У Швейцарії вирішили надалі фінансувати суспільне мовлення - попередні результати референдуму
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
У Швейцарії вирішили надалі фінансувати суспільне мовлення - попередні результати референдуму
Жителі Швейцарії згодні і далі платити за суспільно-правові ЗМІ, показують перші дані за підсумками референдуму 4 березня. За попередніми даними дослідницького інституту gfs.bern, за це висловився 71% учасників референдуму, повідомляє Deutsche Welle з посиланням на dpa.
Абонентська плата зараз становить 390 євро в рік, її знизять до 316 євро. Попередньо повідомляється, що більшість учасників голосування висловилися за те, щоб продовжувати перераховувати відповідний внесок центру абонентської плати Billag, щоб забезпечити роботу незалежного теле- і радіомовлення.
Протилежний результат змусив би швейцарські суспільно-правові ЗМІ перейти на самофінансування. На підтримку абонентської плати раніше висловилися уряд, парламент і більшість швейцарських партій.
Прихильники цього мита посилаються, зокрема, на те, що тільки таким чином можна підтримувати інформаційну різноманітність і дотримуватися інтересів меншин в країні, де існують чотири національні мови. Противники абонентської плати заявляють, що вона обмежує свободу споживачів платити за той контент, який вони самі хочуть споживати, а також говорять про те, що сума внеску занадто велика.
Кожне домогосподарство, незалежно від того, чи є у них радіо і телевізори, зараз щорічно перераховує 451 франк (390 євро) центру абонентської плати Billag. Передбачається, що з 2019 року ця сума знизиться до 365 франків (316 євро).
Швейцарська суспільно-правова телерадіокомпанія SRG (Schweizerische Radio- und Fernsehgesellschaft - Швейцарське суспільство радіо і телебачення) організовує роботу семи телеканалів і 17 радіостанцій, які покривають всі чотири культурно-мовних регіони країни, пояснює портал swissinfo.ch, який також є підрозділом компанії.
Усередині SRG кошти перерозподіляються таким чином, щоб навіть порівняно нечисленні по населенню частини країни мали власне якісне мовлення. Приблизно третина коштів, акумульованих в німецькій Швейцарії, передається потім в дохід громадських електронних ЗМІ в італо- і франкомовних окраїнних регіонах Конфедерації, пише swissinfo.ch.
Частину загальної суми, яка збирається за рахунок абонентської плати, також отримують приватні ЗМІ.
Нагадаємо, що на сьогодні лише Білорусь і Росія не мають суспільного мовлення.
Додамо, в держбюджеті України на 2018 рік на фінансову підтримку ПАТ «НСТУ» закладено лише 776 мільйонів гривень, що вдвічі менше за передбачену законодавством суму, яка мала би в 2018 році становити не менше 0,2 % видатків загального фонду держбюджету України за попередній рік, що складає не менше 1,54 млрд грн.
Проблема недофінансування створила перешкоди не лише розвитку суспільного мовника, але і щоденному його функціонуванню. У НСТУ заявляють: якщо суспільне найближчим часом не отримає коштів, які передбачені Законом України «Про суспільне телебачення і радіомовлення», тоді у квітні-червні може припинитися трансляція.
Нагадаємо також, що секретар наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України, програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський запропронував нову модель фінансування Суспільного мовника — за рахунок ренти (збору) за користування радіочастотним ресурсом. На думку експертів, це дозволить забезпечити фінансову сталість НСТУ і зменшити залежність мовника від волі народних депутатів та Кабміну.