Наталія Волкова: Громадське телебачення вибухне знизу
15:32,
27 Грудня 2012
2165
Засновниця «Авторської студії», екс-редактор «Політик Hall» – про нову інтернет-платформу, що стане майданчиком творців, які не вписуються в рамки комерційного ТБ.
У Києві триває підготовка до старту в лютому інтернет-порталу «Авторська студія», значну частину контенту якого становитиме відео. Його ідеолог Наталія Волкова каже, що це буде «щоденний сайт про суспільство та культуру». Інтернет-платформа має об'єднати зусилля творців від телебачення, музики, екології та законодавства...
Поки що проект створюється без залучення фінансів. До співпраці у відеопроектах свого ресурсу Наталії Волковій вдалося залучити відомого журналіста, ведучого ток-шоу «Свобода слова» на ICTV Андрія Куликова, актрису Ірму Вітовську, музиканта Івана Леньо. Решту імен пані Волкова тримає в таємниці, як і адресу ресурсу.
Андрій Куликов, який веде ток-шоу «Українська К», створюване «Авторською студією», розповів «Телекритиці», що хоча це й неоплачувана робота, йому цікаво спробувати себе в дещо іншому жанрі. «Час від часу я співпрацюю й із іншими проектами», - пояснив він. На думку ведучого, «Авторська студія» може стати одним із прикладів того, як може розвиватися некомерційне телебачення, й добіркою жанрів, які можуть існувати на громадському мовленні.
На думку Наталії Волкової, після етапу ентузіазму «Авторська студія» має шанси заробляти кошти. Зокрема, завдяки краудфандінгу - колективному збиранню коштів - та залученню інвесторів. Щодо першого, то, як показав досвід сайту Texty.org.ua, підтримувати якісні матеріали гаманцем український читач поки не поспішає.
Чи має шанси «Авторська студія» зацікавити широке коло користувачів? Аби такі нестандартні ресурси сягали за межі окремої тусовки, російський медіаконсультант Леонід Бершидський радить вбудовувати їх в «інституційні проекти». Така співпраця має перспективи за умови якісного контенту. Як приклад стартапер навів сайт Platfor.ma, команда якого готує анонси для Forbes.ua і таким чином виходить на потужну аудиторію.
У які ресурси «вмонтовуватиметься» «Авторська студія» і як виглядатимуть інтелектуальні продукти ентузіастів - в інтерв'ю з Наталією Волковою.
- Наталіє, до запуску готується інтернет-платформа «Авторська студія». Яким буде цей проект?
- Щоденним сайтом про суспільство та культуру. Спочатку він мав бути порталом, більшою мірою, про культурний авторський продукт - про авторське в телебаченні, кіно, образотворчому мистецтві, театрі, музиці... Однак, поступово «культурний блок» почав урівноважуватися «суспільним»: стало зрозуміло, що неможливо подавати інформацію лише щодо талановитих авторських проектів без серйозної розмови про процеси і події в суспільно-політичному житті.
Варто зазначити, що «Авторська студія» - це наступний проект команди журналу «Політик Hall», яка робила це видання протягом десяти років, і після зупинки в кризовому 2009 році, не полишала надій відродити ідею «інтелектуального блокбастера», свого часу задекларовану в журналі. Власне, місія «Авторської студії» - створити платформу для широкої дискусії на теми культури, науки, освіти та водночас надати майданчик для всього того розумного, неформатного культурного продукту, що виходить за межі комерційного ТБ. Ми є. І якщо ми хочемо дивитися розумне телебачення, без цицьок, «рожевого сиропу» або розчленувань, варто самим починати щось робити.
- Якою мірою платформа «Авторської студії» - телебачення? Чи публікуватимуться тут тексти, світлини?
- Наше телебачення роблять професійні телевізійники, з величезними технологічними та фінансовими ресурсами, досвідом, структурованим штатом працівників. Ця телемашина працює в заданому форматі одностороннього домінантного зв'язку з аудиторією. В цьому сенсі ми не телебачення. Наше завдання - відтранслювати реакцію на важливі події у формі діалогу. І робити це якось по-новому, використовуючи принципи і форми нових медіа, адже ми не можемо спиратися на такі дорогі технології й ресурси, традиційні для звичного телебачення. Необхідність використовувати лише те, що маємо в арсеналі - ідею, авторів, «швидку техніку» і реальне життя довкола замість студій і декорацій - відкриває зовсім інші можливості й телеформати. Це експерименти, і класичне «велике» телебачення навряд чи б на них погодилося.
Статті, фотогалереї, авторські майстер-класи - це теж наше. Все, чим живе культурна мережа України, для нас важливе й цікаве.
Крім традиційних рубрик («Суспільство», «Культура плюс», «Освіта» тощо) плануємо сім додаткових. Для рубрики «Креатив» ми природно збираємо ідеї, знахідки, нестандарт, а у «Відео-вікно» виставляємо авторів із власними презентаціями їхніх робіт. Я не можу зараз розповісти вам, які фішки ми збираємося застосовувати у «Фотопотоці» і яким чином працюватимемо з блогами, але в тому, що мова спілкування буде сміливою і дзвінкою - впевнена.
- Хто саме вирішуватиме - цікавий автор чи ні?
- Думаю, в майбутньому це буде якась редакційна рада. Але я вважаю, що для нас визначальними маркерами є інше: біля опублікованого нами відео не має бути лячно залишити дитину, як і не доведеться червоніти під час його перегляду перед людьми старшого віку. Вульгарного на телебаченні більше, ніж просто «нецікавого» комусь продукту. У нас немає іншого вибору в доборі, крім підсвідомого відчуття гидливості до вульгарності. Не можна порушувати правил пристойності, існує якась грань.
- Як виглядатиме ваш проект?
- Побачимо. Є ідея запустити сайт у тестовому режимі з усіма його спробами, помилками, виправленнями. І тоді, якщо ми говоримо про відкритість, потрібно дати можливість уже зараз підключатися до цього процесу творчості всім, кому це цікаво. Наша аудиторія спостерігатиме за змінами у чернетці майбутнього порталу та нашою роботою. Я вважаю, що треба спробувати експериментувати на очах у всіх, якщо ми віримо, що від усіх нас тут щось залежить.
- Чому вирішили створювати портал без залучення фінансування?
- Це не зовсім так. Одним зі способів виживання для «Авторської студії» може бути краудфандінг, завдяки якому ми змогли б збільшити кількість матеріалів і розширити склад авторів. На етапі тестового режиму ми працюватимемо над тим, щоб сайт став цікавішим для читачів і привабливим для інвесторів. Увесь цей час ми продовжуватимемо шукати можливості для життя ресурсу в повноформатному режимі. Ми живемо тут, не у Франції чи Німеччині, де наш проект напевне підтримала б держава. І якщо я скажу, що ось я така горда і сильна птаха, і раз не хочуть допомогти, буду сама - сумнівна радість, чи не так? Я хочу, щоби проект розвивався, щоб долучалися вдумливі автори, щоб розширювалася аудиторія, щоб можна було залучати до проекту професіоналів, яким потрібно платити зарплатню. Я хочу, щоб той креативний клас, який тут живе мав свою територію, створивши її власними силами. Бо я переконана, що нам нічого так просто не подарують.
- Два проекту платформи ще до її запуску потрапили в телевізор: в ефірі телеканалу «Культура» вийшли кілька випусків ток-шоу «Українська К» з ведучим Андрієм Куликовим. Цей контент створювався теж без фінансування?
- «Українська К» - це програма-дискусія на теми культури і суспільства. Ми записали шість випусків проекту з Андрієм Куликовим у ролі ведучого. Так, без фінансування, просто збиралися разом, запрошували людей на розмову і записували. Знаєте, згода на участь у розвитку «Авторської студії» Андрія Куликова, Івана Леньо (фронтмен фолк-рок-групи Kozak System), актриси Ірми Вітовської, професійної команди операторів, непублічних поки ще художників, музикантів викреслила всякі сумніви в тому, що «Авторську студію» потрібно запускати як повноцінний проект для інтелігенції.
- Чи пропонуватиме «Авторська студія» відеоконтент українським каналам, як у випадку співпраці з «Культурою»?
- Не думаю. З «Культурою» особлива історія. Телеканал дуже допоміг, коли нам треба було записати студійні програми. Нам надали студію, допомогли зняти програми і взяли в ефір. Щодо інших каналів?.. Ми взагалі ні до кого не можемо прийти - ні за дзвінком, ні з вулиці. Там зовсім інше життя: розкішні декорації, студії, грим, костюми! Ми просто ні в чому не перетинаємося, бо живемо в різних світах.
- Проекти «Авторської студії» можна знайти на платформі PocketBook - Obreey Store...
- Це підказка журналістки Ірини Славінської, коли все тільки починалося. Ще одне коло спілкування з нашою аудиторією, - яка читає. Завдяки цьому досвіду в нас на сайті з'явилася рубрика «Подкасти» з музикою, книгами, фотоархівом. Я впевнена, що сайт стане серйозним ресурсом для самовираження. Величезна кількість розумних, талановитих людей не затребувана. Скільки їх виїхало? Скільком перекрито кисень через засилля масової культури на центральних телеканалах? Знаєте, я не вірю в призначене громадське телебачення. Не можна призначити свободу. Це не просто нерозумно, це знову брехня. Я абсолютно переконана, що воно вибухне «знизу». Як явище. І як необхідність.
- Чому вам цікаво цим займатися? Скільки часу готові віддавати цим проектом?
- Я не можу розділити себе на людину і менеджера, де людина живе емоційно тим, що їй подобається, а менеджер виконує те, що потрібно. Я намагаюся виконувати те, чим живу емоційно. І віддавати цьому проекту стільки, скільки знадобиться, аби поставити його на ноги.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Наталія Волкова
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.