Голова Представництва ЄС Хюґ Мінґареллі висловив занепокоєння можливим недофінансуванням суспільного мовлення в Україні у 2017 році
Голова Представництва ЄС Хюґ Мінґареллі висловив занепокоєння можливим недофінансуванням суспільного мовлення в Україні у 2017 році
Про це Хюґ Мінґареллі і дипломатичні представниками заявили під час круглого столу на тему «Незалежне фінансування і реєстрація юридичної особи у січні 2017 року – головні умови для створення суспільного мовника», який відбувся 6 грудня 2016 року за підтримки Офісу Ради Європи в Україні та Представництва Європейського Союзу в Україні.
«Україна двічі намагалася створити суспільне мовлення, на третій раз має вдатися. Для цього у держбюджеті має бути окрема стаття, яка передбачає на незалежне суспільне мовлення 1,2 млрд грн. Без суспільного мовлення не можна забезпечити доступ до інформації, а це є передумовою демократії», – сказав Хюґ Мінґареллі.
Менеджер з оперативних питань Офісу Ради Європи в Україні Алессандро Саваріс виділив три аспекти, яких слід дотримуватися, щоб суспільне мовлення в Україні запрацювало у 2017 році.
Алессандро Саваріс
За його словами, перше, без чого нереально створити НСТУ, це фінансування. Він погодився з Хюґом Мінґареллі, що суспільне мовлення має отримати 0,2% від держбюджету і наголосив, що в інших країнах фінансування суспільного мовника складає 0,3% від бюджету. Лише з належним фінансуванням, за його словами, суспільне мовлення буде життєздатним і ефективним.
По-друге, статут НСТУ має бути законним і міцним. «Рада Європи підготувала низку рекомендацій, щоб уникнути втручання міністерств у роботу суспільного мовлення», – сказав Алессандро Саваріс.
За його словами, в Україні більшість громадян отримує інформацію з центральних каналів, тож, по-третє, суспільне мовлення, яке буде незалежним від олігархічних груп і влади, має бути лідером серед медіа саме в регіонах.
Міністр інформаційної політики Юрій Стець подякував європейцям за допомогу і небайдужість і пообіцяв, що «зволікань з реєстрацією ПАТ НСТУ не буде».
«Наша зустріч важлива з точки зору тиску на Кабінет Міністрів і Верховну Раду. Знаємо, що суспільний тиск є важливим. На це реагують політики», – зазначив пан Стець.
На зустрічі з дипломатичними представниками з 12 країн з української сторони були присутні міністр інформаційної політики Юрій Стець, голова Комітету Верхвоної Ради з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар, голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко, народні депутати, менеджери НТКУ, члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, журналісти та медіаюристи.
Нагадаємо, на круглому століна тему «Незалежне фінансування і реєстрація юридичної особи у січні 2017 року – головні умови для створення суспільного мовника» голова Держкомтелерадіо, голова комісії з перетворення НТКУ в НСТУ Олег Наливайко повідомив, що створення і реєстрація ПАТ НСТУ відбудеться у другій декаді січня 2017 року.
Як раніше писав сайт «Суспільне мовлення», у проекті держбюджету-2017 було заплановано 897,8 млн грн на суспільне мовлення та 455,7 млн на «Євробачення-2017», яке пройде в Києві.
1 листопада 2016 року генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія написав заяву на звільнення за власним бажанням. Він не згоден з тим, що суспільне мовлення, яке має постати наступного року, буде недофінансоване на значну суму.
Зазначимо, Кабінет Міністрів 3 листопада 2016 року на позачерговому засіданні, яке транслювалося в прямому ефірі «UA: Перший», підтримав пропозиції щодо повноцінного фінансування ПАТ НСТУ та міжнародного конкурсу «Євробачення» під час розгляду проекту бюджету на 2017 рік, підготовленого до другого читання за підсумками опрацювання зауважень та пропозицій Верховної Ради.
Пізніше, станом на 8 листопада 2016 року, в проекті державного бюджету на 2017 рік, який Кабмін підготував до другого читання, фінансову підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії збільшили на 73 млн грн. Відповідно до проекту закону уряд пропонує фінансову підтримку НСТУ у розмірі 970 797,8 грн. У проекті, що надійшов на перше читання, було 897,8 млн грн на суспільне мовлення та 455,7 млн на «Євробачення». Згідно з законом про суспільне мовлення в бюджеті має бути передбачено 0,2%, що має становити близько 1,28 млрд грн.
Фото Максима Поліщука