Російські журналісти розкритикували перші випуски програм суспільного телебачення

15:00,
23 Травня 2013
1663

Російські журналісти розкритикували перші випуски програм суспільного телебачення

15:00,
23 Травня 2013
1663
Російські журналісти розкритикували перші випуски програм суспільного телебачення
19 травня в ефір вийшов суспільний телеканал Росії – ОТР. Журналісти і блогери вже встигли назвати архаїчними і неактуальними його програми.

Генеральний директор ОТР Анатолій Лисенко попереджав, що перший день мовлення може не справити належного враження, тому закликав не робити поспішних висновків. За його словами, на запуск каналу уряд дав усього п'ять місяців, тож багато чого не встигли доопрацювати.

Концепція телеканалу передбачає, що його аудиторія – це люди, старше 25 років. Проте, після перегляду програм складається враження, що цю планку можна підняти значно вище, переконує оглядач інтернет-видання Lenta.ru Єлизавета Сурганова. За її оцінками, програми першого дня були «архаїчними як за тематикою, так і за духом». Приміром, «Это Вы Можете» – це аналог радянської програми 1970-х років про народних умільців. А перший випуск «Большой страны», яка має розказувати про різні куточки Росії, присвятили історії про «дивовижно духовне і моральне життя мешканців башкирського села Скворчиха, де вже 300 років панують мир і любов».

Контенту для молоді на ОТР фактично немає. А єдина більш-менш цікава програма, за словами журналістки, це проект «Социальная сеть». Його присвячено огляду подій, які викликали найбільш бурхливі обговорення серед інтернет-користувачів. «Не дивуйтеся, якщо почуєте від мене слова “дико круто” або “дурнуватий” – саме так я спілкуюся у мережі», – такими словами розпочав програму її ведучий Олексій Симахін. «Формат і спосіб подачі матеріалу тут живіший, ніж в інших проектах ОТР, однак уявити, як ця програма (та й весь канал) приверне увагу, як анонсується, тих, “хто давно не дивиться телевізор і слідкує за новинами в інтернеті”, складно», – зауважує Сурганова.

Також вона зазначає, що на каналі дійсно немає політичної цензури, але лиш через те, що тема політики на ньому повністю оминається. «По суті держава ще на підготовчому етапі зробила усе можливе, аби нове суспільне ЗМІ виявилося на рідкість беззубим», – зазначає журналістка.

Забагато уваги, на її думку приділяється регіональним новинам. Власне, керівництво ОТР ще до запуску каналу неодноразово наголошувало, що планує фокусуватися на проблемах регіонів, оскільки на національних каналах вони фактично ігноруються. Так і зробили. Тож більшість питань федерального та світового рівня опинилися поза  увагою суспільного мовника. І все б нічого, якби замість них висвітлювали дійсно актуальні для регіонів теми. Натомість, за словами телекритика Аріни Бородіної, в ефір потрапляють сюжети ні про що і без серйозного інформаційного приводу – «35 людей отруїлися тістечками в Челябінську», «Ростовський Кремль отримав у подарунок унікальну колекцію картин», «В Липецьку почався велопробіг».

Візитівкою ОТР керівництво називає суспільно-політичну програма «Прав? Да!», яку веде обличчя каналу Андрій Норкін. Заради цього щоденного ток-шоу він залишив радіостанцію «Коммерсантъ FM», де разом із Дмитром Биковим вів програму «Новости в классике». Проте, вже сама лиш тема прем’єрного випуску «Прав? Да!»викликала подив у журналістів та інтернет-користувачів ще до запуску ОТР. Вона звучала так: «Вчерашняя пионерия от рассвета до заката». Гендиректор каналу пояснював, що це було задумано як жарт, оскільки початок мовлення телеканалу припав на день народження піонерських організацій. «Програма в результаті виявилася щедро приправленою ностальгією про піонерські краватки і роздумами про те, як “формується юний громадянин сьогоднішнього дня”», поділилася враженнями Сурганова.

Блогер Олексій Навальний гостро розкритикував програму «Прав? Да!», висловивши обурення тим, що на такі проекти витрачаються гроші платників податків. Навальний порівняв суспільне телебачення Росії з серією мультсеріалу «Сімпсонів», в якій злобний старий містер Бернс прикидається підлітком і починає не доречно використовувати застарілий сленг. Критично оцінив ОТР і журналіст Павло Шеремет, який назвав суспільний мовник «ще однією імітацією» і зазначив, що ОТР можна пробачити багато чого, крім його неактуальності.

До вересня «Общественное телевидение России» працюватиме в тестовому режимі. Мовлення поки ведеться не безперервно, а повторюваними блоками. Підсумовуючи перший день ефіру, генеральний директор Анатолій Лисенко заявив, що поки співробітники телеканалу ще не до кінця уявляють, що саме потрібно глядачеві та шукають свою нішу. Однак при потенційному охопленні в 60% населення Росії телеканал, за його словами, орієнтується на аудиторію у 2–3% «мислячих людей» на кшталт аудиторії каналу «Культура».

«Проблема, однак, у тому, що громадське телебачення Росії – не «Культура», а телеканал, який задумувався як альтернатива для тих, хто стомився від державних пропагандистських каналів –  а таких людей вже далеко не два і не три відсотки.  Поки ж ОТР займається ескапізмом, при чому тікає він не тільки від «розважухи» і «чорнухи», а й від бодай трохи актуального порядку денного, та ще й робить це під відчутним знаком ностальгії по всьому радянському», – підсумовує свій огляд Єлизавета Сурганова.

Джерело: Лента.ру

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Заставка ОТР
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду