Угорське законодавство про ЗМІ знову розкритикували

12:00,
22 Листопада 2011
1441

Угорське законодавство про ЗМІ знову розкритикували

12:00,
22 Листопада 2011
1441
Угорське законодавство про ЗМІ знову розкритикували
Нова модель регулювання діяльності медіа в Угорщині підриває незалежність суспільного мовлення. Такого висновку дійшла Міжнародна партнерська місія, до складу якої входили провідні міжнародні організації зі свободи та розвитку ЗМІ.

Місія партнерства в Будапешті, що тривала з 14 по 16 листопада, включала зустрічі з юристами, журналістами, редакторами, представниками професійних асоціацій, громадянського суспільства, нових ЗМІ, уряду. Обговорювалося становище у зв’язку з ухваленням нового закону про медіа, який набув чинності 1 січня 2011 року.

Зміни у законодавстві щодо ЗМІ були прийняті за ініціативою правлячої партії Фідеш. На виборах 2010 року правоцентристська партія отримала більшість, і це дозволило вносити зміни у законодавство без підтримки інших політичних сил.

Наприкінці 2010 року за рішенням парламенту було створено державну структуру для регулювання діяльності приватних і суспільних ЗМІ – National Media and Infocommunications Authority (NMHH), голова якої був наділений повноваженням призначати та звільняти керівників суспільних радіо- і телеканалів. Президент Угорщини отримав право давати розпорядження цьому органу без згоди парламенту. Також суспільні мовники були позбавлені можливості продукувати свої новини і натомість зобов’язані використовувати матеріали національної інформагенції, що також є державною установою.

Згідно з новими змінами до закону про ЗМІ з 1 січня 2011 року влада отримала повноваження контролювати медійний контент. Зокрема, чиновники отримали право накладати штрафи на ЗМІ за образливий зміст, а також за матеріали «недостатньо збалансовані політично». При цьому штрафи для радіо та телебачення можуть сягати $950 тис.

У своїх висновках Міжнародна партнерська місія ставить під питання спроможність реорганізованої системи суспільного мовлення забезпечити суспільство плюралістичною, неоднобокою та якісною інформацією.

Протягом усього часу з моменту прийняття новий закон про медіа Угорщини піддається масштабній критиці з боку міжнародної спільноти, зокрема Ради Європи, Європарламенту, представника з питань ЗМІ ОБСЄ, журналістських організацій.

Так, влітку 2011 року американська організація Freedom House у своєму звіті про розвиток демократичних процесів у посткомуністичних країнах Nations in Transit 2011 відзначила великий вплив уряду на ЗМІ. За традиційною 7-бальною шкалою (1 – максимум) рівень свободи ЗМІ в Угорщині було знижено з 2,75 балів до 3,25. Для порівняння рівень свободи ЗМІ в тому ж звіті стосовно України у 2011 році оцінено у 3,5 бали, Польщі – 2,25, Росії – 6,25.

Угорщина поки не визнає неправомірності законодавства, що похитнуло незалежність та автономність суспільного телебачення та радіомовлення і діє всупереч нормам та правилам Європейського Союзу.

Джерело FreedomHouse

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
journalism.co.uk
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду