Інформаційно-аналітична програма «Погляд» на каналі «Кіровоград»: небезпеки комунальної аналітики

Інформаційно-аналітична програма «Погляд» на каналі «Кіровоград»: небезпеки комунальної аналітики

12:23,
24 Листопада 2016
6032

Інформаційно-аналітична програма «Погляд» на каналі «Кіровоград»: небезпеки комунальної аналітики

12:23,
24 Листопада 2016
6032
Інформаційно-аналітична програма «Погляд» на каналі «Кіровоград»: небезпеки комунальної аналітики
Інформаційно-аналітична програма «Погляд» на каналі «Кіровоград»: небезпеки комунальної аналітики
Із 55 сюжетів, які вийшли у програмі «Погляд» протягом червня-жовтня 2016 року, лідером за кількістю є тема комунальних проблем Кропивницького. У програмі не зафіксовано жодного слова про масове безробіття кропивничан, повальне зубожіння пенсіонерів, найвищі показники смертності по країні

Не вдаючись у тонкощі жанроутворення продукту регіональних телекомпаній, скажу із впевненістю: аналітична програма на теренах обласного телеефіру – це розкіш. Що гріха таїти, аналітика любить мегаполіси, фінансові потоки і смак журналістської слави. На жаль, тихе провінційне життя нічого з цього переліку не забезпечує. І коли в ефірній сітці з’являється щотижнева аналітична програма, яка триває близько години у прайм-таймі, то як громадянин і патріот свого міста не можу не потиснути руку редакторській групі, яка, незважаючи на кадрові й фінансові проблеми, виконує свою роботу.

Інформаційно-аналітична програма «Погляд» виходить щонеділі о 19.00 на філії Національної телекомпанії України «Кіровоградська регіональна дирекція» (телеканал «Кіровоград»). Автор і ведучий – Андрій Богданович. У програмі робиться тижневий  підсумок помітних або резонансних подій, що сталися у Кропивницькому. Скажу відверто, Андрій Богданович як ведучий програми на своєму місці – харизматичний (тут краще один раз подивитися), статусний (заступник директора все ж таки), дотепний («кавеенівське» минуле дається взнаки) тощо. Як розумний телевізійник, який намагається адекватно працювати в умовах класичного регіонального інформаційного простору, Богданович позиціонує свою програму як інформаційно-аналітичну. Це на той випадок, якщо комусь буде недостатньо аналітики. Завжди можна аргументувати перевагою інформаційної складової. Аргумент, звичайно, слабкий. Утім, який є.

Як мешканка міста і представник «небалуваної» телеаудиторії я голосую тільки «за» місцевий аналітичний продукт. А от як медіакритик мушу переконатися в якості цього продукту. Відразу зазначу, що не горю бажанням перевіряти, наскільки «Погляд» відповідає стандартам аналітичної журналістики. По-перше, занурюватися в нетрі жанрової специфіки  – нудна й невдячна справа, нехай з цього приводу болить голова у академістів. По-друге, програма заявлена як інформаційно-аналітична (от розумник все ж таки Богданович!). Тобто маємо жанрову модифікацію, яка дозволяє вільно трактувати як поняття «інформаційний», так і поняття «аналітичний».

Замість цього пропоную максимально об’єктивним методом контент-моніторингу (простіше кажучи «знайшов-зафіксував») подивитися, на які теми переважно звертає свій погляд аналітичний щотижневик кропивницького телебачення. Чи не загубилася часом якась важлива тема в щоденній рутині подій?

Було здійснено моніторинг 12 програм протягом червня-жовтня цього року. Усього було зафіксовано 55 сюжетів, з них: лідер за кількістю (11 сюжетів) – тема комунальних проблем міста; 2 місце (8 сюжетів) – спортивна тема;  3 місце (по 7 сюжетів) розділяють теми освіти й медицини; далі йдуть теми міської влади й культури (по 6 сюжетів), криміналу (5 сюжетів), АТО і процесів декомунізації (по 2 сюжети), переселенців (1 сюжет) тощо.

Ну що тут скажеш? Дійсно, ніде правди діти – проблема комунальних негараздів міста не втратить своєї актуальності ніколи. Вона буде важливою до тих пір, поки містяни будуть прагнути комфортного проживання у своїх багатоквартирних будинках, переміщатися містом зручним транспортом рівними заасфальтованими дорогами, пити чисту воду тощо. Освіта, медицина і спорт прикладаються до цієї теми якнайкраще, бо нормальне функціонування цих галузей – запорука щасливого й безтурботного життя кожного кропивниччанина.

І все було б добре, якби ці проблеми дійсно піддавалися аналізу з пошуком реальних причин їх виникнення. «Погляду» бракує осмислення тенденцій виникнення і накопичення проблемних зон Кропивницька. Жодного слова про масове безробіття кропивничан, повальне зубожіння пенсіонерів, найвищі показники смертності по країні. Замість цього бравада чиновників усіх рангів – «у нас все під контролем» або «проблему найближчим часом буде вирішено». Освіта, медицина і спорт традиційно для кропивницького телебачення подаються через призму вдячності міському і обласному керівництву, яке робить ремонт у школах і лікарнях, відкриває нові садочки, допомагає юним спортсменам і так до безкінечності.

На цьому веселковому тлі контрастно виглядають наукові аналітичні звіти  про реальний стан речей: Кіровоградська область – лідер у показниках самогубства й побутової смерті (як правило, алкогольного отруєння). Питається, з чого б то? У нас же, окрім комунальних проблем, усе гаразд. Виходить, що не все. Але хто про це знає? Невже те, що не входить у телевізійну рамку, не існує насправді? Так, цього не існує в медіареальності. Вона саме така, прикрашена, підсолоджена й небезпечна.

Звичайно, тематичний пріоритет може змінюватися. Подальші моніторинги програми підтвердять або спростують це, але наразі маємо саме таку картину. Обговорення комунальних проблем – потрібна справа, утім цього для підсумкового аналізу подій замало. Це як варитися у власному соку містечкової недалекоглядності. Подібна ситуація властива багатьом регіональним телемовникам, про що доводять моніторинги медіакритичного сайту  «MediaSapiens». Будемо сподіватися, що «Погляд» зможе подивитися глибше на проблеми міста й області, зокрема на причини невтішних показників якості життя людей.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду