Кабмін закликають виділити додаткові кошти для НСТУ на погашення боргів перед Euronews (ЗАЯВА)

Кабмін закликають виділити додаткові кошти для НСТУ на погашення боргів перед Euronews (ЗАЯВА)

13:52,
8 Вересня 2017
3593

Кабмін закликають виділити додаткові кошти для НСТУ на погашення боргів перед Euronews (ЗАЯВА)

13:52,
8 Вересня 2017
3593
Кабмін закликають виділити додаткові кошти для НСТУ на погашення боргів перед Euronews (ЗАЯВА)
Кабмін закликають виділити додаткові кошти для НСТУ на погашення боргів перед Euronews (ЗАЯВА)
Експерти Реанімаційного Пакету Реформ та організацій-партнерів, що супроводжують медіа-реформу, висловлюють занепокоєння у зв’язку із загрозливою ситуацію, спричиненою суттєвим недофінансуванням та успадкованими боргами суспільного мовлення в Україні.

Вони закликають Кабінет Міністрів України у проекті Державного бюджету України на 2018 рік передбачити фінансування ПАТ «НСТУ» в повному обсязі, гарантованому Законом «Про суспільне телебачення і радіомовлення» – тобто, у розмірі 1 млрд. 535 млн. 367 тис. грн.. Окрім мінімально гарантованих законом коштів, передбачити разове додаткове бюджетне фінансування на покриття витрат із обслуговування боргу ПАТ «НСТУ» перед Euronews SA, успадкованого суспільним мовником від колишнього державного телебачення, йдеться на сайті РПР.

Подаємо текст зяви:

«19 січня 2017 року Україна виконала своє зобов’язання перед Радою Європи від 2003 року щодо реформування державних телерадіокомпаній у суспільне мовлення. Це стало можливим завдяки спільним і злагодженим діям Уряду, Парламенту та громадянського суспільства. Одним із засадничих принципів суспільного мовлення є фінансова незалежність, що гарантує ефективну діяльність суспільного мовника. В Україні це гарантовано статтею 14 Закону України «Про суспільне телебачення і радіомовлення в Україні».

Закон про суспільне мовлення передбачає, що суспільний мовник має отримати 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік. Це означає, що ПАТ «НСТУ» у 2017 році мав би отримати 1,28 млрд грн. (близько 47 млн. євро). Утім, попри законодавчу гарантію, Державний бюджет України на 2017 рік передбачив лише 970 млн грн, що створило на самому початку реорганізації компанії дефіцит в 300 млн. грн. (чверть річного бюджету). Ці кошти є вкрай необхідними для комплексного оновлення застарілої матеріально-технічної бази, яка востаннє оновлювалася 20 років тому, а також для створення нових якісних програм, відповідно до стандартів суспільного мовлення.

Звертаємо увагу, що вже другий рік поспіль через обмежене бюджетне фінансування компанії вдається спрямувати безпосередньо на виготовлення програмного продукту лише 3% коштів. Суспільне мовлення розпочало оптимізацію своєї внутрішньої структури, утім здійснити належну технічну модернізацію та провести та оптимізацію персоналу неможливо без повного фінансового забезпечення.

Oсобливо небезпечною ситуація стала після 5 вересня 2017 року, коли Вищий господарський суд України ухвалив рішення, яким визнав за Національною суспільною телерадіокомпанією України борг Національної телекомпанії України у розмірі 10 млн 591 тис євро перед компанією Euronews SA. Нагадаємо, що співпраця колишньої Національної телекомпанії України з Euronews SA розпочалася за ініціативи уряду Азарова (розпорядження КМУ №1988-р від 11.10.2010), пізніше було припинене виділення бюджетних коштів на оплату ліцензійних платежів за договором про створення україномовної версії «Євроньюз», що спричинило наявність боргу та відповідний судовий процес. Тепер цей успад­кований борг вбиває можливість проведення реформи.

У зв’язку із очікуваним внесенням 15 вересня до Верховної Ради України проекту Державного бюджету України на 2018 рік експерти групи “Медіа-реформа” РПР закликають Кабінет Міністрів України:

 – у проекті Державного бюджету України на 2018 рік передбачити фінансування ПАТ «НСТУ» в повному обсязі, гарантованому Законом «Про суспільне телебачення і радіомовлення» – тобто, у розмірі 1 млрд. 535 млн. 367 тис. грн.;

– окрім мінімально гарантованих законом коштів, передбачити разове додаткове бюджетне фінансування на покриття витрат із обслуговування боргу ПАТ «НСТУ» перед Euronews SA, успадкованого суспільним мовником від колишнього державного телебачення». 

Нагадаємо, 5 вересня 2017 року у Вищому господарському суді України було розглянуто касаційну скаргу публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» на рішення апеляційного суду від 5 квітня 2017 року, згідно з яким з НТКУ було стягнуто 10 мільйонів 591 тисячу 224 євро на користь компанії Euronews. Суд визнав, що НСТУ має сплатити компанії Euronews 10,6 млн євро.

Як писав сайт «Суспільне мовлення», Верховна Рада проголосувала за державний бюджет-2017 року, в якому запропоновано фінансову підтримку НСТУ у розмірі 970 797,8 грн.  Не додали 309 202,2 грн. Публічне акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України» повинно було отримати фінансування відповідно до Закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення в Україні» 0,2% від держбюджету, що складає приблизно 1,28 млрд грн. 

13 липня 2017 року поправку №111 народного депутата Верховної Ради України Вікторії Сюмар про додаткові кошти в сумі 428.297,4 тис. грн. для забезпечення діяльності та повноцінного функціонування Національної суспільної телерадіокомпанії України відхилено.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду