Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«Бюджетники» на Суспільному таки смішні
«Детектор медіа» публікує дві рецензії з різними поглядами та з різними позиціями, з яких наші автори розглядають новий продукт Суспільного мовника – скетчком «Бюджетники». Текст Андрія Кокотюхи читайте тут.
У каналу «UA: Перший» із гумором стосунки дуже складні. Якщо ж говорити чесно, то вони ніякі, бо досі майже всі спроби (виняток - сатиричне шоу Майкла Щура #@)₴?$0) запустити власний гумористичний проєкт зазнавали нищівної поразки. Можливо, причиною неуспіху був не зовсім вдалий вибір ведучого, як у випадку з Юрієм Марченком. А можливо, як у молодіжному серіалі «5баксів.нет», знятому 2015 року тоді ще Першим національним спільно з британським мовником ВВС, проблеми полягали в неоковирному сценарії. У будь-якому разі, до провалу гумористичних проєктів на «UA: Першому» були причетні всі – від сценаристів і кастинг-директорів до ведучих та акторів.
Проте Суспільний мовник, попри всі ці невдачі, таки знову наважився ступити на підступну царину гумору, запустивши 2 червня скетчком власного виробництва під назвою «Бюджетники».
Цього разу автори зробили ставку на впізнавані обличчя – учасників житомирської команди «Ліги сміху» під назвою «30 +» Вадима Новіцького, Дмитра Сліпаченка та Івана Кухарчука. Не знаю, чи варто розглядати запрошення житомирян як певний реверанс перед командою шостого президента України. Адже той-таки Вадим Новіцький просто виблискує в ролі одного з чотирьох ведучих теоретично сатиричного шоу «Без паніки!» на тлі інших колег на каналі «Україна», починаючи з 14 грудня минулого року. Нагадаю – на той момент шанси Володимира Зеленського стати президентом України, та ще й із шаленим відривом у другому турі, були не очевидні.
Хай там як, але, як на мене, для «UA: Першого» «Бюджетники» стали чи не першим успіхом Суспільного в гумористичному сегменті. Наразі в ефірі показали два випуски цього гумористично-сатиричного скетчкому.
На перший погляд, сценаристи Владислав Черних та Станіслав Медведєв і режисер-постановник Володимир Ладижець (він же виконавчий продюсер просвітницького напрямку НСТУ) скопіювали відомий формат «На трьох» від «Дизель шоу», що виходить на каналі ICTV. Адже й там, і там у кожному скетчі діє обмежена кількість персонажів, які вступають у конфлікт, створюючи комічну ситуацію. Не кажучи вже про те, що в обох форматах беруть участь колишні «кавеенщики».
Проте різниця між «дизелями» й «Бюджетниками» досить відчутна. У першому випадку йдеться переважно про універсальні життєві ситуації, а в другому іронізують виключно над недолугістю українських бюджетних установ, кепкуючи з їхніх працівників та відвідувачів.
Як на мене, головне надбання «Бюджетників» – бадьорий темпоритм кожного випуску, який складається з кількох скетчів, парадоксальність діалогів між його героями й, головне, гротесковість ситуацій, у які вони потрапляють.
У цьому скетчкомі кожний епізод, як і має бути в порядному сатиричному шоу, завершується досить несподівано. Скажімо, якщо йдеться про Укравтодор, то його працівники у виконанні Вадима Новіцького та Івана Кухарчука доводять до абсурду тему ям на дорогах, святкуючи день народження величезної ями. Бо ця яма за шість років свого існування допомогла сплатити навчання дітей у престижних вишах. Зрозуміло, бо всі гроші, які виділялися на її ремонт, начальство активно розпилювало, ділячись якоюсь часткою відкату з найбільш упослідженими робітниками.
У другому випуску ці самі працівники Укравтодору хвалять ями на дорогах за те, що з гілок, якими вони прикрили ями на місці вкрадених кришок від люків, виросли й почали плодоносити фруктові дерева. Адже після такого «ремонту» двоє автодорівців у виконанні Вадима Новіцького та Івана Кухарчука жують яблука Симиренка, сподіваючись на врожай вишні з чергової гілки над люком.
Кожна півгодинна серія «Бюджетників» поділяється на рубрики – «Укравтодор»; «Контактний зоопарк»; «Бюджетна реклама»; «ПТУ №16»; «Мудрість приходить з віком»; «Клінінг "Дешево та сердито"»; «Шукаєш роботу?», «А ти вже обрав сімейного лікаря?»; «Наш мер Бобер».
Сценаристи намагаються дійти до абсурду в кожному конкретному скетчі. Якщо йдеться про службу зайнятості, то претендента з вищою технічною освітою, який хвалиться тим, що найкраще на потоці свого технічного вишу креслив, чиновник відправляє відрізати голови рибам у Польщі. Бо саме там знадобиться його вміння рівно креслити. Якщо ж на співбесіду в службу зайнятості потрапляє чоловік, який ніколи ніде не «робив», чиновник пропонує йому заробляти на проплачених мітингах. Інструктуючи, що в цій справі головне вміти кричати. І якщо в претендента є вудилище, на яке можна насадити будь-який прапор чи транспарант, то йому заплатять згідно з розцінками.
Зрозуміло, що рубрика «Контактний зоопарк» у «Бюджетниках» – сатира на те, що відбувається в усіх муніципальних зоопарках. Так само як рубрика про лікарів – явний тролінг совкової системи охорони здоров'я. Автори й виконавці скетчшоу «Бюджетники» шалено тролять чиновників, які примудряються всі кошти, призначені на утримання тварин від благодійних фондів (або ж отримані натуральні хабарі від пацієнтів державної лікарні), пускати на власні потреби. Зжираючи все, що призначено для тварин у зоопарку чи пацієнтів у лікарні.
Не менше дістається від сценаристів серіалу та його акторів із житомирської команди «30+» жертвам совкової пропаганди, які полюбляють сидіти в будь-якій черзі. Аж так, що поступаються своїм місцем у черзі, якої немає, всім наступним клієнтам. І все це задля того, щоб отримати задоволення від самого процесу стояти чи сидіти в черзі. Аби мати нагоду потриндіти якщо не в черзі, то бодай у чиновницькому кабінеті, про те, яку країну розвалили.
Як на мене, «Бюджетників» на «UA: Першому» можна й варто дивитися. Просто тому, що переважно це справді смішно.
Фото: 1tv.com.ua