«UA: Перший» не забезпечив широкого висвітлення виборчої кампанії – звіт за підтримки Ради Європи

«UA: Перший» не забезпечив широкого висвітлення виборчої кампанії – звіт за підтримки Ради Європи

17:56,
28 Березня 2019
4000

«UA: Перший» не забезпечив широкого висвітлення виборчої кампанії – звіт за підтримки Ради Європи

17:56,
28 Березня 2019
4000
«UA: Перший» не забезпечив широкого висвітлення виборчої кампанії – звіт за підтримки Ради Європи
«UA: Перший» не забезпечив широкого висвітлення виборчої кампанії – звіт за підтримки Ради Європи
Упродовж 4 лютого – 17 березня 2019 року загальнонаціональний канал Суспільного мовника «UA: Перший» не забезпечив широкого висвітлення виборчої кампанії. Фактично канал відвів лише 33 хвилини на висвітлення кандидатів у основній програмі новин.

Про це йдеться у другому проміжному звіті за результатами незалежного моніторингу висвітлення в медіа президентської кампанії в Україні. Період медіамоніторингу 04 лютого – 17 березня 2019 року.  Системний моніторинг висвітлення в медіа президентської передвиборчої кампанії в Україні провела коаліція громадських організацій, в яку входять Комісія з журналістської етики, «Платформа прав людини», Український інститут медіа та комунікації та StopFake. Дана активність впроваджується за підтримки двох проектів Ради Європи: «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 роки.

Дані медіамоніторингу збиралися 15 незалежними спеціалістами, які працювали повний робочий день мінімум 5 днів на тиждень.

Презентація «Результатів другої частини незалежного моніторингу. Висвітлення в медіа президентських перегонів в Україні» відбулася 28 березня в «Укрінформі». Учасниками прес-конференції були Світлана Остапа - членкиня ГО «Комісія журналістської етики», заступник  головного редактора «Детектор медіа»; Діана Дуцик - медіа-експертка, виконавча директорка ГО «Український інститут медіа та комунікації»; Олександр Бурмагін - медіа-юрист, виконавчий директор ГО «Платформа прав людини»; Ольга Юркова - медіа-експертка, співзасновниця «StopFake»; Расто Кужель - міжнародний експерт Ради Європи (Словацька Республіка); Єлизавета Кузьменко - координаторка медіамоніторингу.

Расто Кужель розповів про результати моніторингу, які стосувалися Суспільного мовника. 

Згідно з даними моніторингово звіту, «як і під час першого періоду моніторингу (з 14 січня до 3 лютого 2019 року), впродовж другого періоду моніторингу (4 лютого – 17 березня 2019 року) "UA: Перший" не забезпечив широкого висвітлення виборчої кампанії. Фактично канал відвів лише 33 хвилини на висвітлення кандидатів у основній програмі новин (це менше, ніж за перший період моніторингу, коли було сумарно виділено 49 хвилин)».

«Фокус висвітлення знову був на виборчих процедурах, як, наприклад зняття кандидатур (Андрій Садовий та Дмитро Гнап), та на діяльності Центральної виборчої комісії. Недостатнє висвітлення кандидатів поєдналось із браком глибокого та аналітичного висвітлення поглядів та думок кандидатів у програмах новин», – зазначають у звіті.  

Незалежні спеціалісти виділили позитивні зміни. За їхніми даними, упродовж другого періоду моніторингу «UA:Перший» подавав інформацію про всіх 39 кандидатів на посаду президента, що лишаються у виборчих перегонах. Ця цифра збільшилася, оскільки у першому періоді було висвітлено 32 кандидати. Найбільше уваги отримав Петро Порошенко: 74% його висвітлення було нейтральним та 17% позитивним (тільки 9% було негативним). Позитивне висвітлення Президента стосувалось прийняття Парламентом змін до Конституції України щодо стратегічного наближення України до НАТО та Європейського Союзу, а також під час виступу Президента Європейської ради Дональда Туска в Верховній раді 19 лютого 2019 року. Критичне висвітлення Петра Порошенка стосувалось скандалу щодо Укроборонпрому. Другим найбільш висвітлюваним кандидатом був Анатолій Гриценко, за ним – Юлія Тимошенко, які отримали переважно нейтральне висвітлення. Для порівняння: Володимир Зеленський, який має високі рейтинги, не був у першій десятці кандидатів за обсягом висвітлення.

Під час презентації моніторингового звіту медіаекспертка, виконавча директорка ГО «Український інститут медіа та комунікації» Діана Дуцик сказала, що сторінка «UA: Першого» у фейсбуці є набагато цікавішої, ніж їхні новини.

«Вони багато уваги приділяли у фейсбуці так би мовити просвіті виборця. І це дуже позитивний момент, але я б хотіла як виборець бачити такі речі і в новинах "UA: Першого", а не лише на їх фейсбук-сторінці», – зазначила вона.

Медіа-експертка, співзасновниця StopFake Ольга Юркова додала, що Суспільний мовник у соцмережах постить відеоролики, в яких відомі люди закликають йти на вибори. Ці відео набирають досить багато переглядів. «Такі речі працюють у фейсбуку», – сказала вона.  

Нагадаємо,  голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова під час презентації звіту «Основні медійні тренди передвиборної кампанії-2019 в березні» теж сказала, що новини на «UA: Першому» майже не висвітлювали передвиборної кампанії.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду