«UA:Перший» покаже документальний фільм «Луганськ. Полюс відчуження»
«UA:Перший» покаже документальний фільм «Луганськ. Полюс відчуження»
Проект вийде в ефірі о 22.00.
Колишній харків'янин, а нині - російський тележурналіст і позаштатний кореспондент телеканалу РБК-ТВ Ігор Матюпатенко скористався сприятливим ставленням самопроголошеної влади Луганська до російських медій, аби зняти репортаж про те, що насправді відбувається на вулицях міста. Телеканал зазначає, що у проекті немає пропаганди та власних оцінок.
Про перебування в окупованому Луганську та звільнення з російського ТБ через незгоду з офіційною позицією телеканалу Ігор Матюпатенко розповів у інтерв'ю «UA:Першому».
«Я - за справедливість і правду, тому в цій ситуації для мене не було альтернативи, окрім поїхати на окуповані території і побачити, що там відбувається, на власні очі. Бо, по-перше, там немає українських журналістів, а те, що знімають російські - мене не влаштовує. По-друге, на мою думку, є такі речі, які можна відчути лише якщо ти українець, а журналіст, який приїжджає з іншої країни - завжди залишається стороннім спостерігачем. Ця тема, що називається, вистраждана, бо все, що відбувається у Криму та на Донбасі - для мене така ж відкрита рана, як для кожного українця. Я шукав можливість це зробити. Розумів, що як фрілансера мене навряд чи акредитували б, тож звернувся до телеканалу РБК. Він достатньо об'єктивний, і я вирішив, що не поступлюся своїм сумлінням, якщо зніму репортаж на економічну тематику для них, а з основного матеріалу зроблю окремий документальний фільм», - розказав журналіст.
Він також повідомив, що приїхав до Луганська як позаштатний кореспондент телеканалу РБК, але ставив питання як представник українських ЗМІ, що збивало місцевих мешканців з пантелику, адже вони очікували типових пропагандистських запитань. «Те, що відбувається в Україні, я переживав дуже болісно - мене цікавило, чому так сталося? Що змусило людей піти на це? Чому вони вирішили, що якісь особливі й відрізняються від усіх інших мешканців України?», - зазначив журналіст.
Герої фільму - люди, яких журналіст зустрічав на вулиці. «Те, що зробило з місцевим населенням російське телебачення - це жах. Їх так сиьлно "обробили"... Місцеві мешканці дуже сильно піддаються дії пропаганди, на відміну від російських глядачів, які були підготовлені до цього. Я вважаю, що анексія Криму і введення військ на Донбас - це було потакання настроям суспільства. У Росії завжди вважали, що хохли якісь інакші - вони хочуть якось по-іншому жити, а цього не можна допустити, адже ми - братські народи і повинні жити в одній зв'язці», - сказав журналіст.
Він також зазначив, що розумів під час зйомок фільму, що в Росії ці кадри в ефір не підуть.«Домовленість, яка у мене була з телеканалом РБК-ТВ - це зняти репортаж на економічну тематику. Мій сюжет мав розповісти про економічну складову життя мешканців невизнаних територій. Коли я змонтував стрічку "Луганськ. Полюс відчуження", то навіть не пропонував його російським телеканалам. Єдине, що я знав напевне, що це буде цікаво більше українському глядачеві», - сказав пан Матюпатенко.
Він також розказав, як був звільнений з російського ТБ. «Я працював на одному з російських телеканалів над програмою "У рамках дискусії", яка висвітлювала різні заходи Державної Думи, Ради Федерації і Громадської палати - трьох ключових органів влади. Це були круглі столи, якісь громадські обговорення. Із середини 2013-го року ці заходи ставали дедалі більш одіозними. Те, що відбувалося, неймовірно дратувало. Також мене не влаштовував пом'якшений варіант сюжетів, які подавались в ефірі, тож я публікував якісь репліки у себе на Facebook. І наприкінці року мене викликала до себе шеф-редактор, показала скрін-шоти моєї сторінки з усіма публікаціями. Вона запитала, чому я це пишу? Відповів, що це моя особиста думка. Але на той час особиста думка повинна була збігатися з тим, що робиш на екрані, і телеканал відмовився від моїх послуг. Зараз я не бачу для себе перспектив на російському ТБ, адже говорити те, що ти хочеш, тобі не дають, подавати інформацію такою, як вона є, теж не можна. Те мракобісся, яке нині панує в Росії - для журналістики протипоказане», - зазначив журналіст.
Нагадаємо, з 1 липня на телеканалі «UА:Перший» з'явиться нова порція міжпрограмних роликів: близько 20 іміджевих відео без звуку, і близько 10 голосових роликів.