Інформаційно-аналітична програма «Погляд» на каналі «Кіровоград»: небезпеки комунальної аналітики
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Інформаційно-аналітична програма «Погляд» на каналі «Кіровоград»: небезпеки комунальної аналітики
Не вдаючись у тонкощі жанроутворення продукту регіональних телекомпаній, скажу із впевненістю: аналітична програма на теренах обласного телеефіру – це розкіш. Що гріха таїти, аналітика любить мегаполіси, фінансові потоки і смак журналістської слави. На жаль, тихе провінційне життя нічого з цього переліку не забезпечує. І коли в ефірній сітці з’являється щотижнева аналітична програма, яка триває близько години у прайм-таймі, то як громадянин і патріот свого міста не можу не потиснути руку редакторській групі, яка, незважаючи на кадрові й фінансові проблеми, виконує свою роботу.
Інформаційно-аналітична програма «Погляд» виходить щонеділі о 19.00 на філії Національної телекомпанії України «Кіровоградська регіональна дирекція» (телеканал «Кіровоград»). Автор і ведучий – Андрій Богданович. У програмі робиться тижневий підсумок помітних або резонансних подій, що сталися у Кропивницькому. Скажу відверто, Андрій Богданович як ведучий програми на своєму місці – харизматичний (тут краще один раз подивитися), статусний (заступник директора все ж таки), дотепний («кавеенівське» минуле дається взнаки) тощо. Як розумний телевізійник, який намагається адекватно працювати в умовах класичного регіонального інформаційного простору, Богданович позиціонує свою програму як інформаційно-аналітичну. Це на той випадок, якщо комусь буде недостатньо аналітики. Завжди можна аргументувати перевагою інформаційної складової. Аргумент, звичайно, слабкий. Утім, який є.
Як мешканка міста і представник «небалуваної» телеаудиторії я голосую тільки «за» місцевий аналітичний продукт. А от як медіакритик мушу переконатися в якості цього продукту. Відразу зазначу, що не горю бажанням перевіряти, наскільки «Погляд» відповідає стандартам аналітичної журналістики. По-перше, занурюватися в нетрі жанрової специфіки – нудна й невдячна справа, нехай з цього приводу болить голова у академістів. По-друге, програма заявлена як інформаційно-аналітична (от розумник все ж таки Богданович!). Тобто маємо жанрову модифікацію, яка дозволяє вільно трактувати як поняття «інформаційний», так і поняття «аналітичний».
Замість цього пропоную максимально об’єктивним методом контент-моніторингу (простіше кажучи «знайшов-зафіксував») подивитися, на які теми переважно звертає свій погляд аналітичний щотижневик кропивницького телебачення. Чи не загубилася часом якась важлива тема в щоденній рутині подій?
Було здійснено моніторинг 12 програм протягом червня-жовтня цього року. Усього було зафіксовано 55 сюжетів, з них: лідер за кількістю (11 сюжетів) – тема комунальних проблем міста; 2 місце (8 сюжетів) – спортивна тема; 3 місце (по 7 сюжетів) розділяють теми освіти й медицини; далі йдуть теми міської влади й культури (по 6 сюжетів), криміналу (5 сюжетів), АТО і процесів декомунізації (по 2 сюжети), переселенців (1 сюжет) тощо.
Ну що тут скажеш? Дійсно, ніде правди діти – проблема комунальних негараздів міста не втратить своєї актуальності ніколи. Вона буде важливою до тих пір, поки містяни будуть прагнути комфортного проживання у своїх багатоквартирних будинках, переміщатися містом зручним транспортом рівними заасфальтованими дорогами, пити чисту воду тощо. Освіта, медицина і спорт прикладаються до цієї теми якнайкраще, бо нормальне функціонування цих галузей – запорука щасливого й безтурботного життя кожного кропивниччанина.
І все було б добре, якби ці проблеми дійсно піддавалися аналізу з пошуком реальних причин їх виникнення. «Погляду» бракує осмислення тенденцій виникнення і накопичення проблемних зон Кропивницька. Жодного слова про масове безробіття кропивничан, повальне зубожіння пенсіонерів, найвищі показники смертності по країні. Замість цього бравада чиновників усіх рангів – «у нас все під контролем» або «проблему найближчим часом буде вирішено». Освіта, медицина і спорт традиційно для кропивницького телебачення подаються через призму вдячності міському і обласному керівництву, яке робить ремонт у школах і лікарнях, відкриває нові садочки, допомагає юним спортсменам і так до безкінечності.
На цьому веселковому тлі контрастно виглядають наукові аналітичні звіти про реальний стан речей: Кіровоградська область – лідер у показниках самогубства й побутової смерті (як правило, алкогольного отруєння). Питається, з чого б то? У нас же, окрім комунальних проблем, усе гаразд. Виходить, що не все. Але хто про це знає? Невже те, що не входить у телевізійну рамку, не існує насправді? Так, цього не існує в медіареальності. Вона саме така, прикрашена, підсолоджена й небезпечна.
Звичайно, тематичний пріоритет може змінюватися. Подальші моніторинги програми підтвердять або спростують це, але наразі маємо саме таку картину. Обговорення комунальних проблем – потрібна справа, утім цього для підсумкового аналізу подій замало. Це як варитися у власному соку містечкової недалекоглядності. Подібна ситуація властива багатьом регіональним телемовникам, про що доводять моніторинги медіакритичного сайту «MediaSapiens». Будемо сподіватися, що «Погляд» зможе подивитися глибше на проблеми міста й області, зокрема на причини невтішних показників якості життя людей.