Наталія Степанова: Тепер вся увага має бути прикута до реорганізації «Укртелефільму»
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Наталія Степанова: Тепер вся увага має бути прикута до реорганізації «Укртелефільму»
Реорганізацію державних мовників на суспільне мовлення можна буде вважати завершеною після зняття з реєстрації визначених у законі юросіб, що приєднуються до НТКУ. За словами Наталії Степанової, наразі найбільш проблемним залишається питання реорганізації «Укртелефільму», і без його вирішення реорганізацію не може бути завершено. Тому остаточну дату створення юридичної особи Публічного акціонерного товариства Національної суспільної телерадіокомпанії (ПАТ НСТУ) спрогнозувати важко.
Оскільки керівництво ДП «Укртелефільм» саботує рішення комісії з реорганізації, це питання вже вирішується в суді. Якщо органи контролю будуть допущені на цьому державному підприємстві до перевірок, то вони триватимуть як мінімум до 15 березня. Тоді на 31 березня можна буде скласти передавальний акт і на цю ж дату призначати оцінку майна, а в квітні розпочинати процедуру погодження проекту Статуту ПАТ НСТУ. Якщо ж органи контролю не встигнуть закінчити перевірку на 31 березня, то наступною датою складання передавального акту та оцінки майна буде лише 30 квітня.
Всі решта ТРК, крім кримських, оформили відповідні пакети документів і проходять зняття з реєстру. Держкомтелерадіо затвердив передавальні акти всім компаніям, крім кримських, у яких була затримка із закриттям рахунків Казначейством. Держком уже двічі звертався в Казначейство, крім того фінансування кримських компаній за цими рахунками було припинено ще в 2014 році, але питання їх закриття досі не вирішено. Через затягування закриття рахунків, кримські компанії теж поки випали з процесу.
Щодо наглядової ради суспільного мовлення, то її члени зможуть обирати керівництво тільки після створення юрособи ПАТ НСТУ. І після затвердження акціонером, якого теж поки що не визначено Кабміном, Положення про наглядову раду, наглядовий орган зможе обрати керівництво суспільного мовника.
– Пані Наталю, коли завершиться реорганізація державних мовників на суспільне?
– Реорганізація буде вважатися завершеною після зняття з реєстрації визначених у законі юросіб, що приєднуються до НТКУ. Наразі найбільш проблемним залишається питання реорганізації «Укртелефільму», і без його вирішення реорганізацію не може бути завершено. Така ж позиція в Комісії з цінних паперів.
Після того, як Держкомтелерадіо буде здано передавальні акти всіх суб’єктів, які об’єднуються з НТКУ, Держкомтелерадіо має затвердити Статут НТКУ в новій редакції, в якому має бути зазначено правонаступництво НТКУ за всіма активами, зобов’язаннями й правами юридичних осіб, що приєдналися відповідно до закону, і видати відповідний наказ щодо перетворення НТКУ на ПАТ НСТУ.
Цей наказ про перетворення реєструється в реєстратора, після чого відводиться мінімальний двомісячний термін для заявлення вимог кредиторів. Лише після цього (в разі закінчення оцінки майна й визначення статутного капіталу, а також затвердженого статуту) можна реєструвати юридичну особу ПАТ НСТУ.
Тобто за той час, поки триватиме перетворення, впродовж двох місяців необхідно пройти погодження проекту статуту в міністерствах і відомствах і затвердити його на засіданні Кабінету міністрів. До цього часу потрібно завершити заходи, пов’язані з оцінкою майна.
– Хто має готувати підзаконні акти для повноцінного запуску і роботи ПАТ НСТУ?
– Проект Статуту готує Держкомтелерадіо, це визначено постановою уряду. Інші — залежно від того, кого Кабмін визначить акціонером. Положення буде затверджувати акціонер. Якщо, приміром, акціонером буде Держкомтелерадіо, то ці документи готуватиме юридичний відділ Держкомтелерадіо, і затверджуватимуться вони наказом Комітету.
– Чи потрібно крім статуту ПАТ НСТУ на затвердження Кабміну давати проекти інших підзаконних актів (положення тощо)?
– Документи можна подати в пакеті разом із проектом статуту, а можна окремо після затвердження статуту. Все залежить від того, хто буде акціонером ПАТ НСТУ. Якщо Кабмін визначить себе акціонером, то можна всі положення, які має затверджувати акціонер, подати пакетом на затвердження уряду. Якщо ж акціонером буде визначено інший орган, то ці положення затверджуватимуться розпорядчими документами цього міністерства чи відомства. Тоді їх пакетом до Кабміну подавати не обов’язково.
Лише після реєстрації юридичної особи Комісія з цінних паперів зареєструє в реєстрі наглядову раду, і вона вже матиме повноваження ухвалювати рішення відповідно до затвердженого Положення про НР, наприклад, щодо проведення конкурсу на голову правління та інші рішення, які вважатиме за потрібне.
– Коли наглядова рада може обирати своє керівництво?
– Наглядова рада зможе обрати керівництво після того, як буде створено юридичну особу ПАТ НСТУ та буде затверджено Положення про наглядову раду, в якому буде розписано процедуру обрання, зафіксовано, яким чином протоколюються всі рішення. Взагалі в положенні буде розписано регламент роботи наглядової ради, як вона працює, за що відповідає, які рішення приймає, яким чином проводиться голосування, як це документально фіксується тощо.
Усі підзаконні акти, затверджені акціонером, передаються в Комісію з цінних паперів, яка їх фіксує й оприлюднює. Якщо акціонером виступатиме Кабмін, процедура затвердження цих документів проводитиметься відповідно до регламенту уряду. Тоді проекти цих положень мають опрацьовуватися міністерствами й відомствами, а потім із висновком Мін'юсту передаватися до Кабміну. В Держкомтелерадіо це наказ, а в уряді постанова або розпорядження.
– Коли конкретно може бути створено юридичну особу ПАТ НСТУ?
– Не відомо, коли вирішиться питання з реорганізації «Укртелефільму». Наразі це все перейшло в площину відносин цього підприємства з правоохоронними та судовими органами. Щоб оформити передавальний акт, необхідно провести відповідні перевірки органів контролю: Фіскальної служби, Держфінінспекції, Пенсійного фонду, Соцзахисту, Управління з праці. На це потрібен теж певний проміжок часу. З виходу на об’єкт і до подання готового акту перевірки пройде не менше місяця (в разі наявності всіх необхідних документів). Якщо документів не вистачатиме, органи контролю можуть зупиняти перевірки та звертатися до правоохоронних органів щодо їх розшуку. Тоді цей період може тривати від місяця до півроку і більше. Тому нині вся увага має бути прикута до реорганізації «Укртелефільму».
– Чи всі ТРО передали передавальні акти до 15 лютого, як планувалося комісією з реорганізації? Чи можуть затягнути процедуру претензії кредиторів, які можуть бути пред’явлені протягом двох місяців?
– 15 січня Держкомтелерадіо видав 28 наказів про передавальні акти ТРО. Тепер усі вносять до реєстраторів пакети документів про зняття юридичної особи з реєстру.
Усі ТРК, крім кримських, оформили відповідні пакети документів, деякі компанії їх прошивають. Компанії, які вже прошили і взяли довідки з Фіскальної служби, проходять зняття з реєстру. Як я вже казала, Держкомтелерадіо затвердив передавальні акти всім компаніям, крім кримських, у яких була затримка із закриттям рахунків Казначейством. Держком уже двічі звертався в Казначейство, крім того фінансування кримських компаній за цими рахунками було припинено ще в 2014 році, але питання їх закриття досі не вирішено. Через затягування закриття рахунків кримські компанії випали з процесу.
Але основна проблема — це «Укртелефільм». Якщо контролюючі органи буде допущено на цьому державному підприємстві до перевірок, то вони триватимуть як мінімум до 15 березня. Тоді на 31 березня можна буде скласти передавальний акт і на цю ж дату призначати оцінку майна. Тоді ми можемо в квітні розпочинати процедуру погодження проекту Статуту. Якщо ж органи контролю не встигнуть закінчити перевірки на 31 березня, то наступною датою складання передавального акту та оцінки майна буде лише 30 квітня. Оскільки й оцінка майна, і передавальні акти робляться лише на останній день місяця.