Уряд Швеції пропонує фінансувати суспільний мовник із спеціального податку

svtplay.se

Про це повідомив сайт suspilne.media з посиланням на законопроект «Довгострокове фінансування й зміцнення незалежності суспільного мовлення», опублікований інформаційним центром Nordicom.

До складу суспільного мовника Швеції входять Шведське радіо SR, Шведське телебачення SVT і Шведський просвітницький мовник UR. На сьогодні кожен, хто має телевізійний приймач, мусить сплачувати з домогосподарства абонентську плату за теле- і радіомовлення.

Уряд пропонує абонентську плату з домогосподарства, пов’язану з наявністю телевізійного приймача, замінити на індивідуальну плату за суспільне. Ця плата буде у формі спеціального податку, який утримуватиметься з державного бюджету. Його сплачуватимуть усі особи, яким виповнилося 18 років і які отримують оподатковуваний дохід. При цьому розмір плати у 2019 році залежатиме від суми доходу й не перевищуватиме 1300 шведських крон (нині плата з домогосподарства становить 2400 крон). Розмір податку переглядатимуть щорічно.

Ця пропозиція має вступити в силу з 1 січня 2019 року. Вона розрахована на те, щоб суспільний мовник Швеції отримав довгострокову стабільну систему фінансування, яка захищатиме його незалежність.  

«Швеція стане третьою скандинавською країною, де суспільний мовник фінансують за рахунок цільового податку. Зокрема, в Ісландії та Фінляндії абонентську плату також замінили на спеціальний податок у 2009 і 2013 роках відповідно. У Данії в березні цього року було досягнуто політичних домовленостей щодо заміни абонентської плати на фінансування з податків: систему абонентської плати буде поступово зменшено, починаючи з 2019 року, й повністю припинено у 2022 році. У Норвегії також обговорюють альтернативну модель фінансування мовника, проте питання досі на розгляді», – зазначили на suspilne.media.

Нагадаємо, в Україні теж постало питання про зміну фінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України. Вперше нову модель фінансування Суспільного мовника  обговорили  28 лютого під час круглого столу, організованого НСТУ спільно з Офісом Ради Європи в Україні, державними інституціями і громадськими організаціями. Під час заходу Юрій Джигир заявив, що оптимальним джерелом доходів НСТУ є радіочастотна рента. Програмний директор ГО «Детектор медіа», секретар Наглядової ради ПАТ «НСТУ», експерт РПР з питань медіа-реформи Вадим Міський пояснив, що Суспільне у разі запровадження нової моделі фінасування отримає у 2018 році – 1,27 млрд грн, у 2019 році – 1,62 млрд грн, у 2020 році – 1, 71 млрд грн.

comments powered by Disqus