Моніторинг підсумкових випусків новин «UA: Першого» за 17–22 вересня 2018 року

Моніторинг підсумкових випусків новин «UA: Першого» за 17–22 вересня 2018 року

12:29,
5 Жовтня 2018
5905

Моніторинг підсумкових випусків новин «UA: Першого» за 17–22 вересня 2018 року

12:29,
5 Жовтня 2018
5905
Моніторинг підсумкових випусків новин «UA: Першого» за 17–22 вересня 2018 року
Моніторинг підсумкових випусків новин «UA: Першого» за 17–22 вересня 2018 року
На звітному тижні в новинах «UA: Першого» знову зросла кількість матеріалів із порушеннями стандарту балансу думок і достовірності подачі інформації, дещо також зросла кількість матеріалів із порушенням стандарту повноти інформації. Кількість матеріалів із порушеннями стандарту відокремлення фактів від думок залишилася майже незмінною . Зменшилася кількість матеріалів із порушеннями стандарту точності інформації.

Попередні моніторинги новин головного загальнонаціонального суспільного телеканалу «Детектор медіа» проводив у червні, березні 2018 року та у грудні 2017 року.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим шрифтом — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим шрифтом — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним шрифтом — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Порушення стандартів точності й оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» і «Українське радіо» подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильною вважається подача факту каналами.

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в підсумкових випусках новин «UA: Першого»:

Період моніторингу: 17–22 вересня 2018 року

Для збільшення зображення клікніть на нього

* Перше число — абсолютна кількість, друге — відсоток від загальної кількості досліджених матеріалів.

На звітному тижні в новинах «UA: Першого» знову зросла кількість матеріалів із порушеннями стандарту балансу думок — 9 % (у червні було 2 %) і достовірності подачі інформації — 23 % (у червні було 19 %), дещо також зросла кількість матеріалів із порушенням стандарту повноти інформації — 66 % (у червні було 58 %). Кількість матеріалів із порушеннями стандарту відокремлення фактів від думок залишилася майже незмінною — 23 % (червень — 24 %). Зменшилася кількість матеріалів із порушеннями стандарту точності інформації — 2 % (червень — 4 %).

На звітному тижні стандарт балансу думок було порушено у п'яти матеріалах із 53 досліджених (9 %).

У матеріалі про кишкову інфекцію в учнів школи у Дніпрі (17 вересня) керівниця Держспоживслужби каже про порушення на харчоблоці школи і про невідповідність нормам питної води для школярів. Слова у відповідь представникам адміністрації школи не надається.

У матеріалі про те, що у Дніпрі першокласник випав із третього поверху школи (19 вересня), слово не надано батькам хлопчика.

У матеріалі про щорічне послання Президента Порошенка у Верховній Раді (20 вересня) слово надано лише Президенту, а не його політичним опонентам і експертам.

У матеріалі про побиття чоловіка охороною столичного супермаркету «АТБ» (21 вересня) слово не надано самому постраждалому.

Того ж дня в матеріалі про напад на інкасаторів в Одесі не озвучено позиції підозрюваних у нападі чи їхніх адвокатів.

На звітному тижні порушень стандарту оперативності подачі інформації не було в жодному з матеріалів (0 %).

Стандарт достовірності подачі інформації на звітному тижні порушувався у 12 матеріалах із 53 досліджених (23 %).

Більшістю цих порушень є розмиті, неконкретні й узагальнені посилання на представників певних закладів та установ (без називання конкретної людини, яка щось повідомила журналістам):

«У російському Міністерстві оборони звинуватили Україну у збитті малайзійського “Боїнга” у липні 2014-го» (17 вересня); «Дипломати також очікують, що асамблея розгляне та схвалить українську резолюцію до кінця цього року» (18 вересня); «Як повідомила українська сторона Спільного центру контролю та координації, вогонь вели з боку окупованої Саханки» (20 вересня); «У Міністерстві ж кажуть, надіслали офіційного листа до Державної казначейської служби, бо рішення Амосової, яку не визнають ректором, дезорієнтують і працівників, і студентів» (21 вересня); «За даними російської поліції, водій мікроавтобуса виїхав на зустрічну смугу та врізався у рейсовий автобус» (21 вересня); «У столичній Нацполіції розповідають, від ударів чоловік зазнав легких тілесних ушкоджень» (21 вересня).

Чималою була кількість узагальнених посилань на невизначено великі групи людей:

«Мітингарі вважають, що Генпрокурор та його заступник підписали рішення про екстрадицію Тимура Тумгоєва даремно…» (17 вересня); «Дачники поскаржилися і на погане самопочуття… Ці дачники кажуть, літак обробляв соняшникове поле поблизу їх садів… У дачників кілька питань до фермера» (18 вересня); «Археологи припускають, що це кістки воїна» (19 вересня); «А ще діти говорять, відпочинок їм сподобався» (20 вересня); «Видавці кажуть, твори одинадцяти письменників у збірці розповідають історію кримськотатарського народу» (22 вересня).

У повідомленні про реконструкцію контрольного пункту «Мар’їнка» 18 вересня взагалі не було посилань на джерела фактичної інформації.

Стандарт відокремлення фактів від думок також порушувався у 12 матеріалах із 53 досліджених (23 %).

У чотирьох матеріалах трапляється оцінна лексика:

«Дачники поскаржилися і на погане самопочуття» (18 вересня); «Традиційно форум відвідують Сергій Жадан, Оксана Забужко, Юрій Андрухович» (19 вересня); «Хлопчик відбувся синцями, переламів та ушкоджень внутрішніх органів немає» (19 вересня); «Вже в цю п'ятницю автори вирушають в Київ» (20 вересня).

У трьох матеріалах є журналістські висновки — протиставлення певних фактів чи міркувань (напівжирним шрифтом позначено маркери суб’єктивної думки):

«З Генеральної прокуратури до мітингувальників ніхто не вийшов. Однак на брифінгу Генпрокурор Луценко сказав…» (17 вересня); «Кажуть, потрібно ще спеціальний одяг купити та закінчити ремонт. Проте на виклики вже їздять» (17 вересня); «Рушили із табору групою з п'яти осіб, проте на вершину дісталися троє» (21 вересня).

У трьох матеріалах невиправдано використовується лексика урочистого стилю на позначення простої дії «сказав»:

«Хігінс зазначив, що конвой, який перевозив “Бук”, потрапив не лише на відео, але й був зафіксований із супутника» (17 вересня); «Тут важливо привернути увагу інших країн на масштаби загрози не лише України, а й для них самих, зауважив український дипломат і громадський діяч Богдан Яременко» (18 вересня); «При цьому зазначив, до них зі скаргами або ж за поясненнями у зв'язку з публікацією відео побиття, не зверталися ні громадяни, ні правоохоронці» (21 вересня).

У двох матеріалах про масові акції протесту — під Генпрокуратурою 17 вересня й під Верховною Радою 20 вересня — журналісти самотужки оцінюють кількість мітингувальників, замість попросити про таку оцінку організаторів акції і правоохоронців:

«До Генпрокуратури прийшли сьогодні кілька сотень людей» (17 вересня); «Близько тисячі мітингувальників із символікою “Нацкорпусу” вранці зібралися під Верховною Радою. <…> Після цього як поліцейських, так і нацгвардійців під Радою побільшало» (20 вересня).

В одному матеріалі є безпідставне узагальнення, що також є одним із різновидів суб’єктивної думки:

«А ще діти говорять, відпочинок їм сподобався» (20 вересня).

Журналіст не мав змоги опитати всіх вивезених на відпочинок дітей, щоб висловлювати таку думку.

Стандарт точності подачі інформації було порушено в одному матеріалі з 53 досліджених (2 %).

Це вже згадане вище безпідставне узагальнення. Це порушення завжди є й порушенням стандарту точності, оскільки майже напевне хтось із великої групи людей має відмінну від більшості (а точніше — від опитаних журналістом) думку.

Стандарт повноти подачі інформації порушувався в 35 з  53 досліджених матеріалів ( 66 %).

Стандарт повноти подачі інформації переважно порушується за рахунок недостатньої деталізації, особливо в коротких формах, яких чимало в основних випусках «Новин» на «UA: Першому».

Крім того, в кількох матеріалах бракувало бекґраундів. Так, у матеріалі про «двовладдя» у Полтаві (17 вересня) не було загального бекґраунду про те, з яких причин взагалі виникла така ситуація. Крім того, в матеріалі наводиться два синхрони звільненого міськрадою мера міста Мамая, які не будуть зрозумілі для аудиторії без пояснень:

«Цю сесію, псевдо-сесію, як міський голова, я не визнаю. Якщо хтось чимось не задоволений, звертається до суду. Зараз будуть приносити певні рішення, які без печатки, які за підписом Шамоти, вони будуть повертатися всі назад без розгляду»; «Буде 21 підпис, принесуть в канцелярію, зареєструють, на найближчу сесію вношу в порядок денний першим питанням. Заходять депутати, голосують, 28 голосів, рівно через 5 секунд я встав і пішов. Всім подякував і пішов. Судитися не буду».

У матеріалі про призначення Верховною Радою нового складу ЦВК (20 вересня) немає бекґраунду про те, що два члени ЦВК з попереднього складу ще продовжують працювати, оскільки термін їх повноважень не закінчився. Без цього бекґраунду повністю незрозумілими стають факти, виражені числами: про те, що ВР обрала 14 нових членів комісії, загальна кількість членів комісії — 17, при цьому ведучий каже, що вакантним залишається лише одне місце.

У матеріалі про напад на інкасаторів в Одесі (21 вересня) є синхрон представника Нацполіції, який розповідає таке: «По факту події був оголошений оперативний план “Перехват”, згодом було оголошено оперативний план “Сирена” та “Грім”. О 12:00 оперативний план “Грім” та “Сирена” було знято в зв'язку з тим, що злочинців затримано…»

Якщо автори сюжету вважали цю інформацію про зміни оперативних планів важливою, то слід було пояснювати, що кожен із цих планів означає і в чому відмінність між ними, тому що широка аудиторія цього не знає.

Крім того, в матеріалі про розпилення невідомим фермером невідомого препарату на Чернігівщині (18 вересня) немає коментарів представників поліції про те, що вони роблять, щоби знайти цього фермера.

У матеріалі про побиття в Києві охоронцями супермаркету «АТБ» чоловіка (21 вересня) не сказано, в якому саме магазині з розгалуженої мережі це сталося (район і вулиця).

17 вересня (понеділок):

1. Дві кримінальні справи відкрили після сутичок між мітингувальниками та поліцією під стінами Генпрокуратури

«Ведучий: Дві кримінальні справи відкрили після сутичок між митингувальниками та поліцією під стінами Генпрокуратури. Сімох правоохоронців з травмами доправили до шпиталю. Так завершилася акція протесту проти екстрадиції до Росії Тимура Тумгоєва. Чого вимагали мітингувальники та як необхідність видачі Тумгоєва пояснив Генпрокурор Юрій Луценко, розкаже наш кореспондент.

Кореспондент: До Генпрокуратури прийшли сьогодні кілька сотень людей (це оцінка журналіста). Це, зокрема. “Правий сектор”, “Нацкорпус”, “Січ” та інші націоналістичні організації. Також прийшли і представники “Свободи” та Радикальної партії Олега Ляшка. Мітингарі вимагали відставки заступника Генпрокурора Євгена Єніна та Генпрокурора Юрія Луценка. Перепрошую, що ви робите?

Учасник акції: Пишу “Геть Луценка!”

Кореспондент: А ви хто?

Учасник акції: Я — активіст, доброволець.

Кореспондент: Люди штурмували будівлю прокуратури, в шибки кидали бруківку, яйця, банки із зеленкою, перед дверима палили контейнери зі сміттям. З будівлі людей поливали водою із шланга. З розбитої шибки у дверях пускали невідомий газ. Коли до будівлі приїхала поліція, почалися сутички між правоохоронцями та мітингувальниками. Як одні, так і другі використовували балончики із сльозогінним газом. Під час прямого включення вдарили та закидали яйцями журналістку телеканалу NewsOne. Мітингарі назвали її та телеканал агентами Кремля. За фактом нападу на дівчину в поліції відкрили кримінальне провадження.

Журналістка телеканалу NewsOne. А їх у відповідь почали заливати ...

Кореспондент: Мітингарі вважають, що Генпрокурор та його заступник підписали рішення про екстрадицію Тимура Тумгоєва даремно, бо він воював на сході України. (Недостовірне посилання на авторство суб’єктивної думки)

Микола Близнюк, протестувальник: Людину цю, яка нас захищала, віддала нашим же ворогам — з тим, з ким ми воюємо, хто загарбує нашу державу. Це рве серце просто. Я не розумію, яка логіка, як це так може бути? Тим паче, що людина приїхала сюди із Турції.

Кореспондент: Командир чеченського батальйону імені Шейха мансура Муслім Чеберлоєвський розповів: Тимур рік тому почав воювати на Донбасі. Разом з ним там був і Андрій Гергерд — командир 8-го добровольчого батальйону.

Андрій Гергерт, командир 8-го добровольчого батальйону: Тимур воював. Є люди, які не воювали, але яких шукає Росія. Для нас принципово, що ми — українські правоохоронні органи передаємо Росії їхніх ворогів. Ми ворогу передаєм ворогів цьої системи.

Кореспондент: З Генеральної прокуратури до мітингувальників ніхто не вийшов. Однак на брифінгу Генпрокурор Луценко сказав, що Тумгоєв програв 8 судів в Україні, а Європейський суд з прав людини двічі відмовив йому в зупиненні екстрадиції.

Юрій Луценко, Генеральний прокурор України: Таке звернення розглядалося Європейським судом. Він зупинив екстрадицію, але пізніше, ще в кінці 2016 року постановив відмовити захисту Тумгоєва і визнати екстрадицію такою, що може бути здійснена без небезпеки для життя і здоров'я Тимура. З огляду на заяви про ймовірне жорстоке поводження із ним на території Російської Федерації, уже сьогодні наше консульство отримало вказівку відвідати його у відповідному закладі, де він утримується, і буде це робити регулярно.

Кореспондент: Під час сутичок травмовано сім правоохоронців. Про це розповіла речниця столичної Нацполіції Оксана Блищик. За її словами, їх відвезли до Центрального шпиталю міністерства внутрішніх справ. За фактом сутичок із поліцейськими відкрито два кримінальні провадження. Тимура Тумгаєва видали російським спецслужбам вночі 12 вересня. За словами Луценка, Україна мусила це зробити відповідно до своїх зобов'язань перед “Інтерполом”. Федеральна служба Федерації розшукувала громадянина Росії Тимгоєва, бо закидає йому участь у бойових діях на території Сирії на боці “Ісламської держави”. Оскільки Тимур був у базі “Інтерполу”, українські прикордонники в червні 2016-го затримали чоловіка у Харкові, коли він прилетів зі Стамбула. Відтоді перевіряли документи для екстрадиції».

2. У російському Міністерстві оборони звинуватили Україну у збитті малайзійського «Боїнга» у липні 2014-го

«Ведучий: У російському Міністерстві оборони звинуватили Україну у збитті малайзійського “Боїнга” у липні 2014-го. На прес-конференції генерал-майор Микола Паршин розповів: ракету для комплексу “Бук”, якою поцілили в літак, у грудні 1986-го передали до зенітно-ракетної бригади в Тернопільській області. Після розпаду Радянського Союзу там вона начебто і залишалася. А ця бригада, за версією російських силовиків, брала участь в антитерористичній операції на сході України. За словами Паршина, відео розслідування, яке цього травня оприлюднили представники міжнародної слідчої групи, є сфальсифікованим. Ці заяви міністр оборони України Степан Полторак назвав черговим фейком.

Степан Полторак, міністр оборони України: Росія точно не відмовилась від своїх планів по підриву авторитету України, по підриву ситуації в цілому і в Україні, по загостренню. Їм треба привід для того, щоби загострити ситуацію. Вони шукають любі і цю брехню чергову щодо «БУКа», я хотів би сказати тільки одним словом, це неправда».

3. Міжнародна слідча група вивчить матеріали, які оприлюднило російське Міністерство оборони

«Ведучий: Міжнародна слідча група вивчить матеріали, які оприлюднило російське Міністерство оборони, щойно Росія надасть відповідні матеріали.

Жирко Петіст, представник Міжнародної слідчої групи: Наразі наші висновки, які ми представили раніше, дійсні. Але, якщо з'явилися нові дані, ми хочемо отримати цю інформацію. Ми ніколи не втручалися в докази. Ми шукаємо правди. Чи це засудження, чи виправдання, — ми хочемо отримати всю інформацію, щоб ухвалити рішення про переслідування осіб».

4. Засновник дослідницької пошукової мережі «Білінгкет» назвав недостовірною заяву російського Міноборони

«Ведучий: Засновник дослідницької пошукової мережі “Білінгкет” Еліот Хігінс назвав недостовірною заяву російської Міноборони про те, що відеодокази міжнародної слідчої групи, де зафіксовано перевезення ракети “Бук”, є підробкою. Хігінс зазначив, що конвой, який перевозив “Бук”, потрапив не лише на відео, але й був зафіксований із супутника. Отже, на думку Хігінса, відео не може бути фейком. Ці кадри оприлюднили в Міністерстві внутрішніх справ України 18 липня 2014 року. Наступного дня після того, як був збитий малайзійський “Боїнг”. На відео бойовики вивозять ракетний комплекс “Бук” до кордону з Росією. “Боїнг 777” Малайзійських авіаліній що виконував рейс Амстердам — Куала-Лумпур збили над окупованою територією Донецької області 17 липня 2014-го. Загинули усі, хто був на борту, це 298 людей. Серед них 80 дітей. Міжнародна слідча група, до складу якої входить і Україна, в одному з проміжних розслідувань заявила: літак був збитий зенітно-ракетним комплексом “Бук”, що належить російській бригаді, яка базується у Курську. Москва ці звинувачення відкидає. “Новини на Першому” звернулися до Міністерства оборони України із запитом, щоб дізнатися чи були комплекси “Бук” на території України 1986-го та чи застосовували їх в антитерористичній операції на Донбасі. Поки що відповіді ми не отримали».

5. Двовладдя в Полтаві

«Ведучий: Двоє людей збираються керувати Полтавською міською радою, готувати місто до опалювального сезону. Чинним міським головою називає себе Олександр Мамай, якого депутати усунули з посади минулої п'ятниці. Він каже, визнавати рішення за підписом секретаря міської ради не буде. Тимчасовий керівник до нових виборів — це Олександр Шамота. Саме його в п'ятницю обрали секретарем міської ради. Сьогодні він не відразу зміг потрапити до кабінету, а потім не знайшов там печатки.

Кореспондент: Це приймальня секретаря Полтавської міськради. До кабінету зранку намагається потрапити Олександр Шамота, ключа не знаходить.

Олександр Шамота, новообраний секретар Полтавської міськради: Наразі абсурдна ситуація, ніхто не може знайти, ні служба безпеки, ні керівник хозвідділу не можуть знайти дубліката ключа.

Кореспондент: Олександр Шамота викликає поліцейських. У їхній присутності зв'язується із секретаркою міськради Оксаною Деркач, рішення про звільнення якої прийняли на першому засіданні позачергової сесії 31 серпня. Дзвонить, щоб дізнатися, де ключ. Вона не відповідає. Присутні збираються зламати замок.

Євгеній Кот, в.о. начальника відділу господарського забезпечення: Я не маю права нівечити майно комунальної власності, щось взламувати, вскривати, якщо є десь ключ, його можна знайти.

Кореспондент: Викликали майстра, який зламав замок. У кабінеті Олександр Шамота шукає печатку міськради.

Олександр Шамота: В кабінеті секретаря міської ради не знайдено печатку, тому сьогодні разом із працівниками поліції, зараз ми напишемо заяву щодо зникнення печатки Полтавської міської ради, відповідно будемо звертатися про її відновлення, цієї печатки.

Кореспондент: Після цього у своєму кабінеті Олександр Мамай збирає прес-коференцію, де показує печатку.

Олександр Мамай, усунений з посади міського голови Полтави: Цю сесію, псевдо-сесію, як міський голова, я не визнаю. Якщо хтось чимось не задоволений, звертається до суду. Зараз будуть приносити певні рішення, які без печатки, які за підписом Шамоти, вони будуть повертатися всі назад без розгляду.

Кореспондент: Олександр Мамай каже, звільнить тих, хто не виконуватиме розпоряджень міського голови. Додає, готовий піти з посади.

Олександр Мамай: Буде 21 підпис, принесуть в канцелярію, зареєструють, на найближчу сесію вношу в порядок денний першим питанням. Заходять депутати, голосують, 28 голосів, рівно через 5 секунд я встав і пішов. Всім подякував і пішов. Судитися не буду. (Обидва синхрони Мамая незрозумілі, потребували бекґраундів.)

Кореспондент: Олександр Мамай планує скликати погоджувальну раду перед черговою сесією. Олександр Шамота — зібрати депутатські комісії, щоб узгодити кандидатури на заступників міського голови. (Немає бекґраунду, відтак дуже багато незрозумілого для глядача.)»

6. До тридцяти восьми зросла кількість учнів 62-ї школи у Дніпрі, яким поставили діагноз «гостра кишкова інфекція»

«Ведучий: До тридцяти восьми зросла кількість учнів 62-ї школи в Дніпрі, яким поставили діагноз гостра кишкова інфекція. Нарікати на здоров'я діти стали 12 вересня. На сьогодні 22 школярів в стаціонарі, вісьмох виписали, а ще восьмеро відмовилися від допомоги медиків. 13 вересня в школі зібрали матеріали для досліджень. Ці кадри ви зараз бачите. Представник обласного управління Держпродспоживслужби Неля Полюхович каже, результати будуть завтра.

Неля Полюхович, начальник відділу санепіднагляду управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області: У цьому закладі працює комісія спільно Держпродспоживслужба і міський водоканал. Адже коли ми прийшли в цей заклад, ми побачили про те що питна вода Іскра ні в цьому закладі мала невідповідність по зовнішньому, то єсть по кольору і ми стали якби розбиратися, і з'ясувати що відбувається з питною водою. Мало місце теж і порушення на харчоблоці. (Порушення стандарту балансу думок: попри озвучені звинувачення, не надано слово представникам адміністрації школи.)»

7. Американські хірурги у Львові безкоштовно оперують дітей

«Ведучий: Американські хірурги у Львові безкоштовно оперують дітей. Пацієнтів привезли з різних міст України. Усі вони мають опіки і потребують пластичної операції. Медики з США приїжджають в Україну вже 8 років у рамках програми “Лікарі об'єднуються заради допомоги дітям”. За день оглянули 120 дітей. Скільки операцій запланували, дивіться далі.

Кореспондент: Це Матвій, у віці двох років він опік ноги гарячим чаєм. Лікарі Миколаєва, де і народився хлопчик надали медичну допомогу, проте у нього залишилися рубці, які заважали йому ходити. Сьогодні вранці Матвія прооперували.

Яна Ліпеніна, мама Матвія: Був тільки лазер, більш нічого такого нам не робили. Але планують зробити ще пластичну операцію на стопу. Але це буде вже в Бостоні. Запропонували зробили в Бостоні, так як це є дуже тяжка операція.

Кореспондент: Зараз ви бачите операцію, яку проводять американські лікарі і разом із українськими колегами. Медичне втручання здійснюється за допомогою спеціального лазера.

Девід Броун, пластичний хірург (Бостон): Цей хлопець має опіки на обличчі та руках. Зробили хірургічне втручання на щоці. Також ми використовували новий вид лазеру, що допоможе краще затягнутись шкірі і на обличчі не буде рубців.

Кореспондент: Крім допомоги дітям, американські спеціалісти навчають наших лікарів новим методам лікування. Такий проект відбувається у Львові вже увосьме.

Володимир Зуб, керівник міського управління охорони здоров'я: В 16-му році за 8 місяців у нас було зареєстровано на території Львівської області, точніше госпіталізовано з опіками 340 пацієнтів, за 8 місяців цього року зареєстровано 299 пацієнтів, тобто на 41 пацієнт менше. Чи це співпадіння, чи це результат нашої роботи, подивимося в динаміці. Але хочеться вірити, що те що ми робимо, те що ми пояснюємо людям, і те що нам допомагають засоби масової інформації, в цій історії, що воно буде давати свої плоди і наші діти будуть найменше страждати.

Кореспондент: Впродовж цього тижня заплановано 63 операції дітям, які постраждали від опіків. З них 5 пересадок шкіри та пластики після опікових рубців».

8. Городина для лікарні

«Ведучий: Підводою збирають овочі для Центральної районної лікарні в селі Киянка на Чернігівщині. Щороку районна адміністрація звертається по допомогу до сільської ради, а депутати їздять по хатах і збирають харчі. Чому в обласній лікарні бракує їжі для пацієнтів та скільки вдається зібрати овочів в селі.

Наталія Тарасовець, жителька села Киянка: Здравствуйте! Помытенькие, чистенькие, можете сразу есть!

Кореспондент: Ці груші та картоплю жителька Киянки Наталія Тарасовець жертвує на потреби Чернігівської центральної районної лікарні.

Наталія Тарасовець: Я в обіді на нашу чи то сказать власть, чи що. Я це десять дней лежала в больниці. Кроме перловки три рази на день нічого абсолютно! Ота скибочка через усю хліба напополам поделена.

Кореспондент: Збір овочів на початку вересня у Киянці проводять щороку. Працівники та депутати сільради з підводою їздять від хати до хати.

Анатолій Агієнко, житель села Киянка: Ми соберемо мішків 10–15, ну як коли, немає — ніхто ж ні з кого не требує! Будете — да, а другий: І в мене заберіть, каже: І я хочу.

Оксана Стрига, жителька села Киянка: Нехай люди їдять! Там бабусі старенькі в лікарні, буває, до них немає кому приїхати! Якогось супу вже наварять, якась похльобка, та й так можна прожити.

Світлана Воруна, фельдшер, депутат Киянської сільської ради: Районна адміністрація звертається до голови нашої сільради з проханням про те, що необхідно зібрати овочі для Центральної районної лікарні. Ми людей попереджаємо, це з року в рік проводжується, люди знають, люди дякуючи не відмовляють нам. Хто що може, те і дає. В основному, картошечка, так може морковка, іногда бурячок, лучок і тому подобноє.

Кореспондент: А ось та сама Киянська картопля вже у Чернігові. Зібрані овочі працівники районної лікарні відвантажують, важать та відправляють у сховища.

Дмитро Руденко, головний лікар Чернігівської центральної районної лікарні: Ви бачите, що тут у нас і спеціальні настили підготовані. Овочі, які спускаються з машини через спеціальні приміщення, вони от так засипаємо ми в кагати, ви бачите, все тут підготовлено. Якщо ми заготовлюємо 50–55 тонн картошки, цього нам достатньо, щоб овочеву складову меню пацієнта перекрити. Тому, кошти, які виділяє держава, це небагато, за перше півріччя — 4 гривні 16 копійок, вони ідуть на закупівлю солі, цукру, хліба — таких продуктів, які ми самі не можемо заготовити, які ми вимушені закуповувати для того, щоб відповідно забезпечити триразове харчування хворих.

Кореспондент: Фрукти на зиму у лікарні заготовляють із власного саду — каже Дмитро Руденко. Заступник голови райдержадміністрації Анатолій Кругол каже, проблема браку грошей стосується не лише лікарні, а районного бюджету загалом.

Анатолій Кругол, перший заступник голови Чернігівської райдержадміністрації: Ця робота робиться уже 20, скільки район, стільки вона і робиться. На рівні бюджетів, розумієте? Є сільський бюджет, є районний бюджет, є обласний, є міський. Рівень забезпеченості міського, обласного — це ж не порівняльні речі з нашим. Доходи бюджету і ті субвенції, які надаються, вони не покривають тих потреб, які на сьогоднішній день є, і тому, як вихід з ситуації, в районі така форма роботи започаткована.

Кореспондент: На зміни, каже Анатолій Кругол, чекають наступного року, коли реформуватимуть медичні заклади другої ланки».

9. Добровільно пожежну дружину створюють жителі села Пузівка на Черкащині

«Ведучий: Добровільно пожежну дружину створюють жителі села Пузівка на Черкащині. Самі відремонтували пожежну машину та облаштовують депо, кажуть, потрібно ще спеціальний одяг купити та закінчити ремонт. Проте на виклики вже їздять. Чому вирішили самотужки боротися з вогнем у рідному селі, та чи платять їм за це, розкаже наш кореспондент.

Ну тут буде поставлять, там стіл треба і лавочки поставлять і вже кімната оборудована.

Кореспондент: Іван Пісківець показує кімнату, де невдовзі буде пожежне депо. Разом з одноклассником, чоловік організував у Бузівці добровільно пожежну дружину. Автомобіль до села передали із району.

Михайло Лавренюк, житель Бузівки: Я працював тоже водієм цілий вік на одному місці 30 років, 35 там більше. А потом Іван Іванич запросив мене, каже що хто ти на ній працював, давай каже зробимо цю машину. Ну давай зробимо.

Кореспондент: Двигун автомобіля був несправним, кошти на новий зібрали односельці.

Іван Пісківець, житель Бузівки: Ну нам ніхто не потрібні, ніхто не ні копійки. Ми встали, я по запчасті шукав, все шукав, що не хватало там шукав, ні треба на Київ дзвонив, ті з Києва привозили.

Кореспондент: Інструменти для ремонту авто селяни також збирали гуртом.

Михайло Лавренюк, житель Бузівки: Той ключа привіз, той якогось болта. Володимир Петрович, наверно, з кілограм болтів дав, бо тут же нічого не було. Нема до коліс ключа нам дав до цього до коліс, що колеса відкручувати. Ну кожен хто що міг.

Кореспондент: Пожежна частина у Бузівці була в повоєнний час, пригадує місцева жителька Олена Шпилер. Вона мешкає неподалік. Зі слів жінки останні 20 років пожежі гасили жашківську рятувальники.

Олена Шпилер, жителька Бузівки: Бо пока з району приїдуть, те таке. То бензину нема, то води нема. не дуже давно я тоже горіла. Ну пока їм додзвонились, пока він приїхали там Ременка і згоріла. І опікся хазяїн цей в Ременки. І пробув у лікарні з тиждень помер, молодий ще такий.

Кореспондент: Тоді в селі почали створювати пожежну дружину. Автомобіль відремонтували за два тижні. Нині обслуговують і сусідне село. На облаштування депо витратили 40 тисяч гривень. У приміщенні замінили вікна і пофарбували фасад.

Олександр Фуркало, голова Бузівської об'єднаної територіальної громади: Затримка у нас зараз тільки в тому, що потрібен пожежний одяг і доробити приміщення, тоді ми можемо откривати офіційно добровільно-пожежну охорону. На базі старого приміщення лікарні, зробити центр безпеки де буде пожежна, поліція і амбулаторія. І сьогодні робиться проект.

Кореспондент: Завершити створення пожежного депо у Бузівці планують до кінця року».

У випуску за 17 вересня не повідомлялося про такі події:

На Черкащині люди перекрили трасу Київ — Харків, вимагаючи ремонту доріг.

Екзархи в Києві зачитали послання Вселенського Патріархату, в якому стверджується, що автокефалія Української церкви — вирішене питання.

18 вересня (вівторок):

1. У Харкові винесли вирок чоловікові, якого підозрюють у спричиненні аварії, в якій загинула семирічна дівчинка

«Ведучий: У Харкові винесли вирок чоловікові, якого підозрюють в спричинені аварії, в якій загинула семирічна дівчинка. Пригода сталася 17 червня в Слов'янському районі міста. Дитина померла на місці. Експертиза встановила, що водій був п'яний. Що присудили чоловіку та чи визнав він свою провину розповість наш кореспондент.

Кореспондент: 12:30 суддя Віктор Єжов оголошує судові дебати. Представник прокуратури Володимир Гудзь зачитує обвинувальний акт.

Володимир Гудзь, прокурор: Обставини, які пом'якшують покарання згідно статті 66 Кримінального кодексу України — є щире каяття. Обставини, які обтяжують покарання згідно статті 67 Кримінального кодексу України — є вчинення злочину щодо малолітньої дитини та вчинення злочину особою, що перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Прошу суд визначити Черепа Ігоря Миколайовича — виним у скоєні злочину частина друга статті 286 Кримінального кодексу України та призначити йому покарання у вигляді восьми років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортним засобом на три роки.

Кореспондент: На суді адвокатка потерпілих Анна Федасюк говорить, родина обвинуваченого частково відшкодувала матеріальні збитки. Федасюк просила мільйон гривень моральної компенсації, по п'ятсот тисяч кожному з батьків загиблої дівчинки.

Анна Федасюк, адвокат потерпілих: Ці кошти — є одним із засобів нагадування підсудному про його вчинок, адже виплачуючи їх, він буде кожен раз згадувати про загублене життя і можливо його зупинить це знову сісти за кермо напідпитку, та врятує чиєсь життя в майбутньому.

Кореспондент: Адвокат підозрюваного Віктор Соляник каже, його підзахисний співпрацював зі слідством та виплатив матеріальну компенсацію батькам загиблої дівчинки.

Віктор Соляник, адвокат підозрюваного: Він не має можливості своїми діями допомогти потерпілим, оскільки він позбавлений волі з перших днів після скоєння злочину. Тому його родичі в силу своїх можливостей зібрали кошти, які були витрачені потерпілими на поховання дитини.

Кореспондент: Підозрюваний свою провину на слуханні визнав. Чоловік вибачився перед сім'єю загиблої дитини. Суддя надав право підозрюваному сказати останнє слово перед вироком.

Підозрюваний: Я не маю чого додати. Винен, каюсь.

Кореспондент: Батьки загиблої, Олександр та Маргарита Коваль, виховують ще трьох дітей. Кажуть, сьогодні на слухані підозрюваний вибачився перед ними вперше.

Олександр Коваль, батько загиблої дівчинки: Багато тут було сказано про те, що він каявся. Моя думка, що він не сильно кається. Думаю, що він ще не зрозумів повною мірою, що сталося та як. Можливо, каяття прийде до нього трохи пізніше.

Кореспондент: Суддя оголошує вирок.

Віктор Єжов, суддя: Визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченим частиною другою статті 286 Кримінального Кодексу України. Та призначити покарання у вигляді позбавлення волі на строк сім років, з позбавленням права керування транспортними засобами на три роки.

Кореспондент: Вирок суду поки не набуває чинності. На подачу апеляційної скарги є місяць».

2. Обстріли на Донбасі

«Ведучий: На Донбасі від 7-ї години ранку бойовики 9 разів порушували режим припинення вогню. По українських позиціях в районах Кримського, Луганського, Південного, Павлополя та Широкіного стріляли з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Озброєння, заборонене мінськими угодами, не застосовували. У разі загрози життю військовослужбовці відкривали вогонь у відповідь. Втрат серед українських бійців немає. Такі дані штабу Операції Об'єднаних сил на 18-ту годину».

3. У районі Операції Об'єднаних сил завершили реконструкцію контрольного пункту «Мар'їнка»

«Ведучий: У районі Операції Об'єднаних Сил завершили реконструкцію контрольного пункту “Мар'їнка”. Відкрили 2 зали очікування. Вони обладнані кондиціонерами та системами обігріву. До санітарних приміщень підвели воду. Встановили піднавіси в середині контрольного пункту для розмежування руху транспортної і пішохідних доріжок. “Мар'їнка” — пілотний проект. Невдовзі так само облаштують решту пунктів пропуску на Донеччині — “Новотроїцьке”, “Гнутове” та “Майорськ”. (Немає посилань на джерела фактичної інформації.)

Жінка: Я шокована, що тут такі умови дійсно хороші, а то стояли хтозна скільки. Вітер дує, на голову піднімає одяг, а ось зараз справді краще.

Олександр Куць, голова Донецької обласної військо-цивільної адміністрації: Це забезпечить комфортне перебування людей на КПВВ при перетинанні лінії розмежування. Якщо лінія розмежування буде пересуватись вперед, так само це КПВВ пересувається вперед. Це просто зроблено для людей і для наших військовослужбовців Збройних Сил України, прикордонників, Національної поліції, Служби безпеки, які тут цілодобово несуть свою службу».

4. До тями у Дніпропетровській клінічній лікарні імені Мечникова прийшов 19-річний матрос Олександр

«Ведучий: До тями в Дніпропетровській клінічній лікарні імені Мечникова прийшов 19-річний матрос Олександр. Він родом із Херсонщини. За словами головного лікаря Сергія Риженка, біля селища Саханка на Донеччині боєць дістав кульове поранення голови.

Сергій Риженко, головний лікар Дніпропетровської обласної клінічної лікарні імені Мечникова: Увесь цей час був у лікарні імені Мечникова на апаратах. Не було жодних проявів життя. Тільки вчора вдалося нашим реаніматологам зробити все можливе, щоб боєць розплющив очі і подав ознаки життя. Із такими пораненнями смерть настає раптово. Це велике диво, коли куля пролітає крізь голову, проходить крізь потилицю. І людина може отямитися і вижити».

5. 184 дні голодування Балуха

«Ведучий: Офіційна інформація щодо побиття Володимира Балуха, засудженого в окупованому Криму, має з'явитися 24 вересня від його адвокатів. Тоді захисники приїдуть на засідання суду, що розглядатиме апеляцію на вирок Балуху. Про це “Новинам на Першому” повідомив архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент. Вчора ввечері він відвідав українського політв'язня у Сімферопольському СІЗО. Архієпископ також розповів, що Володимир Балух, який голодує 184 дні, скаржиться на гострий біль у серці, однак припиняти голодовку не буде.

Климент, архієпископ Сімферопольський і Кримський Української православної церкви Київського патріархату: Я дійсно офіційно заявляю, що у Володі болить серце, інколи біль доходить до того, що Володю бере задуха і починає нудити. Володя зараз приймає якійсь ліки від серця. Тих лікарів, які пропонують Володі в СІЗО, він від них відмовляється, бо він не довіряє цим лікарям. Володя вже більше чим півроку просить, щоби були лікарі з Міжнародного Червоного хреста, але на превеликий жаль, здається, що для цієї організації не існує такої теми, як політв'язні. Ми з Володею спілкувалися виключно на духовні теми. Духовний стан Володі зараз дуже напружений, він знервований, він трохи подавлений. Для того, щоби ми більш-менш спокійно могли з ним спілкуватися, мені знадобилося десь 40 хвилин».

6. Україна номінувала Олега Сенцова на Нобелівську премію миру

«Ведучий: Україна номінувала Олега Сенцова на Нобелівську премію миру. Верховна Рада звернулася до норвезького Нобелівського комітету, запропонувавши кандидатуру українського режисера та політв'язня, засудженого в Росії на 20 років колонії суворого режиму. Як сказано в заяві, Олег Сенцов протягом усього часу незаконного тримання під вартою, ризикуючи власним життям, демонструє приклад мужнього ненасильницького опору в боротьбі за базові права та свободи людини. Сенцов 128-й день голодує, вимагаючи звільнення усіх українських політв'язнів. Питання Олега Сенцова може стати одним із головних на сесії Генеральної Асамблеї ООН, що відкривається сьогодні у Нью-Йорку. Як повідомляє “Укрінформ”, голова української делегації розіслав листи керівникам іноземних місій із проханням під час перемов з Росією та у виступах порушити питання звільнення Сенцова та інших українських політв'язнів. Також під час сесії Україна представить свою резолюцію.

Кореспондент: Цьогорічна резолюція України — це оновлена версія попередніх двох, яка за словами речника постійного представництва України при ООН Олега Ніколенка “здивує Росію”. Водночас, як і в попередніх, буде зокрема порушено питання окупованих територій та прав людей, які там мешкають.

Олег Ніколенко, речник постійного представництва України при ООН: Це питання Криму, і тут є багато векторів, про які ми будемо говорити. Це і захист прав наших співвітчизників, які проживають на окупованій території. Це також і просування деокупації українського півострова, також це просування демілітаризації окупованого Криму. Також ми будемо говорити про політичних заручників Кремля, людей, які утримуються незаконно як на території окупованого Криму, так і в Росії.

Кореспондент: Інших подробиць українські дипломати поки що не розголошують.

Олег Ніколенко: Допоки Росія буде продовжувати свої дестабілізуючі зусилля в Україні, її буде чекати ще багато, багато неприємних сюрпризів. Україна готується до цієї асамблеї предметно.

Кореспондент: Резолюція — це можливість назвати речі своїми іменами, каже Ніколенко. Зокрема, щодо мілітаризації Криму. Тут важливо привернути увагу інших країн на масштаби загрози не лише України, а й для них самих, зауважив український дипломат і громадський діяч Богдан Яременко.

Богдан Яременко, український дипломат і громадський діяч: Росії абсолютно байдуже соціально-економічний розвиток окупованої території, вона поводиться з Кримом як з військовим трофеєм. Той контингент, який розгорнутий в Криму, є дуже серйозною загрозою військовою для оборони України, оскільки там розміщені в тому числі наступальні озброєння і війська. І Крим перетворений у базу постачання фактично для ведення війни у Сирії. Тому ситуація в Криму реально впливає на безпеку в дуже великому регіоні, не тільки заторкує південь України, фактично заторкує весь південь і схід Європи, східну частину Середземномор'я.

Кореспондент: Також українська делегація планує у Нью-Йорку обговорити і введення миротворчого контингенту на окуповані території Донбасу. Щоправда, на думку Яременка, Україні поки що не варто очікувати конкретних рішень.

Богдан Яременко: На жаль, висунувши якусь ініціативу якийсь час назад, ми допустили разом із західними партнерами те, що Володимир Путін цю ініціативу перехопив. Проблема в тому, що Росія бачить таку миротворчу місію розгорнутою лише вздовж лінії зіткнення, лише з обмеженою метою захисту місії ОБСЄ, в той час, як звичайно, з точки зору і вирішення конфлікту, принаймні, його замороження, потрібно, щоб миротворці були розгорнуті на всій території тимчасово окупованих районів, і звичайно вздовж українсько-російського кордону.

Кореспондент: Україна не подала на розгляд ООН своєї резолюції щодо введення миротворців, тож світ обговорює російський варіант, каже дипломат. Тому, на його думку, дійти якогось консенсусу в цьому питанні буде складно, і сподіватися на те, що ООН допоможе припинити війну в Україні, теж марно, каже Яременко.

Богдан Яременко: Шансів, що рішенням ООН буде зупинена війна, а тим більше, що нам повернуться окуповані території рішенням ООН — мізерні.

Кореспондент: Водночас, каже Яременко, резолюція — це спосіб привернути увагу світу до України. Виступ президента Петра Порошенка на сесії Генасамблеї ООН заплановано на 26 вересня. Дипломати також очікують, що асамблея розгляне та схвалить українську резолюцію до кінця цього року».

7. Другий день дачники із Чернігівщини шукають фермера

«Ведучий: Другий день дачники із Чернігівщини шукають фермера, який розпилив над їхнім садовим масивом невідомий препарат. 12 вересня над соняшниковим полем люди бачили літак, за кілька днів листя на городині та де-яких деревах потьмяніли і осипалося. Нашій знімальній групі дачники поскаржилися і на погане самопочуття. Фермера ж шукають, щоб компенсувати збитки та дізнатися, чим саме від обробив соняшник.

Кореспондент: Микола був на дачі, коли фермерський літак кілька разів розвертався над садовим масивом.

Микола Висоцький, власник садової ділянки: Такий гарний літачок, новенький. З заду пропелер. Рот розкрив, так же дивився, що літає. Думаю, хтось обкатується. Потім на другий день стало все таке покриваться, було маленьке п'ятно, воно розростається, висихає повністю все.

Кореспондент: Ці дачники кажуть, літак обробляв соняшникове поле поблизу їх садів, кілька разів розвертався над садибами. Після цього листя на городині покрилося плямами.

Наталія Кожем'яко, голова правління садового товариства “Віраж”: Через три дні почало листя опадати на деревах. Абрикоса, слива. І всі рослини, які дуже ніжні — капуста, різні види салатів, перців, вони не підлягають вживанню, тому що все пожовтіло і п'ятна на них.

Раїса Белоколша, власниця садової ділянки: Зразу вроді б то нічого не було видно, ніхто нічого не знав. Як обично, берем кушаєм. А на завтра встали, всьо такоє. Послє літака. І тепер ніхто не скушає. Я всьо срєзала, всьо викидала. А який збиток, а здоров'я? Хто нам поправить здоров'я.

Микола Висоцький: На другий день мені зробилось погано. Голова розкалувалася, я вообще живий по жизні чєловєк, такий , що я ніколи не лежу. Мені тільки лежать хотілось і все. І щас мене душить кашель. З тих пір я не можу відкашляться. А я ж цілий день на нього дивився, як він там літав. Він години дві літав.

Кореспондент: На межі садового масиву “Березанка”, два соняшникових поля. Одне не оброблене — зелене, а інше оброблене — сухе. Саме його власника і шукають дачники, володіння ких постраждали. Після інциденту директори чотирьох садових товариств масиву “Березанка”, звернулися до кількох інстанцій.

Наталія Кожем'яка: Приїхали в екологію. Нас відправили в поліцію. Поліція приїхала, побрала у людей пояснення, сфотографувала все. Буде відкрито кримінальне провадження. Ми поїхали сьогодні в Держпродслужбу, вони говорять — а хто? Ми тоже не знаємо хто. Ми приїхали до вас. Підкажіть, поможіть, хто це.

Кореспондент: Фермера знайдуть до завтра, сказав голова райдержадміністрації Віктор Корж.

Віктор Корж, голова Чернігівської райдержадміністрації: Я збираю на 9 годин керівників садових товариств, ту людину, яка порушила і нанесла ущерб. Коли ми мирно не прийдемо порозуміння, значить тоді працюють правоохоронні органи із усіма службами.

Кореспондент: У дачників кілька питань до фермера — компенсація збитків, чим він обробляв поля, та чи можна після цього вживати городину. Є кілька препаратів, чим могли обробляти поля у цей період року.

Ірина Труба, начальник відділу агропромислового розвитку Чернігівської райдержадміністрації: Обробляють хімічними препаратами для того, щоб прискорити дозрівання насіння соняшника. Треба виявити користувача земельної ділянки, який працював на цій земельній ділянці і потім вже говорити з ним, яким препаратом вони обробляли.

(Неповнота інформації: немає коментарів від представників поліції.)».

8. На нові візки поставили львівські трамваї

«Ведучий: У Львові сьогодні вийшов на маршрут перший трамвай, який купили в Німеччині. Загалом у місті курсуватимуть 30 вагонів, в усіх потрібно замінити візки, однак у “Львівелектротрансі” роботи оцінили дорожче за сам транспорт. Чи вигідно було купувати трамваї, що були у вжитку, та ремонтувати їх, дізнавалися наші кореспонденти.

Кореспондент: Ці візки будуть установлювати на використані трамвайні вагони, які для Львова придбали у Берліні. Зараз таких вагонів чотирнадцять, готових із візками — шість.

Роман Василишин, начальник трамвайного депо: Ці візки, оці 6 трамваїв, які стоять на цих візках, це візки нашого виробництва. Перші візки — це повністю наша комплектація.

Кореспондент: Та впоратися з усім самостійно в трамвайному депо не можуть. У системі торгів ProZorro з'явилися пропозиції встановити візки для 10 берлінських трамваїв. Цим має займатися завод у Харкові. Поставити ж два візки коштує десь як сам використаний вагон, каже В'ячеслав Кокошко.

В'ячеслав Кокошко, заступник директора депо з економіки: Ми оголошували тендер і передавали на сторону роботи ті, що ми не можемо швидко і з належною якістю виконати. Тому і був оголошений тендер і, як кажуть, віддано ті роботи на сторону.

Кореспондент: А щодо вартості, скільки?

В'ячеслав Кокошко: По тендеру пройшло 582800 гривень. Це вартість ремонту та адаптації візка до вагонів. Якщо взяти два візка, вони можуть перевищувати, ті що на стороні, вони можуть перевищувати вартість, скажімо, вагону.

Роман Василишин: Ну на сьогоднішніх день наших потужностей, бо якщо ми самі будемо робити ті візки, то останній трамвай з депо виїде через 3 роки, скажімо так. Розумієте, ми є трамвайне депо. Ми експлуатуємо трамваї. Потужностей наших ремонтних майстерень є не достатньо. Тут є і чисто фінансові, і кадрові, і обладнання.

Кореспондент: Чи справді є вигода від купівлі використаних трамваїв, запитуємо в міському Департаменті комунального господарства та інфраструктури.

Андрій Білий, заступник директора Департаменту житлово-комунального господарства та інфраструктури Львівської міськради: Один новий трамвай по останньому контракту Києва, це був, якщо я не помиляюся 1 мільйон 400 євро. Це новий трамвай. Це помножити на гривні, скільки у нас виходить? Десь 55 мільйонів гривень один трамвай. Ми заклали в бюджет 26 мільйонів — це на розмитнення і так далі. Тобто сумарно ті гроші, яки ми заклали і ті, що витратили на закупівлю — це 50 мільйонів. Це менше, ніж один новий трамвай.

Кореспондент: Від сьогодні на маршруті №3 почав курсувати перший трамвай, який купили в Берліні. Виїзди інших готових трамваїв заплановані на наступний тиждень».

9. В Києві відкрили виставку проти російських міфів

«Ведучий: У Києві відкрили виставку, що спростовує російські, радянські міфи про особливість Донбасу та відмінність від інших регіонів країни. Відкрили її в Національному музеї історії України. Що представили організатори та яка головна мета експозиція розкаже наш кореспондент.

Кореспондент: На експозиції Донбас: перепрочитання образу представлено декілька десятків історичних фото, архівних документів та археологічних знахідок, які охарактеризовують Донбас. Сергій Носачов каже, його місія, як співорганізатора виставки, показати що всі ми один народ. Вишиті рушники і сорочки вишиті на Донбасі, є підтвердженням цього.

Сергій Носачов, співорганізатор виставки: Це, наприклад, рушник там 26-27-й рік. Це його вишивала мати одного там з шахтарів, так. Бачимо, що він традиційний, навіть наближений до Полтавщини, де дуже близькі, до Черкаської області. Ну те ж саме сорочка, трошки пізнішого часу, але так само вона традиційна в українських кольорах і традиційна, якраз притаманна Луганській області. Але ми повинні зрозуміти одне, цей край обов'язково повернеться до лона України і ніколи він не буде російським.

Кореспондент: Виставка розповідає про історію козацтва, української революції 1917–21 років. Діяльність дисидентів-шестидесятників. Тут також історія заселення донбаського степу.

Володимир В'ятрович, голова Українського інституту національної пам'яті: Завдання цієї виставки — показати історію цього регіону Донецької та Луганської областей протягом ста років і показати що ця історія є абсолютно синхронною із загальноукраїнською історією. Що це не є якийсь регіон, який мав особливу історію, який був відірваний від української національної історії.

Кореспондент: Збирали експонати українських музеїв Донецької і Луганської областей. Історичні документи в архівах Служби безпеки».

У випуску за 18 вересня не повідомлялися такі важливі теми дня:

ЄСПЧ зобов’язав владу України утриматися від доступу до даних телефону журналістки Седлецької.

Митрополит Антоній закликає вірян Московського патріархату до громадянської непокори.

Російське відлучення від церкви гетьмана Мазепи є неканонічним — Вселенський Патріархат.

У Житомирі згоріли склади картонного комбінату.

Верховна Рада вирішила збільшити кількість членів ЦВК із п'ятнадцяти до сімнадцяти.

19 вересня (середа):

1. Сутички під Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою

«Ведучий: Сутички під Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зараз ви бачите, як все сталося. Як розповів керівник САП Назар Холодницький, у внутрішньому дворі Антикорупційної прокуратури виявили кабель, який тягнули з “Охматдиту”. Біля лікарні, в гаражі, виявили обладнання для прослуховування і невідому особу. Поряд з будівлею прокуратури був автомобіль із співробітниками Національного антикорупційного бюро. Працівники прокуратури викликали поліцію. Тоді на місце приїхали спецпризначенці НАБУ, побили службову машину САП та напали на водія. Холодницький повідомив, що передав інформацію про інцидент Генпрокуратурі та Службі безпеки України.

Назар Холодницький, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури: Було повідомлено в України. І зараз слідчо-оперативна група оглядає цей сейф, який був вилучений. І далі, я так розумію, вже будуть вони цим питанням займатися. А рішення, хай і не популярне, буде завжди приймати. Але вони будуть законні. І ще раз наголошую, жодного тиску на незалежних прокурорів, доки я керую цією службою, не буде.

Ведучий: Директор Антикорупційного бюро Артем Ситник звинувачення у спробі встановлення прослуховування відкидає.

Артем Ситник, директор НАБУ: Є заява про те, що нібито хтось затриманий з працівників Антикорупційного бюро. Ніхто не затриманий. всі в строю, всі працюють. Є заява про те, що нібито ми намагалися встановити прослуховуючий засіб-пристрій в кабінеті антикорупційного прокурора. Це неправда, це... ми це спростовуємо. Є певна робота, яка проводиться в дуже багатьох точках України, Києва, але розповідати всі таємниці слідства ми не можемо. От і все. Окремо є епізод із цим мікроавтобусом. Чому САП це зробило? Ну, я сподіваюся, що досудове розслідування про це скаже».

2. У справі щодо міністра інфраструктури Омеляна пройшов ще один допит у НАБУ

«Ведучий: Дві з половиною години в Національному антикорупційного бюро допитували міністра інфраструктури Володимира Омеляна. Його, нагадаю, підозрюють у незаконному збагаченні і декларуванні недостовірної інформації. Сьогодні ж Солом'янський суд наклав арешт на його майно. Ось так Володимир Омелян прокоментував справу проти нього.

Володимир Омелян, міністр інфраструктури України: Суд наклав арешт, але засідання райсуду було закрите. Тому говорити, чи було щось арештоване, і якщо було, то що, на яких умовах ми не можемо, ми не маємо документів. Для мене особисто, для мене виглядає дивно ця ситуація. Для мене є мегадивною ця ситуація, бо я неодноразово публічно і особисто пану Ситнику передавав документи, звертав увагу, пояснював що відбувається, які мільярдні, десятки мільярдів зловживання мають місце. У відповідь я маю одну справу тільки по собі, яка розслідується дуже ретельно, ґрунтовно, з усіх сторін.

Ведучий: 13 вересня міністру інфраструктури детективи Національного антикорупційного бюро вручили підозру. За інформацією слідства, Омелян за 18 років на державній службі офіційно заробив понад 2 мільйони гривень. При цьому за 7 років на службі витратив понад три мільйони. Також за даними слідства, міністр вніс неправдиві дані про свій автомобіль та заміський будинок. 14 вересня суд відпустив Омеляна на поруки. Прокурори ж просили про заставу — 5 мільйонів гривень. Сам Омелян назвав справу проти себе сфабрикованою».

3. На Донбасі поранено одного українського військовослужбовця

«Ведучий: На Донбасі поранено одного українського військовослужбовця. За даними штабу Операції об'єднаних сил, з 7-ї ранку російські окупаційні війська п'ять разів порушили режим припинення вогню. мінометів 82-го калібру, які заборонені мінськими угодами, бойовики обстріляли позиції біля Водяного. Поблизу Луганського ворог застосовував гранатомети та протитанкові керовані ракети. З великокаліберних кулеметів, гранатометів та стрілецької зброї були обстріляні опорні пункти біля Невельського, Новотошківського та Кримського. Це — дані штабу Операції об'єднаних сил на 18-ту годину».

4. У Дніпрі першокласник випав із третього поверху школи

«Ведучий: Першокласник, який учора випав з вікна школи в Дніпрі, нині в обласній дитячій клінічній лікарні. Хлопчик відбувся синцями, переламів та ушкоджень внутрішніх органів немає. Про це “Новинам на Першому” розказав медик Олександр Лацинський. Дитина випала із висоти 3-го поверху. Як саме це сталося та що загрожує винуватцеві? Далі докладніше.

Кореспондент: Це школа 147 у Дніпрі, вчора вдень саме тут і випав із вікна першокласник. Сьогодні, коли до закладу приїхали журналісти, директора не було, тож працівники школи відмовилися давати коментарі.

Жінка, заступник директора з виховної роботи: Я зауч по воспитательной работе, извините пожалуйста, это не входит в...

Кореспондент: Що саме сталося, — розказує заступник начальника управління освіти Дніпровської міськради Олена Яковенко.

Олена Яковенко, заступник начальника управління освіти Дніпровської міської ради: Вихователька вивела дітей з класу, зачинила кабінет, при цьому одна дитина залишилася чи то за шафою, чи то як? Ну зі слів, то за шафою. І потім, як говорить хлопчик: я подивився в вікно. І чи випав, чи вистрибнув? Ми цього не бачили, не знаєм. Внутрішнім наказом вихователя групи продовженого дня відсторонено від виконання посадових обов'язків. Проводиться у школі службове розслідування цього нещасного випадку, який стався. Водночас проводиться додаткова перевірка фактів дій адміністрації закладу. Тому на час цієї перевірки, на час службового розслідування, відсторонено Департаментом гуманітарної політики директора від виконання обов'язків.

Кореспондент: Першокласник дістав травми і зараз перебуває в обласній дитячій клінічній лікарні. Завідувач відділення реанімації Олександр Лацинський каже: дитина почувається добре.

Олександр Лацинський, завідувач відділення анестезіології і інтенсивної терапії обласної дитячої клінічної лікарні: Окрім забоїв м'яких тканин обличчя та передньої стінки черева інших патологій не виявлено. Всі внутрішні органи, кістки скелета, все в дитини ціле, нема навіть черепно-мозкової травми. Ми плануємо сьогодні перевести хлопця в хірургічне відділення для подальшого нагляду. Я вважаю, що він там пробуде недовго.

Кореспондент: Речниця обласної поліції Ганна Старчевська каже: у цій справі триває досудове розслідування.

Ганна Старчевська, речниця поліції Дніпропетровської області: Ця подія кваліфікована як службова недбалість, яка призвела до тяжких наслідків. За вказаний злочин передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років, без права обіймати певні посади на три роки, також з можливим штрафом або без такого.

(Немає балансу думок — не надано слово батькам хлопчика)».

5. Із вимушених канікул повернулися учні початкової школи в Гостомелі

«Ведучий: З вимушених канікул повернулися учні початкової школи в Гостомелі. Після інспекції рятувальників заклад закрили, а діти два тижні були вдома поки батьки самотужки ремонтували будівлю. Чи всі порушення усунули та що змінилося в школі розкаже наш кореспондент.

Кореспондент: Замість 1 вересня у Гостомельській початковій школі №15 перший урок цього навчального року провели сьогодні. Тут 2 тижні усували недоліки, які напередодні у школі під час інспекції знайшли рятувальники.

Людмила Луценко, в.о. директора школи: За дві неділі від коли дітки пішли на вимушені канікули ми усунули такі недоліки як встановили пожежну сигналізацію — це по стелі всього приміщення пожежна сигналізація, система оповіщення. Також обробили на горищі всі дерев'яні конструкції. Встановили електрощітки в стіни і також демонтували, один з пунктів припису був демонтувати вагонку дерев'яну.

Кореспондент: В управлінні освіти Ірпеня батькам пропонували щоб їхні дітки місяць ходили до школи у сусідньому мікрорайоні, однак ті відмовили. Сьогодні батьки кажуть: раді, що змогли відстояти власну позицію, хоч і довелося частково фінансувати ремонт зі своєї кишені. Решту грошей дав місцевий депутат та селищний голова. Загалом витратили 50 тисяч гривень.

Оксана Осадча, мати третьокласниці: Вони допомогли фінансовими коштами з пожежною безпекою, решту ми зробили за свої кошт, хто скільки міг здавав, бо є сім'ї, які трошки більш достаток є сім'ї. У нас багато одиноких мам.

Кореспондент: Однак не всі недоліки усунули за час вимушених канікул. Планують ремонт ще двох об'єктів, що не відповідають вимогам пожежників.

Юрій Осьмина, інспектор Ірпінського міського відділу ДСНС: Безпосередньо ці порушення капітального характеру, які залишились — це і міжповерхове покриття горюче, і сходові клітини ненормовані межею вогнестійкості вони не спричинять безпосереднього загорання, але разом з тим вони можуть призвести до поширення полум'я.

Кореспондент: За словами директорки школи — дітям дозволили тут навчатись, а за час літніх канікул наступного року недоліки збираються усунути. Кошти планують брати в Ірпінській міськраді.

Олександр Мартушин, заступник голови міськради Ірпеня: Виконавчою службою було зупинено провадження і з усім всі дозволили, судове рішення вже призупинено і дозволено вже навчатися діткам. Є ще певні, як скажуть, що не можна було зробить за два тижня, то літом на літні канікули буде глобальна реконструкція, зробимо сходи, зробимо утеплення і зробимо міняємо "склопакєти".

Кореспондент: Директорка школи каже: Упущений навчальний матеріал діти наздоганятимуть під час одного тижня осінніх, а також тижня весняних канікул. Так роблять щоб не забирати у дітей повністю осінні канікули».

6. Book Forum у Львові

«Ведучий: У Львові стартував ювілейний 25-й Book Forum. Упродовж 5 днів на півсотні локаціях відбудуться близько тисячі заходів. Відвідувачі зможуть придбати книги, познайомитися з авторами. Свою участь підтвердили 710 іноземних письменників із 25 країн. Традиційно форум відвідують Сергій Жадан, Оксана Забужко, Юрій Андрухович. Як пройшов перший день, розкажуть наші журналісти.

Кореспондент: Книжковий майданчик 25-го Book Forum у Львові, це видавництво долучається щороку.

Євстахій Битківський, працівник видавництва: Наше видавництво сьогодні презентує більше ніж 40 новинок іде до форуму іде всіх. Також представлені минулорічні книги, тобто цього року у нас представлено більше ніж 400 книг взагалі. Є як дитяча, доросла література, література для молоді, для підлітків. Тобто на будь-який смак.

Кореспондент: В цьому павільйоні презентують книги, які написали учасники бойових дій.

Тарас Бортнічук, представник Центру надання послуг учасникам бойових дій: Ті книжки, які у нас представлені, вони написані ветеранами, про їхнє бачення того, що відбувається на сході, про їхні якісь емоції, відчуття того всього, що вони бачили.

Кореспондент: Форум проводять в 25-й раз. Започаткували в 1994-му. Цього року тема для дискусій «Ринок свободи».

Олександра Коваль, президент книжкового форуму: Літературні фестивалі, ярмарки, вони є дуже консервативними. Але я дуже тішуся, що в нас дуже добре розвиваються ці тематичні кластери, що ми маємо можливість дискутувати на дуже складні теми, тому що все більше інтелектуалів, публічних людей, авторів долучається до цих дискусій.

Кореспондент: Французький письменник, редактор, актор і режисер Фредерік Бекбедерос дає автографи шанувальникам. У Львові він у друге. Презентує переклад нової книги «Нескінченне життя».

Фредерік Бегбедер, письменник: Дуже радий повернутись знову до Львова. Я був тут два роки тому і мені сподобався книжковий форум, щороку він стає все більшим і більшим. Думаю, це один із найкращих книжкових заходів у світі, і це великий плюс для міста.

Кореспондент: А ось свої книги розкладає український письменник Андрій Кокотюха.

Андрій Кокотюха, письменник: Мені хотілося б, щоб подібна активна зацікавленість книжками у українців була не лише в дні форуму і не лише у Львові. Книжки повинні розходитись по всій Україні.

Кореспондент: Хто ще буде на форумі знає Софія Челяк, вона програмний директор.

Софія Челяк, програмний директор книжкового форуму: Цього року презентуватимуть свої нові книги знову Андрій Люкпетем, Сергій Седан. Буде також презентація “Коханців юстиції” Юрія Андруховича. З поезії цього року буде новинка від Остапа Смолинського львівського автора. Також від Катерини Калитко.

Кореспондент: За 5 днів на фестивалі Book Forum відбудеться близько тисячі заходів. Зокрема, літературний фестиваль, вручення книжкової премії та ніч музики і поезії».

7. На Чернігівщині знайшли поховання, якому тисяча років

«Ведучий: На Чернігівщині знайшли поховання, якому тисяча років. У Шестовиці разом з українськими археологами працюють колеги з Польщі. За два тижні вони дослідили один курган і зараз працюють над іншим. Чию могилу розкопали та що ще дістали із землі дослідники — дізнавалася наш кореспондент.

Кореспондент: Це Кшиштоф Корчинський, студент-археолог з Польщі, разом з однокурсницею вони чистять кістки, які знайшли під час розкопок кургану.

Кништоф Корчинський, учасник експедиції: Очищаю для того, щоб знайти якісь сліди на кістках. Наприклад, від чого помер цей чоловік — від травм. Для цього використовуються спеціальні щіточки,кельмочки для підготовки до більш серйозних визначень.

Кореспондент: Польські археологи працюють у Шестовиці вперше. Сюди їх запросили чернігівські колеги, розповідає викладач інституту археології Варшавського університету Даріуш Бащек. На Чернігівщину разом з ним приїхали вісім студентів.

Даріуш Бащек, співкерівник експедиції: Шестовиця для археологів — дуже відоме місце своїми городищами, своїми курганами. Для нас було цікаво робити тут розкопки. Для студентів це перша практика. А я цікавлюся камерним похованням. Написав польську книгу про ці гробниці. Для мене було дуже цікаво приїхати до Шестовиці, досліджувати їх тут на місці.

Кореспондент: Поховання знайшли під час розкопок першого кургану, зараз досліджують другий. Обидві часів другої половини десятого століття. Археологи припускають, що це кістки воїна. У нього на поясі був ніж — каже старший викладач інституту історії імені Лазаревського В'ячеслав Скороход, а також елемент давньоруської зброї.

В'ячеслав Скороход, співкерівник експедиції: Біля ноги лежав залізний кістень. Кістень — це його головка, це ударна зброя проломлюючої дії, через яку пронизувався шкіряний шнурок і була рукоятка. Так звана зброя придушення повстання. Ми її зважили, вона має вагу 120 грамів. Такі знахідки — це класична, давньоруська і, можна сказати, навіть кочівницька зброя, яка не є дуже популярною, як, наприклад, ті самі сокири, списи, але знахідка дуже цікава.

Кореспондент: Археологи знайшли і уламки керамічного посуду. В'ячеслав Скороход пояснює, звідки вони тут опинилися.

В'ячеслав Скороход, співкерівник експедиції: Як правило, коли насипали курган, був так званий обряд язичницький обряд похорон, поминання, тризна, тому в ровиках кургану, або в насипу, або ж біля нього зустрічається кераміка з якої частували, їли, проводжали. Але по традиції не можна було забирати її вже додому, тому її розбивали або залишали. Тому ми маємо тут фрагменти кераміки в насипах і у ровику — півгорщика десятого століття з клеймом.

Кореспондент: Розкопки в Шестовиці триватимуть до 25 вересня, за цей час археологи планують завершити дослідження кургану. Вже після цього в Чернігові вони планують більш детально вивчити свої знахідки».

У випуску за 19 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

На фронті за минулу добу загинуло двоє українських військових, одного поранено.

Кабмін пікетували власники автівок на єврономерах.

Угорське консульство в Берегові видає українцям угорські паспорти.

У Хмельницькому сталася пожежа у школі під час уроків, дітей евакуювали.

Причиною отруєння школярів у Дніпрі стала забруднена вода у кранах.

Львівська облрада заборонила використання російськомовного культурного продукту на території області.

Люди перекривали трасу Київ — Знам’янка, вимагаючи ремонту доріг біля Городища.

Люди перекривали трасу Київ — Харків на виїзді з Полтави, вимагаючи ремонту доріг.

Люди перекривали трасу Київ — Чоп у Рівненській області, вимагаючи ремонту доріг.

20 вересня (четвер):

1. Мітинг під ВР

«Ведучий: Мітингарі з символікою “Національного корпусу”, “Свободи” та “Азову” проривалися сьогодні до будівлі Верховної Ради. Вимагали від депутатів спростити процедуру отримання українського громадянства для іноземців, які воюють на Донбасі на боці Збройних сил України. Свої вимоги принесли до Адміністрації Президента. Чи вдалося поспілкуватися з чиновниками та чому іноземці добровольці не можуть отримати український паспорти — з'ясовували наші кореспонденти.

Кореспондент: Близько тисячі мітингувальників(це оцінка журналіста) із символікою Нацкорпусу вранці зібралися під Верховною Радою.

Родіон Кулішов, керівник центрального штабу політичної партії «Національний корпус»: Вимога — це спрощена процедура прийняття документів у іностранних добровольців, які проявили себе і воювали собі в АТО, тобто, доказали свою вірність та готові були померти за країну, за Україну.

Протестувальники: Паспорт добровольцям!! Паспорт добровольцям!!

Кореспондент: Почали з промов та гасел, потім хтось кинув кілька петард у бік правоохоронців, які стояли біля входу до парламенту. Після цього як поліцейських, так і нацгвардійців під Радою побільшало. Представники “Нацкорпусу” взялися штурмом прориватися крізь силовиків до будівлі. Люди вимагали, щоб голова Верховної Ради Андрій Парубій вніс до порядку денного розгляд поправок до закону про правовий статус іноземців та осіб без громадянства. Один із авторів правок лідер партії “Національний корпус” та позафракційний нардеп Андрій Білецький.

Андрій Білецький, народний депутат, лідер партії “Національний корпус”: Про те, що а) не можна вимагати довідку, на дану хвилину не можна вимагати довідок від людей про... від дільничного практично міліціонера по вчорашній країні проживання. Тобто, ця норма просто унеможливлює зараз добровольцям подання документів елементарно в комісію. Друге, що там норма, яка там закріплюється — це заборона видачі екстрадиції в країну-агресор бійців добровольців іноземців.

Кореспондент: Валентин Калінін родом із Красноярську. Він із 2015-го до 2017-го був волонтером добровольчого полку “Азов”. Каже, за законами Росії та Білорусі люди, які воювали добровольцями у чужій країні, у себе на батьківщині автоматично вважаються найманцями.

Валентин Калінін, волонтер добровольчого полку “Азов”: Коли я приїхав до України, я не дуже приховував, що я тут роблю. На мене завели карну справу за статтею “найманство” за те, що я брав участь у АТО.

Кореспондент: В Росії, так?

Валентин Калінін: Так.

Кореспондент: Валентин каже, отримати громадянство намагається вже два роки.

Валентин Калінін: Головна причина відмови — необхідність надати довідку про несудимість, яку потрібно взяти у МВС Росії, у моєму випадку, а це неможливо, оскільки там на мене і таких як я завели карну справу.

Кореспондент: За декілька годин мітингу до протестувальників вийшли радники Парубія та пообіцяли передати йому вимоги. Після цього люди пішли до Адміністрації Президента. Там 9 іноземних добровольців прикували себе кайданками до огорожі.

Денис Прохоров, доброволець із Білорусі: Ну, ми прикували себе, щоб Президент надав нам українське громадянство, ось чому я і мої побратими це робимо.

Кореспондент: До людей вийшов представник Адміністрації, записав вимоги до Президента і сказав, що сам у цій справі некомпетентний».

2. Про щорічне послання Президента Петра Порошенка

«Ведучий: Президент Петро Порошенко виступив у Верховній Раді із щорічним посланням про внутрішнє, зовнішнє становище України. За словами глави держави, більшість громадян ще не відчула позитивних змін, тому що рівень життя підвищується повільно і нерівномірно. Він звернув увагу на те, що економічні труднощі у багато в чому зумовлені політичною складовою. Порошенко сказав, що ситуація в середині України і навколо вже не така драматична, як у 1415-му роках.

Петро Порошенко, Президент України: Ми вистояли і відновили зростання. Однак більшість українців поки що не відчула покращення добробуту, а рівень життя відновлюється повільно і нерівномірно і по регіонах, і по соціальних, і по вікових групах. І особливо незахищеними залишаються пенсіонери. Темпи реформ зовсім не такі, як та швидкість, яку ми проектували на старті. Проблеми виявилися глибшими, спротив сильнішим, рішення складнішими. Сьогодні як ніколи потрібна відверта розмова. Тільки не ховаючи голову в пісок, тільки визнаючи реальні проблеми, ми можемо запропонувати суспільству реальний шлях їхнього подолання.

(Порушено стандарт балансу думок. Матеріал має ознаки замовності.)».

3. Верховна Рада призначила новий склад Центральної виборчої комісії

«Ведучий: Верховна Рада призначила новий склад Центральної виборчої комісії. Народні депутати підтримали подання Президента щодо призначення чотирнадцяти кандидатів новими членами ЦВК. За кожного голосували окремо. До складу комісії увійшли шість представників Блоку Петра Порошенка, три — “Народного фронту”, по одному від “Самопомочі”, “Батьківщини”, Радикальної партії, “Відродження” та “Волі народу”. Таким чином, заповнено місця після звільнення членів ЦВК, термін повноважень яких завершився. Тож, з огляду на ухвалений вчора закон про розширення складу комісії до сімнадцяти членів, вакантним залишається одне місце. Від “Опозиційного блоку” не голосували за жодного кандидата. (Порушення стандарту повноти, бо в бекґраунді не згадується про ще двох членів ЦВК, які продовжують працювати, бо термін їх роботи ще не закінчився.)

Микола Скорик, народний депутат, фракція партії “Опозиційний блок”: Ми маємо право, виходячи з квотного принципу при п'ятнадцяти, ми маємо право, як мінімум на двух, а при сімнадцяти, на трьох. Чому в нас повинна бути одна? Тому що так захотілося Президенту? Ми будемо звертатися до Конституційного суду з приводу неконституційності цього закону, тому що він був прийнятий з порушенням регламенту і вчора голосувалася постанова про відміну з порушенням регламенту.

Сергій Березенко, народний депутат, фракція партії “Блок Петра Порошенка”: Сьогоднішнє рішення, голосування кандидатів в 300 голосів показує, що конституційна більшість парламенту прийняла консолідоване рішення, спільну позицію, яка об'єднала зал, по призначенню нового складу ЦВК. Ситуація, однозначно, на користь того рішення, яке було прийнято. Тому ті, хто подають апеляції, скарги і відповідні направлення до тих чи інших інстанцій, мають це право».

4. ВР проголосувала поправки до Конституції про курс України до НАТО та ЄС

«Ведучий: Верховна Рада підтримала і передала до Конституційного суду законопроект про зміни до Конституції щодо закріплення курсу України на вступ до НАТО і ЄС. За це рішення проголосував 321 народний депутат. Зокрема передбачено зміни в трьох статтях Конституції і доповнення преамбули. Також пропонують вилучити положення, що передбачає використання військових баз на території України для оренди іноземними військами. Раніше, ця норма дозволяла російському флоту перебувати в Криму та Севастополі. У ще одній поправці йдеться, відтепер Президент України виступатиме гарантом реалізації курсу держави на членство в ЄС і НАТО. Це дасть змогу главі держави накладати вето на законопроекти, які суперечать угоді про асоціацію з Європейським Союзом, — про це «Новинам на Першому» розповіла Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Іванна Климпуш-Циндадзе, віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України: Самі поправки, вони не забезпечать наш вступ чи до Європейського Союзу, чи до НАТО. Але вони унеможливлять, вони зроблять неконституційними будь-які рухи, будь-яких органів, чи то законодавчого органу влади, чи то виконавчих органів влади щодо будь-яких кроків, які будуть не спрямовані на європейську і на євроатлантичну інтеграцію».

5. Бойовики о сьомій ранку зі 122-міліметрової артилерії відкрили вогонь у напрямку селища Широкине

«Ведучий: Бойовики о сьомій ранку зі 122-мм артилерії відкрили вогонь у напрямку селища Широкине. Як повідомила українська сторона Спільного центру контролю та координації, вогонь вели з боку окупованої Саханки. Снаряди впали на околиці Широкиного. Руйнувань та поранених немає. Відстань від цього місця до найближчих позицій Збройних сил України близько кілометра. Із мінометів 82-го калібру заборонених мінськими угодами, ворог обстріляв позиції українських військових поблизу Лебединського. Загалом з сьомої ранку російські окупаційні війська п'ять разів порушували режим припинення вогню. Такі дані штабу Операції Об'єднаних сил на 18-ту годину».

6. Обкатування танком, стрільби, кидання гранат

«Ведучий: Обкатування танком, стрільби, кидання гранат. На Житомирщині поблизу Новоград-Волинського тривають маневри 30-ї Окремої механізованої бригади. Військові готують зброю та бойову техніку до служби в зоні проведення Операції об'єднаних сил. Що найголовніше під час стрільб, дивиться.

Кореспондент: Військові-контрактники пристрілюють протитанковий гранатомет РПГ-7. Завдання — влучити в макет, що імітує танк супротивника.

Шабат (позивний), сержант взводу гранатометників: Багато військовослужбовців думають, що там є якась отдача, хтось вперед, хтось назад, хтось вбоки напрягає своє тіло. Рвуть спусковий крючок, соотвєтствєнно, граната уходе в сторону. А якщо ти холодно до цього відносишся, твій мозок це обробляє, тоді граната лягає точно в ціль.

Кореспондент: А це стрільби з гармати та кулемета бойової машини піхоти.

Владислав Гураль, навідник БМП: Ну спочатку іде пристрілка за допомогою спеціальних мішеней. Потім іде там пару, чи десять, чи чотири там нам давали вистрілів іменно на пристрілку. І потім безпосередньо сама стрільба по мішеням.

Кореспондент: Це елемент психологічної підготовки. Військовий має перед танком лягти в окоп. Дочекатись, поки Т-64 проїде над ним, а потім кинути в танк гранату.

Іван Бордюг, прес-офіцер 30-ї Окремої механізованої бригади: Дуже важливо під час виконання бойових завдань, щоб була зброя пристріляна. Від цього залежить, як ефективність і результат ведення бойових дій, так і життя наших військовослужбовців. Якщо ти не попадеш, то попадуть в тебе.

Кореспондент: Після навчань бригада поїде на Чернігівщину, де пройде бойове злагодження. Потім вирушить у зону бойових дій на Донбасі».

7. З військової частини в Новоград-Волинському зникла зброя

«Ведучий: З військової частини в Новгород-Волинському, де зараз проходять навчання, зникла зброя. Викрали 5 пістолетів, стільки ж автоматів і набоїв до них, — каже речник військової прокуратури Центрального регіону Андрій Кисельов. За його словами, злодіїв поки що не знайшли, а винним загрожує до 10 років за ґратами.

Андрій Кисельов, речник військової прокуратури Центрального регіону України: Зброю було не повернуто на склад. Після проведення стрільб її було переховано. А тоді вже вночі невідомі особи її винесли. Кримінальну справу наразі порушено. Наразі ведуться невідкладні слідчі дії».

8. Чотирьох заступників міського голови призначила Полтавська міська рада

«Ведучий: Чотирьох заступників міського голови призначила Полтавська міська рада. Самого ж голови немає. Олександра Мамая усунули з посади минулого тижня. Його повноваження тепер виконує Олександр Шамота. Це новий секретар міської ради. І у нього з'явилася і печатка, якою скріплюють документи, бо стару колишній мер Олександр Мамай забрав із собою. Чи можливе завтра ще одне засідання міської ради та хто його збирається проводити, далі докладніше.

Кореспондент: О дев'ятій біля Полтавської міської ради збиралися депутати та городяни. Поліція чергувала і на вулиці, і в приміщенні. Засідання розпочалося близько десятої. Головував секретар ради. Було двадцять вісім депутатів. Загалом же їх сорок два. Перше питання — нові заступники міського голови. Призначили їх одним рішенням одразу чотирьох. Двадцять три депутати підтримали рішення, проти не було нікого, а утрималися п'ять обранців із фракції об'єднання “Свобода”.

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міської ради (ВО “Свобода”): Серед профільних заступників є такі прізвища, як Чебурко, Нєкіпєлов і Лямін. Фракція “Свободи” звільняла тоді ще, ми бачили роботу цих заступників впродовж всього строку широкої коаліції, яка існувала два з половиною роки. І ми бачимо цю роботу, як негативну.

Кореспондент: Усі питання депутати розглянули за двадцять п'ять хвилин. Олександр Мамай, якого минулого тижня усунули з посади міського голови, сьогодні не прийшов ні на засідання, ні на робоче місце. Це приймальня міського голови. Телефоном Мамай назвав себе чинним мером, сказав, що зараз у відрядженні, а завтра планує скликати чергову сесію ради.

Олександр Мамай, усунутий із посади Полтавського міського голови (телефоном, переклад): Звичайно прийду, якщо мене допустять, якщо зможу зайти до приміщення міської ради. Прийду і проводитиму її. Або не буду проводити, якщо кворуму не буде.

Кореспондент: Новообраний секретар міської ради Олександр Шамота сьогодні став офіційно виконувати обов'язки голови. Сказав, це рішення внесли до Єдиного державного реєстру. І надвечір на сайті Ради з'явилося рішення про скасування завтрашньої сесії за підписом Шамоти. Сьогодні ж міська рада отримала нову печатку.

Олександр Шамота, новообраний секретар Полтавської міськради: Ми змушені були її виготовити у встановленому законом порядку. Відповідно печатка міської ради знаходиться зараз у нас.

Кореспондент: А та печатка, яка у Мамая, вона не дійсна?

Олександр Шамота: Вона анульована, ми подали відповідне звернення до поліції, ми подали публікацію. Зробили відповідну публікацію в засобах масової інформації щодо того, щоби дана печатка вважається недійсною.

Кореспондент: 14 вересня депутати Полтавської міської ради усунули з посади мера Олександра Мамая та решту його заступників. Тоді ж секретарем обрали Олександра Шамоту. Олександр Мамай рішення не визнав і засідання назвав зборами депутатів, а себе дійсним керівником. У понеділок новообраний секретар Олександр Шамота потрапив до кабінету, але не знайшов там печатки, якою скріплюють документи. Забрав її Олександр Мамай і показав на прес-конференції. Учора в міській раді збиралися оновлені депутатські комісії. Вони обговорювали кандидатів у заступники та члени виконкому, яких сьогодні затвердили».

9. Амосову суд поновив на посаді ректора Медуніверситету

«Ведучий: Катерину Амосову поновили на посаді ректора Національного медичного університету імені Богомольця. Печерський райсуд столиці визнав незаконним та скасував наказ Міністерства охорони здоров'я про її звільнення. Крім того, за рішенням суду, МОЗ має відшкодувати Амосовій тисячу гривень моральної компенсації. Ось як вона прокоментувала таке рішення суду.

Катерина Амосова, ректор НМУ ім. Богомольця: Сьогодні ми отримали рішення суду щодо відновлення мене на посаді ректора нашого університету 17 квітня. Я хочу скористатися нагодою, щоб спростувати фейки щодо того, що це рішення суто має пройти ще апеляцію. Ні. Лише в трудових спорах, яким є мій варіант, рішення суду вступає в дію негайно. От воно вступає в дію вже зараз. Але, на жаль, ми чекаємо офіційний коментар Міністерства охорони здоров'я, який перекручує факти. Апеляцію буде пані Супрун подавати зараз, я буду знов звертатися до суду.

Ведучий: Щоб дізнатися позицію Міністерства охорони здоров'я “Новини на Першому” надіслали запит прес-службі відомства. Отримали письмову відповідь. У ній, зокрема, йдеться про те, що рішення суду Міністерства оскаржуватимуть.

Цитата: “Доки МОЗ України не отримав належним чином завірену копію рішення суду, Катерина Амосова не є керівником Національного медичного університету імені Богомольця. Для поновлення її на посаді має бути виданий відповідний наказ МОЗ України та на його підставі внесено зміни до Єдиного державного реєстру. Тому наразі Катерина Амосова не має повноважень видавати накази як ректорка університету. МОЗ України готує апеляційну скаргу. 7 вересня МОЗ України визнало виконувачем обов'язків ректора Національного медичного університету Олександра Науменка”.

Ведучий: Понад півроку після звільнення з посади Катерини Амосової адміністрація Медуніверситету Богомольця та засновник вишу Міністерство охорони здоров'я через суд вирішували, хто виконуватиме обов'язки ректора. Трьох призначав МОЗ: Михайла Захараша, Юрія Кучина та Олександра Науменка. Усіх їх звільняла адміністрація вишу і призначали на посаду свого обранця Ярослава Цехмістера. Ось так у лютому цього року частина студентів пікетували Медуніверситет, вимагали повернути Катерину Амосову на посаду ректора. Її відсторонили від обов'язків після того, як не відбулося ліцензійне тестування “КРОК” для студентів-стоматологів. Близько півтори тисячі майбутніх медиків тоді не отримали сертифікати, які підтверджували їхній рівень підготовки».

10. До села Преображенка на Херсонщині повернулися діти

«Ведучий: До села Преображенка на Херсонщині повернулися діти, яких вивезли після викидів на заводі “Кримський титан”, що в окупованому Армянську. Два тижні води були у Скадовську. Як діти відпочили та з якими скаргами зверталися до медиків жителі Преображенки дивіться.

Кореспондент: Ірина Старченко зустрічає свого сина. Сама увесь цей час залишалася у Преображенці.

Ірина Старченко, жителька Преображенки: Во время вивезли наших дітей. з території. Тєм болєє, єсть дітки у кого, ось наприклад, у моєї дитини бронхи. Бронхи, ангина. Воно обострялося. було дуже тяжко в тому, що мені воно дало на дихальні шляхи Ну, і було, ну як. Я ходила у поліклініку, обострєніє було гортані. А що в серьодкє, воно покаже со временєм. Хімія, вона всегда зразу не виявляється.

Кореспондент: Сільський голова розповідає, після викидів на “Кримському титані” місцеві села зверталися до лікарів із різними скаргами.

Андрій Сучок, Преображенський сільський голова: Люди скаржаться, да єсть недомагання. І голова, і температура, і розстройство желудка, і багато таких випадків. Ну якщо приїжджала комісія, то вона, Міністерства охорони здоров'я, то вона нічого не знайшла. А ті люди, які лікувалися, забрали своїх діточок і уїжджали в Київ або в Одесу до своїх, до своєї рідні. Діти, які повернулися із Скадовська, на самопочуття не скаржаться.

Кореспондент: Як себе почуваєте?

Ольга Сотнічук, учениця Вадимсської загальноосвітньої школи: Лучше намного.

Кореспондент: А до цього що було?

Ольга Сотнічук: Кашель, сухость во рту и чуть даже покраснела кожа.

Ігор Старченко, учень Вадимської загальноосвітньої школи: Обстеження були, нас обстежували.

Кореспондент: І що сказали лікарі?

Ігор Старченко: Здорові ми, якісь..

Кореспондент: А до цього були якісь скарги, коли їхали?

Ігор Старченко: ну трошки голова боліла, в горлі першило, а щас вродє нічого нема.

Кореспондент: А ще діти говорять, відпочинок їм сподобався.

Ольга Сотнічук: Ми ходили в школу, нас хорошо кормили. були всякіє развлєкатєльниє конкурси. Ми запускали зміїв даже. І нам показували всякіє концерти».

11. Антикорупційні комікси представили на Львівському книжковому форумі

«Ведучий: Антикорупційні комікси представили на Львівському книжковому форумі. Ідея виникла у киянина два роки тому. Він зібрав команду, це співавтор зі Швеції та двоє ілюстраторів з Греції. Сценарій пишуть англійської і перекладають українською. Над кожним випуском працюють місяць. Головна мета коміксів, каже їх автор, змінити терпимість до корупції в Україні.

Кореспондент: Автор ідеї Михайло Піменов підписує комікси. Почав їх створювати два роки тому і назвав “Хроніки Абдауна”. У них розповідається про боротьбу з корупцією.

Михайло Піменов, автор коміксів: Дослідження кажуть, що в нас дуже низька мотивація, дуже низький відсоток людей, які готові викривати корупціонерів. Тобто, це зв'язок з толерантністю. В нас дуже висока толерантність до проявів корупції серед суспільства. І дуже низьке побажання викривати. Тобто, така залежність.

Кореспондент: Комікси розповідають про історію жителів міста, які вирішили протидіяти корупції. Його створюють п'ятеро людей, ілюстратори з різних країн світу. Це перша їхня зустріч наживо. Зазвичай спілкуються скайпом.

Михайло Піменов: Я зібрав команду. Три ілюстратори з Греції, іще в мене є співавтор з Шотландії, Річард Мумій. Ось такою командою ми пишемо і малюємо, і видаємо комікси. Ми видаємо і англійською мовою, і українською.

Джорж Константопулос, ілюстратор: Ідея боротьби з корупцією мені дуже сподобалась. Не можу сказати, чи у нас в Греції гірше, чи такий же рівень корупції, але мені дуже сподобалась ідея.

Кореспондент: Вже в цю п'ятницю автори вирушають в Київ на “Комікон”, а наступний том коміксів планують видати осінню наступного року».

У випуску за 20 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Посли Канади і Великої Британії розкритикували рішення Львівської облради про заборону російськомовного культурного продукту.

Автомобіль начальника прикарпатської поліції на смерть збив велосипедиста.

Російські військові на Донбасі грабують підприємців і підлітків, б’ють жінок — Міноборони.

Донбас став однією з найбільш замінованих територій світу — ОБСЄ.

21 вересня (п’ятниця):

1. Хто ректор Медуніверситету?

«Ведучий: З поліцією та спецпризначенцями Катерина Амосова, яку Печерський райсуд Києва поновив на посаді ректора медуніверситету імені Богомольця, намагалася зайти у будівлю ректорату. Двері зачинили зсередини, там третій день поспіль працює комісія Міністерства охорони здоров'я. Відомство, яке й заснувало університет, Амосову ректором не вважає, чинним виконувачем обов'язків ректора вважає Олександра Науменка.

Кореспондент: Спершу до будівлі приходять працівники адміністрації, зокрема проректор Олександр Никитюк та Ярослав Цехмістер, кілька студентів, охорона, яка працювала у ректораті раніше. На виклик працівників під'їжджають три наряди патрульних.

Робочий день — двері заблоковані. Не знаємо, хто. Невідомі люди.

Кореспондент: Поки люди намагаються потрапити всередину, до будівлі під'їжджають автомобілі поліцейських, спецпризначенці та слідчі. Катерина Амосова приходить за півгодини зі своїм адвокатом та юристом університету Андрієм Мартиновичем. На виклик приїздить і Герман Приступа, керівник Шевченківського райвідділу Нацполіції. Йому показують рішення Печерського райсуду про поновлення Амосової на посаді ректора.

Герман Приступа, керівник Шевчкенківського райвідділу Нацполіції: Було повідомлення, що біля університету Богомольця знаходяться невідомі особи з балаклавах, зі зброєю.

Кореспондент: Приступу до приміщення впускають. Там, він каже, працює комісія МОЗу.

Герман Приступа: Я вважаю, що ви повинні їхати до Міністерства охорони здоров'я.

Кореспондент: Катерина Амосова розповідає, до МОЗу не поїде, каже, написала заяву до поліції про невиконання рішення суду. Наразі вона та деякі працівники адміністрації працюють в одному з корпусів Національного медичного університету на проспекту Перемоги.

Катерина Амосова, поновлена на посаді ректора НМУ імені Богомольця рішенням Печерського райсуду Києва: У мене не було абсолютно ніяких ілюзій щодо виконання рішення отут, я не збираюся йти до МОЗу, як мені радив начальник відділку, оскільки мої адвокати кажуть, що не треба жодного наказу МОЗу для мого поновлення, оскільки є наказ МОЗу 14 року, за яким зі мною заключили контракт. Пані Супрун, дуже забавна деталь, подала в держказначейство на казначейські підписи, щоб зарплати позбавити співробітників.

Кореспондент: У Міністерстві ж кажуть, надіслали офіційного листа до державної казначейської служби, бо рішення Амосової, яку не визнають ректором, дезорієнтують і працівників, і студентів.

Олександр Лінчевський, заступник в. о. міністра охорони здоров'я України: Станом на сьогодні Амосова ректоркою не є. Вона не має права підпису, вона не має права видавати накази жодні і розпоряджатися власне керувати університетом.

Юрій Кучин, в. о. ректора НМУ імені Богомольця (серпень — вересень 2018 р.): Виникла повна дезорганізація роботи вузу, тому що всі структурні підрозділи не можуть виконувати свої функції. Тобто жодної довідки толком не можна отримати, ніхто не знає, хто має підписувати накази, хто їх візувати, хто їх врешті підписує. Люди, які повинні їхати в наукове відрядження, вони не знають, хто їм підпише відрядження.

Кореспондент: Понад півроку після звільнення з посади Катерина Амосова і адміністрація медуніверситету Богомольця та засновник вишу Міністерство охорони здоров'я через суд вирішували, хто виконуватиме обов'язки ректора. Трьох призначав МОЗ: Михайла Захараша, Юрія Кучина та Олександра Науменка. Усіх їх звільняла адміністрація вишу й призначали на посаду свого обранця Ярослава Цехмістера. Ось так у лютому цього року частина студентів пікетували медуніверситет, вимагали повернути Катерину Амосову на посаду ректора. Її відсторонили від обов'язків після того як не відбулося ліцензійне тестування “Крок” для студентів-стоматологів. Близько півтори тисячі майбутніх медиків тоді не отримали сертифікатів, які б підтверджували їхній рівень підготовки».

2. Один із українців, травмований у ДТП в Росії, помер

«Ведучий: Один із травмованих українців внаслідок дорожньої аварії у Воронезькій області загинув. Про це у відповідь на запит “Новин на Першому” повідомили у Департаменті охорони здоров'я Воронезької області. Троє перебувають нині у Лисківській районній лікарні, один із яких у тяжкому стані. Ще двоє осіб залишили медзаклад. Аварія сталася вчора на автодорозі Лиски — Колибелка. За даними російської поліції, водій мікроавтобуса виїхав на зустрічну смугу та врізався у рейсовий автобус. У мікроавтобусі було 9 людей, шість із яких травмувалися. Речниця Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца повідомила у Twitter, що шість травмованих — українці. Цю інформацію нам підтвердили пізніше телефоном у прес-службі МЗС».

3. Двоє українських військових зазнали поранень під час боїв на Донбасі

«Ведучий: Двоє українських військових зазнали поранень під час боїв на Донбасі. З 7-ї ранку російські окупаційні війська чотири рази порушили режим припинення вогню. Озброєння заборонене мінськими домовленостями не застосовували. Ворог вів прицільний вогонь поблизу Кримського та Гнутового. Такі дані штабу на 18-ту годину».

4. Міністерство закордонних справ України направило Росії ноту про припинення договору про дружбу

«Ведучий: Міністерство закордонних справ України направило Росії ноту про припинення договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Росією. Про це під час брифінгу розповів міністр закордонних справ Павло Клімкін. За словами міністра, цей договір не може бути продовжений тому, що Росія його порушила. Угода також стане одним із документів, які Київ представлятиме в Лондонському суді, під час розгляду справи про збройний напад Росії на Україну.

Павло Клімкін, міністр закордонних справ України: За цей час ми використовували і я підкреслюю — саме використовували цей договір, і посилання на нього і на порушення Росії, в процесі формулювань наших позовів в міжнародних судах. Це стосується Міжнародного суду ООН. І у нас зараз є декілька революційних позовів проти Росії. Це — наш позов в рамках міжнародного арбітражу, в рамках конвенції про морське право, це, звичайно, також позови громадян України до Страсбургу щодо порушених, їх порушених прав.

Ведучий: Про припинення договору між Україною та Росією цієї середи написали в «Урядовому кур'єрі». Там опублікували відповідний наказ президента. Ним ввели в дію рішення Ради з нацбезпеки та оборони. Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Росією у 1997 підписали тодішні президенти Леонід Кучма та Борис Єльцин. В угоді закладені принципи стратегічного партнерства, визнання непорушності кордонів та поваги до територіальної цілісності. Договір автоматично продовжували що 10 років».

5. Травмованого від вибуху чоловіка на Вінниччині завтра відправлять до обласної лікарні

«Ведучий: Травмованого під час вибуху чоловіка на Вінниччині завтра відправлять до обласної лікарні. Пенсіонер зазнав 70 % опіків тіла і лікарі поки що не дають жодних прогнозів щодо його стану. Літнього чоловіка знайшли під уламками власного будинку сьогодні зранку. Що могло вибухнути, дивіться далі.

Кореспондент: Аби знайти документи діда Дем'яна, онук Максим Царук намагається розібрати уламки зруйнованої хати. Що далі робити з руїнами, які залишилися від будинку, родичі не уявляють.

Максим Царук, онук травмованого: Шукаю документи, паспорт. Більшість документів знайшли. Документи на будинок, на газ і таке інше. І на землю. Залишився паспорт під завалами. Руїни збирати і вивозити.

Кореспондент: Вибух стався близько сьомої ранку. Першими на місце події позбігалися сусіди.

Сусід: Волна ця пішла аж в хлів. Я додоювала корову, сиділа. Я вискочила надвір. Я думаю, це певно щось в Надира Костянтинівці зірвалося. Вже два мішки стікла занесла на дорогу туди де машина брати.

Кореспондент: Вже потім прибули рятувальники та родичі. Разом почали шукати під уламками господаря.

Ірина Царук, дочка травмованого: Ми рішили, що вже така пора, що він може бути на кухні. І коли, там лежала плита, я отак заглянула там була невеличка дирочка, кажу, ой, є. І вже як ми стали відкидати з МЧСниками цю плиту, на нього трошки посипалися і він застогнав.

Руслан Ворончук, рятувальник: Підняли щепки, позвали, він начав ворушиться. Притиснуті були ноги, віджали ноги, витягнули.

Кореспондент: Сімдесятиоднорічного чоловіка доправили до Турівської лікарні. Хірург Володимир Степаненко каже, пацієнт досі у важкому стані. Отримав близько 70% опіків тіла.

Володимир Степаненко, хірург Турбівський лікарні: Була оказали помощь і вона оказується зараз, був по санавіації завожоговим відділенням і реаніматолог. На цей момент вони його в опіковий центр пока не забрали.

Кореспондент: Вижив, бо вибуховою хвилею відкинуло під стіл, каже і донька Валентина. Вона нині біля батька у палаті.

Валентина Купяк, дочка травмованого: Чудом, чудом просто його закинули під стіл на кухні. Видно, він зранку зайшов на кухню, включив світло і вибух стався.

Максим Царук: Назвали офіційну версію, що газовий котел, обігріватель, встановлений нелегально. Але у нас є документи, які засвідчують, що тут все було встановлено легально. Тому, необережність мабуть.

Кореспондент: Турівські медики ніяких прогнозів щодо стану здоров'я Дем'яна Куб'яка не роблять. Пацієнта лише завтра зможуть транспортувати до опікового відділення обласної лікарні».

6. Напад на інкасаторів

«Ведучий: Одеська поліція затримала підозрюваних у нападі на інкасаторів, які обслуговують термінали поповнення рахунків. Близько четвертої ранку нападники застосували травматичну зброю та вкрали гроші. Двоє працівників інкасаторської служби зазнали поранень, їх ушпиталили.

Кореспондент: Напад стався біля терміналу поповнення рахунку на вулиці Семінарській, 15. Поряд знаходиться автомобіль інкасаторів. У провулку Катаєва знайшли автомобіль, який, за інформацією поліції, міг належати підозрюваним.

Жінка, свідок події: В чотири години десь отак постріли, два, три постріли чула і автомобіль бачила.

Руслан Форостяк, радник начальника управління поліції Одеської області: Злочинці застосували травматичну зброю під час нападу, це пристрій для травматичних боєприпасів, так званих гумових куль. Завдали тілесні ушкодження двом особам з числа працівників охоронної фірми.

Кореспондент: 28-річний поранений обслуговувач терміналу звернувся за допомогою в міську лікарню № 1.

Олексій Кацап, черговий хірург Одеської міської клінічної лікарні № 1: У нього, крім вогнепального поранення лівого стегна, було ще забиття лівої половини грудної клітини, тоже найпевніше від травматичної зброї, травматичної кулі. Але вона, на щастя, не пошкодила шкірні покриви. Була хірургічна обробка, дренування поранення, видалення кулі, надані рекомендації по амбулаторному лікуванню.

Кореспондент: Другого пораненого госпіталізували у міську лікарню № 11.

Микола Турчин, головний лікар Одеської міської клінічної лікарні № 11: Доправили до нас пацієнта з вогнепальним пораненням в області нижньої щелепи з пошкодженням м'якої тканини. Поранення велике, оброблене, вшите. Стан пацієнта на даний час стабільний. Кісткова система не постраждала. Пацієнт на даний момент в стаціонарі і поки що відходить від наркозу.

Кореспондент: Близько 12 години поліція затримала підозрюваних у нападі.

Руслан Форостяк: По факту події був оголошений оперативний план “Перехват”, згодом було оголошено оперативний план “Сирена” та “Грім”. О 12:00 оперативний план “Грім” та “Сирена” було знято в зв'язку з тим, що злочинців затримано. Це правопорушення — розбійний напад, — передбачено відповідною статтею Кримінального кодексу України, саме за цією статтею зараз вносяться відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

(Порушено стандарт повноти інформації: немає пояснення різниці в трьох оперативних планах, про які говорить представник поліції.)

Кореспондент: Руслан Форостяк пообіцяв повідомити кількість затриманих та інші деталі після закінчення слідчих дій.

(Порушення стандарту балансу думок, немає позиції підозрюваних чи їхніх адвокатів.).»

7. До року виправних робіт загрожує чоловікам, які вночі побили клієнта магазина «АТБ» в Києві

«Ведучий: До року виправних робіт загрожує чоловікам, які вночі побили клієнта магазина “АТБ” в Києві. На відео, яке зняли перехожі, чоловіка б'ють працівники служби охорони. У магазині ж кажуть: “Він поводився агресивно і сам спровокував конфлікт”.

Кореспондент: Це відео опубліковано виданням “Київ оперативний”. Бачимо, як троє чоловіків у формі охоронців кийками б'ють чоловіка біля входу до магазину “АТБ”, чоловік падає. У столичній Нацполіції розповідають, від ударів чоловік зазнав легких тілесних ушкоджень. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Ось що загрожує винним у побитті.

Тетяна Іванюсь, старший інспектор Подільського Управління ГУ Нацполіції у м. Києві: Санкція статті передбачає до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а максимально до 1 року виправних робіт.

Кореспондент: Управляюча магазину “АТБ-маркет” №885 Юлія Черньонкова говорить на відео “працівники охорони фірми “Венбест”. Персонал магазину викликав їх після того, як виник конфлікт із відвідувачем. Черньонкова каже, причиною стала калюжа на підлозі.

Юлія Черньонкова, управляюча магазину “АТБ-маркет” №885: Невідома компанія людей, 4 осіб відвідали магазин для покупок. Вони були в стані алкогольного сп'яніння, вживали нецензурну лексику стосовно персоналу. На це персонал не реагував і діяв за нашими правилами. Натисли кнопку, викликали охоронну структуру. Далі приїхала служба охорони, вивели покупців і далі розбиралися в конфлікті, про який нам нічого не відомо.

Кореспондент: Щоб отримати коментар охоронної фірми “Новини на Першому” надіслали офіційний запит. На своїй сторінці в Facebook представники “Венбест” написали, проводять службове розслідування.

Ведучий: Як повідомив телефоном “Новинам на Першому” керівник внутрішньої безпеки охоронної фірми “Венбест”, про результати внутрішнього розслідування повідомлять наступного тижня. При цьому зазначив, до них зі скаргами або ж за поясненнями у зв'язку з публікацією відео побиття, не зверталися ні громадяни, ні правоохоронці.

(Порушено стандарт балансу думок: слово не надано постраждалому внаслідок побиття.) (Порушено стандарт повноти інформації — не сказано, за якою адресою сталася подія)».

8. Члени сумського спортивного клубу людей з інвалідністю «Фенікс» підкорили найвищу вершину Греції — гору Олімп

«Ведучий: Члени сумського спортивного клубу людей з інвалідністю “Фенікс” підкорили найвищу вершину Греції — гору Олімп. На цих кадрах — як починали підйом. Рушили із табору групою з п'яти осіб, проте на вершину дісталися троє. За дві доби подолали тридцять кілометрів шляху, піднялися майже на три тисячі метрів. На вершині розгорнули український прапор і проскандували: “Слава Україні!”. Сходження на Олімп планували кілька років: радились з альпіністами, вивчали маршрути. Про це нашим сумським кореспондентам розповів керівник клубу після повернення додому.

Олександр Грінка, керівник спортивного клубу людей з інвалідністю “Фенікс”: Важко було насамперед останні триста-чотириста метрів. То, що рослинність вже взагалі вся зникла, розріджене повітря, важко вже дихати, вже починають німіти руки, вже починають неадекватно себе вести м'язи. Там для нормально навіть фізично здорової людини важко піднятися, тому що вже дуже вертикальний підйом, сипуче каміння, поруч провалля. Піднятися — одне справа, а найважче — спускатися. Це найбільша небезпека, особливо ті, хто має якісь певні порушення з опорно-рухового апарату».

9. Харків'янин представить Україну на чемпіонаті світу з кастомайзингу

«Ведучий: Харків'янин представить Україну на чемпіонаті світу з кастомайзингу. Так називають розробку дизайну та модернізацію мотоциклів. До Німеччини Ярослав Лутицький повезе байк, який переробив власноруч. Яка ідея його дизайну і які конкурси вже виграв знають наші кореспоненти.

Кореспондент: Цей синьо-жовтий байк представлятиме Україну на чемпіонаті світу з кастомайзингу. Це — міжнародний конкурс зі створення нового дизайну мотоциклів. Його спроектував харків'янин Ярослав Лутицький. Усе, крім двох деталей, тут перероблене вручну. Ярослав має економічну освіту. Розповідає, як почав займатися мотоциклами.

Ярослав Лутицький, конструктор мотоцикла: Я купив собі перший мотоцикл, його ніде було обслуговувати і я вирішив відкрити невеличкий сервіс.

Кореспондент: Цей мотоцикл поїде до Німеччини наприкінці вересня. Він може розганятися до 160 кілометрів. На чемпіонаті світу з кастомайзингу — головне не швидкість мотоцикла, а його дизайн, каже Ярослав.

Лутицький: Це — наше бачення, як міг би виглядати мотоцикл очима людини з минулого сторіччя. У цьому мотоциклі використовується двигун від мотоциклу «ІЖ Юпітер» перших років випуску. У цьому випадку 62 року. Усе інше було переобладнано. Головна задача була — створити якийсь цікавий дизайн. Ми спробували поєднати такі геометричні фігури: круг, прямокутник, трикутник, ось така гостра передня частина.

Кореспондент: Ось ці два мотоцикли Ярослава стали переможцями міжнародних конкурсів. Два роки тому харків'янин виграв чемпіонат світу з кастомайзингу на цьому зелено-червоному байку. Це — перший український мотоцикл переможець міжнародного конкурсу, каже чоловік.

Лутицький: Основна його фішка — концепція. Це — саморобний 3-циліндровий двигун. Такого двигуна не існує в природі. Мотоцикл цей розганяється до 200 кілометрів на годину. Для нього це — повністю реальна швидкість.

Кореспондент. Цей байк встановив світовий рекорд зі швидкості. Змагання проходили у США. Вага мотоциклу — 120 кілограмів. Він набирає швидкість 160 кілометрів на годину. Рік по тому, після чемпіонату, цей показник ніхто не перевершив. Чемпіонат світу з костомайзингу проходитиме з 1 по 7 жовтня. Харків'янин повезе мотоцикл туди окремим транспортом».

10. Book fоrum у Львові

«Ведучий: Третій день книжкового форуму у Львові. Сьогодні свій новий роман “Таємні таємниці” представив Андрій Кокотюха. Стартував конкурс “Книга року ВВС”. Нову книгу презентував і Андрій Любка “Твій погляд Чіо-Чіо-сан”. Що автор розповідає про форум та хто сьогодні читав вірші, дивіться далі.

Сергій Татчин, поет: Аби мав ролі, ще стільки подій, що вибагливим дурощам певно вічність тривати. Он і вересень на підході, без небесного дій. Тож ходімо зі мною, серце. Дозволь тебе так називати.

Кореспондент: Сергій Татчин читає вірш зі збірки, яку презентує в межах книжкового форуму. На таку подію приїхав вже вчетверте. Нова книга “Любити” є першою книгою із серії поезії “Двадцять один”.

Сергій Татчин, поет: Загальна любов до світу, не тільки до жінки. Ми чому так назвали? Тому що це, певно, узагальнення того поняття, яке є в кожній людині, того почуття. Тобто, це може бути конкретна річ, дуже вузька, локальна або загальна любов до Господа, скажімо, до Бога. Саме тому книга названа дієсловом. З одного боку це якби дієслово, дія. Значить така констатація факту. Любити, як факт. Любити, як даність. Любити, як дія.

Кореспондент: Серед відвідувачів книжкового ярмарку і автор книги “Спати з жінками”, “Саудаде” та роману “Чіо-Чіо-сан” Андрій Любка.

Андрій Любка, письменник: Я щойно зайшов, але для мене форуми всі. Це мій улюблений взагалі форум видавців, це мій улюблений книжковий захід в Україні. Тут є якась така особлива атмосфера. Я на нього приїздив ще на першому курсі університету, просто відвідувачем. Ходив купував книжки. Ходив на заходи з письменниками. І лише мріяв тоді, що колись у мене теж буде презентація на форумі. Щось таке дуже моє рідне. Я разом з форумом виріс.

Кореспондент: У третій день форуму також відбулась автограф-сесія письменниці Ірен Роздобудько, яка презентувала нову книгу “Прилетіла ластівочка”.

Ірен Роздобудько, письменниця: Треба читати. Тут все: і історія, і любов, і політика і те, як ми живемо сьогодні, скажімо так.

Кореспондент: 260 видавництв цьогоріч представляють свою продукцію на книжковому ярмарку. Продавець Яна Семирак розповідає про те, що купують найчастіше.

Яна Семирак, представник видавництва: Найбільшою популярністю з дитячої літератури користується, звичайно, книги Свена Норквіста. Це вже цикл має більш, ніж 15 книг. А також про книжки “Дівчатка Джаклін”. Підліткові книги з фантастики. Важко сказати скільки. У нас це циклічні книги. Хтось вже збирає 6-ту, 7-му хроніки Андре. Це “Путівник до Лас Адамса”, де вийшли 4-та і 5-та книга. Це Рей Бредбері, якого ми постійно видаємо.

Кореспондент: Завтра в межах форуму відбудеться ніч поезії та музики. А офіційне закриття Book fоrum 2018 заплановано у неділю, 23 вересня».

У випуску за 21 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

У Рівненській області в інтернаті отруїлося семеро дітей і два співробітника.

Київводоканал заявив про намір підвищити тарифи на холодну воду на 17 %.

Рада Європи закликала українську владу завершити розслідування вбивства Гонгадзе.

Порошенко подав до суду на журналістів Бі-бі-сі за інформацію про оплату за організацію зустрічі з Трампом.

Україна офіційно повідомила Росію про не продовження договору про дружбу і співробітництво.

22 вересня (субота):

1. Ситуацію на тимчасово окупованих територіях України обговорять на сесії Генеральної асамблеї ООН

«Ведучий: Ситуацію на тимчасово окупованих територіях України, в Криму і на Донбасі, обговорять на сімдесят третій сесії Генеральної асамблеї ООН, що триває в Нью-Йорку. Відповідний пункт внесли до порядку денного сесії. Проти цього голосували тринадцять країн, серед них Росія, Білорусь, Вірменія, Казахстан та Куба. Як повідомив “Новинам на Першому” речник українського представництва при ООН Олег Ніколенко, це питання розглядатимуть не раніше лютого-березня наступного року. Пункт стане своєрідним майданчиком для обговорення усіх аспектів російсько-українського конфлікту та ініціювання відповідних рішень. Наступного тижня в ООН виступить президент Петро Порошенко. Говоритиме, зокрема, про миротворчий контингент на Донбасі та представить нову українську резолюцію щодо ситуації в Криму».

2. Сьогодні з 7-ї ранку російські окупаційні війська сім разів порушили режим припинення вогню

«Ведучий: Сьогодні з 7-ї ранку російські окупаційні війська сім разів порушили режим припинення вогню. Озброєння забороненого мінськими угодами не застосовували. Противник вів вогонь з гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї в районі Кримського, Золотого, Новоселівки Другої, Павлопілля, Гнутового та Лебединського. Втрат чи поранених серед українських бійців немає. Такі дані штабу операції об'єднаних сил на 18-ту годину».

3. У Києві прощалися з Володимиром Матвієнком

«Ведучий: У Києві під стелою на Майдані Незалежності попрощалися із загиблим на Донбасі командиром відділення 1-ї мотопіхотної роти. Володимирові Матвієнко було 35, віддати йому шану прийшли рідні, товариші по службі та кияни, деякі не були знайомі з бійцем. 22 вересня Київська міськадміністрація оголосила днем жалоби в столиці.

Кореспондент: Військовий оркестр, квіти, вінки і батьки, що втратили єдиного сина. Так прощались на столичному Майдані із сержантом 72-ї окремої механізованої бригади Володимиром Матвієнком. Він загинув 18 вересня близько 23-ї години у районі селища Луганське Донецької області від осколкових поранень, отриманих під час мінометного обстрілу російськими найманцями позицій Збройних сил України. Цей боєць раніше служив в одній частині з Володимиром Матвієнком, згадує про нього як про скромного та доброго хлопця.

Ковальський, військовослужбовець: Патріотичний хлопець такий. Ну так він і запомнився таким, що, він не дуже, знаєте, єсть такі активні, ну він такий позитивний, улибчівий, но так шоби со всємі нєт, он такий, тихий був і спокійний завжди, і улибчівий. Що запам'яталось — його улибка.

Кореспондент: Колишній військовий Петро Недельський також прийшов віддати шану загиблому бійцю.

Петро Недельський, колишній військовий: Гинуть найкращі. Мені, ви розумієте, дуже боляче, я от полковник, мені 60 років, я знову прошуся, зараз мене міністр поновлює понад граничний вік 60 років, я знову прошусь на передок. Мені боляче, коли мої сини гинуть.

Кореспондент: На знак скорботи за загиблим бійцем-киянином столична влада оголосила день жалоби. Киянка Світлана Загуменна прийшла на прощання із маленькою дочкою, каже, вважає своїм обов’язком віддати шану захиснику України.

Світлана Загуменна, киянка: Для нас війна вже стала якимось буденним, ми вже на це дивимось як на картинку і забуваємо про те, що це дуже велика жертва для України і кожен загиблий. Я цього хлопця зовсім не знаю, але кожен раз, коли читаєш такі новини, наче когось рідного втрачаєш, тому мені здається це важливо приходити і хоча би попрощатися та сказати їм дякую за те, що вони зробили.

Кореспондент: Поховали Володимира Матвієнка на Берковецькому кладовищі Києва».

4. У харківському метро з'явився вагон пам'яті «Історія нескорених»

«Ведучий: У харківському метро з'явився вагон пам'яті “Історія нескорених”. На стінах — фотографії городян, які загинули в боях на Донбасі. Окрім світлин, є тематичні плакати. Іловайськ, Дебальцеве та донецький аеропорт. Інформацію про військових збирали впродовж дев'яти місяців, розказав один із авторів проекту Микола Благовестов. Оформлювали вагон напередодні. Волонтерам і працівникам метрополітену знадобилося кілька годин.

Микола Благовестов, автор проекту: Було б несправедливо по відношенню до учасників АТО, які приймають участь у неоголошеній війні. І ті харків'яни, які ще не зрозуміли те, що у нас за двісті-триста кілометрів іде війна, і ми можемо бути наступними. Але ми маємо можливість відпочивати, їздити на роботу і у відпустку тільки завдяки тим хлопцям, які загинули. Щоб вони подивилися у їхні очі і дали собі відповідь, чи йде у нас війна».

5. Сім сіл Сумського району та частина обласного району залишаються без газу

«Ведучий: Сім сіл Сумського району та частина обласного району залишаються без газу через пожежу на газопроводі. Спалахнуло вчора ввечері, полум'я загасили сьогодні приблизно опівдні. На місці працювали комунальники та працівники Держслужби з надзвичайних ситуацій. Людям почнуть постачати газ, коли ліквідують наслідки пожежі, каже речниця компанії “Сумигаз”.

Анастасія Шимарна, речниця ПАТ “Сумигаз”: Полум'я збито. Система по периметру обмежена засувками, тобто тривають ще дії по локалізації пожежі та наслідків даної ситуації. Промислові підприємства, які були на даній лінії, вони перемкнуті на іншу лінію.

Ведучий: Правоохоронці дізналися про аварію вчора близько дев'ятнадцятої, каже начальник сумського відділу поліції Павло Карабута. Доки тривала пожежа, правоохоронці не могли оглянути територію. Коли вогонь загасили з'ясували, що хтось пошкодив засув труби — його намагалися різати спеціальним інструментом.

Павло Карабута, начальник Сумського відділку поліції: Встановлено, що попередньо в колодязь проникла невідома особа і зняла штурвал для відкриття або закриття пристрою, який перекриває газову трубу. В даний момент внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 1 ст. 292 Кримінального кодексу України “Пошкодження магістрального газопроводу”.

Ведучий: Зранку в будинку неподалік місця аварії знайшли обгорілий труп чоловіка. Це пенсіонер, який раніше працював газозварником. За словами поліцейського Павла Карабути, є підстави вважати, що саме загиблий різав елемент газогону. У цей час і зазнав смертельних опіків».

6. Збірку кримськотатарської прози українською мовою презентували на Форумі видавців у Львові

«Ведучий: Збірку кримськотатарської прози українською мовою презентували на форумі видавців у Львові. Вона має назву “І народився день”, містить переклади творів одинадцяти авторів від минулого століття до сучасності. Про що писали кримськотатарські письменники і кому передадуть примірники видання, розкаже наш кореспондент.

Майє Сафет, перекладач, читає уривок з книги: Мусульманська інтелігенція займалася своїми чиновницькими справами, рідною мовою не читали і не писали, не мали уявлення про рідну літературу. Тож, вони були далекі від того, щоб ставати народними лідерами та й роздуми про народ не були для них звичними.

Кореспондент: Майє Сафет — поетеса та перекладачка — зачитує уривок з твору Ісмаїла Гаспринського “І народився день”, що дав назву антології.

Майє Сафет, перекладач: Чому я обрала цей уривок? Він дуже важливий як ілюстрація, я кажу, як дзеркало. Було цікаво перекладати сам цей твір, тому що там мова не сучасна, а мова початку 20-го сторіччя. І я перекладала ще один твір, це Уріє Едемова, письменниця, вона сучасна. Цей роман присвячений депортації.

Кореспондент: Видавці кажуть, твори одинадцяти письменників у збірці, розповідають історію кримськотатарського народу.

Павло Сачек, видавець: Ми зовсім не знали кримськотатарської літератури і в ході роботи виявляється, що вона досить якісна. І, наприклад, такий автор, як Дженгіз Дагджи, який заборонений в Росії, це взагалі класик світового рівня.

Кореспондент: Тираж видання — тисяча примірників. Видали книгу за підтримки уряду Канади.

Арсен Жумаділов, радник голови Меджлісу кримськотатарського народу: Під час презентації було сказано про те, що Дженгіз Дагджи один з авторів, твір якого був перекладений та писав не у цій книзі, є турецьким письменником, який просто родом з Криму. Він був народжений в Криму, він поїхав з Криму через другу світову війну та ті репресії, які розпочалися з німцями, а потім і з комуністами. Він завжди писав і творив кримськотатарською мовою.

Кореспондент: Щоб українці більше дізналися історію і культуру кримськотатарського народу, збірку передадуть в українські школи та бібліотеки, на передову та вчителям української мови у Криму.

Перекладач, читає уривок з книги: Що потрібно робити? Якщо народ спить, то як його розбудити? Якщо він хворий, то як його вилікувати?».

7. День міста у Краматорську

«Ведучий: Масовим забігом відсвяткували День міста у Краматорську на Донеччині. Охочим запропонували 11 дистанцій. Найдовша, марафонська — 42 кілометри 195 метрів. Бігли і вигравали не тільки місцеві, а й приїжджі бігуни. Медалі ж незалежно від часу отримували усі, хто був на маршруті.

Кореспондент: З 7:30 ранку на проспекті Миру збираються учасники забігу “Наш Краматорськ”. Попередньо сюди зареєструвалося 2480 учасників. Поблизу бігової траси реєструють тих, хто не встиг це зробити онлайн. Тут також видають стартові номери на обрані дистанції. Всього таких 11.

Ігор Кретов, організатор марафону: Сьогодні у нас буде марафон, марафонська естафета, напівмарафон — 21 кілометр, 30 кілометрів — нова дистанція. Це напів-ультра марафон. А також благодійний забіг, забіги навіть з собаками, ну, і з дітьми. Певно, що будуть бігти.

Кореспондент: Перед початком марафону бігуни розминаються.

Олександр Соловйов, учасник забігу: Сьогодні я вирішив пробігти 42 кілометри. Для мене це вперше. До цього я бігав лише напівмарафон — 21 кілометр. Чесно, емоції переповнюють. Не знаю, чи зможу я пройти цю дистанцію. Зараз стоїть завдання просто фінішувати, про показники часу не йдеться.

Микола Головко, учасник забігу: Бігаю щодня по 4 кілометри. 21 для мене забагато, але сподіваюся, що подолаю цю дистанцію. Хочу присвятити забіг своїй доньці. Їй виповнилося 7 років вчора. Для неї біжу.

Ганна Борщевська, учасниця забігу: Узагалі, це класні емоції. Коли ти бігаєш один вулицею, це одні відчуття, коли тут командна робота — інші. Я звичайно намагаюся поліпшити свій результат. Якщо я там бігаю за 32 хвилини 5 кілометрів, то тут хочу пробігти за 29 хвилин.

Кореспондент: Ці бігуни вирушили на дистанції від 5 до 41 кілометри. Перший у 5-кілометровці — вінничанин Сергій Рибак.

Сергій Рибак, учасник забігу: Сказав, приїхав з міста Вінниці до вас на ваше свято. Займаюсь професійно бігом. І у вас проводяться вже третій раз дані змагання. Це є крутий івент, як то кажуть, круті змагання, велика кількість людей. Зараз в наш немирний час, на жаль, треба людей якось згруповувати, щоб вони відходили від цієї військової теми, як то кажуть. А спорт — це саме об'єднує людей.

Кореспондент: На фініші кожен бігун отримує медаль, незалежно від часу, що витратив на дистанцію. Так, 69-річному краматорчанину Григорію Остапчуку на 5 кілометрів знадобилося півгодини.

Григорій Остапчук, учасник забігу: Трошки тяжкувато, бо я нагрузку дав вчора-позавчора. А так все добре. Рух, рух, туризм, альпінізм. От тоді будете такими, як я.

Ігор Кретов: Загальний грошовий призовий фонд — це 149 200 гривень. Більше ніж 80 номінацій. Крім того, у нас є кубки, спеціальні кубки, що ми виготовили і вирішили відзначити краматорчан. Тобто тих, хто або народився в Краматорську, або має місце реєстрації, або тут живе.

Кореспондент: Цьогорічний марафон організатори назвали найбільшим біговим святом Донбасу. Його приурочили до 150-річчя Краматорська».

У випуску за 22 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Попри «шкільне перемир’я» кількість обстрілів на Донбасі збільшилася на 30 % — ОБСЄ.

Країни — члени ОБСЄ засудили Росію за окупацію Криму.

У Києві на Осокорках під час протестів людей проти новобудови сталися сутички, затримано 30 чоловік.

Ця публікація підготовлена за рахунок фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Зміст даної публікації є виключно відповідальністю ГО «Детектор медіа»; висновки та погляди, викладені в публікації, не обов'язково представляють позицію Міністерства закордонних справ Данії.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду