Вікторія Сюмар: «Від долі квартир не може залежати доля Суспільного мовлення»

Вікторія Сюмар: «Від долі квартир не може залежати доля Суспільного мовлення»

18:18,
25 Лютого 2016
4665

Вікторія Сюмар: «Від долі квартир не може залежати доля Суспільного мовлення»

18:18,
25 Лютого 2016
4665
Вікторія Сюмар: «Від долі квартир не може залежати доля Суспільного мовлення»
Вікторія Сюмар: «Від долі квартир не може залежати доля Суспільного мовлення»
25 лютого Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики на своєму першому виїзному засіданні, яке відбулося в приміщенні студії «Укртелефільм», розглянув питання щодо саботажу реформи Суспільного мовлення в Україні. Одноголосно було прийняте рішення про зміну складу ліквідаційної комісії на студії «Укртелефільм» та швидке розблокування процесу створення ПАТ НСТУ. Крім того, роботу Держкомтелерадіо було визнано недостатньою в ліквідації цієї проблеми.

Виїзне засідання планувалося за участі народних депутатів України та представників силових відомств. На нього завітали семеро парламентарів та слідча у справі блокування передачі документів і печатки голові ліквідаційної комісії «Укртелефільму». Також на засіданні були присутні члени колективу студії «Укртелефільм» та чоловіки в камуфляжній формі, журналісти.

«Члени Комітету вирішили провести це виїзне засідання для того, щоб на місці розібратися, чому виникли проблеми з виконанням закону про суспільне мовлення, і як нам цю проблему вирішити. Нам дуже хотілося б, щоб ця проблема була вирішена без якихось санкцій силових структур. За нашою експертизою ми маємо справу фактично з саботуванням виконання закону з боку Укртелефільму”, як би нам не було це сумно констатувати. Головне сьогодні напрацювати алгоритм вирішення проблеми. Мені здається, що краще це питання вирішити шляхом консенсусу за участі та певних гарантій Комітету, ніж це буде робити прокуратура та міліція. Це вже буде зовсім інший процес, в якому передбачена навіть кримінальна відповідальність», – сказала голова Комітету свободи слова Вікторія Сюмар.

«Є закон, є постанова Кабміну, яка передбачає створення єдиного суб’єкту ПАТ НСТУ, є наказ Держкомтелерадіо. У відповідності до постанови створена ліквідаційна комісія, яка має реорганізувати ДП «Студія «Укртелефільм» і передати його в структуру суспільного мовлення. Однак ліквідаційній комісії не наданий доступ до документів і відповідно до печатки», – додала вона.

Від «Укртелефільму» першим виступив екс-перший заступник гендиректора «Укртелефільму»  Віктор Аніщенко, який представився представником колективу. «Конфлікт, який утворився між трудовим колективом і чиновниками Держкомтелерадіо і НТКУ, міг би і не бути, якщо б вони в своїх діях керувалися чинним законодавством, а не схемами», – сказав він. Аніщенко запевнив, що колектив «Укртелефільму» завжди був прихильником створення суспільного мовлення. У своєму виступі він часто звинувачував нову голову ліквідаційної комісії на «Укртелефільмі» Олену Любченко, абсолютно забувши, що всього цього могло і не бути, якби попередній голова ліквідаційної комісії екс-гендиректор Віктор Петренко виконав покладені на нього обов’язки, реформувавши студію і об’єднавши її з НТКУ. Нагадаємо, п. Любченко була призначена головою ліквідаційної комісії «Укртелефільму» після того, як п. Петренко протягом трьох місяців не справився із завданням. Віктор Аніщенко також розповів і про два житлові будинки, збудовані на території «Укртелефільму», згідно з інвестиційним договором, і щодо майнових прав на які тривають суди в різних інстанціях. Зокрема про те, що вони хочуть передати понад 10 квартир сім’ям загиблих воїнів АТО. Для цього, очевидно й були запрошені чоловіки в камуфляжній формі. «Якщо буде прийняте рішення, що студія має бути ліквідована, то робіть це по закону, є люди, з якими ви повинні розрахуватися. Ніякого саботажу тут немає, єдина вимога – дотримуйтесь чинного законодавства. Слава Україні!», – завершив п. Аніщенко.

Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко відкинув звинувачення у злочинних схемах. «Тут прозвучало, що ми керуємося схемами. Це не так, ми керуємося двома чіткими документами: законом про суспільне мовлення і постановою Кабміну, про те, як має проводитися реформування. Я двічі зустрічався з колективом, ми пропонували працівникам перевестися до філії. 28 юросіб цей шлях вже пройшли, крім колективу Укртелефільму”. Ми вважаємо, що в рамках НСТУ може бути творча перспектива для “Укртелефільму”. У ПАТ НСТУ головним акціонером буде держава. Тут дуже часто на біле кажуть чорне. Важливо почути всі точки зору і переводити в правовий аспект», – сказав він.

Як виявилося, чоловіки в камуфляжній формі представляли кілька громадських організацій. Вони сказали, що тут склалася ситуація до якої вони не мають стосунку. «Ми представляємо низку громадських організацій, ми не екстремісти. Я познайомився із заступником гендиректора студії і почув пропозицію про кілька квартир учасникам АТО. Ми б хотіли, щоб з цього питання було врахована точка зору трудового колективу і наші побратими отримали ці квартири. Ми не є стороною, яка може брати участь у цьому форумі, що відбувається», – сказав їх представник, і чоловіки залишили засідання.

Вікторія Сюмар наголосила, що тут не можна змішувати дві важливі речі. «Від долі квартир не може залежати доля суспільного мовлення. Ми тут для того, щоб проконтролювати виконання закону про суспільне. Давайте по черзі, спочатку долю СМ вирішимо, а потім – як можна оформити квартири. Бо це камінь спотикання, який висить на шиї СМ», – сказала вона, наголосивши на тому, що «Укртелефільм» – це важлива база для створення українського телепродукту. «Нам треба, щоб “Укртелефільм” працював на Україну і виробляв український продукт. Це завдання № 1», – зазначила вона.

Зі слів представників колективу лунали звинувачення в тому, що зарплати у них можуть зменшитися після переходу в філію НТКУ, і що керівництво НТКУ не зустрічалося з працівниками «Укртелефільму».

Перший заступник гендиректора НТКУ Олександр Харебін пригадав зустріч з колективом 30 листопада 2015 року, на якому було роздано новий штатний розпис. «Заробітні плати, що там написані, є зарплатами держслужбовців. НТКУ бачить в Укртелефільмі – майданчик для створення телепродукту. Я вам казав, що всі гроші і майно перейдуть на баланс НТКУ. НТКУ не може його продати чи приватизувати. Все що ви заробляєте на здачі в оренду приміщень, буде йти на спецфонд, звідки й будуть фінансуватися зарплати. У нас зарплати в середньому 2300. А ваші заробітні плати за той період, що ви не виробили жодного фільму, а здавали держмайно в оренду, становили 10-12 тис. грн. З 78 чоловік у штаті, працює лише 14, решта знаходяться в неоплачуваних відпустках. Перехід з ДП в бюджетн установу супроводжується суворим дотриманням трудового законодавства. Відповідно, ми вас беремо голих-босих, я кажу це сміливо, і гарантуємо роботу на суспільному мовнику. І закликаємо керуватися законом по факту ліквідації компанії», – сказав Олександр Харебін, окремо зупинившись ще й на питанні житлових квартир «Укртелефільму».

Народний депутат Григорій Шверк заначив, що для нього дуже важливо, щоб був знайдений консенсус. «Це закон передбачив, які підприємства увійдуть до НСТУ. З великою повагою до квартир, але вони не мають стати на заваді того, про що мріє суспільство багато років. Мені сумно, що немає довіри у колективу до керівництва НТКУ. Ми маємо все зробити для того, щоб суспільний мовник був створений якомога швидше», – сказав він.

Член Комітету нардеп Юрій Павленко припустив, якщо є таке серйозне протистояння адміністрації і нової адміністрації, то можливо є інші інвестиційні договори, можливо, вже й проплачені. «Чому не допускається ліквідаційна комісія до документів? З практики я знаю, що там можуть бути ще якісь “хвости”. Мені дуже не хотілося, щоб окремі люди використовували колектив в своїй інтересах. “Укртелефільм” – це не тільки ваша власність, це державна власність, а значить там є і моя часточка. Якби тут було ефективне керівництво, тоді можливо тут був би збудований не житловий будинок з приватними інвесторами на території “Укртелефільму”, а нова студія. Держава виділяла цю землю для знімання фільмів, а не для житлових будинків», – зауважив народний депутат.

Члени Комітету проголосували за те, що Держкомтелерадіо видає рішення про перегляд складу ліквідаційної комісії із допущенням членів колективу в пропорції 50%+1 – це Держкомтелерадіо, решта – члени трудового колективу. Наступного тижня оновлена комісія має провести засідання. Через два тижні Комітет на своєму засіданні заслухає про її роботу. «Я сподіваюсь, що вже за два тижня ця комісія запропонує певний меморандум, як ви бачите вихід з ситуації. Якщо ми запустимо відразу цей процес, то потім за кілька тижнів зможемо його завершити. Консенсуси будуть непрості, всі мають чимось поступитися. Нардепи зацікавлені тільки в запуску суспільного мовлення», – наголосила Вікторія Сюмар.

Крім того Юрій Павленко запропонував визнати роботу Держкомтелерадіо і НТКУ недостатньою, Вікторія Сюмар уточнила, що НТКУ тут ні до чого.

У засіданні взяли участь народні депутати Дмитро Стеценко, Олександр Сочка, Юрій Павленко, Григорій Шверк, Ольга Червакова, Олександр Опанасенко, гендиректор НТКУ Зураб Аласанія, керівник управління аудиту Держкомтелерадіо Наталія Степанова, Комісія з реорганізації Держкомтелерадіо майже в повному складі. Віктор Петренко перший заступник гендиректора студії «Укртелефільм».

Нагадаємо, члени Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики 17 лютого на черговому засіданні вирішили звернутися до МВС та Генпрокуратури щодо саботажу керівництвом ДП «Студія «Укртелефільм». А також провести виїзне засідання.

Депутатський запит до ГПУ та МВС був направлений 19 лютого.

фото Олексія Темченко

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду