Кабмін ухвалив постанову, якою унеможливив вплив представників уряду на призначення керівника Суспільного мовника
Кабмін ухвалив постанову, якою унеможливив вплив представників уряду на призначення керівника Суспільного мовника
Члени уряду підтримали постанову про внесення зміни до пункту 1.1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2008 р. № 777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки», в якому перелічені винятки, на які не поширюється порядок проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки.
Міністр інформаційної політики Юрій Стець на засіданні уряду зазначив, що цими змінами уряд унеможливлює вплив представників влади на призначення керівника суспільного мовника, що буде прерогативою виключно наглядової ради ПАТ НСТУ (публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України») : «Ця постанова – це великий важливий крок до завершення реформи суспільного телебачення і радіо в Україні. Це прискорення цієї реформи. І це значить, що в майбутньому за цим столом не буде жодної людини, жодного представника влади, який буде мати можливість впливати на призначення керівника суспільного телебачення і радіо в Україні. Це буде прерогативою виключно наглядової ради суспільного телебачення і радіо».
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив секретаріату Кабміну оформити постанову і подати на підпис в одноденний термін.
Як розповів сайту «Суспільне мовлення» юрист Інституту Медіа Права Ігор Розкладай, який разом із юристом Максимом Дворовим готував відповідні зміни, постанову було внесено Юрієм Стецем. 2 листопада 2016 року Прем’єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні Уряду доручив пану Стецю передбачити можливі загрози для запуску суспільного телебачення і внести відповідні пропозиції, щоб усунути їх.
Ігор Розкладай пояснив, що зміни до постанови усунули проблеми конфлікту актів, дозволять унеможливити потенційні судові позови учасників конкурсу, що програли, на підставі невідповідності Положення про обрання Голови та членів Правління ПАТ НСТУ нормам законодавства України, а також сприяють забезпечити прозорий та відкритий процес обрання керівництва суспільного мовника та подальшу сталість управління суспільним мовником.
Те, що вдалося усунути розбіжності між Законом «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» і підзаконними нормативно-правовими актами у частині обрання Голови Правління НСТУ, за словами пана Розкладая, не єдина проблема.
На сьогодні серед найбільших загроз суспільному залишається вчасне проведення оцінки майна Фондом Державного майна і виділення коштів для діяльності ПАТ НСТУ в обсязі, передбаченому законом.
Нагадаємо, відповідно до закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України», суспільне телебачення і радіомовлення України утворюється у формі публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України», 100% акцій якого належить державі. При цьому голову правління НСТУ обирає на конкурсних засадах наглядова рада НСТУ строком на чотири роки. Також наглядова рада за поданням голови правління обирає членів правління НСТУ, укладає з ними контракти, приймає рішення про дострокове припинення їхніх повноважень, обирає членів і голову ревізійної комісії НСТУ, приймає рішення про припинення їхніх повноважень.