Кого з політиків найчастіше запрошує «UA: Перший». Інфографіка

Кого з політиків найчастіше запрошує «UA: Перший». Інфографіка

13:10,
27 Липня 2018
9025

Кого з політиків найчастіше запрошує «UA: Перший». Інфографіка

13:10,
27 Липня 2018
9025
Кого з політиків найчастіше запрошує «UA: Перший». Інфографіка
Кого з політиків найчастіше запрошує «UA: Перший». Інфографіка
Троє народних депутатів бували в ефірі суспільного мовника більше двох разів протягом року. Системної переваги не має жодна політична сила.

Політики хочуть в ефір Суспільного. Народні депутати запропонували вже кілька законопроектів, що в разі ухвалення гарантували би їм присутність в ефірі. Натомість концепція, за якою тепер розвивається Суспільне телебачення і радіо, передбачає запрошення політиків в ефір за умови, що вони є ньюзмейкерами, відповідальними за певну сферу, яка обговорюється, володіють експертними знаннями або представляють політичну силу, до якої є питання. Чи працює ця система? «Детектор медіа» проаналізував випуски розмовних студійних програм «Тема дня», «Складна розмова», «Перша шпальта», «До справи» та «Війна і мир», що виходили із 1 липня 2017 року по 1 липня 2018 року, щоби з’ясувати, кого з політиків запрошували в ефір скільки разів.

Ми брали до уваги ті випуски, в яких політики (посадовці) беруть активну участь. Програми, де їхні слова використовують як ілюстрацію до озвученої в ефірі інформації, не потрапили до кінцевих результатів.

У дослідженні ми відстежували появу політиків у програмах каналу «UA: Перший». Тобто до його фокусу потрапили:

  • Президент України;
  • прем’єр-міністр, віце-прем’єр-міністри, міністри та їхні заступники;
  • депутати Верховної Ради;
  • політики, які не обіймали в момент виходу програми жодної державної посади, але
  • висловлювали політичні амбіції на майбутні вибори;
  • особи, які обіймають посади, на які їх призначили Президент або Верховна Рада України.

Ми не порівнюємо тривалість виступів політиків та обговорювані теми, оскільки узагальнюємо дані п’яти програм із різною концепцією, періодичністю та хронометражем. Поза тим, дослідження дає змогу зробити певні висновки щодо закономірностей присутності в ефірі представників політичних партій, парламентських фракцій та державних органів.

 

Для збільшення зображення клікніть на нього

Найбільше протягом року до студії приходило народних депутатів — 79 осіб. Міністрів та їхніх заступників, утім, було також багато — 60 осіб. Співробітниками інших державних органів були 29 гостей, а 14 осіб не мають ані депутатського мандата, ані державних посад, проте мають політичні амбіції.

Для збільшення зображення клікніть на нього

Переважна більшість гостей ефіру або не належать до жодної політичної партії, або не афішують своєї партійності. Таких було 108 зі 183 гостей. Із-поміж партій найбільше було представників Блоку Петра Порошенка (24), «Народного фронту» (12) і «Самопомочі» (10). Інші парламентські партії — Радикальна партія Олега Ляшка і «Батьківщина» — мали в ефірі суспільного каналу, відповідно, шість і чотири гостя. Четверо спікерів було також від «Свободи», троє — від позапарламентської партії «Воля». Решта політичних сил мали 1-2 спікера.

Для збільшення зображення клікніть на нього

Якщо брати лише народних депутатів, то тут також більшість — позапартійні або ті, що не афішують своєї партійності (26). Далі йдуть члени президентської партії (16), «Народного фронту» і «Самопомочі» (по 9), Радикальної партії (6), «Батьківщини» і «Волі» (по 3), «Демальянсу» (2). Поодинці в ефірі з’являлися народні депутати, які ідентифікують себе як представники «Основи», «Свободи», Соціал-демократичної партії, партії «Удар» та «Укропу».

Для збільшення зображення клікніть на нього

Рекордсмен із кількості ефірів на «UA: Першому» — радикал Віктор Галасюк, економіст і член Національної ради реформ. Він бував у гостях на Суспільному телеканалі протягом року п’ять разів. Інший народний депутат — Єгор Соболєв із «Самопомочі», голова антикорупційного комітету ВР — чотири рази. Зауважмо, що обидві політичні сили не є серед лідерів за кількістю гостей. Далі у списку — не народні депутати: по чотири рази в ефірі були міністр фінансів Олександр Данилюк, заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк та Юлія Ковалів із Національної інвестиційної ради. Серед тих, хто бував тричі, лише один народний депутат — Олександр Бригинець із Блоку Петра Порошенка; решта шестеро — міністри та їхні заступники.

Для збільшення зображення клікніть на нього

Ці троє — Галасюк, Соболєв і Бригинець — є єдиними депутатами, які потрапляли в ефір більше двох разів.

Для збільшення зображення клікніть на нього

Найбільше в ефірі програм Суспільного телеканалу було представників пропрезидентської фракції «Блок Петра Порошенка»: 29 осіб. «Народний фронт» і «Самопоміч» делегували в ефір по дев'ять представників, фракція Радикальної партії — вісім, із «Батьківщини» приходили четверо. Аутсайдерами стали група «Воля народу» та «Опозиційний блок»: по одному представнику. Вісімнадцятеро народних депутатів, що були в ефірі, не належать до жодної фракції.

Отже, протягом року жодна політична сила не мала в ефірах центрального суспільного телеканалу явної переваги або непропорційно великого представництва. Можна констатувати непропорційно мале представництво парламентської фракції та партії «Опозиційний блок».

Найбільше в ефірі було представників партій, які перебувають при владі (саме тих, що найчастіше нарікають на відсутність доступу до ефіру Суспільного): Блоку Петра Порошенка та «Народного фронту». Можна констатувати, що для «UA:Першого» не характерне запрошення політиків до ефіру лише через їхню належність до певної фракції чи партії. Вирішальним чинником є компетентність спікера та його стосунок із обговорюваною темою.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
скріншот з сайту «UA: Перший»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду