Одеська філія НТКУ як канал різних культур?

Одеська філія НТКУ як канал різних культур?

10:46,
30 Серпня 2016
5026

Одеська філія НТКУ як канал різних культур?

10:46,
30 Серпня 2016
5026
Одеська філія НТКУ як канал різних культур?
Одеська філія НТКУ як канал різних культур?
Огляд сьогодення каналу та логіки можливого розвитку.

Одеська філія НТКУ, як і решта обласних державних телекомпаній, стала філією НТКУ. Це зумовило новий вектор розвитку каналу і внесло зміни до сітки мовлення. Акцент робиться на інформаційно-актуальному та мистецькому контенті, хоча суттєвого ребредингу канал поки що не зазнав.

Cайт «Суспільне мовлення» продовжує аналізувати програмне наповнення філій НТКУ.

Інформаційне мовлення

Сітка мовлення Одеської обласної державної телекомпанії сформувалася вже давно на основі уніфікованої сітки Держкомтелерадіо України і спрямована на «забезпечення всебічного висвітлення життя південного регіону України». На відміну від Луганської та Сумської філій НТКУ суттєвого ребредингу канал поки не зазнав.

За словами керівника каналу Сергія Ковтюха, серед глядачів каналу є люди як середнього віку, так і літні. Нині купувати телевізійні дослідження телеканал, як і більшість регіональних мовників, не має змоги, тому про вподобання власної аудиторії дізнається насамперед під час прямоефірних програм зі дзвінків із різних районів області.

Відтоді як канал став філією НТКУ, до його сітки мовлення додалися програми Національної телекомпанії. Серед них документальні фільми та німецький серіал.

Власне, весь контент каналу умовно можна поділити за двома основними напрямами: інформаційний та культурно-мистецький. «Як частина Суспільного телебачення України маємо повною мірою висвітлювати всі події в регіоні та знайомити інші регіони з ними», — зазначає пан Ковтюх.

Наразі новини на телеканалі виходять шість разів на день. Серед них — випуски о 12.00, 16.00 та 19.00 у прямому ефірі, а о 14.00, 17.00 та 21.30 — повтори. Ще торік основний випуск вечірніх нових виходив на телеканалі о 19.30 (перетинався в часі з виходом «ТСН» на «1+1»), однак згодом, за словами директора, «на прохання глядачів» було вирішено змістити випуск на 19.00. Тепер із загальнонаціональних каналів вечірні новини перетинаються в часі хіба що з «Україною». До речі, називаються новини на одеській філії «Факти», так само як і на ICTV, але зауважимо, що мають вони вже 60-річну історію.

Подача новин традиційна (студія, ведучий), хронометраж випусків різний — ранковий 10 хвилин, денний — 20 хвилин, вечірній — 25 хвилин.

Доповнює новинні блоки супільно-політичний проект «Вечірня Одеса» о 17.45 (повтор о 10.30). Транслюється в ефірі з 2015 року, за форматом у прямому ефірі актуальні питання ведучі обговорюють з представниками громадськості, політикуму, істориками, політологами, економістами.

Частину інформаційно-аналітичних програм складають програми на сільськогосподарську тематику («АгроОлімп», «Україна аграрна»). Вони виходять у вечірніх лінійках власних програм. Загалом таких лінійок в одеської філії три:

18.40 — у цій лінійці транслюються якраз і програми «UA: Перший» — «Як це?», «Хочу бути», «Зроблено в Європі»;

20.10 — власні проекти каналу «Новий день», «АгроОлімп», «Спортивна Одещина»;

21.00 — власні проекти каналу «Україна аграрна», «Слуга народу», «Енергоманія». Подеколи у цьому слоті виходять концерти.

Програмування вихідних подібне до буднів, лише акцент зміщений на культурно-мистецьке мовлення (концерти, документалістика, власні проекти). З новин лише підсумковий тижневий проект «Факти 7 днів».

Лінійки мовою етнічних груп

Чи не найцікавіший слот телекомпанії, який вирізняє її з-поміж інших, — це лінійка програм мовами різних національностей. Це програми про суспільне, культурне життя етнічних болгар, молдаван та гагаузів, які мешкають на Одещині: «Роден край» (болгарською), «Плаюлнатал» (молдовською) та «Анатарафи» (гагаузькою мовою).

Виходять вони зранку о 9.30, а повторюються у вечірньому праймі о 19.25 одразу після випуску новин.

За словами Сергія Ковтюха, в Одеській області проживають представники понад 130 національностей, тому канал приділяє велику увагу програмам про національні меншини. «Одещина є багатонаціональним і багатокультурним краєм. Тому культурно-мистецькі події та заходи широко висвітлюються в ефірі нашого каналу. І цікаво, що болгари, молдавани та гагаузи цікавляться проектами одне одного. Коли ми робимо ці проекти, то намагаємося бути максимально толерантними та коректними», — запевняє очільник телекомпанії.

4 вересня 2016 року Одеська філія планує вести пряму трансляцію собору болгар у Білгород-Дністровській фортеці. Окрім області, де канал має 86 % покриття, трансляція вестиметься на Болгарію по супутнику. Сергій Ковтюх повідомив, що таке висвітлення подій телекомпанія робить не вперше.

Також канал намагається робити трансляції й інших культурно-мистецьких заходів. Поки що це переважно трансляції вистав та заходів у регіонах. «Якщо ми знімаємо спектаклі в театрах, затратність пов'язана лише з використанням ПТС. Наші журналісти виїжджають на місцеві культурно-мистецькі заходи в села та містечка регіону. Ми також маємо можливість запрошувати мистецькі колективи до себе у студію, й робимо це регулярно», — розказує пан Ковтюх.

Канал різних культур — як можлива логіка розвитку

Регіональні суспільні мовники не мають бути однаковими. З огляду на специфіку регіону, Одеська філія НТКУ може стати каналом, який представлятиме інтереси всіх великих соціальних груп та національностей, які проживають в області. І саме це зробить його контент унікальним. Так само в цьому ключі можуть бути спрямовані й новини.

Адже суспільний мовник не обов’язково має бути орієнтований на суто інформаційно-аналітичний контент. Охопити все разом неможливо, тому для локальних каналів оптимальним було б обрання певної ніші. Можливо, й інвестувати варто насамперед у неї. Не можуть філії в усіх регіонах мовити для всіх верств населення та вікових груп від 4+ до безкінечності. Особливо в тих областях, де є потужна конкуренція з боку комерційних каналів. А для Одеської філії НТКУ такою нішею може стати мистецький, пізнавальний продукт з акцентом на етнічні культури.

Якщо вкладати кошти саме у розвиток цього контенту, можна отримати справді якісні унікальні програми, які можуть урізноманітнити український ефір. Звісно, наразі продукт обласних телекомпаній ще від цього далекий. Але, можливо, варто звернути увагу на технологію виробництва суспільних каналів інших європейських країн, які представляють різні культури, напрацювати навички створення сучасних телевізійних форматів (про мистецтво, музику, театр, можна розповідати неабияк цікаво, у світі багато прикладів подібних мовників).

Україна потребує уваги до своєї культури, не шароварщини чи калиново-ностальгійної, а сучасної, трендової, яка закладає підвалини нових цінностей і нової нації, якою ми вже є. Суспільно важливими окрім новин, розслідувань, дискусійних форматів є й трансляції театральних вистав чи концертів класичної музики, фестивалів, мистецьких подій із життя як української громади, так і різних діаспор. До того ж такий контент, на відміну від інформаційного, не втрачатиме своєї актуальності і з часом.

Окрім власного виробництва, в ефірі Одеської філії НТКУ можуть також транслюватися програми чи фільми болгарських, молдовських телеканалів тощо.

Такого формату в Україні ще немає. Але він може з’явитися.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду