«Детектор медіа» написав історію суспільного мовлення в Україні

«Детектор медіа» написав історію суспільного мовлення в Україні

16:54,
31 Січня 2019
14588

«Детектор медіа» написав історію суспільного мовлення в Україні

16:54,
31 Січня 2019
14588
«Детектор медіа» написав історію суспільного мовлення в Україні
«Детектор медіа» написав історію суспільного мовлення в Україні
Про передумови та труднощі створення незалежного суспільного мовника в Україні, а також про виклики, які стоять перед ним сьогодні, розповідає книга, співавторами якої стали експерти ГО «Детектор медіа».

Авторами книги «Суспільне мовлення в Україні: історія створення та виклики» є заступниця голови наглядової ради ПАТ «НСТУ», заступниця шеф-редактора «Детектора медіа» Світлана Остапа, а також секретар наглядової ради ПАТ «НСТУ» і програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський та медіа-юрист Центру демократії та верховенства права (Інституту Медіа Права) Ігор Розкладай.

Таким чином, книгу написали люди, які були дотичні до створення суспільного мовника, а також пам’ятають весь нелегкий шлях, який довелось пройти, щоб закласти хоч би законодавчі підвалини для його існування.

«"Детектор медіа" створив свій підсайт "Суспільне мовлення" 7 років тому, тобто задовго до того, як була зареєстрована юридична особа ПАТ "НСТУ". Я спершу як журналіст стежила за процесом створення суспільного мовлення в Україні, потім і долучилась до цього процесу. Я ходила на всі робочі групи і все фіксувала, вся історія творилась на моїх очах»,  каже Світлана Остапа.

Світлана Остапа наголошує на тому, що український досвід творення суспільного мовника був унікальним, адже ніде у світі не було аналогів створення єдиного мовника на базі майже 30 суб’єктів державного мовлення.

«У 2014 році це здавалось неймовірним після довгого шляху і тієї кількості законопроектів, які розглядались і не були ухвалені. Однак, мабуть, успіху зрештою посприяла Революція Гідності. І от 17 квітня 2014 року закон ухвалили. Але виявилося, що він лише декларативний і не дає конкретного механізму створення суспільного мовника. Тож новий парламент 19 березня 2015 року ухвалив нову редакцію закону. Але виклики лише починались. Треба було впорядкувати сотні підзаконних нормативно-правових актів, які суперечили один одному. 2014 рік здавався важким, але 2015-й став для суспільного мовника ще важчим, а наступний рік – ще важчим. Доводилось постійно долати великий спротив», - пригадує журналістка.

За ідею описати весь нелегкий шлях створення і розвитку суспільного мовника Світлана Остапа висловлює окрему подяку своєму колезі Євгену Заславському, однак наголошує – був високий запит від суспільства, від студентів і журналістів на розуміння всієї логіки і викликів реформи, зібраних в одному тексті.

«Історія суспільного мовлення в Україні – це історія однієї з небагатьох реформ, які стались. Але це історія незакінчена. Останній розділ у книзі – виклики, і їх ще багато. Навіть суто за законом, для завершення реформи ще потрібно перетворити державне підприємство "Укртелефільм" у ПАТ і об’єднати їх з ПАТ "НСТУ". Це ще довгий шлях»,  акцентує увагу Світлана Остапа.

Книга буде цікава студентам факультетів журналістики, українським журналістам, зокрема тим, хто працює в НСТУ, тим, хто долучався до процесу реформування суспільного мовлення.

Наразі ПДФ-версію книги можна безкоштовно завантажити на сайті «Детектора медіа». Незабаром вийдуть друком як україномовна, так і англомовна версії посібника.

Видання здійснене за сприяння Національного фонду підтримки демократії (NED), Міністерства закордонних справ Данії та Уряду Швеції.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду