Бій за фінансування Суспільного мовлення ми програли – Вікторія Сюмар

Бій за фінансування Суспільного мовлення ми програли – Вікторія Сюмар

15:35,
21 Грудня 2016
4965

Бій за фінансування Суспільного мовлення ми програли – Вікторія Сюмар

15:35,
21 Грудня 2016
4965
Бій за фінансування Суспільного мовлення ми програли – Вікторія Сюмар
Бій за фінансування Суспільного мовлення ми програли – Вікторія Сюмар
Голова Комітету Верхвоної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар повідомила, що на фінансування Суспільного мовлення, підтримка якого мала становити згідно з законом 1,28 млрд грн., у держбюджеті-2017 не вистачило понад 300 мільйонів.

Про це вона повідомила на своїй сторінці у Facebook.

«Бій за Суспільне мовлення вчора ми програли. Вимогу Комітету про необхідність повного фінансування Суспільного мовника відповідно до закону у розмірі 1,2 млрд.грн і окремого фінансування "Євробачення" - ні уряд, ні бюджетний комітет вночі так і не почули», – написала вона.

У бюджеті на Суспільне мовлення не вистачило понад 300 мільйонів. "Зате мільярдів повистачало для задоволення інтересів окремих олігархів та політсил, яких щедро винагородили і податковими преференціями у вигляді зменшення ренти на нафту і створення офшорних зон всередині країни, та навіть окремими статтями в бюджеті. Але не вистачило на шанс створити в країні єдиний незалежний від тих самих олігархів телеканал», – пояснила Вікторія Сюмар.

Пані Сюмар зазначила, що  це саме ті гроші, які мали б піти на створення нового контенту на каналі Суспільного мовлення. «Наявних коштів вистачить хіба що на мінімальні зарплати та комунальні платежі. А без нових програм і нормальних зарплат - канал не має шансів піднятися в рейтингу. Без грошей телебачення не робиться», – додала вона.

За словами пані Сюмар, це саме той контент, який українським високим чиновникам і багатьом депутатам зовсім не потрібен.

«Так, значною мірою недофінансування Суспільного прямо пов’язано із незадоволенням політикою Громадського показувати програми журналістських розслідувань щодо корупції найвищих посадовців. Так, особливо ніхто у владі не зацікавлений появою нового незалежного і сильного гравця на медіаринку. Так, на канал вже завели "своїх" замів для контролю контенту та фінансів», – повідомила пані Вікторія.

Вона вважає, що коли у чиновників нема власного інтересу, тоді їм можна наплювати на інтереси суспільства, журналістів та інших «ідеалістів», які вважають, що країну спроможні розвивати нові незалежні інститути.

«Взагалі ніч бюджету - це класичний “базар власних інтересів” багатьох “бізнес-воротил” в Раді, яких ніколи не побачиш на трибуні за відстоюванням ідеологічних законопроектів чи голосуванням оборонних законів, але які дуже дисципліновано сидять і тиснуть кнопки За себе та “колег” під шосту ранку вночі. Така дисциплінованість - далеко не від різкого усвідомлення інтересів держави, а просто від договорняка за принципом “ти мені схеми - я тобі голоси”. Зміни до Податкового кодексу та форма їх прийняття - сором цього скликання», – зауважила Вікторія Сюмар.

Вона зазначила, що  через це за бюджет не голосувала. «Прем’єр Гройсман обіцяв оголосити відповідні правки з голосу про повне фінансування Суспільного, але врешті забув. Або не схотів», – додала вона.

Після ночі, коли Верховна Рада прийняла держбюджет, Вікторія Сюмар зробдила висновки: «Бій ми програли. Але війну за незалежний телеканал маємо виграти. Бо ведемо її з 2005 і зараз не можемо на ті ж граблі наступити. Будемо вимагати дофінансування за результатами півріччя і 29 грудня чекаємо затвердження Статуту НСТУ Кабінетом міністрів…».

Нагадаємо, публічне акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України», яке має бути зареєстроване у 2017 році, повинно отримати фінансування відповідно до Закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення в Україні», а це 0,2% від держбюджету, що складає приблизно 1,2 млрд грн. Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюґ Мінґареллі та дипломатичні представники з 12 країн під час круглого столу на тему «Незалежне фінансування і реєстрація юридичної особи у січні 2017 року – головні умови для створення суспільного мовника», який відбувся 6 грудня 2016 року  за підтримки Офісу Ради Європи в Україні та Представництва Європейського Союзу в Україні, висловили занепокоєння щодо фінансування незалежного суспільного мовлення в Україні на 2017 рік.

1 листопада 2016 року генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія написав заяву на звільнення за власним бажанням. Він не згоден з тим, що суспільне мовлення, яке має постати наступного року, буде недофінансоване на значну суму. 

Зазначимо, Кабінет Міністрів 3 листопада 2016 року на позачерговому засіданні, яке транслювалося в прямому ефірі  «UA: Перший», підтримав пропозиції щодо повноцінного фінансування ПАТ НСТУ та міжнародного конкурсу «Євробачення» під час розгляду проекту бюджету на 2017 рік, підготовленого до другого читання за підсумками опрацювання зауважень і пропозицій Верховної Ради.

Пізніше, станом на 8 листопада 2016 року, в проекті державного бюджету на 2017 рік, який Кабмін підготував до другого читання, фінансову підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії збільшили на 73 млн грн. Відповідно до проекту закону уряд запропонував фінансову підтримку НСТУ у розмірі 970 797,8 грн.  Не вистачало 309 202,2 грн. У проекті, що надійшов на перше читання, було 897,8 млн грн на суспільне мовлення та 455,7 млн на «Євробачення».

Варто зазначити, що Реанімаційний Пакет Реформ закликав Верховну Раду забезпечити фінансування ПАТ НСТУ в 2017 році в повному обсязі. 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду