«Зворотний відлік» на Суспільному: або весела країна, або щеплення від популізму

«Зворотний відлік» на Суспільному: або весела країна, або щеплення від популізму

18:28,
25 Липня 2019
5477

«Зворотний відлік» на Суспільному: або весела країна, або щеплення від популізму

18:28,
25 Липня 2019
5477
«Зворотний відлік» на Суспільному: або весела країна, або щеплення від популізму
«Зворотний відлік» на Суспільному: або весела країна, або щеплення від популізму
21 липня «Детектор медіа» стежив за вспецвипуском в ефірі Суспільного мовника. Які сюжети показували глядачам, звідки відбувалися включення, яких гостей запрошували до студій та які меседжі лунали в ефірі — читайте в нашому огляді.

Суспільне мовлення в день виборів на всіх своїх телевізійних та онлайн-платформах транслювало три з половиною години розширене токшоу «Зворотний відлік» із незмінними ведучими Мирославою Барчук та Павлом Казаріним. «UA: Українське радіо» запропонувало аудиторії Суспільного альтернативу — власний прямоефірний марафон «Ніч виборів».

«Зворотний відлік» складався з двох блоків. У першому експерти, політологи та народні депутати попереднього скликання розповідали про специфіку парламентських виборів, кількість брехні під час кампанії та можливу загрозу національним інтересам, якщо нові обличчя у Верховній Раді вирішать перервати процес реформ в Україні. Другий блок був гарячішим, коли експерти й ведучі засипали критичними запитаннями представників партій — лідерок передвиборних перегонів — «Слуги народу» та «Голосу».

ЗМІ створили запит на нові обличчя

До оголошення результатів екзит-полів Мирослава Барчук намагалася з’ясувати в експертів, чому в цій кампанії вистрілив запит на нові обличчя. Декан факультету соціології, член наглядової ради Національного екзит-полу'2019 Андрій Горбачик заявив, що запит на нові обличчя значною мірою продукується ЗМІ. Він розповів, що екзит-пол в Україні маємо з 1998 року, його придумали у США для того, щоб у ЗМІ було про що говорити, поки офіційно не оголосять результатів виборів.

Головний редактор проєкту VoxCheck Максим Скубенко проаналізував, що під час передвиборної агітації представники партій спекулювали на вічних темах, серед яких зниження цін на газ та продаж землі — «землю нікому не віддамо». Новою темою стала боротьба з олігархами та корупцією.

Аналітикиня громадського руху «Чесно» Оксана Ставнійчук зазначила, що на цих парламентських виборах використовували всі технології, які бачили раніше. Окремо вона виділила програми кандидатів у народні депутати (мажоритарників), які інколи нагадували програми голів міської ради з обіцянками побудувати дитячі майданчики, а не державників. Директор Школи політичної аналітики НаУКМА Максим Яковлєв додав, що програми були штучно створені, «це документ, який треба написати».

Чіткої відповіді, чому саме у 2019 році спрацювала технологія нових облич, так ніхто й не зумів дати, Андрій Горбачик сказав, що це питання треба досліджувати.

Під час «Зворотного відліку» традиційно проходило опитування. Цього разу запитували: «Що було вирішальним у вашому сьогоднішньому виборі?» Варіанти відповідей — лідер партії, партійний список чи передвиборна програма. 76,9 % глядачів відповіли, що партійний список. Порівну, по 23,1 %, зійшлися на думці про лідера партії та передвиборну програму.

Колишні, за яких не соромно

На «Зворотний відлік» запросили трьох народних депутатів 8-го скликання: в першому блоці токшоу Ганну Гопко, Олександра Опанасенка та у другому Сергія Висоцького. Мирослава Барчук, використовуючи право модераторки розмови, засипала компліментами спікерів, назвавши їх «прекрасними, ефективними, сумлінними народними депутатами, яких не буде в парламенті, на жаль. Нам дуже прикро від цього». Її слова розсмішили Гопко та Опанасенка. Про Сергія Висоцького, якого теж не буде в парламенті, вона сказала, що це один із народних депутатів, за якого не соромно, й подякувала йому за чесну роботу.

Всі троє народних депутатів у своїх виступах наголошували на нелюбові до Віктора Медведчука. Ганна Гопко поділилася інформацією про те, що медіахолдинг Медведчука буде збільшуватися за рахунок загальнонаціонального каналу з найбільшими рейтингом та охопленням. Це їй відомо як голові парламентського комітету із закордонних справ.

Глядач також почув відповідь, чому такі прекрасні народні депутати не балотувалися в мажоритарних округах. Олександр Опанасенко пояснив, що передвиборна кампанія для кандидата в народні депутати в Києві коштує в середньому півмільйона доларів. Де йому, народному депутату із заробітною платою в розмірі 30 тис. грн., взяти таку суму? Ганну Гопко запитали, чому вона не пішла в партію «Голос», яка наче збігається з її цінностями. У відповідь вона згадала, як свого часу лідер партії Святослав Вакарчук втомився сидіти у Верховній Раді й повернувся знову на сцену. Такі зміни позицій їй не подобаються.

Включення зі штабів: Порошенку не пощастило

На Суспільному анонсували прямі включення із філій з усіх регіонів України. На початку токшоу справді один за одним у студії включили двох кореспондентів «UA: Донбасу» із Сєвєродонецька та Краматорська, які розповіли про перебіг виборів, порушення та фейки, поширювані в місцевих медіа, щоби люди пропустили вибори. Інші філії обмежилися сюжетами в новинах про цікавинки з життя виборців, як-от у Тернополі молодята після вінчання в церкві поїхали голосувати на дільницю.

Зі включеннями Суспільному треба ще попрацювати. На «Зворотному відліку» в ніч після першого туру президентських виборів були технічні проблеми, цього разу з ними знову стикнулися. Без перешкод включили результати національного екзит-полу, який оголошували в «Укрінформі», штаби партій «Слуга народу», «Голос», «Батьківщина» і навіть більш-менш Медведчук із «Опозиційної платформи — За життя» зміг висловити стратегію в парламенті. А ось лідеру партії «Європейська солідарність» Петру Порошенку не пощастило, його обірвали на півслові. «Є певні технічні недоліки», — сказав Павло Казарін. Зате Тимошенко за виділений для неї час встигла виговоритися від душі, подякувати кожному члену команди й виборцю мало не поіменно і при тому з усіх сил натякнути, що кращого прем’єр-міністра, ніж вона, годі шукати.

Виступ президента Володимира Зеленського зі штабу «Слуги народу» пустив снігову кулю, з якої до кінця токшоу виросла лавина. Зеленський, згадуючи про місцеві вибори, сказав: «Не розслабляйтеся». Ганна Гопко стривожено зазначила, що готується інформаційний ґрунт для того, щоби в один момент Зеленський заявив, наче люди хочуть передчасних місцевих виборів, хоча це антиконституційно. За її словами, сьогодні він усе для цього робить: їздить по Україні та критикує публічно міських голів. Вона наголосила, що наразі перед парламентарями мають стояти передусім національні інтереси, а не власні амбіції, а також що впровадження реформ вимагає дві каденції, важливо не переривати процесу.

«Ви до нас дуже упереджені»

Якщо токшоу стартувало виважено і спокійно, то у другій частині почалася неоголошена війна. Експерти та ведучі раз по раз запитаннями нападали на Василя Мокана — 103-й номер у списку «Слуги народу» (проходить у Верховну Раду) та Олександру Дворецьку, яка балотувалася до Верховної Ради від партії «Голос» (№29 у списку, а проходить, за даними екзит-полу, 18 кандидатів). Представники партій одразу заявили, що в парламенті будуть створювати коаліцію, щоби разом працювати над проукраїнськими позиціями. У їхніх словах засумнівалися. Політолог Кирило Сазонов розповів, що на його рідному Донбасі партія «Слуга народу» вже неофіційно співпрацювала з «Опозиційною платформою — За життя», здавши їй усі округи. Журналістка, ведуча «UA: Криму» Лариса Волошина переконана, що наразі у «Слуги народу» всі карти в руках, якщо захочуть просунути проросійське питання й капітулювати перед Путіним, їм у цьому допоможе Медведук. Якщо будуть просувати європейський вектор, отримають голоси «Голосу».

Експерти згадували виступи різних представників «Слуги народу» та Офісу президента, які суперечать один одному, і таким чином підводили Василя Мокана до того, щоб він не те що пообіцяв, а поклявся у проукраїнській позиції.

Врешті він не витримав атаки в одні ворота: «Тільки щойно обрали парламент, а вже 45 хвилин розказуємо, який він буде поганий. Ще нічого парламент не встиг зробити, а вже всі розказують, що він буде поганий, проросійський. Дайте можливість показати на практиці новим депутатам їхні результати роботи, їхні напрацювання, тоді будете критикувати по суті».

Трішки довше протрималася Олександра Дворецька. Після запитання Лариси Волошиної про коаліцію й територіальну цілісність, вона теж здалася: «Мені здається, що ви до нас дуже упереджено ставитися. Не тільки в цьому залі, але і за його межами. Я ще раз пояснюю, якщо буде стояти питання проросійського вектора розвитку… ми його не підтримаємо».

Більшість експертів у студії не давали поблажки майбутнім політикам. Головний редактор інтернет-видання «Новинарня» Дмитро Лиховій сказав, що у представників «Слуги народу» й команди Зеленського марно випитувати щось конкретне, тому що кожна відповідь — це здебільшого їхня приватна думка, потім виявляється, що вони або пожартували, або інший колега скаже кардинально протилежне, або спростує слова першого, що це неправильно потрактовано. Він ще раз запитав про можливість проведення дочасних місцевих виборів. Василь Мокан сказав, що не бачить каталізаторів для цього, хоча є поради про те, щоб зайти у всі можливі місцеві ради та отримати «абсолютну повноту влади», але наразі це не є пріоритетом і правильним рішенням.

Про програш за програшем у міжнародній політиці зазначив доктор філософських наук Вахтанґ Кебуладзе. Його стривожили слова Василя Мокана про те, що на Заході України запитують, коли припиниться війна, а на сході України — коли буде мир із Росією. «Наше завдання — сформувати внутрішній концепт, який би враховував різні інтереси різних областей», — сказав представник «Слуги народу». «Відповідальні політики не мають цим маніпулювати, мир із Росією сьогодні неможливий», — підкреслив Вахтанґ Кебуладзе.

Єдиним зі спікерів «Зворотного відліку», хто повірив у нові обличчя й те, що все буде добре, став Кирило Сазонов. Він пояснив, що партія «Голос» у новому парламенті замінить «Народний фронт», який присікав усі можливі погрішності Блоку Петра Порошенка, й розповів байку про те, як чоловік просив поради в мудреця: одружуватися чи ні. «Одружуйся звичайно. Якщо буде хороша дружина, будеш щасливий, буде погана дружина — станеш філософом. Так і ми. Обрали купу нових облич. Це шанс на швидкі переміни. Я вірю в них. Або вони швидко впровадять зміни і в нас буде нова, класна, багато, весела, успішна країна, яка переможе мордор, або щеплення від популізму і ми зробимо висновки», — сказав політолог.

Фото: «UA: Суспільне мовлення»

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду