Комітет свободи слова підтримав із зауваженнями законопроект про включення до Наглядової ради НСТУ представника релігійних організацій

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики 19 грудня 2018 року на черговому засіданні більшістю голосів підтримав із суттєвими зауваженнями проект Закону № 8538 про внесення змін до статті 8 Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», внесений народними депутатами України Павлом Унгуряном, Оксаною Продан, Юрієм Мірошниченком та ін.).

Під час обговорення проекту заступник голови Комітету Олександр Опанасенко та член Комітету Богдан Онуфрик зазначили, що недоречно ухвалювати такі зміни до закону. Вони та їх колеги по Комітету висловили низку зауважень до законопроекту.

«По-перше, у нас є зауваження щодо процедури. Всіх члені Наглядової обирали,  а тут пропонується призначити. Мої колеги схиляються до думки, що з точки зору законотворчості варто написати, що до складу Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України має ввійти представник від сфери релігії та духовності, для того, щоб у виборах до НР могли брати участь представники різних організацій, а не була визначена монопольно одна організація. Ми ж пишемо закон надовго. Крім того, є ще процедура, коли процес виборів організовує Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, яка в даному проекті виглядає усунутою з процесу», – сказала голова Комітету Вікторія Сюмар.

Першу заступницю голови Комітету Ольгу Червакову цікавило питання кількості членів Наглядової ради. «Якщо зараз обрати ще одного члена, то в Наглядовій раді буде парна кількість членів», – сказала вона.

Один з авторів проекту Павло Унгурян погодився внести зміни і ще раз наголосив на важливості представлення позиції Всеукраїнської ради церков в Наглядовій раді Суспільного мовника.

Голова правління ПАТ «НСТУ» Зураб Аласанія нагадав функції членів Наглядової ради , зауваживши, що вони не можуть впливати на контент. «У нас у компанії є релігійний омбудсмен – Христина Стебельська, яка завжди комунікує з представниками різних конфесій», – сказав він.

Заступниця голови Наглядової ради Суспільного Світлана Остапа зазначила, що в першому варіанті закону був зазначений представник від релігійних організацій. Але потім члени Комітету свободи слова попереднього скликання зазначили, що це недоречно. «Деякі суспільні мовники інших країн мають у складі наглядових рад представників релігійних організацій, і це переважно в тих країнах, де домінує одна церква. А в Україні десятки релігійних конфесій», – зауважила Світлана Остапа.

Нагадаємо, відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», до складу Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України входять по одному представнику від депутатських фракцій і груп Верховної Ради України поточного скликання, дев’ять членів від громадських об’єднань та асоціацій, основним видом діяльності яких є діяльність:

1) у сфері освіти та науки;

2) у сфері забезпечення прав національних меншин;

3) у сфері фізичного виховання та спорту;

4) у сфері журналістики;

5) у правозахисній сфері;

6) у сфері захисту інтересів дітей та молоді;

7) у творчій сфері;

8) у сфері місцевого самоврядування;

9) у сфері захисту прав осіб з особливими потребами.

«Водночас релігійні організації України, які об’єднують значну частину населення України (за даними соціологічних опитувань, до 80 % населення України декларує свою релігійність), позбавлені права на своє представництво у складі вищевказаної Наглядової ради. При цьому слід зазначити, що релігійні організації в Україні стабільно посідають одне з перших місць за рівнем суспільної довіри», – пишуть автори проекту в пояснювальній записці.

Наразі в Наглядовій раді ПАТ «НСТУ» 16 членів, ще одного має делегувати парламентська фракція Народний фронт, оскільки Віталій Портников, який раніше був обраний від цієї фракції, у січні 2018 року пішов з НР за власним бажанням.

comments powered by Disqus