Конвергентний ньюзрум для суспільного мовника: технічне оснащення, робота журналістів, ціна питання

Конвергентний ньюзрум для суспільного мовника: технічне оснащення, робота журналістів, ціна питання

10:56,
21 Липня 2015
7925

Конвергентний ньюзрум для суспільного мовника: технічне оснащення, робота журналістів, ціна питання

10:56,
21 Липня 2015
7925
Конвергентний ньюзрум для суспільного мовника: технічне оснащення, робота журналістів, ціна питання
Конвергентний ньюзрум для суспільного мовника: технічне оснащення, робота журналістів, ціна питання
У новому ньюзрумі суспільного мовника контент має вироблятися одночасно для телебачення, радіо та інтернету. Для його побудови майбутній НСТУ потрібні 3–5 млн євро, які телекомпанія розраховує отримати від донорів із-за кордону

Національна телекомпанія України (НТКУ) мала репутацію такого собі мамонта серед телекомпаній: застаріле обладнання, консервативні підходи до висвітлення інформації, величезна радянська будівля телекомпанії — так званий олівець. Експерти неодноразово наголошували: необхідні докорінні зміни, щоби створення на базі НТКУ Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) не було лише зміною вивіски. Незаангажовані, оперативні новини мають стати ядром майбутнього мовника, яке переконає аудиторію, що йому можна вірити, а якість інформації не поступається комерційним каналам.

Команда НТКУ разом із колегами з суспільних мовників Данії TV2 та DR взялася перетворити старий склад НТКУ на сучасний мультимедійний ньюзрум. Грошей у них поки що нема, але автори сповнені оптимізму. Створення нового ньюзруму може стати точкою відліку нового етапу в роботі компанії, адже це не просто нове приміщення та обладнання, він назавжди змінить методи роботи журналістів. Щоби працювати в ньому, журналістам необхідно навчитись одночасно готувати матеріали як для телебачення, так і для радіо й інтернету, а також уміти самостійно відзняти відео та робити фотографії.

Оснащення ньюзруму

Новий ньюзрум планують обладнати у складовому приміщенні на території НТКУ. Його загальна площа — 900 квадратних метрів, яка збільшиться за рахунок добудованих балконів.

Перший поверх відведено під апаратно-студійний комплекс. Заплановано дві взаємозамінні студії: телестудія площею 50 квадратних метрів та радіостудія площею 20 квадратних метрів. В обох планується телевізійне та радіообладнання, яке дозволятиме створювати повноцінні теле- й радіопрограми. Студії будуть інтегровані у ньюзрум та управлятимуться з одного місця — таким чином, можна буде працювати в них одночасно.

У ньюзрумі заплановано кабіни для начитки сюжетів, запису телефонних і скайп-розмов, коментарів, простих радіоформатів.

На всіх робочих місцях у ньюзрумі передбачена можливість відеокоментування новин із місць, таким чином журналіст чи редактор може в будь-який момент повідомити чи доповнити новину. Також передбачене одне робоче місце з професійною відеокамерою для стендапу з ньюзруму.

Команда планує обладнати ще одну телевізійну студію на Хрещатику, 26 (нині там розташовані кілька державних телерадіокомпаній, на базі яких створюється НСТУ). Там можна буде записати або вивести в прямий ефір гостя, який не має змоги їхати до телецентру на Мельникова (нині там розташована НТКУ). Кілька місць буде обладнано і для журналістів, які не встигають повернутися на базу. В них буде доступ до всіх ресурсів ньюзруму, монтажної системи та архівів.

На другому поверсі ньюзруму передбачена лаунж-зона й кабінети для переговорів.

Робота всередині ньюзруму

За підрахунками розробників, 248 людей, включно з технічним персоналом, одночасно працюватимуть над пошуком і розробкою історій.

Буде сім спеціалізованих редакцій: міжнародні новини, регіональні новини, політика, економіка, соціальні новини, культура та спорт. У кожній із них у дві зміни по 10 годин працюватиме по чотири людини: три кореспонденти й редактор. Вони шукатимуть і розроблятимуть теми.

Серце ньюзруму — центр обробки новин, його робота буде цілодобовою. Тут працюватимуть по три редактори та шість журналістів у зміну. Вони вирішуватимуть, які історії будуть пріоритетними та як їх розробляти.

Окремо стоять випускові редакції — сюди потраплятимуть історії, готові для публікації на телебаченні, радіо та в мережі. Випускові й ведучі різних платформ готуватимуть їх до видачі в ефір або публікації на сайті. Головний продюсер інформаційного мовлення «UA: Першого» Владислав Грузинський зазначає: на вебі працюватиме більше людей, ніж на радіо й телебаченні.

«Особливу увагу ми будемо приділяти digital-desk’у, оскільки ми маємо відвойовувати нову аудиторію, ми маємо дуже агресивно її зараз набувати та здобувати довіру», — наголошує він.

Окрім десків, будуть 10 «живих команд» (live teams) — бригад, які виїжджають на події й ведуть звідти прямі включення. Саме вони можуть посилювати історії, які збирають журналісти спеціалізованих редакцій, вони можуть включатися в теле- й радіо, робити стріми для мережі.

Робота буде побудована так: кореспонденти зі спеціалізованих редакцій шукають тему та розповідають її редактору. Редактор з’ясовує всі необхідні деталі й далі ця інформація йде до центру обробки новин, де редактори визначають, яка тема буде пріоритетною, які елементи треба до неї додати, що давати одразу в ефір або веб. Далі журналісти, які працюють у центрі обробки новин, додають усі необхідні елементи, збирають увесь масив інформації, необхідний для повного розуміння цієї історії. Як тільки ця інформація надходить, випускові редакції — радіо, телебачення та веб — одразу видають це в ефір.

 

«Якщо в нас зараз три телевізійні випуски новин, то ми плануємо зробити додаткові випуски о 6.00, 7.00, 8.00, 9.00,13.00, а також 5-хвилинні випуски новин між 19.00 і 20.00, 20.00 і 21.00.  Кожної години будуть випуски на радіо. На веб інформація видається, як тільки вона зібрана і перевірена», — розповідає пан Грузинський.

Як працюватимуть журналісти

За словами розробників, робота журналістів у новому ньюзрумі відбуватиметься за відмінним від теперішнього алгоритмом. Пропонується змінити механізм, за яким одна людина відповідає за один сюжет, на такий, де редактори будуть разом із журналістами розробляти історію, додавати необхідні елементи. «Новини — це командна робота. Одній людині складно знайти всі деталі для сюжету», — зазначає пан Грузинський.

Також збільшуються вимоги до репортерів, які працюють «у полі». Вони мають створювати контент для радіо, телебачення та мережі.

«Ми вважаємо, що кожен із репортерів повинен мати інструменти, за допомогою яких він може сфотографувати, записати звук, зняти відео та включитись без допомоги оператора чи додаткового персоналу. Це iPhone, iPod, MacBook — тобто інструменти, які дозволяють репортеру створити будь-який мультимедійний контент самостійно, без додаткової допомоги. Важливим моментом є вбудоване програмне забезпечення, яке допомагає оптимізувати витрати», — розповідає технічний директор НТКУ Юрій Бойчук.

Для регіональних мовників планується оснащення, необхідне для участі у створенні новин. Кожна команда матиме обладнання для зйомки, монтажу та передачі відео по IP-мережі.

У кожної виїзної команди буде камера, пристрій для передачі відео через IP, монтажний ноутбук, комплект спеціалізованого світла, комплекти для супутникового інтернету. Журналістам більше не потрібно буде після події мерщій повертатися на базу: вони зможуть готувати сюжети прямо на місці подій і передавати матеріал по інтернету.

Ціна перетворень

Коштів на побудову ньюзруму в Національної телекомпанії України немає. Взагалі. Втім, генеральний директор НТКУ Зураб Аласанія та данська команда сповнені оптимізму й вірять у те, що їм вдасться переконати донорів виділити їм необхідні гроші. Розроблений фінансовий план досить гнучкий: для втілення всіх задумів необхідні п’ять мільйонів євро. У разі необхідності команда готова обмежитись і чотирма мільйонами, і навіть втиснутися в три. Також грантодавцям запропоновано виділити гроші таргетовано, на спеціальну потребу: відбудову приміщення, обладнання ньюзруму, студії, оснащення «живих команд», інфраструктуру, регіони тощо. Відповіді від донорів команда очікує восени.

Втім, не на всі зміни потрібні гроші. Як зазначає член данської команди, медіаексперт та співзасновник Європейської мовної спілки (EBU) Бйорн Еріксен, зараз команді НТКУ (майбутнього НСТУ) слід зосередитися на роботі над новинним сайтом:

«49 % молодої аудиторії 16–24 років принаймні раз на тиждень заходять в онлайн для того, щоб прочитати новини. Вони повинні мати змогу прочитати ці новини на сайті НСТУ. Для цього НСТУ потрібно зробити новинний сайт, який буде кращим за інші, для цього не потрібно багато грошей. Потрібно трохи творчості, інновативність, креативний підхід, уміння користуватись комп’ютером, але не мільйон.

Я розумію, що ви зараз відчуваєте — що це передбачає зміни, а зміни зазвичай небезпечні. Зміни це ризик: “Можливо, мене кудись перемістять, мені доведеться робити іншу роботу, можливо, для мене навіть не знайдеться місця. Чому все не може лишитися по-старому, чому не можна уникнути змін?”. Але я скажу, що у ваші й ситуації не втілювати зміни набагато небезпечніше.

Дозвольте сказати відверто: у вас у компанії більше тисячі осіб, які зранку приходять на роботу. При цьому у вас менше 1 % частки ринку телебачення, у вас менше 1 % частки радіо ринку. Ось що небезпечно».

На його думку, якщо вдасться реалізувати всі напрацьовані плани, вже за кілька років будуть відчутні зміни на краще.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду