Відставка Зураба Аласанії та реформа Суспільного мовлення (ПОСТІЙНО ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Відставка Зураба Аласанії та реформа Суспільного мовлення (ПОСТІЙНО ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

13:38,
3 Листопада 2016
3472

Відставка Зураба Аласанії та реформа Суспільного мовлення (ПОСТІЙНО ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

13:38,
3 Листопада 2016
3472
Відставка Зураба Аласанії та реформа Суспільного мовлення (ПОСТІЙНО ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
Відставка Зураба Аласанії та реформа Суспільного мовлення (ПОСТІЙНО ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
Хроніка подій довкола зміни керівництва НТКУ

1 листопада 2016 року генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія написав заяву на звільнення за власним бажанням з посади голови НТКУ.

Причинами свого рішення він називає урізання фінансування із державного бюджету на 2017 рік, призначеного на розвиток суспільного мовлення в Україні. Цю інформацію Зураб Аласанія підтвердив сайту «Суспільне мовлення».

«Я не згоден з тим, що суспільне мовлення, яке має постати наступного року, буде недофінансоване на значну суму. Відповідно до Закону про Суспільне має бути 0,2% від держбюджету, це приблизно 1,2 млрд грн. Із них держава відбирає 450 млн грн витрат на "Євробачення-2017", 250 млн грн. відбирає у вигляді платні за трансляцію, 149 млн грн відбирає податками, і 46 млн грн  комунальними платежами забирає місто. Ще 112 млн грн апріорі йдуть на міжнародну діяльність (олімпіади, чемпіонати світу тощо). В залишку – 193 млн грн», – зазначив він у коментарі сайту «Суспільне мовлення».

Відповідно до змін до статуту НТКУ, внесених у вересні 2015 року, за звільнення і призначення керівника НТКУ відповідає Держкомтелерадіо. 

У той час, коли Зураб Аласанія ще не доставив заяву на звільнення у Держкомтелерадіо, мер Києва Віталій Кличко звернувся до Кабінету Міністрів з проханням терміново призначити нового керівника НТКУ.

«Ситуація серйозна, оскільки Україна готується до проведення пісенного конкурсу Євробачення в наступному році. І велика частина зобов'язань із підготовки і забезпечення проведення конкурсу лежить саме на НТКУ. Тому Національна  телекомпанія не може залишатися без керівника, відповідальної особи, коли у нас кожен день на рахунку. Я звертаюся до Кабінету Міністрів якнайшвидше розглянути це питання і призначити нового очільника НТКУ», – зазначив він.

Керівник «Проекту комунікації реформ» Українського кризового медіа-центру Роман Вибрановський сказав, що звільнення Зураба Аласанії з посади генерального директора НТКУ висвітлює проблему відповідальності за появу суспільного мовника. Він вважає, шо це «м'яч на половині поля парламенту (Вікторії Сюмар), президента (Святослава Цеголка), уряду (Юрія Стеця) та їх спільної позиції». «Бо неможливо зробити "суспільного мовника, який задає стандарти якості журналістики" не маючи а) бюджету б) можливості цим бюджетом розпоряджатися», – додав пан Вибрановський.

Розглянувши заяву і поговоривши особисто із Зурабом Аласанією, голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко визначив для себе дві причини звільнення генерального директора НТКУ. Перша – подвійне навантаженням у зв’язку з підготовкою до «Євробачення». Друга – він імовірно в березні балотуватиметься на посаду голови правління майбутньої НСТУ. Пан Наливайко сказав сайту СМ, що Зураб Аласанія пообіцяв йому два тижні повноцінно працювати.

Пізно ввечері журналісти, громадські активісти та народні депутати об’єдналися у коаліцію «За суспільне мовлення» та звернулися до Президента України, Кабінету Міністрів, Верхвоної Ради і журналістської спільноти з вимогою забезпечити повноцінне фінансування суспільного мовника в обсязі гарантованому законом. Таке рішення було ухвалене у зв’язку із заявою про звільнення генерального директора НТКУ Зураба Аласанії.

Звернення відкрите для підписання. Свої підписи можна надсилати на адресу info@detector.media з поміткою в темі листа "Проти зриву реформи СМ".

2 листопада

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, відкриваючи засідання Кабінету Міністрів, доручив профільному міністру інформаційної політики України Юрію Стецю виявити і знищити загрози створення суспільного мовлення. Пан Стець отримав завдання обговорити всі питання щодо реформування суспільного мовлення з Комітетом із питань свободи слова та інформаційної політики.  

Пізніше на засіданні уряду виступили із заявами міністр інформаційної політики України Юрій Стець, голова Комітету із питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар, народний депутат Мустафа Найєм.

Юрій Стець пообіцяв, що на наступному засіданні Кабінету Міністрів будуть ухваленні всі документи по суспільному мовленню і найближчим часом вирішені всі проблеми щодо переходу з державного на суспільне. За словами міністра, до кінця року точно будуть прийняті всі нормативно-правові документи. 

Мустафа Найєм запропонував прем'єр-міністру Володимиру Гройсману, щоб кандидата на пост генерального директора НТКУ погодити з Наглядовою радою НСТУ. Тоді не буде порушена сітка мовлення, сказав він. Він запропонував, щоб  із держбюджету на перший квартал було виділено повне фінансування суспільного мовлення без урахування витрат на «Євробачення».

Вікторія Сюмар заявила, що за створенням суспільного мовлення спостерігає все європейське суспільство. На її думку, якщо до нового року не буде затверджений статут НСТУ, то на рік відкладеться реформа. А цього робити ніяк не можна, пояснила вона.

Серед ключових питань Вікторія Сюмар назвала оцінку всього майна НТКУ Фондом держмайна і бюджет: «Якщо ми не знайдемо кошти для того, щоб забезпечити у відповідності до закону фінанасування суспільного мовлення (а це виробництво, це контент, це те, що люди дивляться), в нас не буде цього суспільного мовлення».

Водночас прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що «наш обов'язок довести цю справу до логічного завершення, і ми готові на повну взаємодію з парламентським комітетом для ухвалення необхідних рішень».

Наприкінці засідання Кабінет Міністрів погодив звільнення генерального директора Національної телекомпанії України Зураба Аласанії.  Погодження про звільнення підтримали всі члени уряду, окрім міністра інфраструктури Володимира Омеляна, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і міністра спорту Ігоря Жданова, які утрималися.

Згідно з процедурою Держкомтелерадіо мав узгодити звільнення керівника з Кабміном.Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко пояснив СМ, що коли лист з уряду надійде до Держкомтелерадіо, у Комітеті приймуть рішення та оприлюднять відповідний наказ. За його словами, Держкомтелерадіо не може не підтримати це рішення, оскільки Зураб Аласанія сам наполягає на звільненні. Водночас терміни звільнення будуть погоджені з Зурабом Аласанією.

Кабінет Міністрів на засіданні підтримав проект Постанови «Деякі питання оплати праці працівників, залучених до підготовки та проведення у 2017 році в Україні пісенного конкурсу «Євробачення». Документом встановлюється, що чисельність працівників НТКУ, які отримують додаткову стимулюючу надбавку, не повинна перевищувати 20 осіб. «Грошовий розмір виплат (з урахуванням премії) на одного працівника НТКУ, якому встановлено додаткову стимулюючу надбавку, не може перевищувати 150 тис. гривень на місяць», – йдеться в документі.

У коментарі сайту «Суспільне мовлення» генеральний директор НТКУ Зураб Аласанія зазначив, що за цю постанову всім, хто готує «Євробачення», довелося поборотися з Міністерством фінансів. «Щоб провести міжнародний конкурс на високому рівні, нам потрібні класні фахівці. Це часто ексклюзивні фахівці. Деякі вже нам допомагають на волонтерських засадах. Ми довго шукали формулу, яка відповідала б нашому законодавству, і знайшли її разом з міністром культури Нищуком. Тепер ще треба, щоб уряд дозволив заплатити іноземним фахівцям, бо ця постанова стосується тільки вітчизняних. Наприклад, ми довго вели переговори з шоу-продюсером, який спеціалізується саме на таких конкурсах. Він просив за свою роботу 12-15 тисяч євро на місяць, правда, зараз уже знизив ціну», – сказав Зураб Аласанія.

Після засідання уряду відбулася чергова нарада Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, на якій голова Комітету Вікторія Сюмар розповіла, що наступного тижня необхідно провести максимально широке обговорення статуту ПАТ НСТУ із залученням журналістської спільноти. 

«Ми маємо з’ясувати, які міністерства і відомства ще не погодили статут ПАТ НСТУ, яка затримка виникла із фондом держмайна. Впродовж місяця ми маємо винести статут на Кабмін. Як тільки уряд його ухвалить, ми скажемо, що процес створення суспільного незворотній. Відповідну заяву ми розішлемо на міністерства і відомства та прем’єр-міністру України», – заявила голова Комітету.

За її словами, на засіданні Кабінету Міністрів було досягнуто домовленостей з прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом і міністром інформполітики Юрієм Стецем щодо того, що Комітет має якомога швидше обговорити статут НСТУ, узгодити його з міністерствами і відомствами, домогтися виконання норм закону про повне фінансування ПАТ НСТУ та отримати ПАТ НСТУ на початку наступного року. «Щоб ми вийшли на процедуру виборів керівника НСТУ у відповідності до закону. Його має обирати Наглядова рада», – нагадала Вікторія Сюмар.

3 листопада

Медійні експерти припускають, що новим керівником НТКУ може стати журналіст, бізнесмен, народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Вадим Денисенко. Він заявив, що з ним ніхто не вів переговори про можливість стати новим керівником НТКУ, а якщо б запропонували, він відмовився б. «Сьогодні кілька людей питало мене, чи правда те, що я стану новим керівником НТКУ. Офіційно заявляю – це неправда. Ніхто зі мною ніяких переговорів не вів і нічого не пропонував. А якби запропонували, то я б відмовився», – зазначив пан Денисенко.

Юрій Стець запевнив, що підготовка та проведення «Євробачення-2017» не зачеплять бюджет НТКУІснує закон, згідно з яким мають бути виділені кошти на суспільне телебачення. Вони в повному обсязі мають бути виділені на конкретні проекти суспільного телебачення. Що стосується проведення "Євробачення", це разовий проект, який має реалізуватись. І на цей разовий проект має бути виділено фінансування. І аж ніяк не з тих коштів, які виділені на фінансування суспільного телебачення. Якщо ми говоримо про фінансування Євробачення з бюджетом на 2017 рік. Фінансування проекту Євробачення, яке буде проводитися наступного року, вже розпочалось», – запевнив він.

Олег Наливайко прокоментував СМ, що новим керівником НТКУ може стати хтось із заступників Зураба Аласанії. Наразі в Зураба Аласанії є п’ять заступників: перший заступник генерального директора Олександр Харебін, заступник генерального директора з фінансово-економічних питань, державних закупівель та матеріально-технічного забезпечення Ганна Бичок, заступник генерального директора з координації діяльності філій НТКУ Михайло Шматов, заступник генерального директора з питань контенту Дар’я Юровська та заступник генерального директора з розвитку міжнародного співробітництва Вікторія Романова.

За словами голови Держкомтелерадіо, наказ про звільнення Зураба Аласанії з посади голови НТКУ він підпише та оприлюднить після того, коли у комітет надійде лист із погодженням Кабінету Міністрів. «Зураб Аласанія працюватиме доти, доки йому не буде знайдено заміну», – зазначив пан Наливайко.

Олег Наливайко також пояснив, чому прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив профільному міністру інформаційної політики України Юрію Стецю вирішити всі питання, які стосуються реформування суспільного мовлення. «Юрій Стець є членом уряду як міністр інформаційної політики України. Я не є членом уряду», – зазначив голова Держкомтелерадіо.

Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні підтримав пропозиції щодо повноцінного фінансування ПАТ НСТУ та міжнародного конкурсу «Євробачення» під час розгляду проекту бюджету на 2017 рік, підготовленого до другого читання за підсумками опрацювання зауважень та пропозицій Верховної Ради. 

4 листопада

Перша заступниця голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, телеведуча Ольга Герасим’юк має намір призупинити вихід своєї програми «Подорожні» на телеканалі «UA: Перший». Вона хоче «поставити на паузу» свою програму до відновлення ситуації з реформою Національної телекомпанії України, а саме – до виборів наглядовою радою голови правління ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», що має бути створена у 2017 році.

У Держкомтелерадіо розробили план заходів ІІ етапу реформування, спрямовані на утворення публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» в рамках реорганізації об’єднаної Національної телекомпанії України. Зокрема, цим планом передбачено, що 30 листопада 2016 року Держкомтелерадіо має затвердити рецензований Фондом держмайна України акт оцінки майна НТКУ та перелік майна, що не увійшло до статутного капіталу ПАТ НСТУ.

Також відповідно до плану заходів, якщо уряд затвердить статут ПАТ НСТУ до кінця грудня і на 1 січня 2017 року буде складено передавальний баланс НТКУ, то 6 січня вже може відбутися державна реєстрація юридичної особи ПАТ НСТУ.

Заступник генерального директора з координації діяльності філій НТКУ Михайло Шматов, заступник генерального директора з питань контенту Дар’я Юровська та заступник генерального директора з розвитку міжнародного співробітництва Вікторія Романова написали заяви на звільнення. Генеральний директор Зураб Аласанія, який поки ще виконує обов'язки керівника, відмовився ці заяви підписувати. «Не можна в цей момент повністю міняти весь менеджмент», – сказав він. 

Уряд без письмового розпорядження доручив НТКУ і Міністерству культури знайти 200 тисяч гривень, щоб забезпечити участь української конкурсантки Софії Роль у дитячому «Євробаченні» на Мальті. НТКУ має  роздобути 50 тисяч, а Мінкульт відповідно – 150 тисяч. Зураб Аласанія пояснив, що НТКУ не може нікого з конкурсантів за бюджетні гроші відправляти на «Євробачення», це протизаконно.

Заступниця генерального директора НТКУ Зураба Аласанії Дарія Юровська звільнилася з посади 4 листопада 2016 року. У коментарі сайту «Суспільне мовлення» Дарія Юровська зазначила, що планує місяць відпочити. Де надалі працюватиме – не уточнила.

7 листопада 

Перший заступник генерального директора НТКУ Олександр Харебін запропонував у найкоротший термін провести публічні дебати про те, який Суспільний мовник потрібен Україні. На зустріч, на його думку, мають бути запрошені всі зацікавлені сторони. 

Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко підписав наказ про звільнення Зураба Аласанії за згодою сторін. Зураб Аласанія залишається головою комісії з перетворення НТКУ в ПАТ НСТУ. 

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду