серпня 2020 року Національна суспільна телерадіокомпанія України (НСТУ) завершила прийом заявок від батьків чи опікунів дітей віком від 9 до 14 років на участь у національному відборі на дитяче «Євробачення» (вік дітей рахується станом на 29 листопада 2020 року).

На сайті junior.eurovision.ua оприлюднено пісні 54-х учасників. Із них 27 серпня мають обрати 11 найкращих учасників: вісім з авторською піснею, двоє — з каверами, а також учасник, відео якого набере найбільшу кількість лайків в інтернеті. А до 12 вересня оголосять ім’я переможця, який представлятиме Україну на дитячому «Євробаченні» у столиці Польщі Варшаві 29 листопада. До речі, у 2020-му вперше НСТУ дозволила учасникам брати участь у відборі як з авторськими піснями, так і з кавер-версіями.

Наразі ситуація з лайками дуже різна: чиясь пісня набрала сотню вподобайок, чиясь — кілька тисяч. У лідерах поки що двоє дівчат: Данієла Шапочнікова з піснею «Твоє майбутнє» та Аліса Ботвінцева з піснею «Українці», які мають по 17 тисяч лайків і понад 20 тисяч переглядів.

Та увагу до цьогорічного дитячого пісенного конкурсу привернув скандал: до участі не допустили 12-річного Максима Ткачука з Волинської області за порушення ним правил відбору.

Чому відбір на пісенний конкурс проходить онлайн?

Команда Суспільного втретє проводить відбір на дитяче «Євробачення» в онлайн-форматі. Це пов’язано насамперед із фінансовою ситуацією: так дешевше. НСТУ – не комерційний канал СТБ, який перетворює національний відбір на доросле «Євробачення» на ціле талант-шоу, яке часом дивляться краще, ніж фінал конкурсу. У суспільній компанії дитячим відбором займається виконавчий продюсер розважального напряму НСТУ Станіслав Медведєв та його команда. Дитяче «Євробачення» – не єдиний їхній проєкт, і в них немає ні часу, ні кадрового ресурсу, щоб понад місяць жити єдиним нацвідбором.

Але й відмовитися від участі у дитячому «Євробаченні» – теж не найкращий варіант. Хоча у 2020 році таке питання стояло, і на це були дві причини – незрозуміла ситуація з пандемією коронавірусу і зменшення фінансування компанії на 43% після секвестру (скорочення видатків) держбюджету та виплати боргу «Євроньюз». НСТУ практично в останню мить офіційно підтвердила Європейській спілці мовників участь України в дитячому «Євробаченні», яке пройде 29 листопада у Варшаві. У компанії вчергове вирішили вдатися до менш витратного онлайн-відбору.

Чому виник скандал з недопуском одного з учасників до відбору?

«Євробачення» вважається аполітичним конкурсом. Та в Україні з року в рік навколо нацвідбору розгоряються політичні скандали. Європейська спілка мовників як засновниця і співорганізатор конкурсу розробила положення відбору на конкурс. Зважаючи на те, що на сході України шостий рік триває війна з Росією, Суспільному дозволили до стандартних правил відбору додати пункт про те, що на конкурс можуть подаватися тільки ті, хто з 15 березня 2014 року не виступав у Росії, на окупованій чи анексованій території України та не брав участі в заходах, організованих країною-агресором.

Подавати заявки на відбір на дитяче «Євробачення» можна було з 5 по 25 серпня включно. Бабуся 12-річного Максима Ткачука із селища Турійська Волинської області подала заявку з піснею «Джамайка», не вказавши, що її онук у лютому-березні 2020 року взяв участь і переміг у конкурсі Stars of the Albion у Лондоні, співорганізатором якого виступив «Русский дом. Представительство Россотрудничества в Лондоне». Ця організація є органом виконавчої влади Російської Федерації. Лариса Ткачук сказала журналістці волинського телеканалу «Аверс», що з нею зв’язувалися з Суспільного, чи вона дозволяє своєму онуку брати участь у відборі. «Так що вони все прекрасно знали», – каже бабуся хлопчика.

У НСТУ немає фізичної можливості на момент подання заявки дослідити всі біографії учасників. На старті відбору співробітники Суспільного вірили інформації від батьків чи опікунів, що їхня дитина не порушувала правил відбору. Та згідно з положенням про нацвідбір Суспільний мовник має право на будь-якому етапі відбору скасувати участь конкурсанта, якщо встановить факт подання недостовірної інформації або приховування інформації, що свідчить про порушення чи невиконання учасником положення.

Після того, як «Джамайку» у виконанні Максима Ткачука оприлюднили на каналі дитячого «Євробачення» в YouTube, за нього з рекордною швидкістю для дитячої пісні почали віддавати голоси. І саме це насторожило представників Суспільного, розповіли «Детектору суспільного мовлення» джерела в НСТУ.

Творчу біографію Максима Ткачука перевірили, і виявили, що він був учасником співорганізованого російською установою конкурсу, а це суперечить положенню про нацвідбір. 17 серпня НСТУ скасувала участь Максима Ткачука у відборі на дитяче «Євробачення» через порушення ним умов нацвідбору.

Із першого дня участі Максима у відборі на дитяче «Євробачення» за нього жваво агітував телеканал «Наш», пов'язаний з політиком Євгеном Мураєвим, підтримували телеканали й сайти з пулу лідера «Опозиційної платформи – За життя» Віктора Медведчука, сайт «Страна.ua», а також Одеська єпархія УПЦ Московського патріархату. Після того, як заявку Максима Ткачука анулювали, а пісню видалили, саме ці медіа розбурхали скандал, ставши на захист хлопця.

Представники цих каналів і видань акцентували на тому, що Суспільне нібито відмовило сироті, а причиною відмови нібито стала пісня «Смуглянка». Тобто не сам факт виступу на конкурсі, співорганізованому російською установою, а вибір пісні. Медіа, що підтримували Максима Ткачука, в усьому винили голову правління НСТУ Зураба Аласанію.

Далі – більше. 18 серпня на сайті президента було зареєстровано петицію (автор – Сергієнко Андрій Володимирович) з вимогою ліквідації НСТУ у зв'язку із систематичною зневагою до думки громадськості, неефективним використанням коштів платників податків. Станом на ранок 27 серпня вона набрала 2551 голос.

19 серпня представники молодіжного крила партії «Опозиційна платформа – За життя» мітингували під суспільним телецентром «Олівець» з вимогою допустити Максима Ткачука на відбір на дитяче «Євробачення» з піснею «Смуглянка» (хоча ця пісня не має відношення до дитячого «Євробачення» – він подавав заявку із «Джамайкою»). Цю подію активно висвітлювали в ефірі та на сайтах каналів з пулу Віктора Медведчука «112 Україна», ZIK, NewsOne, а також «Інтер». До речі, молодіжне крило партії очолює генеральний продюсер «112 Україна» Артем Марчевський.

Чого хочуть Максим Ткачук і його бабуся?

Зі слів бабусі Максима Ткачука, вона вже не хоче добиватися повернення онука у відбір (інтерв’ю каналу «Аверс»). Вона сказала, що порадила Суспільному: «Нехай вони не калічать дитячі душі». Максим Ткачук повідомив «Аверсу», що більше не хоче мати справи з дитячим конкурсом НСТУ: «Я більше не хочу на Євробачення».

Член правління НСТУ Ярослав Лодигін запропонував Максиму Ткачуку записати дебютний альбом у Будинку звукозапису за участі колективів Суспільного. Але хлопець відмовився. «Вони не щирі, хочуть виправдатися тим, що запропонували записати альбом», – сказав він «Аверсу».

Фейки, які поширювали про Максима Ткачука

1. «Максим Ткачук – сирота».

За словами бабусі Максима Ткачука, вона самотужки виховує онука. Але він не сирота. Як розповідала Лариса Ткачук волинському «Віснику», її син і колишня невістка живуть окремо від них і майже нічим їм не допомагають.

2. «Вони живуть бідно, навіть комп’ютера не мають».

Керівник молодіжного крила партії ОПЗЖ, генпродюсер «112 Україна» Артем Марчевський під час мітингу сказав, що в Максима Ткачука немає комп’ютера. Та ще в червні 2017 року Лариса Ткачук публічно через «Вісник» дякувала місцевому підприємцю за комп’ютер.

3. «Максим Ткачук брав участь у відборі з піснею “Смуглянка”, і тому його виключили».

На Суспільному повідомили «Детектору суспільного мовлення», що Максим Ткачук брав участь у відборі з піснею «Джамайка», а до виконання ним «Смуглянки» в інших проєктах вони не мають жодних питань.

4. «Конкурс Stars of the Albion у Лондоні – аполітичний, іРусский дом. Представительство Россотрудничества в Лондоне не співорганізатор, а партнер».

На сайті Musica Nova читаємо: «Проект организован при поддержке Представительства Россотрудничества в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии и под патронажем Всемирной Ассоциации Исполнительских Искусств (World Association of Performing Arts)»; «Конкурс “Звезды Альбиона» является ежегодным мероприятием, являющимся уникальным мостиком, сближающим культуры разных стран, в первую очередь, России и Великобритании. Конкурс популяризирует российскую культуру и образование»; «Традиционно мероприятия конкурса проходят в представительстве Россотрудничества в Великобритании, в Академии “Музыка Нова” и в театре Rudolf Steiner Theatre, расположенных в центральном Лондоне».

А в пресрелізі конкурсу зазначено: «2020 год ознаменован празднованием 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов. Ценные призы будут вручены за лучшую художественную работу, короткометражный фильм или хореографическую композицию, поставленную на музыку композиторов 20-го столетия и посвященную военной тематике. Кроме того, ценные призы будут вручены вокалистам и инструменталистам за лучшее исполнение композиции российского композитора и за лучшее исполнение произведения на русском языке».

Як далі проходитиме відбір на дитяче «Євробачення»?

26 серпня команда Суспільного визначать шортлист, до якого потраплять 11 найкращих учасників: вісім з авторською піснею, двоє – із каверами, а також учасник, відео якого набере найбільшу кількість лайків. Усіх учасників іще раз ретельно перевірять на дотримання всіх правил відбору, проаналізують, чи під час голосування не були підключені боти. І вже з 28 серпня по 4 вересня з ними підпишуть договори.

Як відомо, НСТУ проводила мистецький конкурс на пісню для учасника відбору на дитяче «Євробачення». Виграла композиція, створена у співавторстві Марини Круть і Михайла Клименка. Її запропонують виконати і записати тим дітям, які пройшли у шортлист із каверами, а також за бажанням її зможуть записати виконавці власних пісень. Наразі пісню від Суспільного не оприлюднили. Швидше за все, її можна буде почути вже від учасників відбору у вересні.

До 5 вересня НСТУ має оголосити імена членів журі, які разом з користувачами соцмереж визначатимуть переможця серед 11-ти учасників. До складу журі відбору мають увійти п’ятеро експертів – авторитетних фахівців у сфері музики та музичної індустрії, а також троє представників Суспільного.

Онлайн-голосування відбуватиметься з 5 по 7 вересня. До 12 вересня оголосять ім’я переможця національного відбору дитяче «Євробачення». Далі мовник і переможець разом готуватимуться до участі в конкурсі в Польщі 29 листопада 2020 року.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду