Євробачення: сюрпризи — приємні й не дуже

Євробачення: сюрпризи — приємні й не дуже

11:00,
14 Травня 2025
2297

Євробачення: сюрпризи — приємні й не дуже

11:00,
14 Травня 2025
2297
Євробачення: сюрпризи — приємні й не дуже
Євробачення: сюрпризи — приємні й не дуже
Розпочалися конкурсні виступи пісенного конкурсу Євробачення.

Цьогоріч у конкурсі беруть участь 37 країн. А посеред Східної Європи утворився такий собі «острів неучасті», а чи провалля. Немає представників Словаччини (не бере участі від 2013 року), Угорщини (не надсилає конкурсантів після 2019 року), Румунії (відсутня від 2024 року), Молдови (не бере участі цьогоріч), Болгарії (не бере участі від 2023 року), Туреччини (відсутня від 2013 року), Північної Македонії (немає від 2023 року) та близької Боснії та Герцеговини (не надсилає конкурсантів від 2017 року). 2012 року у Євробаченні взяли участь 42 країни, 2019 року — 41.

Букмекери пророкують упевнену перемогу Швеції. Ця країна очолює рейтинги від самого початку їхньої публікації. Попервах такі прогнози базувалися на тому, що в національному відборі брав участь переможець Євробачення-2015 Монс Зелмерльов, але він не виграв нацвідбір. Представляє країну гурт «КАЙ» (Kaj). Їхня пісня «Bara bada bastu» одразу набула популярності. Чимало хто в Україні її хейтить, але мені вона подобається: незвична, тим паче від Швеції, жвава, енергійна, мелодійна та з настроєм. Не знаю чому, але вона змусила мене пригадати Таркана — турецького співака, що років із двадцять п’ять тому був загальноєвропейською суперзіркою. Здавалося б, зовсім інший стиль — а асоціація дуже стійка.

Щоправда, два попередніх роки емоційні пісні не вигравали Євробачення, а переможними ставали, так би мовити, естетичні. Отут і полягає побоювання: вокал гурту «КАЙ» — не бельканто. Ще одне побоювання: пісню можуть «заслухати», тобто вона вже приїсться. Бо жоден хіт не тримається на вершині надто довго. Але, принаймні, в півфінал Швеція вийшла.

Пригадаймо: торік Швецію представляли норвежці Маркус і Мартінус. Цьогоріч — фінський гурт «КАЙ»: так, саме фінський. Агов, шведи — невже ж вони розучилися співати?

Додаймо до цього, що пісня звучить діалектом шведської мови, поширеним у Фінляндії (в цій країні чимало етнічних шведів). Таким чином, уперше від 1998 року представники Швеції виступатимуть шведською мовою — від 1999 й дотепер ця країна надсилала пісні лише англійською, а 2009 року Малена Ернман співала англійською та французькою. Щоправда, шведська мова лунала зі сцени Євробачення ще й 2012 року — нею співала представниця Фінляндії Пернілла.

Уперше після 1998 року представники Німеччини — Абор і Тінна — співають лише німецькою мовою. Починаючи від 1999 року, коли на конкурсі дозволили виступати будь-якою мовою, а не лише офіційною своєї країни, суцільно німецькомовних пісень від Німеччини не було. Щоправда, 1999 року гурт «Сюрприз» (Surpriz) співав німецькою, англійською та турецькою, у 2000-му Штефан Рааб, 2001-го Міхелле та 2007-го Роджер Сисеро співали англійською та німецькою, а 2004-го Макс — англійською та турецькою.

Продовжуючи торішню тенденцію, цьогорічний конкурс стане святом різних мов. Гадаю, Україна доклалася до того, що співати рідними мовами стало модно. Своїми мовами співають представники Албанії, Греції, Грузії (грузинською та англійською), Ізраїлю (івритом, англійською та французькою), Ісландії, Іспанії, Італії, Латвії, Литви, Німеччини, Польщі (польською та англійською), Португалії, Сербії, України (українською та англійською), Фінляндії, Чорногорії та Швеції.

Це буде бенефіс французької мови — нею співають представники Люксембургу, Франції та Швейцарії, а також частково Ізраїлю. Італійську мову ми почуємо від представників Італії та Сан-Марино, а також, разом з англійською, від представника Естонії.

Щодо Сан-Марино, то в тамтешньому відборі брав участь українець Тесленко. Він не виграв — посів третє місце, і від цієї країни на конкурсі виступив італієць Габрі Понте з піснею «Tutta l’Italia», тобто «Вся Італія». І не пригадати, чи було коли-небудь раніше, щоби представник однієї країни співав на Євробаченні пісню, яка уславлювала б іншу країну. Станом на зараз найвище місце, яке виборювали представники Сан-Марино — це 19-те 2019 року, яке здобув турецький співак Серхат, і 21-ше 2021 року, яке здобули італійська співачка Сенхіт і американський репер Фло Райда. Тепер Понте пройшов у фінал, то ж подивимося, чи вийде у Сан-Марино піднятися вище.

Привернув увагу демонстраційний кліп ісландського дуету «Веб» (Væb): наприкінці його учасники дуету розмахують прапорами Гренландії та Фарерських островів — територій Данії. Враховуючи, що пісня звучить ісландською мовою, яку навряд чи знають бодай пів мільйона людей, включно з самими ісландцями, й не гадатимеш, що це брати хочуть доплисти туди човном через океан. Враження, що складається — бідолашна Гренландія має остерігатися не лише Дональда Трампа, а й ісландського дуету. Звісно, що у півфіналі прапорами вони не махали, і в фіналі, куди потрапили, також.

І вразила пісня норвезької співачки Еммі, яка представляє Ірландію з піснею «Laika Party» — «Вечірка Лайки». Нагадаю: Лайка — це собака, відправлена 1957 року в космос. Вона загинула незабаром після злету. Але річ у тім, що її й не планували повертати на Землю: Лайка мала прожити близько тижня й у муках загинути від голоду та спраги. Так було заплановано. У СРСР їй потім поставили пам’ятники: це так по-російськи — відправити на смерть і потім ставити пам’ятники.

Еммі брала участь у норвезькому національному відборі й не перемогла, а її пісня викликала скандал. Згодом із цією ж піснею співачка подалася на ірландський нацвідбір і перемогла, хоча пісня викликала скандал і там, особливо в зоозахисних колах. Тож тепер зі сцени Євробачення у другому півфіналі прозвучить веселенька танцювальна пісня з текстом про те, як Лайка, насправді приречена на мученицьку смерть, буцімто дуже любить літати й має на орбіті веселу вечірку.

На цьогорічному Євробаченні — надлишок яскравих темпових танцювальних пісень. Надто ж у першому півфіналі. І як добре, що пісня гурту «Циферблат» не загубилася серед них. Хоч і було зрозуміло, що  українська пісня — особлива, не схожа на інші й виділяється на ритмічно-танцювальному фоні, все одно хвилювання були. Дякуємо хлопцям за вдалий виступ і вітаємо з виходом у фінал!

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Петро
15:32 / 14.05.2025
Таки не втримався Борис ,- лизнув "Циферблат" з нажимом.
Іван
12:10 / 14.05.2025
Якщо під "особлива" мати на увазі коли це слово вживається до інвалідів, тоді так - пісня Циферблату "особлива".
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду