Суспільний мовник Ірландії готується до скорочення штату через застарілу модель фінансування

Суспільний мовник Ірландії готується до скорочення штату через застарілу модель фінансування

10:28,
29 Жовтня 2019
8669

Суспільний мовник Ірландії готується до скорочення штату через застарілу модель фінансування

10:28,
29 Жовтня 2019
8669
Суспільний мовник Ірландії готується до скорочення штату через застарілу модель фінансування
Суспільний мовник Ірландії готується до скорочення штату через застарілу модель фінансування
Масові скорочення на суспільному мовнику Ірландії RTÈ можуть відбутися через те, що уряд не заклав збільшення фінансування RTÈ у бюджет 2020 року.

Про це йдеться у статті на сайті видання irishtimes.com.

Бюджет суспільного мовника Ірландії RTÉ складається з доходів від реклами та ліцензійних зборів, що сплачує населення країни. Вони не змінювалися з 2008 року. У зв’язку з цим компанія RTÉ останні роки переживає дефіцит фінансування і змушена була оголосити про скорочення штату.

Керівники RTÉ звернулися до уряду з проханням закласти збільшення фінансування та внести зміни у модель фінансування суспільнго мовника. За збір коштів за ліцензією відповідає Міністерство зв'язку, яке потім визначає суму та передає кошти мовнику.

Наразі у RTÉ працює 1800 співробітників. На кінець 2011 року у телерадіокомпанії працювало 2093 осіб.  У  2017 and 2018 роках уже відбулися хвилі скорочення.

RTÉ – це флагманські канали мовника RTÉ One , який пропонує програми різного жанру та RTÉ Two, денний ефір якого присвячено  спортивним, дитячим та молодіжним програмам, а вечірній ‒ серіалам та розважальним шоу, група RTÉ-радіо, до якої входять чотири основні радіостанції країни (RTÉ Radio1, RTÉ 2fm, RTÉ Raidiу, RTÉ lyricfm і Gaeltachta,) та цифрові платформи.  

Надбанням RTÉ також є п’ять проектів-лідерів на медіа-ринку країни: сайт RTÉ.ie, друкований тижневик та сайт RTÉ Guide, сервіс безкоштовного телетексту RTÉ Aertel, сервіс відео на вимогу RTÉ player та RTÉ NewsNow – оперативні випуски новин та пряма трансляція з місць подій.

До складу компанії також входять: Національний симфонічний оркестр, Концертний оркестр,  Венбру-квартет, Філармонічний хор та дитячий хор. Наразі щодо цієї складової розглядають зміни.

У зв’язку з браком фінансування у структурі компанії передбачаються зміни. Радіостанцію класичної музики та мистецтв RTÉ lyricfm із 20-річною історією хотіли закрити, щоб зекономити 6.6 млн євро та уряд втрутився і відстояв культуру на суспільному.

Також від суспільного мовника Ірландії планують забрати Національний симфонічний оркестр до Національного концертного залу. Компанії  RTÈ офіційно виділять €1 млн. на початок переведення Національного симфонічного оркестру від суспільного мовника до Національного концертного залу. Це позбавить RTÈ витрат на утримання оркестру в обсязі 15,6 млн. євро.

За відсутності збільшення фінансування RTÈ розглядає можливість скорочення власних послуг, програм і персоналу.

Із боку медійних компаній, що ведуть бізнес із RTÉ, зустрічається критика щодо оплати праці ведучих. Зокрема йдеться про 69-річну Маріану Фінюкен (радіоведучу шоу, яке виходить  щосуботи та щонеділі з 11:00 до 13:00), 55-річного Рея Д'арсі (веде радіошоу на RTÉ Radio1 щонеділі з 15:00 до 16:30 та телевізійне шоу The Ray D'Arcy Show на RTÉ 1, яке з січня 2020 року мають замінити на  жіноче шоу) та 63-річного Джозефа «Джо» Дафі (радіоведучого програми на RTÉ Radio 1, яке виходить з понеділок по п’ятницю з 13.45 до 15.00, за формою це інтерв'ю з радіослухачами по телефону, коли в ефірі обговорюють одну з гарячих тем), які найбільше заробляють на суспільному. Наприклад, дохід Рея Д'арсі, який повернувся у RTÉ у 2015 році після роботи у комерційних медіа,  на рік становить 450 тис. євро. 

Керівництво RTÉ вважає, що ця частина бюджету не така велика, проблема криється в іншому. 

Нагадаємо, суспільний мовник Ірландії RTÉ  існує з 1926 року та мовить в основному англійською. Розмір абонплати в Ірландії складає 160 євро на рік. Кожне домогосподарство або установа, що має телеприймач (кількість не впливає на розмір плати), або хоча б обладнання для прийому телесигналу зобов’язана сплачувати збір. Лише громадяни віком старші за 70 років, або одинаки старші 66 років можуть дивитися RTÉ безкоштовно.

У 2013 році мовник RTE уже знаходився у кризовому стані і звертався до уряду по допомогу. Тоді генеральним директором RTE був Ноель Ноель Кюррен (Noel Curran), який сьогодні очолює Європейську мовну спілку. Уряд Ірландії відмовив мовнику RTE у додатковому фінансуванні і збільшенні  ліцензійної плати за перегляд програм суспільного мовлення. 

Фото: сайт pulse.microsoft.com

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду