Комітет з питань свободи слова виступив категорично проти блокування роботи наглядової ради НСТУ

Комітет з питань свободи слова виступив категорично проти блокування роботи наглядової ради НСТУ

19:01,
10 Квітня 2019
2997

Комітет з питань свободи слова виступив категорично проти блокування роботи наглядової ради НСТУ

19:01,
10 Квітня 2019
2997
Комітет з питань свободи слова виступив категорично проти блокування роботи наглядової ради НСТУ
Комітет з питань свободи слова виступив категорично проти блокування роботи наглядової ради НСТУ
Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики планує напряцювати і зареєстувати проект змін до Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», щоб уникнути блокування діяльності наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ).

Про це йшлося на черговому засіданні Комітету, яке відбулося 10 квітня. Члени Комітету розглянули «Про звернення голови Наглядової ради ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" С.В.Остапи з приводу загроз реформуванню суспільного мовника, пов’язаних із зверненнями громадських організацій до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення з вимогою дострокового припинення повноважень членів Наглядової ради НСТУ на підставі пункту 9 частини першої статті 10 Закону України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення України"».

Секретар наглядової ради НСТУ Вадим Міський пояснив на засіданні, що до них та Національної ради з питань телебачення і радіомовлення поступили звернення з вимогою дострокового припинення повноважень членів наглядової ради НСТУ, які за 2, 5 роки своєї діяльності пропустили 3 або більше засідань. За його словами, ативісти нарахували із протоколів 9 таких членів. У частини з цих людей є медичні довідки, які підтверджують те, що вони не могли у цей день взяти участь у засіданні. Активісти посилаються на норму Закону про Суспільне, де вказано, що припиняються повноваження членів наглядової ради НСТУ у разі їхньої відсутності на трьох засіданнях, крім випадків, якщо стан здоров’я не дозволяє брати участь у засіданні і це підтверджується медичною довідкою.

«Наглядова рада зобов'язана щонайменше раз на квартал збиратися. Тобто, за 2 роки у нас мало би бути 8 засідань, по факту є уже 29. У період становлення інституції роботи дуже багато. Крім того є ще комітети наглядової ради, різні робочі групи, публічні заходи тощо. На кожному з цих засідань у нас був кворум. Нечітка норма закону, якою вона є зараз, допускає ризики маніпулятивного тлумачення, а тому є достатньо дискримінаційною. При безоплатному характері роботи членів наглядової ради НСТУ вони повинні працювати за своїми основними місцями роботи — де мають обов'язки, відрядження тощо», – розповів пан Міський.

Голова Комітету, народний депутат Вікторія Сюмар запитала, чому саме зараз виникло таке звернення громадських організацій до Нацради? Чи це не є метою заблокувати роботу наглядової ради НСТУ. Вадим Міський уточнив, що звернення почали надходити після кадрового рішення, яке було прийнято наглядовою радою місяць тому. (Розірвання контракту з головою правління НСТУ Зурабом Аласанією – Ред.)

«Так виглядає, що є зацікавлені особи в блокуванні роботи наглядової ради. Блокування роботи органу стратегічного управління — це пряма загроза для реформи. Саме наглядова рада НСТУ є тим органом, який відрізняє Суспільний мовник від колишнього державного мовлення. Тому голова наглядової ради у листі просить членів комітету висловити свою позицію щодо такого способу тлумачення норми закони, а також уточнити її, щоб більше не наштовхуватися на маніпулятивні тлумачення», – зазначив пан Міський.

Вікторія Сюмар сказала, що це означає, що хтось хоче нівелювати все те, що було зроблено Суспільним мовленням.

«Блокування роботи наглядової ради НСТУ є блокуванням реформи. Це означає, що хтось хоче довести ситуацію до юридичного абсурду і нівелювати все те, що було зроблено Суспільним мовленням. Наглядова рада є базовою історією, все решта є похідною, ви (члени наглядової ради – Ред.) визначаєте основи політики Суспільного мовника, стратегії, призначаєте менеджмент Суспільного мовника і ви обираєтеся від абсолютно незалежних і різних суб’єктів, як представників суспільства. Я категорично проти будь-яких спроб заблокувати роботу наглядової ради, для мене це буде крах реформи остаточний. Я би пропонувала напрацювати і зареєструвати проект змін, який би робив чіткіші норми, тому що нелогічно за 3 пропуски упродовж 2,5 років за неоплачувану роботу бути відстороненим», – сказала пані Сюмар.

Вона підкреслила, що це не є комерційне акціонерне товариство, де отримують гроші, «це громадянська позиція і громадянська воля. Це треба чіткіше прописати у законі, щоб не було грубих маніпуляцій».

Її підтримали члени Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Григорій Шверк та Владислав Севрюков. Вони також запропонували внести зміни про те, щоб члени наглядової ради НСТУ отримували гроші за свою працю і мали кошти на адміністративні потреби та апарат.

«Наступного тижня збирається ініціативна група за участі юристів. Зміни будуть стосуватися вузької частини», – сказала вона і запропонувала наглядовій раді підготувати основу змін до закону, які будуть ґрунтуватися на реальних фактах із діяльності за 2 роки, а за потреби можна звернутися по допомогу до експертів, яких могли б запропонувати донори.

Нагадаємо, у Законі України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України» у статті 10 під назвою «Припинення повноважень члена Наглядової ради НСТУ», пункті 9 зазначено, що повноваження члена наглядової ради НСТУ припиняються Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення «у разі відсутності на трьох засіданнях Наглядової ради НСТУ, крім випадків, коли стан здоров’я не дозволяє брати участь у засіданнях, що підтверджується медичною довідкою».

Фото: сайт uk.wikipedia.org

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду