Черкаський «Виборчий округ»: треба дотискати

Черкаський «Виборчий округ»: треба дотискати

10:33,
7 Квітня 2019
3710

Черкаський «Виборчий округ»: треба дотискати

10:33,
7 Квітня 2019
3710
Черкаський «Виборчий округ»: треба дотискати
Черкаський «Виборчий округ»: треба дотискати
Ведучому варто краще готуватися до інтерв’ю, щоб ставити додаткові запитання і не давати депутату маніпулювати.

«Виборчий округ» — це двадцятихвилинна розмовна програма філій Суспільного телебачення, героями якої стають народні депутати-мажоритарники. Ми вже проаналізували запорізький, чернігівський, полтавський, івано-франківський і хмельницький «Виборчий округ», на черзі — черкаський.

На ютуб-каналі «UA: Черкаси» опубліковано 14 випусків програми «Виборчий округ». Двоє найбільш комунікабельних депутатів – Олег Петренко та Владислав Голуб – за чотири місяці встигли побувати на проекті двічі. У середньому тривалість кожного випуску – 24 хвилини.

У більшості програм гостями були не народні депутати, а місцеві експерти – журналіст Віктор Борисов, координатор ГМ «Опора» в Черкаській області Захар Колісніченко та представник ГО «Центр UA» Сергій Пасічник. Глядачеві важко зрозуміти, чому в студії експерт, а не сам депутат. Ведучий просто говорить, що депутат не зміг взяти участь у програмі. Хоча варто було б уточнити більш конкретну причину його відсутності – не змогли дотелефонуватися, депутат сказав, що в нього немає часу тощо.

Черкаський «Виборчий округ» веде журналіст Станіслав Юрченко. Здебільшого ведучий ставить депутатам і експертам цікаві, іноді незручні, запитання. Тому програма не схожа на старі ефіри обласного телеканалу, де депутатів купають у «теплій ванні» і не ставлять провокативних запитань. Однак інтерв’ю бракує невимушеності, ефір має вигляд сухого звіту, а не живої розмови між людьми. Ведучий рідко ставить питання й чекає, доки депутат довго на нього відповідає. Помітно, що ведучий не до кінця розуміється на діяльності інтерв’юйованого депутата, тому йому варто краще готуватися до інтерв’ю.

Якість картинки черкаському «Виборчому округу» варто було би покращити. Приміром, деякі випуски записані на фоні некрасивих стін, що псує враження від програми.

Перевага проекту – вдала інфографіка. Чотири рази інтерв’ю з депутатом переривають невеликі інфографічні вставки – біографічна довідка, інформація про виборчий округ, а також розповідь про діяльність депутата – скільки він подав законопроектів, як відвідував засідання, які його права та обов’язки. Останні дані базуються на інформації громадянської мережі «Опора» та видання «Слово і діло». До того ж, кожне запитання винесено окремою плашкою на екран. Якщо людина пропустила частину розмови, їй буде неважко зорієнтуватися, про що мова в програмі.

Випуск з Геннадієм Бобовим

Замість народного депутата у студії – експерт, журналіст Віктор Борисов. Сам Геннадій Бобов – персона не надто публічна і зі своїми виборцями він звик спілкуватися через підконтрольну йому газету «Нова доба».

На початку відео подана коротка біографічна довідка про депутата. У ній подано перелік власності Бобова згідно з його декларацією, але не сказано, про який рік мова. До того ж інформація, подана в довідці, надто формальна. Можливо, для досьє на депутата журналістам варто було б користуватися не лише його офіційною декларацією, а й інформацією зі ЗМІ. Додати про те, якими підприємствами володіє його сім’я, про гучні події, пов’язані з його округом (убивство журналіста Василя Сергієнка), про те, що з нього могли зняти недоторканність за поданням Генпрокуратури щодо несплати податків. Це зробить програму цікавішою.

Утім, ці недоліки компенсує цікава розповідь експерта. Віктор Борисов, не підбираючи слів, говорить, що Бобов – «це людина, яка взяла в оренду виборчий округ», що він «не представляє народ, а керує народом». Тож якщо виборець захоче розібратися в діяльності Бобова, з цього інтерв’ю він отримає вичерпні відповіді.

Експерт також прояснює, чому депутат пропустив більше половини засідань Верховної Ради –  «бо в нього великий бізнес», розповідає давно забуту історію про те, як Бобов за гроші з бюджету провів газ до свого заводу. У програмі можна почути, у яких партіях він був раніше, кого з президентів підтримував. Ми також дізнаємося, за що він насправді отримав звання Героя України, чому за нього проголосувала майже третина виборців і з яким потужним суперником він буде змагатися на наступних виборах. Всього цього більш ніж достатньо, щоб зрозуміти, який він політик.

Однак у програмі є випадки недостатньої поінформованості експерта і журналіста. Станіслав Юрченко запитує в експерта про історію з ухиленням від податків. Експерт розповідає про те, що Бобов сплатив майже 40 мільйонів гривень податків і обіцяв оспорювати рішення в суді. А далі каже: «Ніхто не чув, щоб Бобов це рішення оспорював». З чого він робить висновок, що Бобов погоджується з тим, що Україна «може іноді запитати свого сина: а чи не хочеш ти зробити їй приємне?» Насправді Бобов таки оскаржував це рішення. Журналісти видання «Наші гроші» ще в січні 2018 року писало про те, що Бобов у суді скасував рішення ДФС, на основі яких Генпрокуратура змусила його заплатити понад $1 мільйон податків.

Наприкінці відео ведучий каже, що «радикальні угрупування пов’язують убивство журналіста Василя Сергієнка з ім’ям Геннадія Бобова» (журналісту варто було б уточнити, про які угрупування мова), і запитує експерта, кому вигідна дискредитація депутата. Своїм запитанням журналіст нівелює серйозність звинувачень нардепа. Насправді ім’я Геннадія Бобова фігурує не тільки в заявах неназваних радикальних угрупувань (імовірно, мова йде про «Національний корпус», члени якого присутні на кожному засіданні у справі вбитого журналіста). Один із підозрюваних у вбивстві журналіста Вадим Мельник був охоронцем Бобова.

Випуск з Антоном Яценком

На відміну від попередньої програми, у випуску – сам нардеп Антон Яценко. Журналісти приїхали до його округу в місто Умань. І хоча цей випуск записаний у більш якісному відеоформаті (HD), саме приміщення для інтерв’ю не надто привабливе – неприємний зелений фон стіни псує враження від програми.

У перших п’яти хвилинах, які даються депутатові на короткий звіт, Яценко хвалиться, що важливого зробив: допоміг глухонімим дітям, дітям з ДЦП, із серцево-судинними захворюваннями, скасував закон Савченко, підвищив ставки туристичного збору, ліквідував проблеми з водопостачанням в Умані, реконструював площі й дороги в окрузі. Наприкінці відео експерт Артур Чемирис запитав у Яценка про те, чому він фінансує з державного бюджету будівництво каруселей і фонтанів. На що депутат відповів, що Чемирис не знає, про що говорить.

Перше запитання, яке ставить журналіст депутатові: чому Яценко не голосував за важливий закон про українську мову. На це він відповів, що не треба перед виборами збурювати суспільство дискусійним питаннями. Запитав журналіст і про недофінансування суспільного мовлення. На що Яценко сказав, що зараз у країні є більш важливі сфери, куди потрібно виділяти гроші.

Найочікуванішим було почути, як Антон Яценко відповідає на питання, навіщо він кнопкодавить за інших депутатів? За даними руху «Чесно», він найбільший кнопкодав Верховної Ради і робив це 125 разів. Яценко відповів, що робить це з благими намірами. «Добро має бути з кулаками», – сказав він. Мовляв, багато депутатів не ходять на засідання, а закони потрібно ухвалювати. Не буде кнопкодавства – парламент не буде працювати. Яценко скаржився, що немає такого закону, який би позбавляв депутатів мандата за те, що вони не відвідують парламент. Журналістові варто було б уточнити в Яценка, що заважає йому подати до парламенту таку пропозицію, він же депутат.

Далі були запитання від експертів – Артура Чемириса та Сергія Пасічника. Останній цікавився, як депутат допомагатиме вирішувати конфлікти між хасидами та уманчанами.

Наприкінці програми прозвучали два запитання від уманчан: коли відремонтують дорогу на одній з уманських вулиць і дороблять центральну площу. На що Яценко сказав, що це не його компетенція, але він пролобіював закон, згідно з яким 7% дорожного фонду може йти на місцеві дороги.

Випуск з Олегом Петренком

Як і в попередньому відео, у кадрі не дуже приємний фон, а також погане освітлення, від якого обличчя у спікерів жовті.

Олег Петренко двічі відвідував програму «Виборчий округ». У першому випуску ведучий запитував його, чому він вийшов з партії БПП, чому він обіцяв, але не подав закон про захист червонокнижних рослин, як захищає черкаський ліс у районі «Соснівка», про гімнастичний зал у колишньому кінотеатрі «Мир», який ніяк не можуть здати в експлуатацію. Варто відзначити, що Олег Петренко – це депутат, до роботи якого в журналістів та експертів найменше претензій.

Не дуже добрим прийомом стало те, що в рубриці «запитання від жителів» їх ставили співробітники «UA: Черкаси» – журналіст радіо «Рось» Іван Лила та Оксана Савенко, яких протитрували як мешканців міста Черкаси. І хоча швидше за все вони є черкащанами, але використовувати співробітників для того, щоб «заткнути дірку в програмі» – це поганий тон. Варто все ж було пошукати жителів міста, у яких є запитання до нардепа. Попри це, Іван Лила ставить нардепу цікаве запитання: про його висловлювання на адресу поліцейських. Після масової бійки за участю вболівальників і правоохоронців, яка сталася 19 травня під час футбольного матчу в Черкасах, Петренко у своєму дописі на фейсбуці назвав поліцейських «мусорами» і написав: «Скоро будем їх палити». Ведучому все ж варто було уточнити, чи гідно поводилися самі вболівальники, позицію яких він захищає.

У цілому аналізовані програми – цікаві, але варто краще піклуватися про локації для зйомок, а ведучому – більше включатися в розмову, краще готуватися до зйомок, щоб мати змогу ставити додаткові запитання депутатові і не давати йому змоги маніпулювати інформацією.

Фото: ck.suspilne.media

Олексій Хуторний, для «Детектора медіа»

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду