Відповів за весь «UA: Перший»: Нікіта Хорозов – про критику трансляції Олімпіади

Відповів за весь «UA: Перший»: Нікіта Хорозов – про критику трансляції Олімпіади

14:16,
16 Серпня 2016
11422

Відповів за весь «UA: Перший»: Нікіта Хорозов – про критику трансляції Олімпіади

14:16,
16 Серпня 2016
11422
Відповів за весь «UA: Перший»: Нікіта Хорозов – про критику трансляції Олімпіади
Відповів за весь «UA: Перший»: Нікіта Хорозов – про критику трансляції Олімпіади
Керівник спортивного мовлення телеканалу «UA: Перший» Нікіта Хорозов дав відповіді на запитання та зауваження користувачів соціальних мереж щодо трансляції Олімпіади в Ріо.

Починаючи з 5 серпня, після церемонії відкриття Олімійських Ігор у Ріо, серед користувачів Facebook покотився клубок претензій до трансляції Олімпіади телеканалом«UA: Перший». З кожним днем на канал лилося все більше критики: «Ну як так можна?», «Що за непрофесійність?», «Де вони знайшли тих коментаторів?» і так далі. Сайт «Суспільне мовлення» зібрав найбільш гострі зауваження користувачів Facebook і звернувся з ними до керівника спортивного мовлення телеканалу «UA: Перший» Нікіти Хорозова.

У цьому інтерв’ю – його пояснення, чому «UA: Перший» не показав виступи Олени Костевич, Максима Долгова, Сергія Куліша, Ольги Харлан, шпажисток та інших українських спортсменів; як проходив кастинг коментаторів; хто обирає одяг для ведучих олімпійських програм; чому немає великих спонсорів та як журналісти НТКУ відреагували на те, що компанія не знайшла коштів для відрядження в Ріо.

– Який пакет прав на трансляцію був придбаний НТКУ та що саме він включає?

– НТКУ купила права на трансляцію Олімпіад – Сочі-2014 і Ріо-2016. Обмеження прав наступні: інтернет-права – тільки паралельний показ на сайті каналу (не можна виводити на сайт додатковий контент), немає прав на платний показ, турнір із футболу.

– Користувачі Facebook активно обговорюють трансляцію Олімпіади. У своїх постах жаліються на те, що «UA: Перший» пропускає виступи лідерів збірної України. Наприклад, Олена Костевич зі стрільби жодного разу не потрапила в ефір. Або фінал зі стрибків у воду за участі Максима Доглова теж не показали. Також не потрапили в ефір виступи дзюдоїстів. Чому виглядає так, наче «UΛ:Перший»не відстежує виступи українських спортсменів?

– Який тоді сенс у спортивній редакції, якщо вона не стежить за виступами наших спортсменів? Зрозумійте, показати в прямому ефірі наших нам набагато вигідніше, простіше і це дасть більший рейтинг телеперегляду. Національна телекомпанія України підписала договір із компанією OBS (Olympic Broadcast Service) про надання пакету послуг – 13 каналів, один із яких – новинна стрічка. На 12 каналах транслюються різні види спорту за розкладом. Зміни у розкладі залежать від погоди та/або збільшення тривалості тих чи інших змагань, виникають іноді й технічні моменти (у Бразилії).

Програму показу та контент формує сам міжнародний мовник і надає щоденний мультиканальний пакет трансляцій для усіх мовників країн-учасниць ігор. Для більшого розуміння слід наголосити, що олімпійські змагання йдуть одночасно на багатьох аренах та великій кількості майданчиків. З одних ведуться телевізійні трансляції, з інших – ні. Враховуючи значну кількість подій, до трансляцій, в першу чергу, включений фінальний етап змагань.

Рішення, які саме країни чи етапи змагань потраплять у зйомку (яка доріжка, татамі чи корт), ухвалюють Міжнародні федерації й компанія OBS. У ситуації з Еліною Світоліною організатори розмістили матч на 2-му корті, у той час коли зйомка велася з центрального. Прикро, що спочатку її матч був запланований на основному корті, але через погодні умови був перенесений на наступний день і поставлений на 2-ий корт. Ми, звісно, намагалися провести переговори, щоб показати цей матч, але у показі наживо нам відмовили. Ми далі ведемо переговори стосовно цієї ситуації, але, як правило, максимум отримуємо матч у запису. Звичайно, при формуванні нашої сітки трансляцій ми першочергово орієнтувалися на трансляції з тих видів спорту, в яких представлені українські спортсмени. На жаль, далеко не завжди їхні виступи потрапляють до мультиканального сигналу.

Так, попередні змагання з кульової стрільби жодного разу не були представлені в сітці олімпійського мовника. На жаль, у Ріо лідерка українських стрільців Олена Костевич не подолала кваліфікаційного раунду в обох видах змагань, в яких була заявлена, а відтак не потрапила до трансляції.

Стрибун у воду Максим Долгов отримав олімпійську ліцензію лише в одному виді програми – синхроний стрибок (у парі із Олександром Горшковозовим) з 10-метрової вишки. Цей вид змагань нами був показаний.

Українські дзюдоїсти не змогли пробитися до фінальної частини змагань, а під час відбіркових етапів вони змагалися на татамі, які не потрапили до міжнародної трансляції. Відтак, показати їхні виступи ми не мали можливості.

Те, що фінал, де Сергій Куліш виграв першу медаль для України, показали через 20 хвилин, назвали «псевдотрансляцією». Яка причина затримки?

– Тут зіграв роль технічний фактор, пропав звук із коментаторської позиції. Щоб не виводити в ефір технічний брак, ми були змушені показувати виступ українця із затримкою плюс-мінус 15 хвилин. У цьому випадку трапилося так, що редакторська-режисерська група невчасно зреагувала, тому виступ Куліша був показаний із затримкою. За це ми вибачаємося перед глядачами.

Чому Ольга Харлан потрапила в ефір лише у півфіналі?

Ми дуже уважно відстежуємо виступи наших спортсменів і вболіваємо за них, знімаємо сюжети, спілкуємося з ними. І коли Україна не потрапляє в міжнародну трансляцію, більш розчарованих, ніж ми, ви навряд чи знайдете. Тому що до цього вона змагалася на доріжках, які не потрапляли до телевізійної трансляції.

НТКУ робила не одну спробу, щоб показати трансляцію матчу за участі Еліни Світоліної. Як на сьогодні просуваються справи з можливістю купити сигнал? Чи глядачі побачать цей матч із запізненням?

– Олімпіада – це жива історія, і показувати запис матчу – не дуже актуально. І коли показувати цей повтор – коли йдуть інші змагання? Та й якщо задуматися, вже навіщо його показувати?

Запитують, як можна не показати бій за вихід у фінал українських шаблісток у суботу?

– Все з тієї ж причини – поєдинок не потрапив у міжнародний сигнал. Ми абсолютно солідарні з глядачами: як цього бою немає в міжнародному сигналі?!

Раніше Сергій Степанович Савелій коментував 11 Олімпійських ігор. Був незамінимим коментатором. Чому цього разу більшість видів спорту коментують не професійні коментатори, а колишні спортсмени або колишні чи діючі тренери? Глядачі кажуть, що часто мова в них недолуга, хоча й добре знають тему. Особливо дратувала коментаторка з веслування.

– Тема з коментаторами – вічна тема. Мені, наприклад, подобається, як веде ефір Сергій Степанович, він дуже досвідчений і професійний заслужений журналіст. Багато хто вважає навпаки, і критики було досить. До речі, він коментує і ще працюватиме в ефірі – стежте уважно. Коментаторам загалом треба давати роботу, бо якщо протягом чотирьох років їм немає де практикуватися, напрацьовувати досвід, то де цьому досвідові взятися? Футбольних коментаторів, так, в країні вистачає.

А стосовно Олімпійських ігор? Є в нас і молоді, є й досвідченіші, але це тема окрема і досить суб'єктивна. Всі види спорту коментують професійні коментатори, які мають досвід або пройшли попередній відбір. Зараз у нас проходить етап формування нової коментаторської школи. Середній вік наших коментаторів – 28 років. Звичайно, вони іноді помиляються, але й метри теж колись були молодими.

Щодо експертів – всі вони фахівці своїх видів спорту, і їхнє завдання полягає в тому, щоб знайомити глядачів із тонкощами виду. Так, їхня мова не є вишуканою, але їхні знання та досвід у спорті в цьому випадку є пріоритетними. Що до дворазової срібної призерки Олімпійських ігор з академічного веслування Світлани Мазій, то її коментарі отримали величезну кількість позитивних відгуків. Одночасно ми розуміємо, що подобатися всім неможливо, і поважаємо кожну думку наших глядачів.

Як проходив відбір серед ведучих на коментаторів і ведучих олімпійських програм? Чи був кастинг?

Кастинг – це дужеголосно сказано. Звісно, ми думали, консультувалися, деякі рішення ухвалювали в останній момент. Важливо зрозуміти: ми працюємо у складних і від багато чого залежних умовах. Буде студійна програма чи не буде, зможемо відправити групу в Ріо чи ні й у якому складі, з якими технічними можливостями вдасться запустити виробництво? Та й вибір не завжди є. Ось, наприклад, хто би був най-найкращим ведучим? Чи можна обрати когось, щоби потім не було незадоволених чи критики?

Глядачів насмішив одяг Тетяни Терехової, доньки екс-регіонала, власника ТРК «Ера» Андрія Деркача, невістки Володимира Литвина. Порівняли її з тургенєвською героїнею. Чи є у вас стандарти до одягу ведучих олімпійських студій?

– Ми намагаємося відходити від стандартів, і це, до речі, непросто. Ввести свої, нові, правильні, на нашу думку, стандарти у нас поки немає можливості. Тетяна одягається по-різному. Вона приємна, харизматична дівчина, старається… Ведучі денної студії – провідні журналісти, репортери, ведучі спортивної редакції «UA:Першого» Дар’я Кузнецова та Дмитро Лазуткін. Слава Варда – відомий журналіст та ведучий, в тому числі і спортивних програм, колишній легкоатлет. Тетяна Терехова – ведуча, амплуа якої було визначено спеціально для вечірньої студії за її концепцією, як людини, не глибоко обізнаної в спорті, саме з метою наближення спортивної тематики до широкого кола глядачів.

Спортивний журналіст Валентин Щербачов вважає, що НТКУ не варто було ставати «білими і бідними», щоб не мати за що відправити журналістів на Олімпіаду. Як журналісти оцінюють позицію керівництва, що треба працювати без «чорного налу» і, відповідно, не мати можливості бути в Ріо та коментувати Олімпіаду у студії НТКУ?

– Щодо «налу» сказати нічого не можу. Щербачов каже правильно в контексті можливостей, оскільки як глядачеві, так і журналісту важливий результат. Проблеми з можливостями у нас щоденні: деякі можна вирішити, деякі обійти, знайти компроміс, а деякі – ні. Дозвіл Кабінету міністрів на відрядження ми не отримали, тож не змогли відправити штатний персонал навіть у найкислішому варіанті. Для нас у редакції це дуже болючий момент, колеги пригнічені, багато хто не розуміє, як так могло статися. Але ми намагаємося не зупинятися, радіти тому, що є, й намагатися працювати.

Користувачів соцмереж також цікавить, чому все-таки не знайшли спонсорів, які б могли оплатити відрядження команди вРіо? Адже на «Євробачення» журналісти «UА:Першого»поїхали?

Наскільки мені відомо, на «Євробачення» відправили усього кілька осіб, а нам необхідно було як мінімум 9 людей, оптимально стисло – 15 працівників, більш-менш нормальний склад – 25 осіб. Більше того, порівнювати «Євробачення» й Олімпіаду – неправильно.

Пісенний конкурс – це кілька дуже пов'язаних локацій, події відбуваються по черзі, хоч і дуже насичено, і все це триває тиждень. Олімпіада – це кластер із п’яти локацій, більшість подій проходять паралельно, триває все це понад два тижні і цьогоріч відбувається у Ріо. А виробничі приміщення, коментаторські позиції, комунікації, зв'язок, логістика, обладнання, координація? Усе це приблизно 5 мільйонів гривень передоплатою…

Хто займався реалізацією реклами і залученням спонсорів трансляції Олімпіади? Чому не вдалося залучити великих спонсорів?

– Спонсорські і рекламні пакети у період трансляцій Олімпіади продає комерційна дирекція телеканалу.

Національний олімпійський комітет міг би для «UΛ:Першого»зняти відео в Ріо, інтерв’ю з нашими спортсменами, володарями медалей? Чи були такі переговори? Якщо ні, чому?

– Говорили, що так, але хто цим там займатиметься? Вони ж там не гуляють – у них свої першочергові задачі. Довелося до цієї справи залучати самих спортсменів. Декому це вдається дуже достойно. Навіть деколи на нас жаліються, що спортсмени не готуються, а сюжети знімають. Їм за це величезне спасибі й уклін. Також у Ріо працюють дві групи, пересилають синхрони, ми робимо включення. І ми щиро дякуємо цим людям за допомогу.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду