Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
ТРК «Львів» — канал із амбіціями знімати кіно
Уже п’ятий місяць колишня Львівська обласна телерадіокомпанія (ТРК «Львів») працює у статусі регіональної філії НТКУ. Наразі телекомпанія мовить повноцінні 24 години на добу в цифрі й ділить свій ефір із ZIK в аналогу (часові проміжки — 12.00–14.00, 21.00–00.00 та 4.00-6.00).
У своєму програмуванні ТРК «Львів», як і інші філії, робить акцент на інтерактивних прямоефірних проектах. Також значну частину ефіру телекомпанія приділяє соціальним проектам у будні та мистецьким і розважальним у вихідні, й навіть намагається знімати повнометражні телевізійні фільми.
Михайло Хвойницький
Три інтерактивні блоки
Структура сітки мовлення ТРК «Львів» складається з класичних блоків: ранок, день, вечір. При цьому в кожному з них є свій ключовий проект, що транслюється наживо понад годину або кілька годин. У ранковому блоці це проект «Доброго ранку, Львове!». Виходить із 7-ї години по 9.30, із перервою на новини. Переважно в ефір виходить лайфова інформація, багато рубрик та сюжетів, розрахованих на молодь.
DZIDZ`OFF в ефірі «Доброго ранку, Львове!»
«Ідея блокової структури в нас існує ще з 2000 року. Спочатку прижився тільки ранковий проект. Ця схема цікава і зручна ще й тим, що тепер ми поглибили співпрацю з колегами з інших областей, робимо телемарафони. У ранковому чи денному блоці ми обговорюємо певну тему й робимо включення колег з Херсона, Луцька, Дніпра чи Одеси», — зазначив директор виконавчий телекомпанії Михайло Хвойницький.
Окрім «Доброго ранку, Львове!» зранку транслюється також «Кінопанорама», мультфільми, документальні фільми й новини.
Денний блок будується довкола прямоефірної програми «СМС» (14:15). Це проект про різні напрями музичної культури Львівщини: від дитячих, танцювальних, хорових гуртів до музики, джазу, симфонічної, фольку тощо. Формат оригінальний, оскільки для цього часу канали переважно обирають проекти, розраховані на домогосподарок (жіночі журнали, поради, серіали тощо). За словами директора телекомпанії, для денного блоку обрали саме музичний проект, бо «люди в цей час хочуть дивитися щось легке».
Прямоефірна програма «СМС»
Однак у перспективі інтеграції в систему суспільного мовника пан Хвойницький розглядає денний блок як можливість транслювати проекти різних обласних телекомпаній: «Ми хочемо будувати сітку, відповідну до каналу територіальних громад. Щоби наші глядачі побачили життя в різних регіонах країни».
Наразі ж після «СМС» о 15:20 виходить денна лінійка власних проектів: «Львів мистецький», «Подаруй надію», «Мамо, знайди мене», а також телевистави й мультфільми.
У вечірньому блоці транслюється «Вечір у Львові» (о 19:15, повтор о 00:00). Це півторагодинний соціально-політичний проект, який в ефірі вже понад три роки. У ньому йдеться і про соціальні проблеми (наприклад, ціни, транспорт, інші актуальні теми регіону), політику, курси валют та поради на завтра. У студії ведучі спілкуються з кількома гостями, у прямому ефірі глядачі можуть ставити запитання.
«Вечір у Львові»
«Фішка нашого каналу — відкритість. Усі ефіри — і ранковий, і денний, і вечірній — йдуть онлайн у прямому ефірі. З нами можна в’язатись інтернетом чи телефоном і поставити свої запитання. Тобто спілкуємося напряму зі своєю аудиторією. У світлі суспільного мовлення ми бачимо левову частку таких інтерактивних проектів», — звертає увагу пан Хвойницький.
Утім, робота з власною аудиторією потребує й участі у вимірюванні й теледослідженнях, яких наразі обласні телекомпанії не мають змоги придбати. Михайло Хвойницький згадує, що раніше дані телевізійної панелі купував ZIK, і вони з ними знайомилися. За його словами, найбільшою увагою користуються саме місцеві новини та інтерактивні блоки наживо («Доброго ранку, Львове», «СМС» та «Вечір у Львові»).
Щоб отримувати фідбек аудиторії, канал намагається розвиватися в соціальних мережах (Ютуб, Фейсбук), незабаром має бути вдосконалений сайт. Також популярності набувають стрімінг та скайп-включення в інтерактивних проектах і новинах. «Кожна людина, тим більше журналіст, яка має у руках телефон, може вийти зі стрімом в ефір з оперативною інформацією та емоціями», — наголошує Михайло Хвойницький.
Вечірній перед- та пік-прайм
У вечірньому передпраймі на каналі транслюється дитяча програма «Казки з торбинки» о 18:30. Обрання такого незвичного слоту для дитячого проекту (переважно вечірні казки та подібні проекти виходять після 20.00) директор пояснює тим, що в цей час молодші діти вже прийшли з садочка, а старші зробили уроки й можуть дивитися проект.
«Казки з торбинки»
Після цього о 18:45 виходить лінійка півгодинних проектів і документальних фільмів, які підводять глядача до «Вечора у Львові». Проект транслюється з понеділка по четвер, а в п’ятницю на його місці стоїть тижневе ток-шоу «Політична шахівниця». Цей проект в ефірі вже третій рік, його веде Зоряна Тивін.
О 20:30 виходить основний випуск новин. Загалом на каналі шість випусків новин: о 6:00, 11:45, 14:00, 16:00, 18:00, 20:30. Усі вони, за словами директора, транслюються в прямому ефірі. Підсумковий тижневик «Про тиждень» у сітці щосуботи о 20:30.
Вихідні
Власне вихідні ТРК «Львів» більш орієнтовані на мистецькі та розважальні проекти. Це і проекти про цирк, і «Львів мистецький», «Зіркові посиденьки», гумор-кабаре «Вечір колег», документальні фільми, фестивалі, концерти тощо.
«Направду у Львові щодня відбувається дуже багато подій, зокрема й мистецьких. У нас є репортажі, прямі включення з концертів, вистав, фестивалів. Тому що Львів є дуже потужним культурним центром, та й у Львові жили видатні люди. Громадськість у нас дуже активна. Переважно є великий інтерес громадськості до культурних подій», — каже пан Хвойницький.
Конкуренції з боку приватних каналів директор Львівської філії НТКУ не боїться. Адже, за його словами, всі львівські канали працюють у різних нішах. Особливістю каналу ZIK є журналістські розслідування та історичні проекти, «24» — новинний канал. «А НТА так часто змінює свою концепцію, що я не завжди встигаю її зрозуміти», — додає він.
Кіноамбіції
Справжньою родзинкою ТРК «Львів» є амбіції знімати кіно, навіть попри відсутність відповідних бюджетів.
Фільм-вистава «Наталка Полтавка»
Минулого року телеканал спільно з Національним академічним драматичним театром імені Марії Заньковецької підготували фільм-виставу «Наталка Полтавка» за п’єсою Івана Котляревського. А цьогоріч відзняли повнометражний фільм «Неаполь — місто попелюшок», прем’єра якого вийде на каналі незабаром. Вистава з цією ж назвою є в репертуарі Театру Заньковецької з 2002 року. У ній ідеться про заробітчан. Головна героїня, колишня музикознавиця, працює служницею в літньої пані в Італії.
«Це повноцінний півторагодинний фільм. Ми хочемо довести, що кіно — це не так дорого, як усюди пишуть. Навіть із невеликими бюджетами можна робити повноцінне кіно. Але для цього має бути бажання та, звісно, партнери», — запевняє Михайло Хвойницький.
Визначити бюджет картини, за його словами, складно. Оскільки для зйомки фільму не використовувалося додаткового фінансування, а лише кошти з держбюджету, виділені ар трансляцію телевистав, і партнерство театру.
Оскільки екранізовані вистави з репертуару театру, це була можливість заощадити на режисурі та акторах. Кожен із фільмів відзняли за два тижні. «Якщо мати гарних акторів і чітко спланувати кіновиробництво, це все можливо зробити. От ми дуже захотіли і зробили, — каже пан Хвойницький, — У всіх акторів величезне бажання побачити себе на екрані. Ми з партнерами домовилися просувати цей продукт на ринок, і якщо його вдасться продати, то чесно зароблені кошти розподілимо. Але для початку маємо показати те, що ми можемо виробляти кіно якісно і за невеликі гроші. До того ж Львів — це чудова декорація для фільмів будь-якої епохи та будь-якого століття».
Ці фільми канал має намір подати в номінації конкурсу «Телетріумф», щоб «отримати критичні відгуки та позмагатися з великими каналами». У найближчих планах каналу — зробити свою версію мюзиклу «Три мушкетери», серіал про Олексу Довбуша та розпочати виробництво документалістики. Керівник ТРК «Львів» переконаний, що канали, наслідуючи його приклад, за 5-6 років зможуть наситити ринок якісним українським продуктом.
Майбутній Львівський суспільний мовних працює в досить широкій ніші й намагається охопити різні теми й формати. Інтерактивні проекти наживо у трьох основних блоках — вдале рішення для міста, насиченого різними подіями та активною громадськістю, яким і є Львів. Утім, для реалізації амбітних планів майбутнім складовим українського суспільного мовника потрібна «технічна революція» і, звісно, відповідне фінансування.