Вінницьке телебачення: коли стане справді суспільним?
Керівництво ВОДТРК (так називатимемо телерадіокомпанію, поки вона не має офіційної назви) продовжує ігнорувати пропозиції співпраці з боку громадських організацій. Наприклад, не вдалося домовитися про трансляцію програми «Народний контроль», яка висвітлює проблеми пересічних громадян. Таких передач соціального спрямування не вистачає в ефірі українського телебачення. Тим більше, що ці проблеми вирішуються «Народним контролем» на різних рівнях. Потрібно, щоб якомога ширша аудиторія змогла подивитися таку передачу та звернутися при необхідності по допомогу до громадських журналістів.
На Вінницькій ОДТРК працювало близько 300 людей, 226 із них — на телебаченні. Деякі штатні журналісти знімають одну передачу на тиждень. При цьому окремі відеоматеріали з’являються в ефірі по кілька років поспіль. Обладнання телерадіокомпанії теж потребує вдосконалення та оновлення. Але керівництво регіонального телебачення не зважає на це.
Варто також згадати, як Вінницька ОДТРК ігнорувала прохання активістів Майдану висвітлювати події, що відбувалися під час Революції гідності. Подавала їх у вигідному світлі для бандитської влади і транслювала російські новини від Кисельова. Тільки наполегливість майданівців дозволила мешканцям побачити онлайн-трансляції й новини Вінницького Майдану в ефірі регіонального телебачення. На жаль, це сталося тільки в кінці лютого.
Незрозумілою позиція телерадіокомпанії була й під час передвиборчих компаній. Демократичним кандидатам і партіям відмовляли під різними приводами, надавали ефір тільки згідно з державним лімітом. Хоч Оксану Калетник (колишню депутатку ВР від комуністів) в ефірі можна було побачити найчастіше, навіть після того, коли її діяльність і політичну позицію засуджувала громадськість.
Тепер, коли ВОДТРК матиме статус суспільного мовника, громада стурбована, чи не відбудеться проста зміна назви, а формат роботи каналу залишиться тим самим. Вінничанам хотілось би, щоб канал висвітлював реальне життя громади, допомагав розбудовувати країну, сприяв національно-патріотичному розвитку регіону, створював цікаві для громади медіапродукти.
Зважаючи на вищевикладене, вважаємо за потрібне:
1) створити профільну комісію, щоби переглянути редакційну політику, перелік передач і затвердити штат на вінницькому каналі. Комісія повинна складатися з медіаекспертів. Подавати кандидатури можуть усі теперішні працівники;
2) запросити групу кризових менеджерів, яка розробить стратегію подальшого існування компанії;
3) створити громадську раду або громадську ініціативну групу при телерадіокомпанії (майбутньому регіональному суспільному мовнику), яка працюватиме на розвиток суспільного мовлення в області;
4) запропонувати ВОДТРК заповнити 24-годинний ефір цікавим контентом. Відправити його на «Телекритику» для аналізу контенту та якості зйомок.
Громадське телебачення має бути по-справжньому громадським, тому будемо домагатися, щоб усі громадські організації та громадські активісти могли висвітлити суспільно важливу інформацію.
Автори: Ольга Маліновська, Володимир Воловодюк