Дебати і розігрів

Дебати і розігрів

18:48,
29 Березня 2019
2628

Дебати і розігрів

18:48,
29 Березня 2019
2628
Дебати і розігрів
Дебати і розігрів
Навіщо «Українському радіо» потрібно було запускати розігрів перед дебатами технічних кандидатів на «UA:Першому».

18 березня Суспільне телебачення запустило цикл «Зворотний відлік», де тричі на тиждень у форматі жорстко регламентованих дебатів дискутують кандидати в президенти України.

Українське радіо, яке є підрозділом Суспільного мовника й теж транслює «Зворотний відлік», того ж вечора розпочало такі собі 20-хвилинки «розігріву» перед дебатами. Точніше, їх можна назвати прев'ю, тобто підготовкою слухача до власне ток-шоу.

Ці 20-хвилинки виходили перед кожним випуском «Зворотного відліку» в програмі першого каналу «Українського радіо» «Сьогодні ввечері». Їхнє призначення – по-перше, нагадати слухачам-глядачам («Сьогодні ввечері» транслювалося наживо в ФБ) програми кандидатів, а по-друге, навчити, як цей формат дивитися й на що звертати увагу під час дискусій політиків із журналістами, гостями та експертами в студії.

Розмову про те, на що треба звертати увагу під час дебатів, розпочав ведучий першого випуску прев'ю на «UA:Першому» Юрій Табаченко. Він звернувся з цим запитанням до громадського активіста Миколи Виговського, який був гостем студії у перших трьох випусках «переддебатних» розмов.

Активіст порадив глядачам та слухачам для початку визначитися, що їх цікавить насамперед як виборця. Приміром, студентам як соціальній групі варто звернути увагу на погляди кандидата на освіту чи питання працевлаштування по закінченні вишу.

Проте, і на цьому наголошували як ведучі, так і експерти всіх підготовчих 20-хвилинок на «Українському радіо», виборець передусім має знати повноваження президента, які, згідно з Конституцією,полягають у зовнішній політиці, функціях головнокомандувача та призначення (точніше, подання на призначення Верховною Радою) кількох силових міністрів.

Нагадували в цій програмі, зокрема, й про те, що, коли кандидат у президенти говорить про економічну політику, бо голова держави має право законодавчої ініціативи, то він мусить пояснити, в який спосіб зможе провести через парламент соціальні законопроекти. Приміром, розповісти, хто з депутатів за них голосуватиме і як цей кандидат узагалі планує будувати свої відносини з українським парламентом.

Пильної уваги виборців, як сказали ведучі та експерти «Сьогодні ввечері» на «Українському радіо», заслуговує ще й стратегія кандидатів у президенти щодо деокупації Криму та інтеграції Донбасу. Не кажучи вже про вектор розвитку країни – до НАТО та ЄС чи в Митний союз із Росією. Якщо кандидат у президенти ці ключові речі в своїх промовах і програмі оминає, виборець одразу мусить насторожитися.

Позаяк 18, 20, 22 та 25 березня до Мирослави Барчук і Павла Казаріна приходили кандидати навіть не з першої шістки всіх можливих рейтингів, обговорювати їхні програми в студії «Українського радіо» було заняттям невдячним.

Проте ведучі «Українського радіо» Юрій Табаченко, Оксана Маловічко, Олена Зелінченко та Наталя Чорна разом із своїми гостями, активістом Миколою Виговським та аналітиком руху «Чесно» Дмитром Черетуном програми кандидатів таки аналізували.

Користь як від самих дебатів «Зворотний відлік», так і від розігріву перед ними на «Українському радіо», величезна. Маємо формати, максимально наближені до стандартів демократичної країни. Й організатори телевізійного дійства в супроводі радійників подбали передусім про інтереси не учасників виборчих перегонів, а про виборців.

Розігріваючи публіку перед «Зворотним відліком», ведучі та експерти не забували про бекграунд кандидатів, які мали постати в студії «UA:Першого».

18 березня, перед батлом між Інною Богословською, Олександром Морозом та Сергієм Капліним, якого довелося замінити манекеном, бо він не прийшов, Микола Виговський нагадав слухачам основні моменти з біографії політичних старожилів Богословської та Мороза. У першої історія, на думку Миколи Виговського, трохи краща, адже вона, хоч і була в Партії регіонів, але двічі з неї виходила. Востаннє – в листопаді 2013 року, після побиття студенті на Євромайдані.

А ось Олександр Мороз запам'ятався тим, що кинув своїх соратників у помаранчевій коаліції, тим самим заклавши основи для перемоги Януковича.

20 березня ведуча Оксана Маловічко та Микола Виговський нагадували про кар'єру та програми трьох героїв дня 20 березня – Валентина Наливайченка, Геннадія Балашова та Романа Безсмертного.

Перший, як сказав Микола Виговський, відомий тим, що двічі обіймав пост голови СБУ – за президента Ющенка та одразу ж після перемоги Революції гідності.

Другий – одіозною партією «5.10». Геннадія Балашова експерт програми назвав найяскравішим з усіє трійці майбутніх дискутантів. Проте яскравість Геннадію Балашову забезпечує дуже вже екзотична програма його партії. «5.10» сповідує засади лібертаріанства, тобто практично стихійного ринку й майже анархії, якої економіка не терпить.

Ті самі «5.10» означають запровадження лише двох податків – 5 % з продажів, які сплачує покупець, і 10 %-й соціальний податок, сплачуваний отримувачем зарплатні або особистого доходу, та скасування всіх інших податків і зборів. Але це абсолютний популізм, хоча й у ринковій обгортці.

Тому виборцям варто дуже обережно ставитися до подібних програм. Тим паче, як сказав експерт, економіка країни не входить до повноважень президента держави.

22 березня той-таки Микола Виговський нагадав про шлях у політику Ольги Богомолець, яка брала участь у «Зворотному відліку» з Русланом Кошулинським.

Активіст стисло розповів, як вона, будучи депутатом Київради, чудово співпрацювала з більшістю Черновецького, яка роздавала найпривабливіші шматки київської землі. А також не забув, що пані Богомолець є фігурантом антикорупційного розслідування про занижену ціну її клініки біля станції метро «Університет».

Ведуча ж Олена Зелінченко, зачитуючи біографічну довідку, згадала про скандали, пов'язані з Богомолець, – захоплення землі в замку Радомисль та опір медичній реформі.

25 березня ведуча «Сьогодні ввечері» Наталя Чорна спілкувалася на тему гостей чергового випуску «Зворотний відлік» із аналітиком Руху «Чесно» Дмитром Черетуном.

Намагалися підготувати слухача-глядача до телевізійних дебатів між Ігорем Смешком та Аркадієм Корнацьким. І хоча ведуча вже знала про відмову Олександра Вілкула брати участь у «Зворотному відліку», вони з гостем-експертом таки проаналізували головні пункти його президентської програми.

І, здається, правильно зробили, звернувши увагу слухача на зміну риторики завжди проросійського Вілкула. Адже він останнім часом цілковито відмовився від головної зброї колишніх регіоналів – наполяганні на статусі російської мови як другої державної. Натомість декларуючи, що державною мовою в Україні має бути лише українська. Російська ж натомість може отримати статус хіба що регіональної. Що не кажіть, а це вже величезний прогрес. Та й у всіх своїх піар-роликах він звертається до виборців виключно державною мовою.

Аналіз програми Вілкула, котрий відмовився від участі в теледебатах, як і Сергій Каплін у першому випуску, показав – він робить ставку на індустріальні регіони сходу та півдня України. Тобто конкурує з іншим колишнім регіоналом Юрієм Бойком.

Як на мене, цей шматок прев'ю в «Сьогодні ввечері» був найкориснішим. Ведучі та експерти «переддебатної» програми на «Українському радіо», на відміну від Мирослави Барчук та Павла Казаріна, зазвичай перебувають у менш комфортних умовах. Адже вони далеко не завжди знають, хто з кандидатів у президенти в останній момент відмовиться від участі в дебатах.

Але завдання ведучих «Зворотного відліку» «UA:Першого» й переддебатної 20-хвилинки на «Українському радіо» збігалися. Просто тому, що їхні ведучі намагаються прищепити українському виборцю політичну культуру.

Звідси й однакові інтонації обох програм. Тобто – суцільна коректність і толерантність щодо всіх учасників президентських перегонів.

Ба більше. Впродовж радіоефірів, що передують «Зворотному відліку», де беруть участь кандидати в президенти, рейтинги яких не перевищують одного відсотка, радіоведучі цікавилися в експертів, навіщо потрібні так звані технічні кандидати.

Микола Виговський і Дмитро Черетун пояснили, що технічні кандидати в президенти переслідують кілька цілей.

Перша – зробити своє обличчя впізнаваним задля наступної парламентської кампанії. Друга – продати голоси в ролі спостерігачів у виборчій комісії «великому» кандидатові. Третя – забрати голоси в конкурента на однорідному електоральному полі.

І це, мабуть, головне, задля чого варто було на «Українському радіо» запускати розігрів перед дебатами технічних кандидатів на «UA:Першому».

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду