«Бути здоровим» на «Українському радіо»: геть хвороби та комплекси

«Бути здоровим» на «Українському радіо»: геть хвороби та комплекси

15:32,
5 Листопада 2018
6319

«Бути здоровим» на «Українському радіо»: геть хвороби та комплекси

15:32,
5 Листопада 2018
6319
«Бути здоровим» на «Українському радіо»: геть хвороби та комплекси
«Бути здоровим» на «Українському радіо»: геть хвороби та комплекси
Чим програма «Українського радіо» про здоров’я корисна слухачам і чим вона відрізняється від медичних програм комерційних мовників?

Щосереди на хвилях Першого каналу «Українського радіо» об 11:08 у прямому ефірі виходить програма «Бути здоровим» із двома ведучими — Оленою Григорович і Тамарою Гусейновою. Це не єдиний проект про здоров’я на каналах Суспільного мовника. Приміром, на радіо «Культура» з початку нового сезону щодня о 9:05 виходить радіоблог «ФізКультура» біологині Дар’ї Озерної, яка розвінчує міфи й дає корисні поради щодо здоров’я. Виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на основі радіоблогів неодноразово писала пости у Фейсбуку, які передруковували інтернет-видання та масово поширювали в соцмережі. Її допис про те, що суп можна не їсти щодня, поширили понад тисячу разів. І мало хто звернув увагу, що Уляна Супрун всього-на-всього опублікувала блог із радіо «Культура», додавши кілька посилань на джерела, щоб науково підтвердити слова Дар’ї Озерної.

Радіоблог «ФізКультура» і програма «Бути здоровим» гармонійно доповнюють одне одного, складаючи мозаїку здорового життя, де немає паніки, а є раціональне вирішення проблеми завдяки фахівцям і власній відповідальності. Чого не скажеш про програми на тему здоров’я на приватних каналах. І це один із аспектів, коли яскраво вимальовується лінія розмежування між суспільним і приватним медіа.

Кілька років тому з цікавості я пішла в масовку на зйомки програми «За живе» на телеканалі СТБ. Півдня знімали випуск про псоріаз. Після обсмоктування зі всіх боків ознак хвороби мене досі не покидає відчуття, що я у групі ризику. Коли вийшла програма тривалістю 53 хвилини, я побачила, що частину зі сказаного у студії вирізали. Але відчуття тривоги, що кожен із нас може прокинутися із псоріазом, залишилося. А ще — жалість до героїв-пацієнтів і бажання захистити їх від нищівної критики деяких лікарів. Пізніше я зрозуміла, що героями програми «За живе» не завжди стають справжні хворі: мені телефонували і пропонували за гонорар узяти участь у ролі хворої. Я відмовилася, але таких, як я, певно, мало, адже видовища на тему здоров’я на СТБ тривали чотири сезони. В одній із останніх програм ішлося про лишай. «Я вас слухаю і в мене все свербить», — сказала в тому випуску ведуча. Здається, це й було метою «За живе» — щоби глядач відчув на собі всяку хворобу.

Візьмемо ще одну програму — «Медекспертиза» з Веронікою Ухалковою на 5-му каналі. На сайті телеканалу її описують як «інформаційно-пізнавальний проект про найновіші тенденції у сучасній медицині, індустрії Wellness, фітнесу та краси». Та це більше схоже на телемагазин. Ведуча запрошує медиків у студію або сама приходить у медзаклади й рекламує товари та послуги. Єдина відмінність від телепродажу — ведуча не називає цін і номера телефону гарячої лінії.

Та повернімося до «Бути здоровим» на «Українському радіо». Чому ця програма для людей і про людей, чому вона працює на суспільство й відповідає концепції суспільного мовлення?

«Бути здоровим» — прямоефірна програма, під час якої можна зателефонувати, написати у Вайбер чи на фейсбук-сторінку «UA: Українського радіо». Транслюється одночасно на радіо і в соцмережі. У зв’язку з цим немає сценарію, вигаданих проблем, підставних хворих, заготовлених запитань від слухачів і моментів шоу, коли лікар береться у студії мало не зцілювати хворого. Є жива розмова ведучих із лікарем, коли слухачі зі всієї України майже одразу переймають естафету у ведучих і засипають фахівця своїми запитаннями, проханнями про пораду й побажаннями.

Із боку лікарів є повага до слухачів, які б запитання вони не ставили, навіть такі дивакуваті, як «Чи немає алергії від молока кози, яка їсть амброзію?». У тій же програмі «За живе» лікарі мало не розіп’яли хлопця із псоріазом, коли він сказав, що час від часу курить і може випити алкоголю.

До студії «Бути здоровим» запрошують лікарів, які є хорошими спікерами, із почуттям гумору. При тому вони доступні в офлайні для пересічних пацієнтів, адже більшість із них працює в державних і комунальних медичних установах, куди при потребі кожен може записатися на безкоштовний прийом.

Слухачі критично підходять до роботи ведучих, не вибачають навіть дрібних «помилок». Наприклад, 19 вересня у програмі «Бути здоровим» говорили про сезонну алергію з лікарем-алергологом Віктором Лігу. Ведучі багато жартували й зізнавалися, в кого на що алергія та як вони до цього ставляться. Та після зауваження слухача ведучі надали слово експерту й почали модерувати його розмову зі слухачами.

З іншого боку, ведучі на власному прикладі демонструють, що з будь-яким діагнозом можна жити повноцінно, при тому подають це весело, кепкуючи із себе. 5 вересня темою програми була короткозорість. Ведучі розпитували в офтальмолога, професора Сергія Рикового про причини її виникнення, новітні методики лікування, чи впливають ґаджети на погіршення зору. Лікар за один випуск розвіяв із десяток міфів про короткозорість. А одна з ведучих зізналася, що має поганий зір. Якось у дитинстві мама повела її до лікаря, який поцікавився, ким хоче стати дитина, коли виросте, адже зір впливає на вибір професії. «Журналістом», — відповіла мама. «Ой, та заспокойтеся. Вони там усі сліпі», — поставив діагноз лікар.

Один із принципів Суспільного мовника — щоби в ефірі лунала переважно українська мова. Коли трапляються російськомовні експерти, ведучі делікатно торкаються мовного питання, щоб викликати симпатію у слухачів, які звикли до державної мови в ефірі. Приміром, 26 вересня гостем студії був професор, головний лікар клініки інтегративної медицини «Смарт Мед» Анатолій Доровських, який розповідав про застуду та її прояви. «Ви в нас сьогодні трошки вчитеся у прямому ефірі, тому що наші слухачі висловлювали побажання, щоб Доровських заговорив українською мовою», — сказала одна з ведучих. Лікар відповів, що якраз вивчає українську.

Ще один плюс у тому, що до програми «Бути здоровим» запрошують лікарів, які не женуться за модою, тверезять людей, готових до експериментів над власним тілом. 3 жовтня Тамара Гусейнова говорила з дерматологом-косметологом Іриною Літус про те, що таке «уколи краси» і чи справді вони рятують молодість; як саме діють ін'єкції на шкіру обличчя й тіла й чим небезпечні такі препарати. Ірина Літус розповіла, що переконує пацієнтів відмовлятися від ін’єкцій у губи, тому що тренди змінилися і в моді природна краса. Водночас «уколи краси», за її словами, можуть врятувати від втрати професії. Пані Літус розповіла про пацієнта-електрика, в якого сильно пітніли руки, та після ін’єкції в долоню пітливість рук минула й він зміг повернутися до роботи.

Гості програми «Бути здоровим» радять слухачам не нехтувати новими технологіями діагностики захворювань. 10 жовтня у студії «Українського радіо» нейрохірург, онколог Антон Шкіряк розповідав про новоутворення в тілі людини. Він порівняв рентген-діагностику з велосипедом, а магнітно-резонансну томографію — з ламборджині й наголосив: якщо в гаражі стоять ламборджині й велосипед, не варто весь час користуватися останнім. Тому якщо у вас постійно болить голова й ліки, виписані неврологом, не допомагають, краще зробити МРТ, щоб виявити причини болю.

Просвітництво консервативної публіки — ще одна місія радіопроекту. Яскравий приклад —  випуск за 24 жовтня, гостею якого була акушерка-гінекологиня Наталія Педанченко і який викликав неабияке пожвавлення слухачів. Ще б пак, лікарка розповідала про статеве виховання. Що не дзвінок слухача — в голосі чути було ніяковість і сором’язливість: батьки питали про мастурбацію і статеве дозрівання. Експертка радила не соромити й не сварити дітей, а відверто розмовляти з ними, пояснювати їм особливості дорослішання, завантажувати їх різними активностями, хобі, спортом, щоб вони мали куди віддавати енергію. Ведуча Олена Григорович наприкінці програми резюмувала: «На всі теми зручно говорити, аби ваша дитина потім себе зручно почувала і розуміла різницю між добрим і поганим».

З усіх прослуханих випусків вимальовується один мінус: ведучі анонсують багато справді важливих питань, які планують обговорити, слухачі цей список значно продовжують, але врешті час минає й гість не встигає відповісти на всі запитання. Редакції «Бути здоровим» варто подумати про ретельніший тайм-менеджмент випусків.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду