Українські й іноземні експерти визначили засади суспільного мовлення

17:42,
2 Липня 2014
1915

Українські й іноземні експерти визначили засади суспільного мовлення

17:42,
2 Липня 2014
1915
Українські й іноземні експерти визначили засади суспільного мовлення
1-2 липня в Києві проходила Міжнародна конференція «Від державного мовлення до суспільних медіа». Під час закриття конференції експерти-учасники представили підсумки дводенного обговорення засадничих елементів та плану впровадження суспільного мовлення в Україні.

Конференція була організована Радою Європи, Європейською спілкою та Національною телекомпанією України. Участь у заході взяли іноземні й українські медіа-експерти (Ів СаломонІнгрід ДелтенреЗураб АласаніяЛариса Мудрак, Звіад Керідзе, Маріна Мусхелішвілі та ін.), представники суспільних мовників різних країн (зокрема, членів ЄМС), юристи, держслужбовці, журналісти. На відкритті конференції виступив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Підсумки конференції учасники сформулювали, «виходячи з зобов'язань України перед Радою Європи та Європейським Союзом, усвідомлюючи потенційно важливу роль суспільного мовника в сьогоднішній суспільно-політичній ситуації в Україні та визнаючи, що перехід до СМ критично важливо здійснити в передбачений законом термін – до 1 січня 2015 року».

Отже, підсумком конференції стали такі положення:

1. Місія СМ – створювати безпечне інформаційне середовище, яке перебувало б у гармонії з українським суспільством і його інститутами.

2. Роль СМ – визначати рамки суспільного дискурсу для всього українського суспільства, фокусуючись на сенсах, а не на інструментах їх передачі (мова, різні платформи тощо).

3. Пріорітети щодо ефективного впровадження реформ:

1) вдосконалення законодавства;

2) обмеження політичних впливів у наглядовій раді НСТУ;

3) обрання ефективної організаційно-правової форми НСТУ;

4) вирішення питань щодо фінансових зобов'язань минулих періодів та забезпечення механізму фінансування, в повній мірі відповідного до Закону «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», зняття надмірних обмежень у законі;

5) створення міжвідомчої робочої групи для координації дій щодо створення СМ із залученням експертів і громадськості.

4. Першочергові заходи:

1) щодо інформування населення:

- забезпечити проведення широкої просвітницької кампанії щодо мети, завдань, цінностей і переваг СМ;

2) щодо організаційно-правової форми:

- внесення змін до закон про СМ, а також до Закону «Про управління об'єктами державної власності»;

- ухвалити рішення про механізм перетворення визначених законом державних мовників у НСТУ шляхом реорганізації з передачею відповідного майна й активів НСТУ;

3) щодо системи управління:

- внести зміни до закону про СМ (уточнити кількість кандидатур у наглядову раду від парламентських фракцій і груп – не більше 9 членів; визначити, що члени наглядової ради мають діяти незалежно від тих органів, що їх висунули; передбачити чіткі критерії до кандидатів у наглядову раду; забезпечити максимальну прозорість, зокрема у процесі формування наглядової ради);

4) щодо системи фінансування:

- передбачити, що на СМ поширюються рекламні квоти, визначені Законом «Про рекламу»;

- провести інвентаризацію заборгованості всіх організацій, що підлягають перетворенню на підставі закону, та передбачити окрему бюджетну програму на 2015 рік для погашення заборгованості;

- передбачити законом можливість запровадження абонплати в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів;

- передбачити в проекті змін до Конституції України положення щодо особливого статусу суспільного мовлення;

5) щодо програмної політики СМ:

- сформувати політику програмного наповнення теле- та радіомовлення СМ та чітко окреслити роль регіонального контенту в цих програмах;

- ініціювати дискусію щодо створення сприятливих умов для мовлення громад в Україні з метою задоволення інформаційних потреб населення різних регіонів і національних меншин.

Найближчим часом на сайті «Суспільне мовлення» буде опубліковано звіт з конференції, де буде детальніше висвітлено думки експертів, а також бліц-інтерв'ю з ними.

Джерело: Суспільне мовлення

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Андрій Шматов/Детектор медіа
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду