У вересні «UA: Перший» найбільше порушував стандарт повноти подачі інформації

У вересні «UA: Перший» найбільше порушував стандарт повноти подачі інформації

18:20,
21 Жовтня 2016
8896

У вересні «UA: Перший» найбільше порушував стандарт повноти подачі інформації

18:20,
21 Жовтня 2016
8896
У вересні «UA: Перший» найбільше порушував стандарт повноти подачі інформації
У вересні «UA: Перший» найбільше порушував стандарт повноти подачі інформації
Моніторинг підсумкових випусків новини «UA: Першого» за 29 серпня — 3 вересня 2016 року.

Моніторинг підсумкових випусків новини «UA: Першого» за 29 серпня — 3 вересня 2016 року

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим маркером — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки, а також слова, які є маркерами суб’єктивної думки),

голубим маркером — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним маркером — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична для точності розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не було згадано у випуску новин.

Тексти взято за розшифровками Центру контент-аналізу.

Порушення стандартів точності й оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт «UA: Перший» та «Українське радіо» подають однаково, а УНІАН інакше, — в таких випадках правильним вважається подача факту каналами.

Таблиця. Порушення стандартів інформаційної журналістики в підсумкових випусках новин «UA: Першого»:

Період моніторингу: 29 серпня — 3 вересня 2016 року


Інфографіку в збільшеному вигляді можна дивитися тут

Упродовж звітного тижня стандарт балансу думок частково або повністю було порушено у 18 матеріалах із 62 досліджених (29 %).* Перша цифра — абсолютна кількість, друга цифра — відсоток від загальної кількості досліджених матеріалів.

Із повних порушень стандарту були такі.

У матеріалі за 29 серпня, присвяченому роковинам Іловайського котла, розповідається про пікетування прокуратури з вимогою відставки військового прокурора Матіоса, останньому слово у відповідь не надається, колишній боєць батальйону «Донбас» озвучує в матеріалі конкретні звинувачення на адресу начальника Генштабу ЗСУ Муженка, слова у відповідь на це звинувачення немає, Муженко коментує зовсім інші обставини.

У матеріалі за 29 серпня про арешт рома, підозрюваного в убивстві дівчинки в селі Лощинівка на Одещині, не надано слово самому підозрюваному і представникам ромської общини, яких селяни обвинувачують у кримінальних злочинах.

У матеріалі за 30 серпня про затримання за хабар директора Інституту сільського господарства в Одесі, не повідомляється позиція підозрюваного.

У матеріалі за 30 серпня про урядову ініціативу скоротити кількість стипендій студентам немає аргументації студентів, натомість її підмінено оцінкою-узагальненням («однак такі новації не сподобались студентам»).

У матеріалі за 30 серпня про прес-конференцію керівництва Федерації фігурного катання звучать обвинувачення у спробі рейдерського захоплення Федерації колишніми співробітницями. Слова у відповідь їм не надається.

У звіті з засідання Кабміну за 31 серпня слово для оцінки урядового проекту бюджету на 2016 рік надано прем’єру Гройсману, а за інфраструктурними статтями витрат — виконувачу обов'язків голови «Укравтодору» Бараху. Слово не надається критикам уряду й незалежним експертам.

У матеріалі за 31 серпня про систему електронного декларування слово надається лише Президенту Порошенку.

Упродовж звітного тижня очевидних порушень стандарту оперативності подачі інформації у випусках «UA: Першого» не було.

Стандарт достовірності подачі інформації впродовж звітного тижня порушувався у 34 матеріалах із 62 досліджених (55 %).

Найбільш поширеним було часткове порушення стандарту, коли джерело інформації не конкретизоване (не називається конкретна людина, яка надала журналістам факти), а ідентифікується лише за місцем роботи: «за офіційними даними військової прокуратури», «за останніми даними військової прокуратури», «у Генштабі вважають», «міська рада запевняє», «про це новинам на “Першому” розповіли в Ізмаїльській райдержадміністрації», «так кажуть в Держгідрографії», «в “Укравтодорі” кажуть», «в навчальному закладі кажуть», «в адміністрації школи запевняють», «і учні, і вчителі гімназії запевняють», «про це розповіли в прес-центрі АТО», «у НЗК кажуть», «запевнили у Держспецзв'язку», «повідомили в обласній прокуратурі», «у Міністерстві молоді та спорту кажуть», «в Національній поліції кажуть», «кажуть експерти з Міносвіти», «в агентстві (з питань запобігання корупції) проблему визнали», «як сказали новинам на “Першому” в обласному управлінні поліції», «як повідомили в штабі АТО» тощо.

Другу групу недостовірних посилань на джерела інформації становлять ще більш узагальнено-розмиті, як-от: «організатори кажуть», «військовики переконують», «демонстранти обіцяють», «кажуть автори проекту», «кажуть чиновники», «повідомляють місцеві видання», «за оперативною інформацією», «на думку вчителів», «батьки твердять», «освітяни і влада району пообіцяли», «селяни кажуть», «батьки кажуть», «юристи наполягають», «як кажуть його колеги», «кажуть лікарі».

У досліджених матеріалах було два посилання на соцмережі: «про це написав у Фейсбуці адвокат Марк Фейгін», «про це повідомила уповноважена Президента з питань мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко на своїй сторінці Фейсбук».

В одному з матеріалів є узагальнено-розмите посилання на авторство суб’єктивної думки: «психологи запевняють».

Є кілька повністю недостовірних посилань: «учора стало відомо», «кажуть», «припускають».

У кількох матеріалах джерело інформації не зазначається взагалі.

Стандарт відокремлення фактів від думок порушувався в 42 матеріалах із 62 досліджених (68 %).

Стандарт періодично порушується журналістськими оцінками: «хто винен у трагедії та коли їх покарають», «на другу річницю Іловайської трагедії», «нову комісію у Верховній Раді створювати не спішать», «ворог гатив з “Градів”», «бойовики гатили по Красногорівці», «поки ситуація напружена», «біля Оболонського суду було спокійно», «скандал в зимових федераціях», «керівництво української Федерації фігурного катання намагається заспокоїти громадськість», «обурені жителі Кривого Озера», «знайшли підозрілі видання», «перемир'я на Донбасі тривало недовго», «день знань у селі Степангород на Рівненщині розпочався скандалом», «батьки непорушні», «перемовини влади і степангородців завершилися нічим», «дехто із студентів стривожений обсягом стипендії», «викладачі чекають на реформу в системі освіти», «трагедія сталася вчора ввечері».

Подеколи є висновки журналістів:

 • «Сьогодні в світі відзначають Міжнародний день зниклих без вісти осіб. В Україні його відзначають вперше. Ця тема стала актуальною в нашій країні з початку російської агресії на сході»;
 • «Тепер в Одеському регіоні мореплавання стане безпечним. Вже третє українське гідрографічне судно спустили на воду»;
 • «Основна ж мета — забезпечити для всіх дітей рівні права на освіту»;
 • «На виступах фігуристів це не має позначитися і зривів на початку змагального сезону не буде, хоча група колишніх співробітників намагається дестабілізувати роботу Федерації»;
 • «Через подібні фінансові махінації без посади у Федерації і без крісла директора Київської школи "Сюїта" залишилася Ольга Петрова, яка також брала активну участь у серпневому перевороті»;
 • «Серед названих екс-віце-президент УФФК Ірина Медвєдєва, яка нині активно працює на Федерацію фігурного катання Азербайджану і саме з її ім'ям пов'язують останні переходи українських фігуристів під знамена цієї кавказької країни. Спроба рейдерського захоплення української Федерації фігурного катання для її учасників не мине безслідно, але вона поки не позначилася на участі українських фігуристів на міжнародній арені»;
 • «Де шукати суддю — поки що загадка. Та навряд чи він переховується вдома. Адже дверей там ніхто не відчиняє».

В одному випадку журналіст самотужки оцінює кількість людей на заході: «Пам'ятник загиблим в Іловайському котлі відкрили в Кременчуці на Полтавщині. Це композиція з чотирьох мечів, які символізують чотири сектори бойових дій, кажуть автори проекту. Поруч гранітна плита з іменами полеглих. На відкриття прийшли близько сотні людей».

Сказане високопосадовцями журналісти періодично позначають лексикою урочистого стилю, тим самим штучно підвищуючи статус сказаного: «наголосив», «підкреслив», «заявив», «закликав», «переконує», «запевнив» тощо.

Крім того, на позначення дієслова «сказав» використовуються слова, що оцінюють модальність сказаного або ж сказане як певну дію: «із захистом погоджується і Заїр Смедляєв», «юристи наполягають», «демонстранти обіцяють»,  «жінка обурюється», «родичі без вісти зниклих людей в зоні АТО сподіваються», «люди обурились злочином», «проте батьки їм не повірили».

Стандарт точності подачі інформації в досліджених матеріалах порушено жодного разу не було.

Стандарт повноти подачі інформації порушувався в 56 матеріалах із 62 досліджених (90 %).

У більшості випадків це був брак деталізації, важливих фактів про ту чи іншу подію. Подеколи бракувало бекґраундів, особливо ж у матеріалах про розтягнуті в часі ланцюжки подій. Крім того, порушення стандартів балансу думок і достовірності подачі інформації також автоматично ведуть і до порушення стандарту повноти інформації.

Протягом звітного тижня два із 62 досліджених матеріалів (3 %) мали ознаки можливої замовності.

Це вже згаданий звіт із засідання Кабміну за 31 серпня. Урядовий проект бюджету оцінює прем’єр-міністр, окрему статтю витрат — виконувач обов'язків голови «Укравтодору». Слово не надається критикам уряду і незалежним експертам. Немає належних бекґраундів. Є оцінва лексика. Загалом сюжет на користь прем'єр-міністра Гройсмана та його уряду.

У матеріалі за 31 серпня про систему електронного декларування слово надається лише Президенту Порошенку в позитивному для нього контексті.

29 серпня (понеділок)

1. Другі роковини Іловайської трагедії

«Ведуча: В Україні вшановують другу роковину Іловайської трагедії. Тоді українських бійців оточили регулярні російські військові підрозділи які прийшли на допомогу бойовикам. 29-го серпня президент Путін звернувся до бойовиків, щоб ті відкрили гуманітарний коридор для українських армійців, але колони українських військових обстріляли, щойно вони рушили. За офіційними даними військової прокуратури, тоді загинуло близько 400 бійців, а поранених близько 500. Самі військовики переконують, що втрат було набагато більше. На якому етапі слідство щодо Іловайська? Хто винен у трагедії та коли їх покарають?

Кор.: На другу річницю Іловайської трагедії Людмила Дживага під прокуратурою вимагає відставки військового прокурора Анатолія Матіоса. Її чоловік, Сергій Дживага, загинув під Іловайськом в кінці серпня 2014-го. Про смерть чоловіка розказав його побратим, проте тіла бійця, таки не знайшли. Жінка обурюється — досі нікого з винних не покарано.

Людмила Дживага, вдова бійця: Дали зелений коридор, але їх розстріляли всіх в упор, як в тирі. Він був резервістом. Ми дуже довго доказували в суді, що він загинув там, що він не..., що це все було, це все сталося».

(Немає балансу думок, не надано слово Матіосу у відповідь на озвучені пікетувальниками звинувачення.)

«Кор.: 9 серпня 2014-го українські військовики почали операцію зі звільнення Іловайська. Через тиждень, батальйони "Дніпро-1" та "Донбас" разом з 17-ю криворізькою танковою, 51-ю волинською та 93-ю дніпропетровською медбригадою ЗСУ, проривають оборону бойовиків і звільняють частину міста. 24 серпня почався масований наступ бойовиків — цю інформацію прикордонники передавали Генштабу. Однак наказу залишати місце дислокації тоді не було. 29-го Володимир Путін закликає бойовиків відкрити коридор для українських бійців. Коридор відкривають. Проте, бойовики обстрілюють українців, частину беруть у полон. За останніми даними військової прокуратури, в Іловайську загинуло 366 бійців, 429 поранені. За 10 днів до другої річниці боїв під Іловайськом у Генштабі публікують оновлений відеозвіт трагедії. Однією з причин втрат бійців вважають дезертирство окремих бригад.

"Залишки зведеного підрозділу 51-ї, 28-ї, 25-ї бригад самовільно відходять на захід від селищ — Благодатне, Амвросієвка і Кутейнікове. Перша бригада Нацгвардії мала закріпитись на рубежі Комсомольське- Гранітне. Але не виходить. Українські війська в Іловайську опиняються в щільному кільці".

Кор.: Дмитро Куліш один з тих, хто в складі батальйону "Донбас" пройшов по зеленому коридору, вижив. Однак, потрапив у полон, де провів 10 місяців. Він переконує — усе сталося через відсутність чіткого командування з верху. Начальника Генштабу ЗСУ він вважає одним з винуватців іловайської трагедії.

Дмитро Куліш, в. о. командира взводу спецпризначення батальйону "Донбас" (2014): Командуючий АТО повинен був бути не на параді, а повинен був бути присутній на місті. І, можливо, тим самим, вже трошечки регулювалося це…, ці тікання деяких підрозділів. А саме, це там Прикарпаття. Розслідування цієї справи повинно бути передано до суду. Тоді в суді зможемо що-небудь коригувати.

Кор.: Сам Віктор Муженко дав розгорнуте інтерв’ю про ці події. Коментує і трагедію під час так званого зеленого коридору. За його словами, бойовики не очікувано, самі змінили умови виходу українських військ.

Віктор Муженко, начальник Генштабу збройних сил України: Це вже було 28-го числа в районі 22-ї години, 22-ї години.... На мене вийшов Бальтановський генерал — це перший заступник Генерального штабу Російської Федерації, сказав, що: "Умови змінюються, ми можемо дозволити тільки вихід без озброєння", без озброєння, от навіть без стрілецької зброї».

(Немає балансу думок, Муженко відповідає не по суті звинувачення, озвученого в матеріалі Кулішем.)

«Кор.: Після розпуску тимчасової слідчої комісії з розслідування подій під Іловайськом в осені 2014-го, нову комісію у Верховній Раді створювати не спішать. За словами комбата батальйону "Донбас", Семена Семенченка, в цьому ніхто не зацікавлений.

Семен Семенченко, перший командир батальйону "Донбас": Мы хотели возобновить деятельность комиссии по расследованию. Однако на 7 писем фракции "Самопоміч" с предложениями создать эту комиссию, ни Блок Петра Порошенко, ни "Народный фронт", ни другие фракции, кроме радикалов и "Батьківщини", не дали своих представителей. А значит, по закон, мы не можем её создать.

Кор.: Демонстранти обіцяють — боротимуться за суд над винуватцями іловайських подіях, кажуть: "Відповідальність за них несуть, в першу чергу, не бійці, яких звинуватили в дезертирстві, а високе командування — керівник Генштабу, міністр оборони та очільник військової прокуратури"».

2. Розслідування причин та винних у трагедії в Іловайську

«Ведуча: З родичами загиблих під Іловайськом, які пікетували прокуратуру зустрівся перший заступник генпрокурора України Дмитро Сторожук. Конкретного часу передачі до суду справи щодо розслідування причин та винних у трагедії прокурор не назвав, проте пообіцяв визначити дату до кінця року. Сторожук повідомив про офіційне завершення другої судово-комісійної військової експертизи. Її результати нині ретельно опрацьовують (тут не зрозуміло, чи це оцінка Сторожука, нечітко позначено межі цитування). Екс-командир батальйону "Донбас" Дмитро Виноградський, який теж був на зустрічі, запевнив, що така відповідь не задовольняє вимоги пікетувальників, тож акція протесту триватиме. А 8 вересня біля Генеральної прокуратури відбудеться всеукраїнський пікет, до якого долучаться військовики та родичі загиблих вояків з усієї України.

Анатолій Виноградський, екс-командир добровольчого батальйону "Донбас": Мы будем здесь стоять с пикетом. Надо будет — мы привлечем еще больше людей. Наше главное требование передать документы по Иловайску в суд, а не надеяться что все заглохнет как обычно после годовщины Иловайска. Как это было в прошлом году, как это было сразу после Иловайска. Этого не будет».

3. Пам'ятник загиблим

«Ведуча: Пам'ятник загиблим в Іловайському котлі відкрили в Кременчуці на Полтавщині. Це композиція з чотирьох мечів, які символізують чотири сектори бойових дій, кажуть автори проекту. Поруч гранітна плита з іменами полеглих. На відкриття прийшли близько сотні людей (не вказано, чия це оцінка). Це учасники АТО, волонтери, школярі, місцева влада та рідні загиблих. До меморіалу поклали квіти, потім його посвятили. В планах чиновників — встановити поруч понівечену військову техніку з зони АТО».

4. Події на Донбасі

«Ведуча: Далі до події на Донбасі. Бойовики далі обстрілюють українські позиції. Сьогодні армійці нарахували вже 30 таких обстрілів. В Донецькому напрямку з важкої артилерії 152 калібру ворог гатив по Нівецькому та Кераміку. Авдіївку три години обстрілювали з самохідних установок Су 22-го калібру. Випустили близько 80 снарядів. В Луганську бойовики задіяли бойові машини піхоти та зенітні установки. Біля Верхньоторецького теж стріляли з БМП. По позиціях у Красногорівці, це Маріупольський напрямок, ворог гатив із «Градів». Широкіно обстрілювали з мінометів, гранатометів та кулеметів великого калібру. Неспокійно було також у Павлополі та Салатівці. А на Луганщині з гранатометів обстріляли укріплення армійців: Кримського, Новоалександрівки та Новозванівки. За минулу добу на Донбасі один військовий загинув, а 9 бійців поранені». (Не вказано джерела фактичної інформації.)

5. Новітню бойову техніку та зброю презентували на столичному бронетанковому заводі

«Ведуча: Стрілецька зброя, ракети, ручні міномети, бронетранспортери та безпілотник — новітню бойову техніку та зброю презентували на Столичному бронетанковому заводі. всі комплектуючі переважно — українські. Вже до кінця року розробники обіцяють підняти в небо вітчизняний безпілотник, а БТРи випробовуватимуть бійці Збройних сил України. Кажуть, що на це їм знадобиться — місяць.

Олександр Теплюк, військовослужбовець ЗСУ: Наша задача полягає в тому що ми должні знайти якісь недоліки, порекомендувати заводу, що там потрібно змінити, щоб потрібно добавити. Тобто сумісна праця».

6. Убивство дівчинки на Одещині

«Ведуча: Підозрюваному у вбивстві дівчинки цигану (використання мови ворожнечі) суд обрав запобіжний захід — два місяці за ґратами без права внести заставу. Засідання було закритим, журналістів у зал не пустили, на цьому наполягав адвокат підозрюваного. Нагадаю, в суботу 27 серпня в селі Лощинівка вбили 8-річну дівчинку. Підозрюваний 20-річний ром із цього ж села. Його заарештували, і жителі Лощинівки обурилися вбивством і влаштували погроми в будинках циган. Напередодні провели віче, де вимагали від місцевої влади, аби ромів виселили з села. Таке рішення підтримали й депутати сільради. Втім, виселяти циган, — а їх у Лощинівці проживає не менш як півсотні, — незаконно, кажуть чиновники. Це дискримінація за етнічною ознакою, так заявили представниця Уповноваженого з прав дитини Оксана Філіпішина. Поки ситуація напружена. Роми з Лощинівки на Одещині перебралися в сусідні села до родичів.

Валентина Стойкова, голова Ізмаїльської райдержадміністрації: Была предоставлена возможность выехать в соседние села, был обеспечен транспорт и зеленый коридор, то есть обеспечена безопасность силами обласного управления полиции и нашей месной полиции. Едут представители правозащитных ромских организаций. Завтра вот садимся за круглым столом определяем дорожную карту по решению проблемі и я думаю завтра до вечера мы определимся, что делать».

(Немає балансу думок — не надано слово представникам ромської общини чи правозахисних ромських організацій.)

7. Ільмі Умерова не випустили з психіатричної лікарні

«Ведуча: Ільмі Умерова не випустили з психіатричної лікарні. Слідчий ФСБ передумав його звільняти. Про це написав у Фейсбуці адвокат Марк Фейгін, який приїхав у сімферопольську клініку. Такі дії російських слідчих Фейгін назвав знущанням. Із захистом погоджується і Заїр Смедляєв, це голова ЦВК Курултаю кримськотатарського народу. Новинам на "Першому" він розказав: попри домовленість, слідчий відмовив захисту і причину не пояснив. Заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова тримають у психлікарні 12-й день. Його привезли на примусову експертизу. Росія закидає Умерову зазіхання на територіальну цілісність. Водночас весь світ вимагає від Москви негайно звільнити Умерова.

Заїр Смердляєв, глава ЦВК Курултаю кримськотатарського народу (телефоном): Очевидно прогноз следователя, сознавая, что Ильми Умеров заключен в психиатрическую клинику незаконно, предварительно обещал Марку Фейгану, то он будет освобожден. Но сегодня следователь передумал и отказал в том, что Ильми Умерова выпустят из этой клиники. Никакие аргументы не наводят. Страна беспредела».

8. Борис Ложкін іде з посади глави Адміністрації Президента

«Ведуча: Борис Ложкін іде з посади глави Адміністрації Президента. Про це повідомив Петро Порошенко під час Національної ради реформ. Ложкіна призначили на цю посаду у 2014-му. Нині ж він очолить Національну інвестиційну раду і залишиться позаштатним радником Порошенка. А ось Адміністрацію Президента очолить колишній глава Харківської облдержадміністрації Ігор Райнін. (Не зазначено джерело цієї інформації.) Указ про його призначення наразі ще не підписаний.

Борис Ложкін, глава Адміністрації Президента: Україна повинна стати найпростішою для ведення бізнесу юрисдикції Центральної та Східної Європи. На цьому завданні я хочу зосередитися в якості секретаря Національної інвестиційної ради.

Ігор Райнін, голова Харківської облдержадміністрації: Особисто готовий до виконання поставлених Президентом України завдань. Це і боротьба з корупцією. Це реформа державної служби, це безумовно питання детінізації економіки, це питання інвестиційної діяльності, оборонної реформи.

Ведуча: Ігорю Райніну 43 роки, він родом з Харкова. По закінченню технічного вишу вступив до харківського філіалу Академії державного управління при Президентові України. Кандидат наук з державного управління. Працювати почав з 17 років техніком-наладчиком з газового обладнання. Пізніше обіймав керівні посади на підприємствах, а згодом і у державних установах. Протягом 9 років працював в управлінні економіки Харківської облдержадміністрації. Після цього з 2010 до 2014 року був заступником директора виробничого підприємства. З квітня до листопада 2014 — перший заступник Харківської облдержадміністрації. Потім до лютого 2015 року його вперше запросили на Банкову, заступником Глави Адміністрації Президента. Після цього Порошенко призначив Райніна губернатором Харківщини. Цю посаду він обіймав більше як півтора року. Ігор Райнін- депутат Харківської облради 6-го та 7-го скликання. був в опозиції до влади Януковича. З лютого 2015 до травня цього року очолював Харківську організацію "Блоку Петра Порошенка". За словами Президента Петра Порошенка, питання про призначення нового голови Харківського ОДА мають розглянути на засіданні уряду».

9. Тривожна кнопка та камери спостереження

«Ведуча: До кінця року в дитячих садках Києва з'явиться тривожна кнопка, а в столичних школах камери спостереження. Таке рішення ухвалила Київська влада, з бюджету столиці вже виділили на це кошти. Детальніше — в сюжеті наших кореспондентів.

Кор.: Програма з охорони дошкільних закладів розрахована на три роки. У 2016-му на неї виділили 7 млн 800 тис. гривень. Міська рада запевняє, що вже до кінця року в усіх школах та дитячих садочках Києва запрацює тривожна кнопка. Наразі тривають тендерні процедури.

Людмила Борисенко, заст. начальника управління економіки й фінансів департаменту освіти м. Києва: Сигнал потрапляє на пульт охорони, а хто цей пульт охорони, де він буде знаходиться, це буде, відповідно, допроведене тендерної процедури. Це буде або національна поліція, або це буде якась приватна організація, хто виграє тендерну процедуру.

Кор.: У Деснянському районі тендер уже провели. З організацією, яка стала переможцем підписали договір. Тепер місцеві дитсадки чекають черги на встановлення системи.

Тетяна Мигрін, завідувач ДНЗ №767: Саме в нашому дитячому садочку таких надзвичайних ситуацій не було, але були різні люди. В нас влаштоване чергування організовано і в вечірні години, і в ранішні години. Були люди, які заходили в садочок, які зовсім не батьки наші, цікавились. Тому вона нам дуже необхідна, ми її довго чекаємо.

Кор.: А ще міська влада планує встановити в усіх освітніх закладах камери спостереження.

Ганна Старостенко, заступник голови КМДА: Тому що, на жаль, сьогодні така складна економічна соціальна ситуація, погіршується, дійсно, криміногенна ситуація, в місті зокрема, і для того, щоби убезпечити дітей, до кінця року будуть у кожній школі встановлені відеокамери по периметру.

Кор.: Першими районами Києва, де тривожна кнопка запрацює вже до кінця вересня стануть Голосіївський і Дарницький».

У випуску за 29 серпня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

 • В Івано-Франківську відбулася хода на пам’ять про загиблих під Іловайськом
 • Мінсоцполітики збільшив до 15 % оплати комунальних послуг для тих, хто отримує субсидії
 • На Запоріжжі у військовій частині військовий навмисно застрелив свого колегу
 • Росія приводила у двохвилинну бойову готовність літаки і засоби ППО біля кордонів із Україною
 • Із цього дня українці можуть подавати електронні петиції до Кабміну
 • Amnesty International заявляє про звільнення 13 людей із «секретної в’язниці» СБУ

30 серпня (вівторок)

1. Чергове судове засідання у справі екс-бійців роти «Торнадо»

«Ведуча: Чергове судове засідання в справі екс-бійців роти "Торнадо". Свідчення сьогодні давали останні потерпілі. Двом підозрюваним винесли попередження за порушення порядку. Слухання продовжать завтра. Засідання знову проходило в закритому режимі. Біля Оболонського суду було спокійно, чергувало близько 50 правоохоронців. Під час слухання справи 19 серпня один із бійців, Юрій Шевченко, зізнався в декількох злочинах. Після цього суд відправив його під цілодобовий домашній арешт. Він прибув на засідання з охороною.

Володимир Якименко, адвокат екс-бійців роти "Торнадо": Он сознался в том, что он охранял, будучи в карауле, одного человека (поэтому он признал 146-ю — он находился в карауле). Почему находился человек, он этого всего не знает. Он там был всего лишь дважды в карауле, вот 1-й раз. И второй раз он признался, когда к нему подкрался этот человек, и он рефлекторно его ударил. Вот это, по его мнению, 127-я статья. А 365-я — это потому что он караулил человека, это "перевищення службових повноважень". Он караулил человека без... ну, ему не показывали решение суда.

Ведуча: Рота "Торнадо" була спецпідрозділом ВС в зоні АТО, створили її у вересні 14-го, а розформували торік в червні. Тоді військова прокуратура заявила, що бійців підрозділу, який на той час дислокувався на Луганщині, підозрюють в тяжких злочинах проти місцевого населення. Йдеться, зокрема, про пограбування, зґвалтування та катування. На лаві підсудних нині 12 торнадівців».

2. Арешт продовжено

«Ведуча: Підозрюваних в справі теракту біля Верховної Ради в серпні минулого року, залишили під арештом ще на два місяці. Під час засідання в судовій залі зчинилися сутички. Люди, які прийшли підтримати підозрюваних, побилися з правоохоронцями після того, як стороні захисту відмовили у відводі в суді. Адвокати підозрюваних Крайняка та Гуменюка говорять, що, за їх даними, суддя під час окупації Харцизька на Донеччині продовжувала працювати та виносити неправомірні рішення. Правоохоронці відтіснили активістів, почалася штовханина, всіх вивели з судової зали, на місце прибули підсилені загони правоохоронців. 31 серпня 2015 року, після ухвалення депутатами змін до Конституції, мітингарі атакували кордони нацгвардійців-військових, кидали бруківку, димові шашки та бойову гранату. Четверо нацгвардійців загинули, близько ста п'ятдесяти осіб постраждали».

3. Події на Донбасі

«Ведуча: До подій на Донбасі. Сьогодні бойовики й далі обстрілюють українські позиції. Армійці нарахували вже 33 ворожих обстріли. По Новгородському випустили 35 артснарядів 122-го калібру. З 112-міліметрових мінометів били по позиціях у Верхньоторецькому та Пісках. Під вогнем були укріплення в Авдіївці, Луганському та Майорську. З важкої артилерії бойовики гатили по Красногорівці, випустивши при цьому півсотні снарядів. Із гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї били по Широкиному та Мар'їнці. На Луганщині обстріляли Новоолександрівку та Новозванівку. За минулу добу один військовий загинув, ще 9 поранені». (Не зазначено джерело фактичної інформації.)

4. День зниклих без вісти

«Ведуча. Сьогодні в світі відзначають Міжнародний день зниклих без вісти осіб. В Україні його відзначають уперше. Ця тема стала актуальною в нашій країні з початку російської агресії на сході. Родичі й активісти зібрали сьогодні журналістів, щоб розказати, скільки людей зараз в Україні без вісти зниклих і з якими проблемами стикається громадськість під час їх пошуку.

Ярина Малишева, сестра зниклого бійця: Він був повний сил, він дуже хотів допомогти, він дуже хотів бути корисний своєму народу. Він, я рахую, що він багато зробив, навіть пробувши на передовій один місяць.

Кор.: Сестра бійця Романа Біленького розповідає, що її брат вступив до лав добровольчого полку “Азов”, де і виконував бойове завдання. Але повернутися йому не вдалося. Він ніколи не скаржився, що йому погано, завжди був оптимістом.

Ярина Малишева: Ну, можливо, він десь є, в якихось тюрмах московських. Ну але це все версії, стовідсоткової інформації ми не маємо.

Кор.: У Романа Біленького залишився син школяр Іванко, а ще кохана, яка чекає, що він подасть бодай якусь звістку. Ірина зверталася в усі громадські організації, але допомоги не отримала.

Богдан Мельникович, юрист БО “Благодійний фонд “Схід — SOS”: На жаль, на даний момент відсутня будь-яка законодавчо визначена процедура надання правового статусу без вісти зниклої особи.

Кор.: За час проведення АТО на Донбасі в списках зниклих без вісти зафіксовано 681 українця, з них 268 військові, 413 цивільні. У списку заручників, що їх утримують на окупованих територіях, 115 українців, цивільних і військових. Про це повідомила уповноважена Президента з питань мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко на своїй сторінці Фейсбук.

Юлія Красильникова, координатор відділу документування порушень прав людини БО “Благодійний фонд “Схід — SOS”: Дуже часто сім’ї мають самостійно шукати своїх близьких, їхати на непідконтрольні території і шукати свідків, спілкуватися, проводити повноцінне таке цивільне розслідування, скажімо так.

Кор.: Та родичі без вісти зниклих людей в зоні АТО сподіваються, що їх рідним вдасться повернутися додому живими». (Узагальнення)

5. «Невідомість. Сім'ї зниклих безвісти з обох сторін конфлікту»

«Ведуча: В Києві відкрили фотовиставку, присвячену зниклим безвісти по обидві сторони військового конфлікту на сході України. Стенди з людський зріст з'явилися на Театральній площі поблизу Оперного театру. На них фотографії людей, чиї родичі зникли безвісти за останні два роки. Фотографії зроблені в місцях, які зберігають пам'ять про зниклих: у їхніх будинках, на дитячих майданчиках, поблизу улюблених місць відпочинку. Поруч — історії та спогади про них. Фотовиставку "Невідомість. Сім'ї зниклих безвісти з обох сторін конфлікту" організували представники Червоного хреста в Україні. Автор світлин — американський фотограф Брендон Хоффман. Експозицію приурочили до Міжнародного дня зниклих безвісти. Організатори кажуть: в результаті конфлікту зникли не менш як тисяча людей.

Аліна Мурзаєва, голова прес-служби Червоного хреста: Сегодня мы бы хотели показать сами семьи, матерей, жен, детей, которые ищут своих любимых, близких и до сих пор ждут. Сказать, сколько пропало людей без вести за два года, сейчас невозможно, но мы думаем, что масштаб достаточно большой. Как минимум, тысяча семей не знают, где находятся их близкие. А, на самом деле, мы думаем, что, конечно же, это намного больше.

Ірина Геращенко, перший заступник голови Верховної Ради України: Допомогти звільнити осіб, що незаконно утримуються на території Донецької і Луганської областей, а таких сьогодні в списку є 107 осіб, це є наш обов'язок. І я хочу просто вибачитися сьогодні перед родинами зниклих безвісти, що до сьогодні ще у нас багато є людей, кого ми не знайшли, і держава докладає максимум зусиль, щоб знайти всіх тих, хто зник безвісти. Вибачте, дорогі наші».

6. Сполучені Штати закликають негайно звільнити Ільмі Умерова

«Ведуча: Сполучені Штати закликають негайно звільнити Ільмі Умерова. Про це йдеться в заяві представника Держдепу Джона Кірбі. В США стурбовані утриманням політика в психлікарні, наголосив він. Умеров заступник голови меджлісу кримських татар. Його затримали в травні, після того як під час інтерв'ю на телебаченні він закликав не визнавати анексію Криму. ФСБ звинуватили його в зазіханні на територіальну цілісність Росії. З 18 серпня політик перебуває в психіатричній лікарні в Сімферополі. Його здоров'я погіршується кажуть адвокати і родичі. Адвокат Умерова МаркФегін повідомив, що його утримуватимуть в психлікарні до 7 вересня.

Джон Кірбі, речник державного департаменту США: Ми вкрай занепокоєнні затриманням лідера кримських татар Ільмі Умерова. Розуміємо, що стан його здоров'я зараз критичний, однак його і далі примусово утримують в психіатричній лікарні. Тактика утримання дисидентів в психіатричних відділеннях викликає глибоку тривогу. Ми приєднуємося до міжнародного співтовариства, закликаючи уряд Росії негайно звільнити».

7. В Лощинівці на Одещині поховали вбиту 8-річну дівчинку

«Ведуча: В Лощинівці на Одещині поховали вбиту 8-річну дівчинку. На церемонію зібралися місцеві жителі та чиновники. 20-річного підозрюваного ромської національності суд ув'язнив на 2 місяці без права внести заставу. Після вбивства дитини у вихідні, місцеві жителі громили домівку циган. Люди обурились злочином та вимагали виселити ромів з села. Аби допомогти владнати конфлікт, на Одещині перебувають представники ромських правозахисних організацій та ОБСЄ. Про це новинам на "Першому" розповіли в Ізмаїльській райдержадміністрації».

8. Електронні петиції

«Ведуча: За добу на сайті електронних петицій Кабміну України зареєстровано близько 200 звернень. Система почала працювати відучора. Найбільше підписів зібрав запит про створення відкритого реєстру державних службовців. Його автор пропонує публічно оцінювати їх роботу. Далі за рейтингом популярності петиції про сортування сміття, підвищення пенсій і перегляд тарифів на газ. Щоб документ розглянули, він має набрати щонайменше 25 тисяч голосів впродовж 3 місяців. Подати петицію можуть як приватні особи так і громадські організації. Для цього потрібно зареєструватися на сайті.

Олександр Риженко, голова Державного агентства з питань електронного урядування: Після подій всіх, які пережила Україна за останні два роки громадяни стали більш активними і електронні петиції, інформаційні технології, засоби електронного урядування дозволяють їм більш ефективно включатися в процес управління держави.

Віктор ЛЯХ, президент компанії "Фонд східної Європи": Ми пройшли всі трес-тести і хочу сказати, що ми також врахували всі коментарі та побажання, рекомендації усіх інших систем електронних петицій, які на сьогоднішній день працюють в Україні».

9. Уже третє українське гідрографічне судно спустили на воду

«Ведуча: Тепер в Одеському регіоні мореплавання стане безпечним. Вже третє українське гідрографічне судно спустили на воду. Під час урочистостей за традицією об борт розбили пляшку шампанського. "Капітан Чермних" використовуватимуть для встановлення та заміни буїв, виконання комплексних досліджень та обслуговування гідрографічних об'єктів. Працюватиме він в Одесі, Іллічівському порту Южний. Обладнати його відповідно до найновіших світових досягнень знадобилось два роки і майже 2 млн доларів. Так кажуть в Держгідрографії».

10. В Одесі за хабар затримали науковця

«Ведуча: І в Одесі за хабар затримали науковця. Директор Інституту сільського господарства Академії наук вимагав у підлеглого три мільйона гривень. Натомість обіцяв не звільняти керівника дослідницького господарства та не проводити там перевірку — розповів прокурор Одещини Олег Жученко. Науковця затримали під час передачі частини грошей — півмільйона гривень. Про це повідомляє обласна прокуратура. Нині затриманому повідомили про підозру». (Немає балансу думок — позиції підозрюваного.)

11. Вивчення англійської мови онлайн

«Ведуча: Вивчити англійську мову тепер можна безкоштовно, до того ж онлайн. У Києві презентували відповідну програму для учасників АТО, переселенців та безробітних. Онлайн-курси створили за спільної ініціативи державної служби зайнятості України та соціального проекту вивчення англійської мови Lingvo Steal. І мета — допомогти людям підвищити свою кваліфікацію та отримати високооплачувану роботу. Про це під час презентації розповів заступник голови Держслужби зайнятості Сергій Кравченко. Він також підкреслив, що на сучасному ринку праці кожна друга вакансія передбачає знання англійської мови.

Сергій Кравченко, заступник голови Державної служби зайнятості: І в нас досить багато людей, які після 45 років не знають, ким вони хочуть бути. Можливо, цей невеличкий крок з вивченням мови його наштовхне на те, що він може бути гарним програмістом, там потрібно знати мови. Чи гарним підприємцем, який буде продавати щось в Сполучених Штатах чи в будь-якій країні світу.

Марія Богуслав, заступник голови Всеукраїнської громадської організації "Українська студентська спілка": Жодного проекту зараз, який існує в Україні щодо безкоштовного навчання англійської мови, не може охопити таку величезну кількість людей. Саме онлайн-компонент проекту Lingvo Steаls дає таку можливість».

12. Платити стипендії лише найкращим студентам та пільговикам

«Ведуча: Платити стипендії лише найкращим студентам та пільговикам. Запровадити такі новації в новому бюджетному році планує Міністерство фінансів. Та, за словами заступника міністра Сергія Марченка, соціальну стипендію будуть виплачувати тим, кому необхідна матеріальна підтримка, академічну стипендію будуть виплачувати тим, хто буде показувати високі результати в навчанні. При цьому стипендіальний фонд обіцяють не зменшувати, однак такі новації не сподобались студентам. Під час дискусії на прес-конференції один із активістів пожбурив торт у заступника міністра Сергія Марченка. Сам Марченко вважає такі методи неприпустимими, і запевняє, міністерство готове до діалогу». (Значна неповнота інформації — немає деталізації, порушення балансу думок — аргументації представників студентства немає.)

13. Підручники до школи

«Ведуча: Ще на шкільну тему. Нові підручники для четвертих і сьомих класів дійдуть до українських шкіл з запізненням у повному обсязі. Зараз їх поступово розвозять на місця. А деякі шкільні книжки видавництва взагалі не встигають надрукувати через завантаженість. Коли ж учнів повністю забезпечать новими підручниками знає наш кореспондент.

Кор.: Софія переходить у 7 клас і вже отримала сім нових підручників за оновленою навчальною програмою. Ще 6 обіцяють згодом. Мама каже, до цього всі підручники видавали вчасно.

Юлія Олійник, мама Софії семикласниці: Загалом ми всі отримуємо. Ніколи не було проблем з підручниками. Всі отримуємо. Єдине, що ми купляємо, то це всі школи купляють, англійська.

Кор.: Школи зараз отримують нові підручники для 4 і 7 класів поступово. І до 1 вересня всі не надійдуть.

Олена Акулова, класний керівник 7-го класу навчально-виховного комплексу № 141, “ОРТ”: Підручник з географії, хімії і, мабуть, з зарубіжної літератури будуть, як нам казали, отримані до 5 вересня.

Кор.: На разі столиця забезпечена підручниками на 75%. В інших регіонах показник трошки нижчий. Усе залежало від вчасного фінансування на місцях, адже цьогоріч підручники для 4 і 7 класів мали додруковувати за кошти місцевих бюджетів. У 2015-му держава профінансувала тільки половину тиражу.

Ольга Ніколюк, начальник відділу комунікації інституту модернізації змісту освіти: І на сьогодні укладені майже всі угоди з усіма видавництвами. Але в зв’язку з тим, що існує ряд проблем, наприклад, що відповідні ради не затвердили розподіл коштів своєчасно…

Кор.: Видавництва зараз не встигають через завантаження, бо друкують ще й підручники для 8 класу. А їх більш як 7,5 мільйонів. І ще понад 6 — для 4 і 7 класів.

Заява: Просимо продовжити термін доставки підручників до 31 вересня 2016 року. У зв’язку із завантаженістю друкарень підручниками для 8 класу.

Кор.: Поки ж нові підручники надходитимуть до шкіл, педагогам пропонують використовувати їх електроні варіанти або інші навчальні матеріали.

Електроні версії підручників для 4 та 7 класів розміщені на сайтах видавництва, які виконували держзамовлення. Перелік же цих видавництв і список підручників можна знайти на сайтах Міносвіти та Інституту модернізації змісту освіти. Для цього тут є спеціальний розділ з усією інформацією.

Враховуючи те, що в багатьох столичних учнів є ґаджети, невчасне отримання підручників не вплине на навчальний процес, вважає директор київської школи. Каже, все залежить від учителя.

Юрій Кіньков, директор навчально-виховного комплексу № 141 “ОРТ”: На сьогоднішній день, коли Міністерство, вводячи концепцію нової української школи, дозволило і віддало більше самостійності вчителям, ми сьогодні, в принципі, маємо можливість від цих підручників відірватись.

Кор.: Повністю забезпечити підручниками всі українські школи мають не пізніше ніж через два місяці».

14. Скандал розгорнувся у Федерації фігурного катання

«Ведуча: Скандал в зимових федераціях. В фігурному катанні, яке принесло Україні першу олімпійську золоту медаль Оксани Баюл і бронзу танцювального дуету Грушиної — Гончарова, минулого тижня зафіксували спробу рейдерського захоплення. Про що керівництво Української Федерації фігурного катання повідомило сьогодні на екстреній прес-конференції. Чи може це зірвати початок змагального сезону? Як це вплине на спортсменів? Всі деталі знає наш кореспондент.

Кор.: Група колишніх співробітників Української Федерації фігурного катання провела конференцію, на якій переобрала теперішнього президента Євгена Ларіна. Дії цих осіб сьогодні вивчають правоохоронні органи, а керівництво Української Федерації фігурного катання намагається заспокоїти громадськість. На виступах фігуристів це не має позначитися і зривів на початку змагального сезону не буде, хоча група колишніх співробітників намагається дестабілізувати роботу Федерації.

Євген Ларін, президент Української федерації фігурного катання: Мошенники оказывают давление на членов и сотрудников УФФК, пугают их звонками, фамилиями, увольнениями, личными преследованиями, лишением возможности заниматься своим любимым делом. Но даже в нынешнее сложное время в Украине действует принцип главенства права. Я уверен, что все действия Федерации по борьбе с мошенниками должны строиться исключительно на основе устава и закона.

Кор.: На прес-конференції назвали імена тих колишніх співробітників, які і здійснили спробу рейдерського захоплення — це Людмида Михайловська, яка була першим президентом УФФК часів незалежності, до останнього моменту працювала на посаді віце-президента УФФК і директора Київської школи фігурного катання "Лідер". Але через підозру у фінансових махінаціях на сотні тисяч гривень була позбавлена цих посад. Через подібні фінансові махінації без посади у Федерації і без крісла директора Київської школи "Сюїта" залишилася Ольга Петрова, яка також брала активну участь у серпневому перевороті.

Віктор Кулакевич, голова юридичної компанії “ФФК”: У лютому 2016 року Київська міська державної адміністрації дано було доручення Департаменту контролю фінансів та аудиту здійснити перевірку діяльності двох Київських комунальних шкіл фігурного катання на ковзанах. За результатами даного аудиту було встановлено фінансових порушень та недоліків на загальну суму — 1 мільйон 153 тисячі 200 гривень.

Кор.: Серед названих екс-віце-президент УФФК Ірина Медвєдєва, яка нині активно працює на Федерацію фігурного катання Азербайджану і саме з її ім'ям пов'язують останні переходи українських фігуристів під знамена цієї кавказької країни. Спроба рейдерського захоплення Української Федерації фігурного катання для її учасників не мине безслідно, але вона поки не позначилася на участі українських фігуристів на міжнародній арені. Минулими вихідними 18-річна Ярослав Паніот на стартовому етапі юніорської серії Гран-прі у французькому Сен-Жермен лідирував після короткої програми у змаганнях юнаків, але у підсумку став п'ятим, залишившись без нагород етапу. Керівництво федерації переконане, що перемоги у наших фігуристів попереду і такі дії колишніх співробітників не завадять зростанню результатів і появі нових українських зірок». (Грубе порушення стандарту балансу думок — немає слова у відповідь на конкретні звинувачення кількох осіб.)

У випуску за 30 серпня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

 • Росія заблокувала проведення зустрічі в «норманському форматі» на саміті G20
 • У Миколаєві поліцейські не змогли завадити двум нетверезим мажорам бити людей
 • Журналістам «Громадського ТБ» поновили акредитацію в зону АТО
 • Меркель: Унаслідок підтримки сепаратистів на Донбасі Росією не було жодного дня дотримання режиму тиші.

31 серпня (середа)

1. Проект бюджету-2017 обіцяють представити вже у вересні

«Ведуча: Проект бюджету-2017 обіцяють представити вже у вересні, про це заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. І розказав фінансуванню яких галузей віддадуть перевагу в наступному році. Що в списку пріоритетів бюджету 2017? Знає наш кореспондент.

Кор.: Проект бюджету 2017 має бути максимально чесним і прозорим, та без вигаданих цифр доходів та видатків, про це заявив Володимир Гройсман на засіданні уряду. За його словами, головним пріоритетом у бюджеті наступного року підтримка української армії.

Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України: Озброєння нове, нова форма українського війська, нові умови забезпечення. Це все треба тільки розвивати. Щоб українське військо було сильним і міцним. А безпека була і оборона абсолютно надійною. Тому питання фінансування безпеки і оборони, безпеки в п’яти відсотках ВВП це питання номер один.

Кор.: Далі у списку пріоритетів уряду централізація та розвиток енергоефективності. Прем’єр нагадав, що наступного року створять фонди енергоефективності, а також закликав регіональну владу інвестувати в енерго-заощадження. Наступні пункти підтримка малих фермерських господарств. На них у проекті бюджету виділять один відсоток коштів від виробленої продукції аграрного сектору. А також українські дороги. В “Укравтодорі” кажуть, наступний рік обіцяє бути відновленням мостів і вже анонсує яких.

Євген Барах, в. о. голови держагентства “Укравтодор”: Із усіх найгірших дорогах України, який рейтинг ми складали. Це на сьогоднішній день ведуться активно роботи. І серед них є Одеса — Рені, Мукачево — Івано-Франківськ — Львів і Львів — Самбір — Ужгород, Чугуїв — Миколаїв, Львів — Радехів — Луцьк. І одна із ключових це те, що нарешті в цьому році розблоковано будівництво автотранспортної магістралі через річку Дніпро в місті Запоріжжі. На 5 вересня буде готовий вже остаточний акт обстеження всіх цих конструкцій, всіх цих магістралей в тій частині, яка буде фінансуватися в цьому році.

Кор.: В уряді закладуть кошти на підвищення зарплат учителям. Мають намір поліпшити і систему оплату праці та нарахування пенсій. Щодо пріоритету збільшення українських торгових представництв за кордоном для розвитку економіки. Проект бюджету-2017, за словами Гройсмана, передадуть до Верховної ради вже у вересні». (Матеріал має ознаки замовності. Без балансу думок, без належних бекґраундів. Матеріал є позитивним стосовно прем’єра Гройсмана та уряду в цілому.)

2. Запустити програму електронного декларування

«Ведуча: Офіційно запустити систему електронного декларування мають сьогодні за хвилину до опівночі. Таке повідомив президент Петро Порошенко під час робочої поїздки на Донеччину. За словами Порошенка, напередодні йому відзвітували, що відповідне програмне забезпечення переробили і воно готове. Сьогодні все передали представникам Нацагенції з питань запобігання корупції.

Петро Порошенко, Президент України: Програма кардинально перероблена. Ті дірки, які є в програмі і по яких ще має бути прозоре розслідування за участю міжнародних спостерігачів, представників громадськості, бо це їх право. Це довіра до системи. Буде проведено, але з нуля часів 1 вересня програма запрацює. Немає жодного сумніву. Ще раз наголошую, що це буде означати і завершення виконання нашої програми по Міжнародному валютному фонду, всієї частини, і завершення позицій по безвізовому режиму». (Матеріал має ознаки замовності. Немає балансу думок і повноти інформації.)

3. Готовність до роботи системи електронного декларування

«Ведуча: Система електронного декларування готова запрацювати, про це повідомив голова Держспецзв'язку Леонід Євдоченко. Розробник виправив всі зауваження, атестат відповідності системи всім вимогам сьогодні передадуть до тієї ж таки Національної Агенції Запобігання Корупції.

Говорить Голова Держспецзв'язку Леонід Євдоченко: ... Надано позитивний експертний висновок про відповідність КРЗЄ-реєстру встановленим вимогам в обсязі, що забезпечує можливість подання, збереження та оприлюднення декларацій у захищеному режимі.

Експертною радою Держспецзв'язку щойно прийнято рішення, про відповідність створення КРЗЄ-реєстру встановленим вимогам та нрзб атестату відповідності».

4. Годину тому почалося засідання національної ради з питань запобігання корупції

«Ведуча: Годину тому почалося засідання національної ради з питань запобігання корупції, де вирішують, чи запрацює система, як і планували.

Кор.: Система електронного декларування запрацює в Україні вже з завтрашнього дня. За це одностайно проголосували усі присутні на засіданні члени національного агентства запобігання корупції. Голова Держспецзв’язку Леонід Євдоченко передав голові НАЗК Наталії Корчак сертифікат, що засвідчує відповідність системи по всім вимогам. То ж тепер чиновники мають 60 діб для того, щоб подати свої декларації про доходи та статки. Чому це так важливо для України? Розказала голова агенції. Пропоную послухати.

Наталія Корчак, голова Національного агентства з питань запобігання корупції: Ми зробили перший крок на шляху виправлення оцього ганебного явища, як корупція. Але я хочу підкреслити, що національне агентство з питань запобігання корупції не правоохоронний орган, а орган загальної превенції. І для того, щоб правоохоронні органи могли реалізувати свої повноваження якісно, ми повинні як превентивний орган надати певну інформацію, для того, щоб правоохоронні органи приймали рішення. Чи вбачається в діях тих чи інших посадових особи ознаки корупції. Тому перший крок зроблений через що? Через запуск системи електронного декларування.

Кор.: Нагадаю, що система мала запрацювати ще 15 серпня. Але тоді за два дні до офіційного старту Держспецзв’язку відмовилися видавати системі офіційного сертифікату, а це означало, що чиновники зможуть уникнути відповідальності за неправдиву інформацію в декларації. Тоді розробник Юрій Новіков розказав, що на той момент система була повністю готова до роботи, а усі проблеми суто бюрократичні. Наразі вирішено. Нагадаю, що запровадження електронного декларування є одною з головних вимог Євросоюзу для утримання Україною траншу від МВФ та запровадження безвізового режиму».

5. Ми Батьківщину не продаємо

«Ведуча: Ми Батьківщину не продаємо — так на підприємстві Антонова відреагували на інформацію про продаж китайській компанії “Чайна Ер Спейс” прав власності на транспортній літак Ан-225. Прес-служби підприємства її спростували, а докладніший коментар обіцяли дати пізніше. В китайських медіа з'явилась інформація що 30 серпня китайська компанія та українське авіапідприємство підписали договір про співпрацю, за яким до Китаю переходить право власності на найбільший у світі транспортний літак Ан-225. Їх підхопили та розтиражували російські інформагентства, вони запевняли, що після підписання договору з українською компанією Китай отримав доступ до унікальних технологій в галузі авіабудування. Насправді ж сторони підписали угоду про довстрокову співпрацю, яка передбачає побудову другого модернізованого екземпляра "Мрії", а пізніше й спільне серійне виробництво Ан-225 в Китаї за ліцензією Антонова».

6. Події на Донбасі

«Ведуча: Далі до подій на Донбасі. Сьогодні опівночі має набути сили режим припинення вогню. Про це на останній зустрічі в Мінську домовилися тристороння контактна група. Проте обстріли в зоні АТО не припиняються. Армійці нарахували їх вже дванадцять. Бойовики обстрілюють українські позиції з автоматичних танкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Під вогнем були армійці в Авдіївці, Верхньотурецькому, Широкиному, Мар'їнці, Новотроїцькому, Старогнатівці, Богданівці та Станиці Луганській. За минулу добу ніхто з українських військових не загинув, один боєць поранений. Також поранення в голову зазнала медсестра міської лікарні в Щасті». (Не зазначено джерела інформації.)

7. Програма відновлення миру на Донбасі

«Ведуча: Програми відновлення миру на Донбасі схвалили в уряді. Проект передбачає відновлення інфраструктури та безпеки в містах, підконтрольних Україні, а також підвищення соцвиплат, ліквідацію шкоди довкіллю. Про це повідомив міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш. Програма діятиме в п'яти регіонах на сході, де найбільше переселенців. Поки що подробиць стратегії не розкривають. За словами заступника міністра Георгія Туки, яких саме міст України стосується ця програма, можна буде дізнатись вже після її ухвалення урядом.

Вадим Черниш, міністр із питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб: Ті проекти зараз реалізуються. Зараз реалізуються за рахунок міжнародних донорів. Багато відомств окремо використовують інструмент міжнародної технічної допомоги і зараз ці кошти витрачаються в доволі серйозних обсягах. Тому прийняття програми дозволить скоординувати всі зусилля з усіх джерел. Якщо ми говоримо про фінанси, але, а також і зусилля і потенціал людський».

8. Оболонський районний суд Києва допитав останніх двох потерпілих у справі колишнього батальйону «Торнадо»

«Ведуча: Оболонський районний суд Києва допитав останніх двох потерпілих у справі колишнього батальйону Торнадо. Одна з них повідомила, що торнадівці начебто забрали в неї автомобіль. На наступному судовому засіданні планують розпочати допит свідків — заявив військовий прокурор.

Руслан Кравченко, військовий прокурор: Сьогодні ми допитали, на даний час, одну потерпілу, яка підтвердила свої показання під час надання показів під час досудового розслідування. А також показала, що Цукур Микола Володимирович незаконно заволодів її транспортним засобом, автомобілем.

Володимир Якимов, адвокат: Эта женщина, которая обвиняет некоторых парней из Торнадо о том, что якобы у неё забрали автомобиль. Когда у неё спросили: "Вам кто-то угрожал?". Она сказала: нет, этого не было. Когда она говорит: на меня морально давили.

Ведуча: Екс-співробітників роти “Торнадо” звинувачують у зґвалтуваннях, катуваннях та викраденні людей. У вівторок 30 серпня суд мав допитати трьох останніх потерпілих у справі, але встиг допитати лише одного. На одному з попередніх засідань Юрій Шевченко визнав свою провину за трьома статтями Кримінального кодексу України».

9. Сьогодні згадують події під Верховною Радою рік тому

«Ведуча: Сьогодні, згадують події під Верховною Радою рік тому. Нагадаю, тоді мітингарі виступили проти змін до Конституції в частині децентралізації. З натовпу кидали димові шашки, намагалися прорватися до будівлі парламенту. Кинули і бойову гранату. Через сутички, загинули четверо бійців Нацгвардії. Поранено близько 150 осіб. За фактом події розпочали кримінальну справу. Сьогодні під стінами Верховної Ради вшанували пам'ять загиблих.

Кор.: Того дня серед димових шашок, що летіли у нацгвардійців, була і бойова граната. У результаті вибуху, 150 військових зазнали поранень, четверо бійців загинули. Найстаршому, було 25 років. На площі, зібралися бойові побратими та родичі загиблих. Серед них, і мати 20-річного Олександра Костини. У той день, вона востаннє говорила з сином телефоном. Він запевнив, що їх везуть на мирну акцію.

Катерина Захарченко, мати Олександра Костини: 4,5 місяця одслужив, отпуска ще в нього не було, збиралися в отпуск їхать до нього. В той день, коли це все відбувалось, він мені дзвонив послєдній раз, коли вони тут в автобусі ще сиділи.

Кор.:  Ви знали, що він тут, так?

Катерина Захарченко: Знала, але ми не знали, що тут відбувається, нам же ж ніхто не казав. І він, не казав, не говорив. Каже, ну, як всєгда. Мирна акція.

Кор.:  Командир взводу, того дня був у наряді, а про те, що сталося, побачив по телевізору. Переконує, що гранату кинув не той хлопець, якого зараз судять.

Іван Візовський, заступник командира третього взводу: Скільки раз я переглядав відеозапис і переглядав при суду вже його. І цю людину, как би я вже на суду, я не повірив, що це він.

Кор.: Командир, який керував спецоперацією, каже, що хлопці виконали завдання на відмінно.

Олег Мусієнко, командир першої оперативної бригади: Ми не були готові тільки до одного, до застосування вогнепальної зброї та кидка гранат. Тоді особовий склад стояв мужньо під натиском натовпу. Витримав натиск натовпу. Нас обливали бензином, закидували димовими гранатами, закидували взривпакетами, болтами, каміння летіло також. Ми це все витримали.

Кор.: Ігор Дербін, Дмитро Сластіков, Олександр Костина та Богдан Дацюк нагороджені орденом за мужність третього ступеня вже посмертно».

10. Вибивання зізнання

«Ведуча. Ігоря Гуменюка та Сергія Крайняка, яких підозрюють у справі теракту біля Верховної Ради в серпні минулого року, катували й вибивали з них зізнання, так заявляє їхній адвокат. Каже, є докази цього і вже зареєстрована заява про злочин. Також правозахисники вимагатимуть виправдувальних вироків в цих справах. Вони знайшли багато процесуальних порушень, зокрема в справі бійця батальйону “Січ” Ігоря Гуменюка. Його підозрюють, що саме він кинув гранату під парламентом.

Сидір Кізін, правозахисник: Іде повна підтасовка документів. Наприклад, в протоколі затримання немає жодних даних про те, що в нього вилучали гранати. Тобто, гранати з’являються пізніше протоколом огляду місця події, який складений в приміщенні Голосіївського райуправління міліції. В кімнаті, є номер цієї кімнати, його б’ють і змушують визнати себе винним і сказати, що він свободівець.

Ведуча: В Генеральній прокуратурі поки що не коментують цієї інформації адвокатів. Кажуть, суд повернув справу на дорозслідування. Нагадаю, вчора Ігоря Гуменюка та Сергія Крайняка суд залишив під арештом ще на два місяці. Під час засідання в судовій залі зчинилися сутички. Люди, які прийшли підтримати підозрюваних, побилися з правоохоронцями, після того як стороні захисту відмовили у відводі судді. Вона, за даними адвокатів, працювала в окупованому Харцизьку на Донеччині. На судове рішення чекають ще 15 обвинувачених у справі про масові заворушення під парламентом минулого року. Половина з них — це представники партії “Свобода».

11. В Кривому Озері на Миколаївщині сьогодні поховали Олександра Цукермана

«Ведуча: У вбивстві якого звинувачують місцевих поліцейських. Напередодні вночі його тіло привезли додому, повідомляють місцеві видання. Родичі стверджують, що домоглися повторної судово-медичної експертизи, результати якої оприлюднять після поховання. 33-річний Олександр Цукерман загинув під час затримання вночі 24-го серпня. Поліцію викликала дружина, оскільки чолвік напідпитку бешкетував. За словами родичів, поліцейські, які прибули на виклик, закували Олександра в кайданки, били та стріляли в нього. Як показала експертиза, Цукерман загинув від пострілів впритул з травматичної зброї. Поліцейських затримали, одного з них звинувачують у вбивстві, ще двох у перевищенні службових повноважень. Після вбивства обурені жителі Кривого Озера пішли на штурм місцевого поліцейського відділку. Згодом голова Нацполіції Хатія Деканоїдзе його розформувала».

12. Українські митники отримають нову форму

«Ведуча: Українські митники отримають нову форму. Зовнішній вигляд працівника митниці не змінювався більш як 10 років. Перевагу в розробці надали українським виробникам. Серед них провели конкурс. Вимоги, які висували — простота, зручність, універсальність та низька собівартість. Переможницею стала дизайнер одягу, студентка Академії дизайну та стилю Андре Тана, Дар'я Найдюк. Перехід на нову форму відбудеться поступово. Впоратися планують до Євробачення. Щоб перевдягнути всіх митників знадобиться понад 200 мільйонів гривень.

Роман Насіров, голова Державної фіскальної служби України: Щоб на “Євробачення-2017” дуже важливо, щоб українські митники зустрічали всіх, хто буде приїжджати до України, у новій формі.

Дар'я Найдюк, дизайнер одягу: Таможня это что? Это — лицо страны. Вот. Поэтому и решили конкретно его изменить.

Христина, працівниця оперативного відділу митного посту "Бориспіль аеропорт": Визуально, мне очень нравится, удобно, комфортно. Я думаю, будет практично носиться. Посмотрим...»

13. В одній із гімназій Чернівців знайшли літературу, що пропагує «русский мир»

«Ведуча: В одній з гімназій Чернівців знайшли літературу, що пропагує так званий "русский мир". В навчальному закладі кажуть, що видання давно мали здати на макулатуру.

Кор.: На цьому складі на території Чернівецької гімназії № 2 батьки школярів і знайшли підозрілі видання. Брошури, на їхню думку, пропагують антиукраїнську позицію.

МИХАЙЛО, член батьківського комітету: Це, *по назвам* ми зразу зорієнтувалися, що це "2 языка — один народ", "Украина — это окраина". Ну от таке щось там, *да*? "Русский мир" і так далі.

Кор.:  В адміністрації школи запевняють: література залишилася ще від попередніх керівників закладу, і її планували здати на макулатуру. Книги та журнали видані на початку 2000-х російською мовою.

Світлана МАТВІЙЧИНА, директор Чернівецької гімназії № 2: Для того, щоб робити якісь пенвні висновки, ми якраз і сьогодні знаходимося в полі зору органів Служби безпеки. І я думаю, що саме їм фахово, компетентно, професійно належить дати оцінку ситуації.

Кор.:  Наразі шукають видавців.

МИХАЙЛО: На сьогоднішній день відкрита кримінальна справа, значить, по економічній діяльності оцієї батьківської організації "Батьки — дітям".

Кор.:  І учні, і вчителі гімназії запевняють: таких видань ніколи не бачили.

АННА, учениця Чернівецької гімназії №2: На кожній лінійці співають українські пісні, і нам завжди кажуть, що треба прийти в вишиванці, і як би ми співаємо гімн і гордимося тм, що ми є українці.

Дмитро, учень Чернівеької гімназії №2: Нам розказують про Тараса Григоровича Шевченка, нам розказують про гуцулів, нам розказують про історію України.

Кор.:  Викладач історії Ігор Гітельман переконує: за понад 30-річний стаж у другій гімназії не знав про приміщення, де знайшли скандальну літературу.

Ігор Гітельман, учитель історії та правознавства Чернівецької гімназії №2: Хто туди закинув це сміття, я не знаю, чесно кажучи. Від вас вперше почув, навіть не зміг нормально зреагувати.

Кор.: Нині працівники Служби безпеки України встановлюють, чи були у виданнях антиукраїнські заклики та хто залишив їх на території школи».

У випуску за 31 серпня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

 • Великобританія закликала РФ звільнити Умерова і повернути Крим Україні
 • Курс долара за день зріс на 59 копійок
 • Припинення вогню на Донбасі з 1 вересня залежить лише від Путіна — Порошенко
 • Окупанти в Криму кажуть, що затриманому за «диверсію» українцю Панову адвокат не потрібен
 • Екс-керівника міліції Одеси, затриманого за хабар рік тому, суд звільнив з-під арешту
 • Bellingcat у якості доказу російської агресії на Донбасі наводить дані про тисячі бойових нагород російським військовим за 2,5 останніх роки

1 вересня (четвер)

1. Перемир'я на Донбасі тривало недовго

«Ведуча: Перемир'я на Донбасі тривало недовго. З півночі до ранку на 18-ту годину стало відомо про шість випадків порушення режиму тиші. Про це розповіли в прес-центрі АТО. Після десятої години бойовики відкрили неприцільну стрільбу з великокаліберного кулемета в бік Луганського. А після 12-ї з протитанкових гранатометів били по Троїцькому та Невецькому. Із гранатометів та стрілецької зброї — по Авдіївці. За оперативною інформацією, у цей час на передовій у бойовиків перебували журналісти, які мали фіксувати порушення режиму тиші з боку української сторони. Бійці сил АТО на провокації не відповіли і вогню у відповідь не відкривали».

2. Усі пункти пропуску в зоні АТО змінюють режим роботи, переходять на осінній графік

«Ведуча: Усі пункти пропуску в зоні АТО змінюють режим роботи, переходять на осінній графік. Працюватимуть на дві з половиною години менше, від сьомої ранку до пів на сьому вечора. Повідомляє державна прикордонна служба України. Скорочення часу роботи пов'язано передусім з безпекою людей, які перетинають лінію розмежування. Світловий день зменшується, а в темну пору ризик обстрілів зростає, повідомляють у відомстві. У Донецькій області нагадаю чотири пункти в'їзду, виїзду. Це Зайцеве, Мар'їнка, Новотроїцьке та Гнутове. На Луганщині — один пішохідний перехід у Станиці Луганській».

3. Свято першого дзвоника без обстрілів

«Ведуча: Свято першого дзвоника без обстрілів, у прифронтових школах на сході діти розпочали навчання У Красногорівці день знань відзначили в чотирьох школах, але працюватимуть лише дві. Решту поруйновано. Узимку учні перейдуть до однієї школи, де ще є опалення і навчатимуться у дві зміни. Загалом у прифронтових населених пунктах сьогодні до школи пішли шість із половиною тисяч дітей.

Синхрон: Зусиллями керівництва держави і за допомогою наших міжнародних партнерів, нам вдалося надавити на Російське керівництво. Наші школярі без загрози для свого життя, прийшли за парти, почули перший дзвоник і розпочали навчання».

4. Святкові лінійки цього року були необов'язковими

«Ведуча: Святкові лінійки цього року були необов'язковими. Навчальним закладам дозволили самим вибирати сценарії свята. Тему першого уроку теж визначали самі. За парти сіли близько 4 тисяч першокласників. Майже 170 шкіл в Україні закрили, бо в них забракло учнів. І далі про те як зустрічали 1 вересня у столичній школі, де разом із іншими вчаться і діти з особливими потребами. Окремі класи та спеціальну-освітню програму створили для школярів з вадами зору.

Олена Шиденко, вчителька 1-го класу для дітей з вадами зору школи № 281 м. Києва: Протягнули друг-другу ручки.

Кор.: Перший урок у спеціальному класі. Зі слабкозорими дітьми розпочався з гри знайомства. До таких учнів особливий підхід. Підручники адаптовані, хоча для першачків їх бракує.

Олена Шиденко: Починаючи з 2-го, 3-ій і 4-і класи забезпечені стовідсотково. Але на превеликий жаль на перший клас тільки англійська мова. Це адаптований шлиф для наших діток.

Кор.: До свята ж першого дзвоника у 281 київській школі, де вчаться і діти з вадами зору, подарували додаткове обладнання.

Інна Силантьєва, автор та організатор соціального проекту "Відчути книгу": Каждый год мы посещаем именно такие школы которые з вадами зору. Мы привезли подарок аппаратурка, обязательно у нас и плеера, книги.

Кор.: В рамках соціального проекту класи місто прозороми дітками сьогодні подарували музичний центр та аудіокниги. Вчителі кажуть що їх дуже не вистачало. У спеціальних класах вчаться тільки діти з вадами зору. Також є інклюзивні класи, у яких дітей з іншими порушеннями не більше трьох. Туди приходять з направленням від медкомісії.

В'ячеслав Шевчук, тато першокласниці Ярослави: Нам сказали що є такий клас, можем іти. Це треба теж пройти комісію, ми пішли, пройшли комісію і тепер ми тут раді.

Кор.: Закладам які навчають дітей з вадами, зараз допомагає місцева влада. Обіцяє забезпечити комп'ютерами та спеціальними медичними приладами, каже директор київської школи. Але ще багато чого бракує.

Людмила Цимбал, директор школи № 281 м. Києва: Хотілось би мати більш обладнані кабінети, хотілося мати лінгафонний кабінет, там щоб англійську вивчати. Хотілось би мати інтерактивну дошку. Хотілось мати аудіозабезпечення в таких кабінетах. Саме слабозорі діти повинні більше слухати.

Кор.: На думку вчителів, шкіл зі спеціальною освітою має бути більше. Зокрема, в столиці таких шість. Основна ж мета — забезпечити для всіх дітей рівні права на освіту. Щоб свято 1 вересня батьки і діти святкували в тій школі, яку виберуть самі».

5. Новації в початковій школі

«Ведуча: Цього року на школярів чекає чимало новацій. Зокрема в початковій школі. Вона тепер працюватиме без чорнила і домашніх завдань на канікули. Крім того, Міносвіти дозволило першачкам писати простим олівцем. Учителям не можна користуватися червоною пастою. До четвертого класу не буде оцінок з музики, інформатики, фізкультури та ще кількох предметів. Не складатимуть рейтингів успішності. Про успіхи учнів відтепер знатимуть лише батьки та він сам. Не конче віднині знати на пам'ять таблицю множення і читати на швидкість. Істотно скоротять і домашні завдання, у першому класі їх не буде зовсім, у другому не більше, ніж дитина самостійно зробить за 45 хвилин. Завдання на канікули заборонили, бо максимум знань діти мають засвоювати в школі, кажуть експерти з Міносвіти. А навчатимуться школярі 12 років».

6. День знань у селі Степангороді на Рівненщині розпочався скандалом

«Ведуча: День знань у селі Степан Городі на Рівненщині розпочався скандалом. Батьки 500 дітей не пустили їх до школи. Твердять: приміщення навчального закладу, збудоване у 50-х роках, — у аварійному стані. Освітяни і влада району пообіцяли, що будівництво стартує в жовтні, проте батьки їм не повірили. (Безпідставне узагальнення.)

Кор.: Перший дзвоник у селі Степангород на Рівненщині. Жоден із 500 школярів не переступив шкільного порога, батьки не пустили.

Тетяна, мама школярів: Їли в їдальні, почала валитися стеля на дітей. На щастя, на дітей не впало. Вчителька скоріше дітей вивела і почали два тижні ремонтувати там, понімаєте. Дітей вже не кормили в школі. І така ситуація, що аварійний стан і громада вирішила не пускати дітей в школу.

Кор.: Олег із товаришами прийшов провідати школу.

Олег, школяр: Провалився по коліна. Я ходив би в школу.

Кор.: На перемови до степангородців приїхало районне керівництво.

Тетяна: Наша школа розщитана на 250 осіб, а учаться у школі 529 учнів. Як упаде в любому куточку, кругом задушить, бо їх повно там, понімаєте.

Кор.: Будівництво нової школи влада обіцяє розпочати за місяць.

Володимир Хоружий, голова Володимирецької РДА: Тоді я приїду і скажу, що я брехун. І 1 жовтня ви побачите результати обіцяного. Тоді давайте пускайте дітей до школи.

Кор.: Батьки непорушні. Доки не буде нового приміщення дітей на навчання не пустять.

Володимир Хоружий: Якщо ми місяць пропустили, чи може дитина наверстати те?

Кор.: Журналістів батьки запрошують на горище. Показують: кроква підперта балками, підлога залатана.

Батько: Як балки положили, ви бачите, вона укріплена. Нова лежить, а стара протрухла, крутиться до верху. Вона тільки вже лежить зверху і всьо. Ще ухудшили ситуацію.

Кор.: Селяни кажуть: чиновники вже три роки обіцяють нову школу. Тож цього року люди самі розібрали стару хату поряд із закладом, щоб будівництво розпочали там.

Віталій Наконечний, Степангородський сільський голова: Школа на ескізному плані сильно просіла. Вона в два поверхи з підвалом і накрита черепицею. Вона дійсно, то ж 185 мільйонів, то тож школа Момульчата. Сильно красива.

Кор.: Перемовини влади і степангородців завершилися нічим. Батьки кажуть: дітей до старої школи не пускатимуть».

7. Металеві турнікети на 1 вересня біля Київського політехнічного інституту

«Ведуча: Сюди приїхав привітати студентів зі святом президент. Як це було і що розповів Петро Порошенко юнакам та дівчатам, знає наш кореспондент.

Кор.: Автівки поліції, військовики Нацгвардії, особисті охоронці з 9-ї ранку під Київським політехом вже готуються зустрічати президента. За годину до події встановили турнікети. У студентів, викладачів та журналістів перевіряли особисті речі та документи. Біля монументу Ігореві Сікорському вишикувалися студенти. Поділилися якимись запитаннями до президента.

Катерина Ковришенко, студентка НТУУ "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського": Про нашу экономику можно задать ему вопрос. Да про все, много на что выделяется денег, но этого не видно.

Таїсія Волосова, студентка НТУУ "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського": Наприклад, коли в нашій країні стабілізується економічна ситуація, бо це нагальне питання, яке необхідно вирішити прямо зараз.

Кор.: Дехто із студентів стривожений обсягом стипендії. Кажуть, на неї в столиці не прожити.

Володимир Ганжа, студент НТУУ "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського": Я бы хотел, чтобы стипендии подняли, а то 800 гривен в месяц — это минимальная сумма. которая большую часть отдаешь за общежитие, а за 200 гривен это...

Кор.: Викладачі чекають на реформу в системі освіти. Микола Васильович твердить, чимало випускників ідуть з вишу фактично в нікуди.

Микола Пушкар, викладач НТУУ "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського": Я б хотів так, що коли на шостому курсі вони закінчать навчання, я вже знав, що хлопці будуть працевлаштовані і вони будуть мати далі якісь, розвиватись і мати якісь перспективи розвитку в своєму майбутньому професійному напрямку, щоб я був спокійний за них, що вони влаштовані в житті.

Кор.:  Із півгодинним запізненням з’являється Петро Порошенко. Привітавши студентів зі святом, глава держави розказує про недавні здобутки. Зокрема про результати чергових Мінських переговорів. Запроваджено режим припинення вогню. Сторони погодилися на умови, які висунула Україна.

Петро Порошенко, президент України: Це 409 кілометрів і 300 метрів неконтрольованого кордону з Російською Федерацією. Які мають взяти під контроль спочатку представники поліцейської місії ОБСЄ озброєної. Потім до них приєднаються українські силовики і прикордонники. І не буде на українській землі регулярних підрозділів збройних сил Російської Федерації.

Кор.: Студентам, як і журналістам, поставити питання Президентові так і не вдалося. Натомість вдалося зробити з ним селфі».

8. «Боїнг» над Донбасом збили проросійські бойовики

«Ведуча: Урядовці Нідерландів зрозуміли це одразу. Про це ідеться в нових документах, які оприлюднили міністерство безпеки та юстиції Нідерландів на вимогу ЗМІ. Звіти написано невдовзі після катастрофи. Влада від початку наполягала, суд над тими, хто збив літак, має відбутись в Нідерландах, а родичі загиблих повинні мати доступ до всіх документів слідства. “Боїнг” малазійських авіаліній збито над Донбасом у липні 2014-го, тоді загинуло майже 300 людей. Більшість громадяни Нідерландів, Малайзії та Австралії. Слідство ще триває, його результати оприлюднять наприкінці вересня».

9. Апеляцію мера Торецька, якого підозрюють у сепаратизмі, суд не задовольнив

«Ведуча: Апеляцію мера Торецька, якого підозрюють у сепаратизмі, суд не задовольнив. Володимира Слєпцова 2 тижні тому арештували на 2 місяці, застави не передбачили. Адвокати торецького голови вимагали, щоб запобіжний захід змінили. Під час сьогоднішнього слухання в залі не було жодного вільного місця, проте сам Слєпцов не з'явився, тож апеляційний суд Донеччини лишив попереднє судове рішення незмінним. Слєпцов пробуде за ґратами до 15 жовтня.

Любов Білаз, адвокат Володимира Слєпцова: В обвинувачення ніяких доказів немає, що мій підзахисний скоїв злочин "тяжелейших статей". Що це застосовується як тортури, відповідно так НКВД застосовувала і людей знищувала. Так і зараз, застосовуючи мас медіа, застосовуючи громадські організації.

Володимир Єлець, громадський активіст із Торецька: Адвокаты предоставили характеристику городского совета: там золотой человек, которого только целовать. На самом деле, буквально три дня назад, четыре дня назад, городская "міська рада" сессия объявила недоверие. Из 30 депутатов 24 депутата проголосовали о недоверии мэру Слепцову».

10. Нові ціни на електрику

«Ведуча: І про нові ціни на електрику. Від сьогодні вона подорожчала в середньому на чверть. Тариф залежить від споживання. Для тих, хто використовує до 100 кВт/годин на місяць, світло подорожчає з 57 до 71 копійки. Хто споживає від 100 до 600 — платитиме 1,29, а хто понад 600 — 1,64. І це ще не останнє здорожчання. Чергове буде 1-го березня наступного року».

11. Система електронного декларування для чиновників знову запрацювала

«Ведуча: Тепер уже в повному обсязі. Подати звіт про свої доходи та майно посадовці мають протягом 60 діб, для цього треба заповнити форму на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. За неправдиву інформацію чиновник може дістати до двох років ув'язнення. У мережі з'явилися повідомлення, що система не дає можливості подати декларацію, після авторизації відображається порожня сторінка. У НЗК кажуть, усі проблеми усунуть до кінця дня. Сайт єдиного реєстру електронних декларацій працює, однак на ньому нема документів, які були подані, коли система не мала сертифікату безпеки. Електронне декларування мало запрацювати ще 15-го серпня, однак за 2 дні до офіційного старту в Держспецзв'язку відмовились видавати системі сертифікат відповідності, її все одно запустили, але від цього документа чиновники могли б уникнути покарання за неправду в деклараціях. Тепер усі проблеми вирішено, запевнили у Держспецзв'язку. Запуск системи електронного декларування одна з умов отримання чергового траншу від МВФ та запровадження безвізового режиму з Євросоюзом».

12. Двоє киян хочуть, щоби мурал на столітньому будинку на Подолі замалювали

«Ведуча: Двоє киян хочуть, щоб мурал на столітнього будинку на Подолі замалювали. За словами чоловіків малюнок, сюжет якого з мешканцями не обговорювали, тільки псує архітектурну пам’ятку.

Кор.: Це будинок 6А на вулиці Спаській, його спорудили 1910 року. А торік бразильський художник Нунка намалював на ньому ось цей мурал. Митця запросив куратор проекту “Сітіарт” Гео Лерос. Павло Калюк живе на Подолі. Він не хотів, щоб на стіні будинку з’являвся малюнок. Адже ця споруда історична пам’ятка.

Павло Калюк, киянин: Це причинило деякі нерозуміння зі сторони сусідів. Вони пішли викликати поліцію, шукати якусь стихійну інформацію. От. І жодних документів на перший час у канадців не було.

Кор.: Павло розповідає: коли приїхала поліція, художники показали їй листа від подільської райадміністрації на ім’я Гео Лероса. У листі йшлося про те, що адміністрація не проти створення муралів, якщо це не суперечить закону і якщо згодні мешканці будинків. Такої згоди, каже Павло, на момент початку роботи не було. А це Вадим, він, щоб захистити будинок, викликав представника департаменту культури. Той виписав протокол, де зазначено: департамент вимагає зупинити роботи, щоб зберегти архітектурну пам’ятку. Та малювати на будинку не припинили.

Вадим Стадник, киянин: Вони обіцяли, що за кілька днів у них цей дозвіл буде на ці роботи. Але вони не могли зупинити роботи, бо у художника там були авіаквитки. Він там мав закінчити і там буквально вже кілька днів — і вилетіти назад. Тому вони вирішили, що роботи будуть продовжуватися, а потім постфактум вони отримають дозволи на все.

Кор.: Дозвіл на стріт-арт, за законом, видає департамент архітектури та містобудування Києва. Питання, чому на архітектурній пам’ятці з’явився мурал? І як відбирають місця для стріт-арту у відомстві відповіли листом: “Відповідно до закону “Про охорону культурної спадщини” використання пам’яток має здійснюватися у спосіб, що потребує як найменших змін і доповнень пам’ятки та збереження її автентичності”.

Кор.: Куратор проекту “Сітіарт” Гео Лерос з нами спілкуватися відмовився. Пояснив, що принципово не хоче говорити на тему, у яких хтось не задоволений муралами. Щоб уникнути таких випадків, кажуть мистецтвознавці Євгенія Муляр та Лев Шевченко, художники і мешканці навколишніх будинків мають обговорювати ескізи. Як це роблять за кордоном.

Євгенія Моляр, мистецтвознавець: Якщо людина не хоче взагалі дивитися на заповіді або на кольоровій картинці, то вона просто безправно створена. Якщо мистецтво створене в публічному доступі, воно в першу чергу має взаємодіяти з тим простором, взаємодіяти з контекстом, із містом, з архітектурою, фз громадою, з населенням, з історією, із візуальним образом цього міста.

Лев Шевченко, дослідник архітектури: Выбирают эскизы после конкурса, а не по чьему-то желанию, и на несколько десятилетий...

Кор.: Зараз Павло та Вадим готують запит до департаменту охорони державної спадщини до КМДА, щоб там відповіли чи законний малюнок на будинку. Якщо його таким не визнають, вимагатимуть замалювати мурал».

У випуску за 1 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

 • Україна висловила Чехії протест через реєстрацію «представництва ДНР» у цій країні
 • Стан здоров’я Умерова важкий, МЗС України вимагає від РФ його негайного звільнення
 • Україна має найнижчий у Європі рівень охоплення вакцинацією — ЮНІСЕФ
 • У США і Європи є план на випадок масштабного вторгнення Росії в Україну — Держдеп

2 вересня (п’ятниця)

 1. Вантажівка збила велосипедистів-підлітків

«Ведуча: Вантажівка збила велосипедистів-підлітків під Києвом. Один юнак загинув, 8 людей травмовано. Прокуратура області розпочала кримінальне провадження. Трагедія сталася вчора ввечері на трасі під Броварами. Постраждалі учні і викладач Броварського училища фізкультури. Водія затримали. Це 22-річний громадянин Болгарії. Припускають, що він міг заснути за кермом. Щоб розслідували обставини, створили спеціальну комісію з представників поліції, Міністерства молоді та спорту і обласної влади. Вони зокрема з’ясують, чи мало училище право організувати велосипедну прогулянку трасою, повідомили в обласній прокуратурі.

Кор.: Трагедія сталася на автодорозі Київ — Чернігів — Нові Яриловичі під Броварами. 12-річний хлопчик помер на місці. Інших доставили до Броварської центральної районної лікарні. Головний лікар характеризує стан їхнього здоров’я як стабільний.

Валентин Багнюк, головний лікар Броварської лікарні: Під час обстеження в однієї дитини виявили розрив селезінки, розрив легені. Він був взятий в операційну, прооперований. Стан на ранок стабільний. Ще один, ще два хлопчики, які були в реанімації, один прообстежений, провели терапію противошокову, перевели в хірургічне відділення. В задовільному стані. Ще один хлопчик, він ще знаходиться в реанімації, тому що в нього там черепно-мозкова травма. Він не зовсім ідеальний, тому ми його залишили там під наглядом лікарів і проведенні інтенсивної терапії. І на даний момент, зараз найважчий це тренер з крововтратою більше півтора літра.

Кор.: Спортсмени згадують те, що сталося і стверджують, що водій навіть не сигналив.

Ілля, постраждалий велосипедист: Ехали просто на тренировку и получается, что нас машина, фура, сбила. Сзади подъехала.

Кор.: Получается вы не слышали, как он сигналил?

Ілля: Ничего не сигналил. Без всяких признаков. Мы только услышали хруст велосипедов и даже не успели среагировать, как нас уже снесли. Ну, там сзади мужчина ехал на машине, говорит, 100 километров в час несся и не сбавлял. Просто на нас. И всех посбивало.

Кор.: Хлопці вчаться в Броварському вищому училищі фізичної культури. Там відсьогодні збирають кошти на лікування постраждалих учнів. Адміністрація планує оплатити похорон 12-річного вихованця та спілкуватися з журналістами відмовилися.

Жінка: В мене дуже багато справ. Без коментарів.

Кор.: У Міністерстві молоді та спорту кажуть, що готові надати родичам велосипедистів будь-яку допомогу.

Ігор Гоцул, перший заступник міністра молоді та спорту України: Надана, серед іншого, допомога тим хто приїжджає. Їх будуть зустрічати, їх поселять, також спортсменам, які постраждали на навчанні необхідна медична допомога.

Кор.: У правилах дорожнього руху чітко прописано вимоги до велосипедистів, що рухаються по проїжджій частині. Зокрема, це дозволено лише з 14 років. Президент Федерації велоспорту заперечує.

Олександр Башенко, президент Федерації велоспорту України: Законодавчо немає обмежень, і це правильно, що немає обмежень.

Кор.: Та юристи наполягають

Михайло Ілляшев, юрист: Рухатися по дорогах на велосипедах можуть особи, які досягли 14-річного віку. Тому, якщо якась людина, яка виїхала на дорогу, велосипедист, і він не досяг того віку, в якому він міг їхати, це не означає, що в будь-якому випадку, якщо така дитина попаде в дорожню-транспорту пригоду, вона буде апріорі винною в неї. Все рівно будуть визначатися інші обставини.

Кор.: Тренера та двох потерпілих перевели до столичної обласної клінічної лікарні. Їхній стан стабільно тяжкий. Вони в реанімації при тямі. Безпосередньої загрози життю немає. В Національній поліції кажуть, що водій, найпевніше, заснув за кермом.

Віталія Грохольська, речниця ГУ МВС України в Київській області: Нічого не відомо. Те, що є інформація, з’ясовуються обставини, причини. Попередня версія — це, що водій заснув.

Кор.: Тим часом на місце трагедії вже несуть перші квіти.

Ведуча: Дванадцятирічний Андрій Положенцев, який загину в ДТП під Броварами з Рубіжного — чемпіон Луганської області серед молоді у велоперегонах бездоріжжям. Цього року брав участь у чемпіонатах України з велоспорту. На Київщину приїхав три дні тому. Розповіла "Першому" його мама Марина Положенцева. Вступив до Броварського вищого училища фізичної культури.

Марина Положенцева, мати загиблого хлопчика: Я не считаю, что это вина тренера. Я считаю, что это просто случай, машина вот, водитель. Больше я не знаю, кого обвинять можно. И себя обвиняем за то, что мы его заставили остаться, а он хотел домой. Нам толком ничего и не говорили. Мы все из новостей увидели, из интернета. Позвонили вчера в начале десятого вечера, сказали, у нас ЧП, ваш сын погиб — и все, и больше никаких слов. Все искали уже сами. Искали правды. Сказали, что четырнадцатилетний. До последнего не верили. Нашему-то двенадцать».

2. Микола Чаус, якого підозрюють у хабарництві, після відпустки на роботу не вийшов

«Ведуча: Суддя Дніпровського району міста Києва Микола Чаус, якого підозрюють у хабарництві, після відпустки на роботу не вийшов. Нікого не попередив, і як кажуть його колеги, на телефонні дзвінки не відповідає. На сьогодні в суді було заплановано розгляд більш, як 130 справ.

Кор.: Богдан вже втретє відпрошується з роботи для візиту задля візиту до Дніпровського районного суду. Тут суддя Чаус має розглядати його справу. Та й повертатися сюди чоловіку доведеться і в четверте.

Богдан, киянин: Секретар Тарас сказав, що переноситься засідання на 12-те число на 16-ту годину. Судді нема, перенесли. Хоча, якби я не прийшов — мені стаття. А як суддя не прийшов…

Кор.: Але Богдан лише один із багатьох. Бо першого ж робочого дня після відпустки, на суддю чекає розгляд близько 130 справ. Ось на цьому робочому місті о 8:45 суддя Чаус повинен був розпочати розгляд справ. Однак це місце і досі порожнє. З невідомих причин суддя не з’явився на роботу. Що не прийде на роботу Чаус не попередив. І додзвонитися йому теж не вдається.

Ольга Бовкун, речниця Дніпровського райсуду Києва: Він на зв'язок не виходив. Зв’язку у нас з ним теж немає.

Кор.: За словами заступника голови Дніпровського районного суду це прогул.

Оксана Бірса, заступниця голови Дніпровського райсуду: Якщо він не з’явиться, відповідно буде відображено в табелі обліку робочого часу і будемо відповідним чином реагувати на неявку судді, якщо встановимо причини цієї неявки.

Кор.: На підставі пункту 4 статті 40 Кодексу законів “Про працю України”, роботодавець має право звільнити працівника за прогул без поважних причин. Де шукати суддю — поки що загадка. Та навряд чи він переховується вдома. Адже дверей там ніхто не відчиняє. Навпроти квартири, в якої проживає Микола Чаус, газети місячної давнини. Сусіди стверджують, що самого Чауса і його рідних давно не бачили.

Сусід Миколи Чауса: Месяц назад примерно видел, а что и как — без понятия.

Сусідка: Николая видела очень давно. Летом отпуск был. А супругу, может недели 2-3 назад.

Кор.: Вже наступного тижня долю Чауса вирішуватимуть парламентарі. Нагадаю, 30 вересня 2016 року наберуть чинності зміни до Конституції України згідно з якими Вища рада юстиції буде реорганізована у Вищу раду правосуддя. Зміни передбачають обмеження суддівського імунітету до функціонального, а непідтвердження джерела доходу буде підставою для звільнення судді з посади».

3. Вісімнадцять російських посадовців судитимуть заочно за події в Іловайську

«Ведуча: Вже є відповідні судові рішення. На засіданні комітету з питань безпеки та оборони Генпрокурор Юрій Луценко також розказав про основні причини Іловайської трагедії.

Кор.: Тридцять один експерт, сто тисяч речових доказів. Генпрокурор на засіданні комітету представив висновки щодо Іловайської трагедії. їх розподілили на п’ять основних чинників. Перший — це державна зрада Януковича та найвищого командування часів президента-втікача. Другий — поступове розкрадання військової техніки, що зробило Збройні сили фактично нездатними відбити атаку ворога. Третій — дезертирство бійців. Четвертий фактор, за словами Юрія Луценка, помилки командування сил АТО та Генштабу. З такою кількістю бойовиків в Іловайську наприкінці серпня навіть думати про зачистку міста було не варто, каже він.

Юрій Луценко, Генпрокурор України: До початку операції було зосереджено близько тисячі двохсот бойовиків з технікою та укріпленнями не були взяті в розрахунок при складенні замислу. Застосування добровольчих батальйоні в меншій кількості при атаці було, з точки зору експертів, помилкою і порушенням ряду нормативних документів Збройних сил України, уставів, настанов тощо.

Кор.: Основний, п’ятий чинник, що призвів до втрат в Іловайську, пряме військове вторгнення російських збройних сил на територію України. Поділився Генпрокурор і подробицями. 24 серпня 2014-го о четвертій ранку український кордон перетнуло близько шести тисяч військовиків Федерації і з ними шістдесят танків. Андрій Тетерук, який на той час був комбатом добровольчого батальйону спецпризначення МВС "Миротворець" і зміг вийти з оточення, каже: звіт неповний, багато інформації в Генпрокуратурі і досі під грифом секретно.

Андрій Тетерук, народний депутат, фракція "Народний фронт": Я надав всі можливі відео і фотодокази, навіть в мене були записані на згадку радіоефір під час виходу. Я все це надав для того щоб слідчі мали можливість встановити саму повну картину того, що відбувалося. Тому що певні маніпуляції про те, що ми могли ще чекати, то вже є відвертою брехнею.

Кор.: За словами журналіста Юрія Бутусова, треба змусити відповідати вище командування начальника Генштабу Віктора Муженка та колишнього міністра оборони Валерія Гелетея. А відповідальність бійців, що самовільно покидали позиції під час іловайських боїв, дуже перебільшена.

Юрій Бутусов, журналіст: Десять десантників були взяті повністю в бою військовослужбовцями 51-ї бригади. Це вона дала такі козирі нашому керівництву країни, це вони виступали на прес-конференції. І взяли їх прості хлопці, мобілізовані з Західної України. А зараз їхню честь спаплюжили, що вони всі дезертири. Це просто повна брехня і завдання суспільства, на мій погляд, відновити цю історичну справедливість і цій цілі теж слугує судовий процес.

Кор.: На вісімнадцять осіб найвищого командування Росії чекає заочний суд, сказав Юрій Луценко. Хоча в Україні вони не з’являться, змусити їх відповідати може міжнародний карний суд у Гаазі. Київ туди передав усі матеріали справи щодо Іловайська».

4. Від початку доби в зоні АТО бойовики переважно дотримувалися перемир’я

«Ведуча: Від початку доби в зоні АТО бойовики переважно дотримувались перемир’я, однак близько полудня російські найманці відкрили провокативний вогонь зі стрілецької зброї по Новоолександрівці. Армійці на провокації не відповідають. Вони вогонь у відповідь не відкривають. На 18-ту годину, за повідомленням штабу АТО, на всіх ділянках фронту зберігається режим тиші».

5. Саджайте дерева, а не людей

«Ведуча: Саджайте дерева, а не людей. З таким зверненням до стін посольства Росії прийшли активісти організації "Крим SOS". Захід влаштували напередодні всесвітньої акції солідарності на підтримку Ільмі Умерова. Заступника голови Меджлісу вже шістнадцять днів примусово тримають у стаціонарному відділенні судово-психіатричної експертизи. Біля російського посольства люди висадили дерево і обвішали його табличками з прізвищами політв'язнів, щоб нагадати, нині їх у російських тюрмах більш як тридцять.

Таміла Ташева, координатор громадської організації "Крим SOS": Ця акція присвячена Ільмі Умерову. Ми її робимо спеціально перед днем всесвітнього дня солідарності з Іллі Умеровим. Тому що завтра закликали всю світову громадськість вити на майдани, на будь-які знакові площі і під будівлі в усьому світу і висловити свою підтримку Ільмі Умерову».

6. Другий день в Україні працює система електронного декларування статків чиновників

«Ведуча: Другий день в Україні працює система електронного декларування статків чиновників. Але поки що на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції жодної декларації. Учора стало відомо, що викласти декларацію на портал можуть не всі. Через технічні вади системи. В агентстві проблему визнали і пообіцяли вирішити її вже сьогодні. тим часом громадські організації готуються перевіряти звіти посадовців. Відтепер на сайті громадського люстраційного комітету можна повідомити про неправдиві дані в деклараціях.

Олександра Дрік, голова ради громадського люстраційного комітету: Він може зайти на наш сайт, заповнити форму, в якій вказати всі дані які в нього є. Дати документи які доводять ті факти про які він свідчить. І ми беремо цю інформацію в роботу. Ми її перевіряємо, аналізуємо і в випадку, якщо ця інформація підтверджується ми розміщуємо її в нашому відкритому реєстрі корупціонерів. Всі хто опиняються в реєстрі корупціонерів беруться нами в роботу, яка продовжується до тих пір, поки цей конкретний корупціонер не піде з влади і не буде покараний».

7. Міністерство фінансів України має намір запровадити два види стипендії: соціальна та академічна

«Ведуча: Міністерство фінансів України має намір запровадити два види стипендії: соціальна та академічна. Першу будуть виплачувати тим хто потребує держпідтримки, другу — відмінникам. Про це повідомив заступник міністра фінансів Сергій Марченко на зустрічі зі студентами активістами та представниками студентського самоврядування. А ще міністерство хоче зменшити кількість стипендіатів і таким чином збільшити суми для тих хто отримуватиме кошти від держави.

Сергій Марченко, заступник міністра фінансів: Що 10 % будуть отримувати стипендію академічну це плюс соціальні стипендії, що розмір може бути близько 3,5 тисяч гривень. Це вже досить суттєва стипендія і в принципові вона є мотивуючим фактором, порівняно з 825 гривнями. Але дійсно це буде не 70 відсотків студентів, а це вже буде 10 відсотків.

Олександра Новик, студентка Національного педагогічного університету імені Драгоманова: Нас не задовольняє взагалі політика міністерства фінансів, яка є зараз. Тому, що такі зустрічі ми надзвичайно вітаємо, такі зустрічі. Ми хочемо вирішити питання стипедіального забезпечення. Ми не розуміємо чому міністерство фінансів не хоче виходити на відкритий діалог до студентів».

У випуску за 2 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

 • Бойовики за добу провели 11 обстрілів позицій ВСУ

3 вересня (субота)

1. Трьох постраждалих в аварії під Броварами привели до Київської обласної клінічної лікарні

«Ведучий: Трьох постраждалих в аварії під Броварами, привели до Київської обласної клінічної лікарні. Зараз тренер, Євген Воробйов і двоє його вихованців у реанімації хірургічного відділення, їхній стан, кажуть лікарі, тяжкий, але стабільний.

Андрій Турчин, заступник головного лікаря Київської обласної клінічної лікарні: Пацієнтів доставили до нас вчора, їхній стан стабільний, тяжкий. Якщо казати на сьогоднішній день, то ургентних операцій, термінових, вони не потребують. А ті планові вже, відтерміновані операції, їм будуть проводитись після повної стабілізації стану. Всі три пацієнта, вони в свідомості. Рівень свідомості в них ясний, вони відповідають на всі запитання чітко, ясно. Особливих, таких станів немає. Вони на самостійному диханні, без допоміжної вентиляції легень. Вони самостійно тиск утримують, емодинаміка в них утримується самостійно.

Ведучий: П'ятеро постраждалих, нині в Броварській центральній райлікарні. Нагадаю, аварія сталася ввечері 1 вересня, на трасі Київ — Чернігів, вантажівка врізалася в групу велосипедистів, які рухалися в тому ж напрямку. Загинув 12-річний підліток, 8 людей потрапило до лікарень, постраждалі учні, викладач Броварського училища фізкультури. Як сказали “Новинам” на “Першому” в обласному управлінні поліції, зараз триває слідство, запобіжного заходу для водія вантажівки, 22-річного громадянина Болгарії, ще не вибирали.

Віталія Грохольська, речниця ГУ МВС України в Київській області: Затриманим дається нрзб три доби, після чого буде судом обрана міра запобіжного заходу. Стаття не передбачає арешту».

2. Попри проголошене перемир’я, бойовики й далі стріляють по українських позиціях

«Ведучий: І про події в зоні АТО. Попри проголошене перемир’я, бойовики і далі стріляють по українських позиціях. Минулої доби відкривали вогонь одиннадцять разів. Вісім на маріупольскому напрямку. Ніхто з бійців не загинув, нікого не поранено. Сьогодні провокації були у Верхньотурецькому, в районі Авдіївки та Ясинуватої. Поблизу Мар’їнки працював снайпер. Тихо було тільки на Луганщині. Як повідомили в штабі АТО, українські військові вогню у відповідь не відкривали».

3. В Ільмі Умерова загострилася гіпертонія та серцева недостатність

 «Ведучий: В Ільмі Умерова, якого окупаційна влада Криму помістила в психлікарню, загострилася гіпертонія та серцева недостатність. Про це повідомив адвокат Марк Фейгін. Заступника голови Меджлісу, нагадаю, ушпиталили в середині серпня. 7 вересня, після експертизи його, за законом, мають відпустити. Сьогодні в багатьох країнах під російськими посольствами відбулися акції на підтримку Умерова та інших політв'язнів Кремля.

Марк Фейгін, адвокат: В Варшаве две акции были у посольства российского. В Берлине небольшая акция. В Риге была акция. Уже в Торонто прошла акция. В Праге. В Крыму — это абсолютно и совершенно невозможно. Там людей сажают. У него гипертония плюс эта болезнь Паркинсона, сахарный диабет. Там букет заболеваний. Его состояние контролируют. Возможности у клиники весьма ограниченные. Например, он получает свои лекарства, то есть у них лекарств нет. 7-го числа, и после этого они не могут его держать дольше. Они обязаны его отпустить. Поскольку все процедуры они закончатся к этому моменту. Но на самом то деле они, главврач мне тоже говорили, что они все уже давно закончили. Что держит его следствие. Держит его следователь, который не дает разрешение для его отпуска.

Ведучий: Акція на підтримку Ільмі Умерова відбулася і в Києві. На пішохідному мосту над алеєю Героїв Небесної Сотні активісти вивісили банер — закликали відпустити Умерова. ФСБ порушило проти нього кримінальну справу 12-го травня. Після того, як в ефірі каналу АТР він заявив, що Крим слід повернути під юрисдикцію України. Нині Умерова тривають у психіатричній лікарні.

Зоре Ульмерова, родичка Ільмі Умерова: Среди больных находится тяжело. Они кричат, поют. Туалет там общественный. Все видно. И вот в это туалете постоянно ну как театр — больные люди. Если признают его душевнобольным, неадекватным, это очень серьезно на его репутации отразится. Если не признают, что он душевнобольной значит дальше будет уголовное дело. А там или посадят, или условно. Мы не знаем».

4. Випустити журналіста Миколу Семену з окупованого Криму

«Ведучий: Випустити українського журналіста Миколу Семену із окупованого Криму вимагають його колеги. Відповідного листа до російської влади надіслали Міжнародна та Європейська федерації журналістів. Представники організацій твердять, що у Миколи проблеми із серцем і хребтом, тож йому потрібна допомога медиків. Зараз Семену не випускають із території півострова, бо окупаційна влада угледіла в його публікаціях сепаратизм і порушила кримінальну справу. Журналіста кілька разів допитували в ФСБ. Адвокат спробував оскаржити дії силовиків, але 29 серпня суд відхилив клопотання».

5. Чума свиней

«Ведучий: Уже в десяти областях України зафіксовано спалах африканської чуми свиней. У регіонах з’ясовують, хто винен у тому, що пошесть шириться так швидко, а селяни рахують збитки. Цього тижня інфекція дісталася Харківщини.

Чоловік: А що дальше робити, за що жити?

Кор.: В Олександра забрали все поголів’я, 11 свиней. Чоловік каже, то був мало не єдиний дохід родини. Упевнений, інфекцію в Протокопівку завезли із сусідньої країни.

Чоловік: В нас не було. Все своє, я ж не купую ніде. В мене свої свиноматки, все своє. І вона рєзко взялася, так не буває. Понімаєте, такого не може бути. А десь завезли ну шо, машини їздять же.

Чоловік: Быстрей всего завезли откуда-то, потому что если посмотреть на карту, там доволи видно, что сильно страдает Сумская, Черниговская область, которая, кстати, здесь недалеко.

Кор.: Нині село та околиці на карантині. На всіх автошляхах блокпости, працюють дезінфектори, жодне авто не пропустять без обробки.

Чоловік: Дезинфекцию проводим. Машину полностью смотрим, чтобы не вывозилось мясо свиное, потому что чтоб эпидемия не распространялась дальше.

Кор.: Спалах африканської чуми свиней на Харківщині виявили кілька днів тому., коли в Протокопівці померли двы домашні свині, господарі запідозрили недобре. Зробили аналізи, виявилося, тварини загинули від африканської чуми. В селі знищили все поголів’я.

Чоловік: Без всяких питань, приглашали, проводили в домовладіння, показували свиней. нрзб служби, як кажуть, усипляли свиней. МЧС допомагали грузити в трактор-причіп даних свиней і вивозили на, там, пастбище, де було спалено даних свиней.

Кореспондент Власникам тварин держава обіцяє компенсацію, 20 гривень за кілограм живої ваги. Тим часом місцева влада, розбирається, хто винен тому, що інфекція потрапила в область.

Чоловік: Нам необходимо усиливать действия (?) по отношению к нерадивым, однозначно, в этом отношении руководителям , что и будет сделано.

Кореспондент Якщо в усій області оголосять карантин, з неї заборонять вивозити сільськогосподарські продукти. Ідеться не лише про м’ясо, а й про зерно, якого цього року там намолотили близько 3 000 000 тонн».

6. Інклюзивні уроки в Україні

«Ведучий: Особливі діти мають навчатися з усіма в звичайних школах. У цьому переконували сьогодні в столичному парку Шевченка. Організатори акції "Такий як я до школи разом" влаштували інклюзивні уроки.

Кореспондент : Андрій завжди мріяв про сина. 6 роеків тому його мрія збулася, однак дитина народилася з вадами здоров'я, так бі мовити особлива.

Андрій КУЦЕНКО, киянин : Ходить в центр людина. С ними занимается преподаватель. Он не разговаривает.

Кореспондент : Андрій охоче підтримує ідею інклюзії, тобто залучення особливих дітей до загальноосвітнього процесу. Проте запевняє, до цього особливим дітям потрібно бути готовими.

Андрій КУЦЕНКО, киянин : Для каждого уровня развития разные нужны вещи. Новые школы это день не завтрешний, а послезавтрешний. У нас есть более приземлённые вещи , для тех детей, которые готовы к инклюзии, такое безусловно необходимо и нужно.

Кореспондент : більше сотні батьків з історією подібною до Андріївої об'єдналися сьогодні в рамках акції "Такий як я", що відбулася в парку Шевченка. Акція суспільна ініціатива інституту економічних досліджень та громадської організації Родина. Нрзбр різної тематики музики, урок малювання. Організатор акції Такий як я хочуть показати, що звичайні та особливі діти можуть навчатися разом завдяки підтримці один одного, освоїти шкільну програму. У багатьох країнах світу інклюзив успішно практикують уже десятки років. В Україні ж вона на стадії впровадження. Міністр оствіти Лілія Гриневич у своїх інтерв'ю не раз наголошувала.

Лілія Гриневич, міністр освіти України : якісна освіта для дітей з особливими потребами залежить від уміння педагогів диференціювати навчальний процес. Щоб забезпечити доступність освіти для дітей з різними можливостями та потребами.

Кореспондент : Проте психологи запевняють інклюзивні класи потребують спеціальних підготовлених педагогів.

Марина СЕМЕНЧУК, психолог : з такими діткаминрзбз якими вони знаходяться в школі є к'ютори, які їх супроводжують. Це педагоги, які разом з ними навчаються і допомагають малювати, писати. Тобто є основний педагог, а є к'ютор. На жаль, в нашій країні немає таких педагогів.

Кор.: У листі до голови обласних адміністрацій від 9 червня 2016 року міністр освіти називає критерій створення в опорних школах інклюзивного освітнього середовища. За словами організатора акції, проблема інклюзивної освіти глибша. особливо дітей не приймає соціум.

Лариса Самсонова, голова правління ГО “Родина”: Батьки, коли приходять до нас, вони дуже втомилися від кривих поглядів, від несприйняття, на те, що наші діти інакші. Ми дуже мріємо про те, що настане такий час, коли до дитини буде індивідуальний підхід, будуть вивчати її можливості і вона зможе навчатися в рамках звичайної школи.

Кор.: Тож такими акціями активісти закликають не чекати затвердження розвитку інклюзії на державному рівні, а самим пробувати їїї впроваджувати, використовуючи всі можливості».

7. Українська на пробу

«Ведучий: Українська на пробу. Вже понад 5000 людей приєдналися до мовного марафону. Це акція для російськомовних. Протягом 25 днів вони пробуватимуть спілкуватися лише українською. Найбільше учасників поки що зареєструвалося в Києві і сьогодні вони вперше зустрілися.

Кор.: Серед мовомарафонців Міхаель, професор Віденського університету, який, зокрема, викладає українознавство. Долучитися до акції він закликає всіх українців.

Міхаель Мозер, професор мовознавства Віденського університету: Я з великою симпатією ставлюся до цієї ініціативи і дуже підтримую, оскільки сам дуже шаную українську мову в Києві і в Україні взагалі. Так що я думаю, що це дуже важлива справа.

Кор.: Учасники акції сьогодні зустрілися вперше, але 24 серпня кожні 2-3 дні вони діставали завдання: подивитися український фільм, прочитати книжку чи виписати слова суржиком. Найактивнішим обіцяють подарунки і абсолютно всім — пам'ятні листівки. Їх друкують за зібрані гроші.

Яна Чорногуз координатор акції "Мовомарафон 25": Найактивніші, які виконають усі завдання, отримають подарунки від відомих українських видавництв — наших партнерів, зокрема таких як "Абабагаламага", "Наш формат", "Смолоскип", "Клуб сімейного дозвілля", "Віват", "Агенція Дискурсус" та інші.

Кор.: Ірина дізналася про мовомарафон із Фейсбуку й одазу зареєструвалася. Ще раніше вона ходила на безкоштовні курси української, бо з російськомовної сім'ї, родом із Донбасу. Каже, поступово родина переходить на українську.

Ірина Плюсніна учасниця акції "Мовомарафон 25": У цьому місяці приїхала до мене гостювати онучка чотирирічна, з якою я з народження, п'ятий рік їй з народження, розмовляю тільки українською. І так вийшло, що я перейшла на українську вже і вдома.

Кор.: На зустрічі ж учасників мовомарафону розділили на команди, давали різні завдання. Мовомарафонців перевіряють на знання України. Організатори їм влаштували конкурс-вікторину. Проте головна мета — це живе спілкування українською.

Голос за кадром: Назвіть українську казку, в якій домашню тварину називають паном?

Учасники акції (діти): Пан Коцький.

Кор.: Серед присутніх і авторка ідеї мовомарафону, який вперше провели в Харкові в лютому цього року. Тоді в ньому взяло участь понад 800 людей.

Світлана Охович, організаторка мовомарафону в Харкові: Це перш за все моє особисте бажання експерименту, перевірити себе, чи зможу я три тижні говорити українською мовою. Переможці — всі, хто витримав цей експеримент.

Ведучий: Тепер же учасників більше 5000 із 40 країн. Зареєструватися можна на сайті акції до 18 вересня. Зустрічі планують проводити ще. Крім столиці — на сході країни»

Моніторинг здійснює ГО «Детектор медіа» в рамках проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи суспільного мовлення в Україні».

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду