Юніорське «Євробачення»: перемога журі над глядачами

Юніорське «Євробачення»: перемога журі над глядачами

08:04,
29 Листопада 2017
3175

Юніорське «Євробачення»: перемога журі над глядачами

08:04,
29 Листопада 2017
3175
Юніорське «Євробачення»: перемога журі над глядачами
Юніорське «Євробачення»: перемога журі над глядачами
Цього разу конкурс був дуже високого, порівняно зі звичним, рівня.

П’ятнадцятий юніорський конкурс пісні «Євробачення», що відбувся 26 листопада у Тбілісі (трансляція «UA: Першого»), приніс перемогу росіянці Поліні Богусевич. Друге місце посів Григол Кіпшидзе з Грузії, третє — Ізабелла Кларк із Австралії. Четвертим прийшов до фінішу квартет «Форс» із Нідерландів, далі, з розбіжністю всього в один бал між кожним місцем, п’ятою стала Хелена Мерааї з Білорусі, шостим — Міша з Вірменії, сьомою — Анастасія Багінська з України.

Поліна Богусевич

Цього разу конкурс був дуже високого, порівняно зі звичним, рівня. І не було такого домінування представників пострадянських країн, яке траплялося раніше. Менше з тим, тріумф пострадянських юних артистів був абсолютним. Щоправда, варто зробити одне зауваження: пісня Міші аж ніяк не була традиційною для пострадянської школи дитячого співу. Чого, на жаль, не можна сказати про пісню Анастасії Багінської.

Цього разу було змінено правила голосування (і спадає на думку припущення: чи не було це репетицією, випробовуванням чергових змін у голосуванні для «великого» конкурсу «Євробачення»?). За традиційною схемою оголошували тільки оцінки від національних журі. Оголошували, до речі, не в найкращий спосіб: речники (від України це була минулорічна учасниця Софія Роль) називали лише країну, представникові якої національне журі виставило 12 балів; уся решта балів висвітлювалася на екрані, але так дрібно й на такий короткий час, що просто прочитати це було неможливо.

Результати онлайн-голосування було оголошено загалом, без зазначення, глядачі якої країни скільки кому виставили. Але річ не лише в цім: цього разу, по-перше, глядачі могли голосувати й за представників своєї країни (національні журі, як і раніше, не могли), а по-друге, у голосуванні могли взагалі брати участь люди з будь-якої країни світу — навіть якщо ця країна не бере участі в конкурсі або й узагалі не є членом Європейської мовленнєвої спілки. До того ж, як стверджує російська «Вікіпедія», глядачі могли розпочати голосувати ще в суботу, напередодні конкурсу, лише за відеокліпами (про це телеведучий Тімур Мірошниченко не згадав). Чи не було в такий спосіб вихолощено ідею конкурсу живого виконання, залишається запитанням — але вже з’явилися публікації, які стверджують: нова система онлайн-голосування відкриває широкий простір для маніпуляцій із голосами. Наприкінці фіналу лінії для голосування було відкрито на 15 хвилин; голосувати можна було не менш ніж за трьох учасників і не більш ніж за п'ятьох.

Пан Мірошниченко кілька разів розповідав про ці нововведення побіжно й один раз — детально, але так і не пояснив, як вираховують бали за онлайн-голосуванням, звідки беруться названі цифри.

Так от: умовно пострадянській традиції дитячого співу одне за одним віддавали перевагу національні журі. І щоразу, після оголошення вердикту кожного з них, виникало одне й те саме враження: відбувається щось малозрозуміле — принаймні, як на мої особисті музичні вподобання. Перемагають невиразні пісні, тоді як потенційні хіти залишаються недооціненими. Перемагають виступи, які не привернули уваги, — відрепетирувані, «штучні», тоді як яскраві та щирі — ні. Скажімо, моєю особистою трійкою лідерів були (у довільному порядку) Міша з Вірменії, «Форс» із Нідерладнів та Джанлука Чілія з Мальти. За голосуванням журі, вони посіли відповідно 4-те, 9-те і 13-те місця. Досі ані на «великих», ані на юніорських конкурсах жодного разу не бувало, щоби підсумкова таблиця голосування від журі викликала аж таку незгоду.

 Григол Кіпшидзе 

За результатами голосування журі, лідером став грузин, друге місце посідала росіянка, третє — австралійка, українка була шостою. Співак із Грузії отримав від журі шість оцінок у 12 балів — від Албанії, Білорусі, Вірменії, Польщі, Росії та України. Чотири дванадцятки отримала росіянка — від Австралії, Грузії, Македонії та Португалії. Вірменин отримав найвищу оцінку від Кіпру, австралійка — від Нідерландів, білоруска — від Мальти, мальтієць — від Італії, полька — від Ірландії, українка — від Сербії.

Анастасія Багінська отримала: 12 балів від журі Сербії, 8 балів від журі Вірменії та Грузії, 7 балів від журі Австралії та Кіпру, 6 балів від журі Македонії та Польщі, 5 балів від журі Білорусі та Нідерландів, 4 бали від журі Мальти та Португалії, 3 бали від журі Ірландії та Росії, 2 бали від журі Албанії; журі Італії не дало українці балів. Українське журі виставило: 12 балів Грузії, 10 балів Вірменії, 8 балів Австралії, 7 балів Сербії, 6 балів Італії, 5 балів Росії, 4 бали Нідерландам, 3 бали Польщі, 2 бали Білорусі та 1 бал Ірландії. Тімур Мірошниченко обіцяв розповісти, хто входив до українського журі, але так і не розповів.

Анастасія Багінська 

Й от почали оголошувати бали від глядачів. Тут картина була геть іншою. Грузин — лідер за голосуванням журі й володар аж шести найвищих балів — став лише дванадцятим, росіянка — шостою. Анастасія Багінська в голосуванні журі здобула 5-те місце. А лідерами стали конкурсанти з Нідерландів, за ними розташувалися представники Мальти, Австралії та Білорусі. Як бачимо, погляди журі та глядачів розійшлися надто вже радикально.

От тільки кількість балів, яку конкурсанти отримували від глядачів, дедалі більше переконувала: інтриги не буде, наздогнати лідерів за голосуванням журі лідери за голосуванням глядачів не зможуть. Порівняймо: перше місце від журі — 143 бали, від глядачів — 112; друге місце від журі — 122 бали, від глядачів — 81; третє місце від журі — 93 бали, від глядачів — 79. Національні журі перемогли.

Тож перемогу святкувала конкурсантка, що за голосуванням національних журі була другою, а за голосуванням глядачів — шостою. Із піснею, мелодія якої не запам'ятовується, текст є дидактичним і рясніє дієсловами в наказовому способі, із підкреслено «дитячою» постановкою номеру, в якій ваш автор не побачив стосунку ані до мелодії й ритму, ані до тексту пісні. Так, із дуже сильним вокалом, використання якого, як на мою думку, було надмірним: співаючи, юна артистка подеколи мало не до істерики себе доводила.

Отут і спало на думку, в чому полягала причина такої розбіжності між оцінками національних журі та глядачів. Глядачі вбачали у конкурсантах артистів й оцінювали їхні виступи саме з такого погляду. Члени національних журі вбачали в них учнів — й оцінювали, мов педагоги з вокалу.

Сьоме загальне місце Анастасії Багінської (шосте за голосуванням журі та п'яте за голосуванням глядачів) — то дуже непоганий результат. Але, даруйте, не для неї — з її харизмою. Так, цього разу номер був ефектним і не виглядав штучним. Співачка додала до пісні вокалізів і взагалі витягувала пісню, як могла. От тільки сама пісня була дуже посередньою. З тією самою дидактикою, з тими самими дієсловами в наказовому способі: співачка в ній виступала в ролі юної виховательки, місця для її власних почуттів та емоцій, для її власного Я в пісні не було.

Загалом же, окрім усього, запам'ятався виступ Мар’яни Венансіу з Португалії: наскільки я не помиляюся, взагалі вперше за всю історію участі цієї країни в геть усіх конкурсах «Євробачення» португальська пісня була не у стилістиці традиційної естради цієї країни, а відсилала чи то до ритм'н'блюзу, чи то до раннього диско. І залишила дуже непогані враження. Мюренн МакДонелл із Ірландії співала ірландською мовою — теж мало не унікальний випадок для участі цієї країни в геть усіх конкурсах «Євробачення».

Хотілося б відзначити дуже високий рівень проведення конкурсу. Сцена, технічні рішення, ведення — все було цікавим і часто неочікуваним. Заставки перед конкурсними виступами демонстрували краєвиди, в яких іноді легко, а подеколи зовсім не легко можна було впізнати Грузію; перед самою піснею конкурсанти представлялися одним реченням — палкий привіт організаторам наших національних відборів із їхніми нескінченними балачками. Нарізки конкурсних виступів під час голосування глядачів були дуже вдалими і щоразу представляли дещо інші фрагменти конкурсних пісень.

Що ж до участі України в юніорських конкурсах... Стає дедалі очевиднішим: треба щось міняти. Так, «виховні» пісні пострадянського розливу ще виграють у загальному заліку, але онлайн-голосування показало: у глядачів користуються популярністю зовсім не вони.

Фото з Facebook-сторінки Junior Eurovision Song Contest

* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду