Як улаштоване суспільне мовлення Данії

Як улаштоване суспільне мовлення Данії

14:20,
20 Вересня 2012
5482

Як улаштоване суспільне мовлення Данії

14:20,
20 Вересня 2012
5482
Як улаштоване суспільне мовлення Данії
Як улаштоване суспільне мовлення Данії
Серед суспільних мовників Європи лише датські можуть похвалитися тим, що їх дивиться половина денної телеаудиторії країни. Загальнонаціональні TV2 та DR1, а також канали, що належать до їхніх груп, разом збирають 60-70% глядачів ТБ щодня.

Суспільне мовлення в країні здійснюється DR, Датською корпорацією телерадіомовлення (абревіатура залишилась від попередньої назви DanmarksRadio) – найстарішою та найбільшою медіа-компанією країни. Датське радіо здійснює мовлення на 3 загальнонаціональних FM-станціях – Р1 (новини, інформаційні програми, ток-шоу), Р 2 (культурні програми, класична музика), Р 3 (музичні, розважальні, молодіжні програми). Регіональне радіомовлення здійснюється через 11 станцій на окремому каналі Р 4.

Телевізійна група DR складається з п’яти каналів, DR1 – перший канал країни, що почав трансляцію у 1951 році, різножанровий DR2 запущено у 1996 році. А в 2009, з переходом на цифрове телебачення, з’явилося три нових канали: DRK (культура, історія, музика), DRRamasjang (для дітей) та DRHD.

У 1988 році почав мовлення канал суспільного телебачення TV2, що поклало край монополії DR у цій сфері. До дочірніх комерційних каналів TV2 належать: TV2 Zulu (молодіжний), TV2 Charlie (для людей страшого віку), TV2 News (новини цілодобово), TV2 Film (фільми), TV2 Sport (спорт).

В Данії існує окрема система регіонального суспільного мовлення, яке здійснюється 8 станціями. Вони мають повну операційну та фінансову незалежність від загальнонаціонального суспільного мовлення та Міністерства культури (власну систему фінансування, власні, незалежні від організацій загальнонаціонального суспільного мовлення, системи управління). Місцеві регіональні станції здійснюють мовлення на каналі TV2.

Управління

Рада DR складається з 11 членів, які призначаються на посади Міністром культури строком на 4 роки. Кандидатури трьох членів Ради (включно з Головою) визначаються безпосередньо Міністром культури, кандидатури ще 6 членів (включно із заступником Голови) – пропонуються парламентом Данії. Право висування однієї кандидатури на посаду члена Ради належить також трудовому колективу DR. Генеральний директор DR призначається на посаду Радою і здійснює свої повноваження у відповідності до умов укладеного з ним контракту.

З початку заснування у 1988 році цього своєрідного буферу між компанією-мовником та урядом, не було випадку, коли всі члени ради разом йшли з посад по закінченню терміну своїх повноважень, зазвичай частина складу переобирається.

Рада суспільного телебачення TV2/Danmark складається з 9 членів, які призначаються на посади Міністром культури строком на 4 роки; 6 кандидатур до складу Ради визначає безпосередньо Міністр культури, 3 кандидатури – трудовий колектив TV2/Danmark. Генеральний директор TV2/Danmark призначається на посаду Радою і здійснює свої повноваження у відповідності до умов укладеного з ним контракту.

Фінансування

Згідно із Законом про Датське радіо та телебачення (2002 р.) діяльність DR фінансується за рахунок надходжень від спеціального збору, що  складає 80-90% бюджету, решта – надходження від продажу програм та інших послуг, субсидій, дивідендів та часток в прибутках створених Датським радіо суб’єктах господарювання. DR не може отримувати кошти від розміщення реклами та надання послуг, що надаються через мережу Інтернет.

Діяльність регіональних центрів TV2 фінансується за рахунок тих самих джерел, що і діяльність Датського радіо. Принципова відмінність між джерелами їх фінансування полягає лише в тому, що регіональні мовники мають право отримувати доходи від розміщення реклами та надання послуг через мережу Інтернет.

Загальнонаціональний TV2 3 2012 року є платним каналом, збір за суспільне мовлення не включає оплату на його перегляд. Як і DR, TV2/Denmark та регіональне мовлення TV2 може здійснювати запозичення у держави на суму до 4% доходів, задекларованих у останньому фінансовому звіті, перевищення цієї межі запозичень потребує погодження Міністерства культури.

Найбільш популярний канал країни TV2 у своїй нещодавній історії пережив період, коли абонплату було скасовано. З 1988 року TV2 був єдиним безкоштовним комерційним каналом, мав змішане фінансування, йог бюджет наповнювали доходи від реклами та ліцензійного збору. У2004-му з метою полегшення продажу мовника приватній компанії це джерело доходів було скасовано.

І хоча угода з продажу так і не була укладена, протягом останніх семи років компанія існувала за кошти від реклами на TV2 та інших комерційних каналах мовника. Така схема не могла забезпечити життєздатність мовника, особливо під час кризи 2008 року. На рівні ЄС було вирішено, що з 2012 року повернеться система передплати. Тепер за перегляд каналів телекомпанії TV2 споживач має щомісячно сплачувати кабельному операторові 10-12 крон на місяць.

Щодо ліцензійного збору або дослівно медіаліцензії (medialicence), то вона передбачає плату за будь-які засоби прийому-доставки телевізійного сигналу – ТБ-тюнерів, мобільних телефонів, що підтримують потокове відео, модемів з швидкістю передачі даних понад 256 кбіт/сек, а також радіо.

Розмір плати затверджується на один або декілька років Міністром культури за погодженням з парламентським комітетом з питань фінансової діяльності. На сьогодні розмір абонентської плати за користування телебаченням в Данії складає 2352 крон на рік, при цьому цю суму можна сплатити або двома частинами або дванадцяту частину щомісячно. Для домогосподарств, в яких немає підстав для сплати медіа ліцензії, але все ж є радіо, існує окремий вид абонплати ­‒ виключно за наявність радіо (320 крон на рік).

Міністр культури за погодженням Міністра соціальної політики має право встановити пільги зі сплати цих коштів для визначених категорій громадян. За статистикою близько 180 тис. домогосподарств, що мають сплачувати збір, ухиляються від цього.

Окремі видатки загальнонаціонального та регіонального суспільного мовлення можуть покриватись за рахунок бюджетних коштів, що виділяються ad hoc.

Захист незалежності та підзвітність

Що чотири роки, DR та Міністерство культури укладають контракт, що визначає основні напрями діяльності мовника на даний період. Останній укладений договір на 2011-2014 роки включає такі завдання:

сприяння різним формам громадської активності для розбудови демократичного суспільства;

відображення культурного різноманіття, сприяння культурі та творчим виявам;

підтримка мови, стимулювання інтересу аудиторії до найрізноманітніших сфер знань.

Мовник також зобов’язується видавати в ефір між 5-ою годиною вечора та північчю як мінімум 560 годин програм власного виробництва щорічно. А в період цей період він також зобов’язується збільшити показ данських фільмів та серіалів на 10%. Дотримання пунктів контракту контролює Рада з питань телерадіомовлення, незалежний регуляторний орган, створений у 2001 році. Його склад ‒ це люди різних професій, яких призначає Міністр культури.

Порівняно з DR, зобов’язання TV2, що не отримує частки від медіазбору, не такі широкі. Загалом TV2 має випускати та показувати новини, спортивні програми, приділяти увагу мистецтву, розвагам, робити акцент на датську культуру та мову.

Загальнонаціональне суспільне телебачення і радіомовлення, а також регіональні організації СМ наділені суттєвою автономією у бюджетному плануванні. Законом передбачається, зокрема, що бюджети Датського радіо, Датського телебачення, регіональних телевізійних центрів суспільного мовлення затверджуються Радами відповідних організацій і лише надсилаються Міністру культури та Фолькетингу (парламенту Данії) для інформації. Щорічні фінансові звіти цих організацій разом з висновком Генерального Аудитора направляється на затвердження Міністру культури, а після затвердження Міністром – надсилається для інформації Фолькетингу.

Джерела:

Правове регулювання суспільного мовлення: стандарти ЄС, Ради Європи та досвід країн-членів Євросоюзу. Київ, 2007[PDF]

The Development of Media in 2011. DR Audience research [PDF]

Інформація сайтів: Dainsh Agency for Culture,  DR,  TV2.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
finance.tut.by
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду