Вікторія Романова: «Перемога Джамали — це лише початок цікавого, насиченого та дуже важливого року для “UA:Першого”»

Вікторія Романова: «Перемога Джамали — це лише початок цікавого, насиченого та дуже важливого року для “UA:Першого”»

11:39,
19 Травня 2016
4910

Вікторія Романова: «Перемога Джамали — це лише початок цікавого, насиченого та дуже важливого року для “UA:Першого”»

11:39,
19 Травня 2016
4910
Вікторія Романова: «Перемога Джамали — це лише початок цікавого, насиченого та дуже важливого року для “UA:Першого”»
Вікторія Романова: «Перемога Джамали — це лише початок цікавого, насиченого та дуже важливого року для “UA:Першого”»
Заступниця генерального директора НТКУ та голова української делегації на «Євробаченні-2016» Вікторія Романова — про особливості цьогорічного пісенного конкурсу та плани на проведення «Євробачення-2017»

Вікторія Романова займається «Євробаченням» на НТКУ з 2005 року, а українські делегації очолює з 2007 року. Вона каже, що вражена конкурсом у Стокгольмі. На її думку, це одне з найкращих (якщо не найкраще) «Євробачень». «Я оцінюю конкурс за комплексною ознакою: телевізійне шоу та його складові, а також усі елементи, яких не бачить глядач, але які стосуються делегацій та преси. Мова про зручні умови для них у місці проведення конкурсу (Globe Arena), злагодженість технічної команди конкурсу, які працювали з делегаціями та над створенням шоу, та багато іншого», — зауважує Вікторія. А ось відмінністю, за її словами, були зовнішня легкість та впевненість, із якою SVT організувало та провело конкурс. «Було враження, що вони не лише тяжко працюють, але й отримують задоволення від процесу. Чого часто бракує нам», — каже вона.

Голова української делегації уточнила, що в системі голосування цього року нічого не змінилося. «Єдине, що змінилося — це процедура оголошення результатів. Раніше оцінки національного журі та глядачів подавалися як об’єднані результати, по 50 % від кінцевого результату кожної сторони. Починаючи з 2016 року результати голосування національного журі оголошуються окремо від результатів голосування глядачів. Спочатку кожен національний речник від країн-учасниць оголошує бали від свого національного журі. Після оголошення результатів голосування журі бали за телеголосування від усіх країн-учасниць підсумовуються, в результаті чого кожна країна отримує свій загальний бал. Ведучі оголошують результати телеголосування, починаючи з країни, яка отримала найменшу кількість балів, та закінчуючи країною, яка отримала їх найбільше, тобто посіла перше місце. Таким чином, запроваджена нова система оголошення результатів дозволяє отримати бiльше балів, нiж було ранiше, та найголовніше — до кінця тримати в таємниці ім'я переможця, створюючи цим інтригу аж до останніх хвилин шоу», — зазначає Вікторія Романова.

Голова української делегації отримала документи від виконавчого директора конкурсу, які містять загальний опис майбутньої події та базові вимоги до місця проведення конкурсу. Вона наголошує, що питання безпеки є одним із ключових у проведенні такої масштабної події, як «Євробачення». «Детектор медіа» розпитав Вікторію Романову про враження від цьогорічної поїздки до Стокгольму та плани НТКУ прийняти «Євробачення» в Україні.

Нагадаємо, представниця України Джамала перемогла на «Євробаченні-2016».

Вікторіє, ви очолювали українську делегацію на «Євробаченні-2016». Хто входив до делегації? Чиїм коштом вона їздила на конкурс? Чи були труднощі з держфінансуванням?

— Цього року в нас була одна з найнечисельніших за кількістю учасників група за всі часи участі українських делегацій у «Євробаченні». Загалом це близько 20 людей. До її складу входили артистка, команда, що працювала над виступом Джамали, коментатори та знімальні групи, які висвітлювали перебування делегації в Стокгольмі та конкурс загалом.

Якщо говорити детальніше, то серед членів делегації були Джамала та бек-вокал в особі Аліни Косенко й Олександри Макаровської, продюсерсько-менеджерська команда Джамали (Ігор Тарнопольський та Ксенія Лопачак), прес-служба артистки (Денис Козловський та Олена Піонтковська). Крім того, ще команда, яка безпосередньо створювала номер: режисер-постановник Костянтин Томільченко, дизайнери по графіці Юрій Костенко та Андрій Ямковий, дизайнер по світлу Юрій Андрущенко та звукорежисер Андрій Шахадинець. Світлана Римакова, Олена Твеліна та Дмитро Кур’ята працювали над зовнішнім виглядом Джамали як під час виступів, так і для щоденних репетицій, інтерв’ю та інших заходів.

Також до делегації увійшли люди, без яких українські глядачі не дізнались би, що саме відбувається на конкурсі, — мова про наших коментаторів, журналістів та операторів щоденників «Євробачення» Тимура Мірошниченка, Тетяну Терехову, Богдана Кутєпова, Максима Маковея та Віталія Полякова.

Була з нами й особиста група підтримки Джамали — її рідна сестра Евеліна Джамаладінова та близька подруга Сабіна Єрьоменко.

Під час проведення національного відбору партнер «UA: Першого» телеканал СТБ заявив, що підтримає переможницю відбору. І зробив це. Як уже відомо, частину витрат на цю поїздку покрив СТБ, частину — особисто команда Джамали. Національна телекомпанія України забезпечила сплату внеску за участь, трансляцію та відрядження для власних співробітників. Що до держфінансування, то дозвіл на відрядження, який є обов’язковою вимогою, згідно з українським законодавством, для відрядження представників НТКУ, було отримало лише в останні дні квітня, що дуже ускладнило процес підготовки до конкурсу та планування поїздки. Крім того, обєм державного фінансування на міжнародну діяльність усе одно недостатній для покриття навіть мінімальних витрат НТКУ.

Які обов’язки було покладено на вас особисто? Скільки проведено прес-конференцій, брифінгів, інтерв’ю з Джамалою (і членами команди)? Які ЗМІ виявили найбільшу зацікавленість нашою конкурсанткою?

— Голова делегації виступає в ролі контактної особи між мовником / артистом та організаторами конкурсу (Європейською мовною спілкою (EBU) та мовником — організатором шоу) і несе повну відповідальність за всі аспекти участі своєї організації / артиста в пісенному конкурсі. Наприклад, серед моїх обовязків як голови делегації є такі пункти: забезпечення дотримання правил «Євробачення», контроль всіх аспектів національного виступу, відповідальність за свою делегацію та представників ЗМІ, які акредитовані на конкурс від України, зобов'язання призначити національне журі та організувати процедуру голосування від імені національного мовника...

Якщо спростити: для організаторів конкурсу в кожній делегації є єдина контактна особа, яка володіє всією інформацією про конкурс, отримує та подає всю інформацію про артиста, його виступ, координує період підготовки до конкурсу, який триває з моменту проведення національного відбору та складається з низки обов’язкових заходів, опікується питаннями трансляції, координує та несе відповідальність за перебування української делегації та українських ЗМІ в місті проведення конкурсу, вирішує інші питання.

Стосовно прес-конференцій, то в Джамали та делегації протягом двох тижнів «Євробачення» в Стокгольмі було чотири офіційні прес-конференції, зокрема фінальна прес-конференція переможця. Що до кількості інтерв’ю, то порахувати їх тепер уже неможливо. Щодня й багато. За моїми підрахунками їх було понад 100.

Які заходи довелося відвідати нашій делегації під час конкурсу як обов’язкові, наприклад, організовані EBU?

— Під час тижня «Євробачення» в кожної делегації є низка обов’язкових заходів. Це офіційні репетиції — як індивідуальні, коли вся творчо-технічна команда конкурсу працює виключно з вашою країною, так і генеральні репетиції півфіналів та фіналу. До речі, кожне з трьох шоу «Євробачення» (два півфінали та фінал) має по три генеральні репетиції.

Також серед обов’язкових заходів — прес-конференції (індивідуальні) та групова прес-конференція переможців півфіналів — країн, які кваліфікувалися до фіналу. Проходять вони пізно ввечері, одразу після завершення півфіналів.

І особливе місце серед обов’язкових заходів посідає церемонія відкриття конкурсу, яка відбувається за тиждень до фіналу. Це, мабуть, єдина подія, на якій збираються абсолютно всі країни — учасниці конкурсу, преса, фани. Зазвичай така церемонія проходить за підтримки місцевої адміністрації та має з-поміж складових червону доріжку для артистів і нагоду для представників ЗМІ поспілкуватися з ними, а також обов’язкову шоу-розважальну частину.

Невід’ємним елементом конкурсу є соціальна програма — екскурсії. Ми мали змогу подивитися місто та його визначні місця. А додаткову екскурсію для нас провів особисто посол України в Швеції пан Ігор Михайлович Сагач.

Розважальним елементом тижня «Євробачення» є вечірки в «Євроклубі», які мають змогу відвідати офіційно акредитовані особи — делегації, преса, фани. Варто зазначити, що українська делегація відвідала лише одну, але найважливішу вечірку «Євроклубу» — After Party фіналу конкурсу, де за традицією виступає переможець.

Водночас, у нас була змога відвідати ще декілька цікавих заходів — зокрема, відкриття великої виставки, присвяченої 60-річчю «Євробачення», яка офіційно відкрилася в ABBA Museum і де серед експозиції найкращих та найбільш разючих костюмів учасників «Євробачення» є вбрання представниці України на «Євробаченні-2007» Вєрки Сердючки, а віднині і вбрання переможниці «Євробачення-2016» — Джамали.

Джамала також відвідала дуже зворушливим захід — зустріч Союзу українських жінок Скандинавії, організовану за підтримки посла України в Швеції.

Як ставилися до нашої делегації та особисто Джамали російські ЗМІ? Чи були конфліктні ситуації? Чи привітала Джамалу російська делегація?

— Як відомо, Джамала викликала великий інтерес з боку російських ЗМІ. Як, власне, і з боку десятків інших медіа, акредитованих на «Євробаченні». Скажімо так, були не конфліктні, а неприємні ситуації, коли, переслідуючи Джамалу за лаштунками сцени (в зоні гримерних кімнат), представники одного з російських каналів намагалися ставити провокаційні запитання. Завдяки організаторам конкурсу та охороні нам вдалося мінімізувати подібні ситуації.

Що до привітання Джамали російською делегацією, то особисто я цього не бачила, тому не можу підтвердити або спростувати.

Скільки років ви займаєтеся «Євробаченням» на «UA: Першому»? Чим, на ваш погляд, цьогорічний конкурс відрізнявся від усіх попередніх?

— Саме завдяки «Євробаченню» я й потрапила в Національну телекомпанію України. Це сталося на початку 2005 року, коли після перемоги Руслани НТКУ організовувала перший в історії Україні пісенний конкурс «Євробачення-2005». Головою української делегації я стала в 2007 році і відтоді була на всіх конкурсах, у яких НТКУ брала участь.

Чесно кажучи, я вражена конкурсом у Стокгольмі. На мою особисту думку, це одне з найкращих (якщо не найкраще) «Євробачень». Я оцінюю конкурс за комплексною ознакою: телевізійне шоу та його складові, а також усі елементи, яких не бачить глядач, але які стосуються делегацій та преси. Не кажучи вже про всі технічні аспекти, які були на найвищому рівні: всі три шоу «Євробачення» були видовищними, сповненими гумору та легкості. Неперевершені ведучі, які не просто формально провели конкурс, а були справжніми акторами, вражали глядача своєю майстерністю. Незабутня церемонія відкриття, на якій SVT зібрало шведських переможців «Євробачення» та віддало їм велику шану за ці перемоги. Адже Швеція перемагала в конкурсі шість разів. Також варто зауважити зручні умови для делегацій та преси в арені проведення конкурсу (Globe Arena), злагодженість технічної команди конкурсу, яка працювала з делегаціями та над створенням шоу, і багато іншого.

А відмінністю, яку я хочу особливо підкреслити, була зовнішня легкість та впевненість, із якою SVT організувало та провело конкурс. Було враження, що вони не лише тяжко працюють, але й отримують задоволення від процесу. Чого часто бракує нам.

Можу ще сказати, що кожне «Євробачення» — це величезне свято, позитивні емоції, які залишаються з артистами та членам делегацій назавжди, це подія з унікальною, лише їй притаманною атмосферою та власними традиціями. Не буває поганих «Євробачень». Але є особливі. Дуже особливі. Таким для мене стало й залишиться «Євробачення-2016» у Стокгольмі.

Чи вважаєте ви, що «Євробачення» має бути поза політикою?

— Я відповім словами Джамали: «В цьому конкурсі перемогла музика». Музика болі, яка переродилася в музику надії та віри. Якщо хтось бачить у цій пісні політику, мені шкода таких людей. Політики бачать політику, люди ж бачать і відчувають пісню.

— Тепер уже кілька українських міст висловили бажання, щоби «Євробачення-2017» проходило в них. На вашу думку, де має відбуватися конкурс?

— Конкурс має відбутись у місті, яке відповідатиме всім технічним вимогам для його проведення, яке має в наявності всю необхідну інфраструктуру та до якого не буде безпекових питань. Дуже хотілося б, щоб у майбутньому за право приймати такі великі події змагалися різні українські міста. І теперішнє бажання міст-мільйонників провести конкурс особисто в мене викликає радість. Це чудові амбіції. Разом із тим, за цими бажаннями мають стояти можливості. Амбіції повинні бути обґрунтованими.

Можливо, «Євробачення-2017» стане стимулом для великих українських міст та їхніх адміністрацій розвивати інфраструктуру, щоб у майбутньому в України був вибір міст для проведення масштабних культурних, спортивних та інших подій. Це не означає, що сьогодні в нас немає альтернативи Києву. Ми обов’язково розглянемо всі пропозиції. Ми нині вивчаємо базові вимоги EBU до міста проведення конкурсу і трохи згодом зможемо говорити конкретніше.

Чи можливе за умовами конкурсу його фінансування меценатами?

— Офіційним мовником — організатором конкурсу стала Національна телекомпанія України. Саме НТКУ, а в майбутньому НСТУ спільно з EBU буде нести відповідальність за організацію та проведення пісенного конкурсу «Євробачення-2017». Його фінансування розподіляється між мовником-організатором та мовниками-учасниками, які вносять плату за участь у конкурсі. Крім того, НТКУ може залучати різні джерела фінансування, зокрема благодійні внески.

Вам було вручено сертифікат на проведення наступного конкурсу. Чи прописані там, як обов’язкові, питання безпеки?

— Документи, які під час фінальної прес-конференції я отримала від виконавчого директора конкурсу від EBU, містять загальний опис майбутньої події та базові вимоги до місця проведення конкурсу. Питання безпеки є одним із ключових у проведенні такої масштабної події, як «Євробачення». В період проведення конкурсу Україна прийматиме декілька тисяч членів делегацій, преси та фанів конкурсу. І це я кажу лише про офіційно акредитованих осіб. Крім того, не слід забувати про десятки тисяч гостей, які відвідають шоу, придбавши квитки. Тому мовник-організатор повинен подати на розгляд виконавчого директора EBU детальний план охорони. Де, крім іншого, будуть детально прописані заходи безпеки в усіх офіційних локаціях конкурсу.

Що змінилося в системі голосування чи в системі оголошення результатів голосування?

— Хочу зазначити, що процедура голосування в цьому році залишилася такою ж, як і в минулі роки. Переможець «Євробачення» визначається шляхом змішаної системи голосування: оцінки професійного національного журі й телеголосування глядачів. Національне журі голосує за добу до кожного півфіналу та фіналу, під час перегляду другої генеральної репетиції кожного шоу. Що до телеголосування, то глядачі голосують під час трансляції події в прямому ефірі, безпосередньо після виступу останнього учасника. Вікно для телеголосування триває 15 хвилин.

Єдине, що суттєво змінилося в цьому році, — процедура оголошення результатів. Раніше оцінки національного журі та глядачів подавалися як об’єднані результати, по 50 % від кінцевого результату від кожної сторони. Починаючи з 2016 року результати голосування національного журі оголошуються окремо від результатів голосування глядачів. Спочатку кожен національний речник від країн-учасниць оголошує бали від свого національного журі. Після оголошення результатів голосування журі бали за телеголосування від усіх країн-учасниць підсумовуються, в результаті чого кожна країна отримує свій загальний бал. Ведучі оголошують результати телеголосування, починаючи з країни, яка отримала найменшу кількість балів, та закінчуючи країною, яка отримала їх найбільше, тобто посіла перше місце.

Таким чином, нова система оголошення результатів дозволяє отримати більше балів, аніж було раніше, та найголовніше — до кінця тримати в таємниці ім'я переможця, створюючи цим інтригу аж до останніх хвилин шоу.

Хто, на вашу думку, заслуговує на подяку за можливість представити Україну на «Євробаченні» цього році?

— Я дуже хотіла б подякувати делегації України за незабутні місяці підготовки до конкурсу та фантастичні два тижні в Стокгольмі. Дякую Джамалі за можливість пишатися своєю країною, за емоції та свято, яке вона подарувала кожному українцю. Дякую членам українського національного журі та його голові Олександру Ксенофонтову. Дякую речникам від України (Андрію Данилку та Інні Бєлоконь), поява яких на екранах у Globe Arena викликала хвилю щасливих емоцій у всіх глядачів у залі.

Дякую всім представникам українських ЗМІ, які були з нами в Стокгольмі та висвітлювали конкурс із Києва. Завдяки їм Україна могла щодня стежити за перебігом подій у конкурсі. Як колись сказала перша переможниця «Євробачення» від України Руслана: «Victory — is only the beginning». Для Національної телекомпанії України перемога Джамали — це лише початок цікавого, насиченого та дуже важливого року. Впевнена, що вже в статусі повноцінного суспільного мовника ми зробимо для України та світу неперевершене «Євробачення-2017».

Фото надано прес-службою «UA: Першого»

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду