Як працює Суспільне мовлення у Швейцарії

Як працює Суспільне мовлення у Швейцарії

19:34,
3 Жовтня 2019
7410

Як працює Суспільне мовлення у Швейцарії

19:34,
3 Жовтня 2019
7410
Як працює Суспільне мовлення у Швейцарії
Як працює Суспільне мовлення у Швейцарії
23-27 вересня делегація топменеджерів і членів наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України за сприяння Internews та Ради Європи відвідала кілька підрозділів Суспільного мовника Швейцарії SRG SSR і Європейську телерадіомовну спілку (EBU). Про структуру і завдання швейцарського Суспільного розповів директор з розвитку та пропозицій SRG SSR Бакель Вальден. «Детектор медіа» занотував найважливіше.

Суспільне мовлення у Швейцарії організоване за територіальним принципом: це чотири окремі телерадіокомпанії в місцях компактного проживання певних мовних груп, об’єднані в парасолькову структуру SRG SSR, та новинний портал:

 • німецькомовна SRF (3 телеканали, 9 радіоканалів);
 • франкомовна RTS (2 телеканали, 4 радіоканали);
 • італомовна RSI (2 телеканали, 3 радіоканали);
 • ретороманськомовна RTR (1 радіканал, телевікно на SRF, адже в країні всього 60 тисяч носіїв ретороманської мови);
 • портал Swissinfo.ch.

SRG SSR має загальну наглядову раду й окремі для кожного мовника, наприклад, у франкомовного RTS вона складається з 11 осіб.

Статистичні показники:

 • Загалом у SRG SSR діють 17 радіостанцій та 9 телеканалів.
 • Працює 6000 співробітників.
 • Річний бюджет SRG SSR — 1,6 млрд швейцарських франків (приблизно 1,46 млрд євро). Франкомовна компанія, приміром, на 2019 рік має бюджет 360 млн франків (приблизно 328 млн євро).
 • Джерела фінансування компанії: 77% — від абонплати, 23% – від господарської діяльності.
 • Розмір абонплати — 365 швейцарських франків на рік з домогосподарства (приблизно 333 євро).
 • Основні витрати компанії: 580 млн швейцарських франків на рік – на виробництво контенту, 690 млн – на зарплати (приблизно 529 млн євро і 629 млн євро).
 • Адмінкошти компанії витрачаються на рівні 8%.
 • Різниця між найвищою і найнижчою зарплатою – до 9 разів.
 • Зарплата журналістів – 100 тис. – 120 тис. швейцарських франків на рік (91 тис. – 110 тис. євро).
 • Зарплата гендиректора (найвища в компанії) – 525 тис. швейцарських франків на рік (приблизно 479 тис. євро).
 • Оплата роботи члена наглядової ради – 65 тис. швейцарських франків на рік (понад 59 тис. євро).

 

RTS знімає на набережній Женевського озера проект «Театр о 18-й»

Представники НСТУ запитали у швейцарських колег, чи виробляються в SRG SSR спільні для всіх регіональних мовників програми, чи здійснюється обмін новинами та як вирішується мовне питання в такому разі. SRG SSR здійснює щоденний спеціальний випуск теленовин о 14:15, обмінюючись матеріалами і представляючи новини з різних частин Швейцарії.

Загалом інформаційне мовлення займає 34% всього телевізійного ефіру каналів SRG SSR та 15% радіоефіру (сукупно на музичних та інформаційних станціях). Новини не перекладаються, а програми й серіали мають титрований переклад на інші мови країни.

Ньюзрум франкомовного RTS

Звуконепроникна будка в ньюзрумі для запису телефонних коментарів

У складі мовника діє платформа захисту «викривачів». Це врегульовано на законодавчому рівні. Передбачені механізми юридичного захисту тих, хто надає інформацію для журналістських розслідувань.

Швейцарський суспільний мовник не має внутрішніх конкурентів – комерційних ефірних каналів (є лише комерційні кабельні). Але конкурує із суспільними мовниками сусідніх Німеччини та Франції, які мають вищі бюджети.

SRG SSR на собі відчула виклики діджиталізації. Рекламні бюджети перетікають у діджитал: за рік втрати компанії на рекламі сягнули понад 100 млн франків. Швейцарія – друга у світі після США країна, де найбільша кількість айфонів, усі діджитал-продукти Apple Суспільне розглядає як своїх конкурентів. Користувачі діджиталу – молодіжна аудиторія, яка відходить від традиційних ЗМІ і переходить у соціальні.

Студія франкомовного RTS

Апаратна франкомовного RTS

Одна зі студій німецькомовного SRF

Одна зі студій німецькомовного SRF

Бакель Вальден також детально описав історію з кампанією No-Billag за скасування обов’язкової абонплати у Швейцарії за суспільне мовлення, яку розпочали молоді лібертаріанські та праворадикальні партії. Опитування громадської думки спочатку показало, що 51% швейцарців виступають за збереження обов'язкової плати. Протягом близько року була проведена кампанія на захист SRG SSR. У 2018 році питання абонплати винесли на референдум – у результаті 71% опитаних підтримали збереження абонплати. Протягом референдуму мовник не використовував свій ефір та соцмережі для агітації за збереження абонплати.

І з цієї ситуації мовник виніс важливі уроки:

 1. Суспільне має вирізнятися.
 2. Потрібно інвестувати в партнерство (з принтом і диджиталом).
 3. Треба бути ефективним (економним) – скорочувати непотрібні витрати, зменшувати кількість площ і будівель, більше грошей інвестувати в програми.

Враження представників НСТУ

«Швейцарський суспільний мовник історично виник у зовсім інших умовах. У нього немає такої кількості конкурентів, як у НСТУ, бо у Швейцарії немає стількох загальнонаціональних каналів, як в Україні. Але все ж для SRG SSR, як і для НСТУ, важливими є незалежність, прозорість і довіра аудиторії», – звернула увагу голова наглядової ради НСТУ Світлана Остапа.

«Цікаво було порівняти з нашою структуру SRG SSR, кількість працівників і витрати по статтях. Нам можна запозичити досвід, як у них відбувається комунікація з людьми, суспільством (історія з референдумом). У нас більш інтегровані новини – цифрові, телевізійні та радійні – в єдиний ньюзрум. У них інший ринок: конкуренти не мовники, а соціальні мережі й інтернет, відбувається зменшення надходжень від реклами – це глобальна річ. Порадувала відсутність політичної реклами», – зазначив член правління НСТУ Микола Чернотицький.

Член Наглядової ради Олександр Павліченко вважає, що цікаво було подивитися на рівень розвитку і досягнення Швейцарського суспільного мовника та EBU. «Ми почули про глобальні тенденції і проблеми, зокрема фінансові, наповнення контентом, зменшення надходжень від реклами. Такі ж проблеми стоять і перед нами. Але вони мають більше ресурсів, хоча так само мають думати, як протистояти великим цифровим компаніям і не втрачати свою частину ринку. Як вирізнятися з-поміж інших і зберегти своє обличчя», – зазначив він.

Член правління Дмитро Хоркін під час зустрічей переконався, що, як і у США, у Швейцарії й багатьох інших країнах Європи вимірювання показників роботи радіо – це охоплення. «У показниках радіослухання європейські суспільні мовники орієнтуються на загальне охоплення слухачів (Reach), а не на комерційний показник AQH (середня аудиторія 15-хвилинного інтервалу). Тому ми тут інтуїтивно спрацювали в українських реаліях, взявши за основу для себе саме показник охоплення. Також мені сподобалася іноваційність і регіоналізація, обмін контентом і новинами між чотирма різними за мовами частинами. Ми дуже активно співпрацюємо з італомовним радіо SRG SSR. Це один з найактивніших учасників обміну, вони часто транслюють наші музичні записи, а ми їхні. Щодо викликів, то у Швейцарії канали конкурують не поміж собою, а з радіостанціями із сусідніх країн. Зокрема, в Женеві – з французькими радіостанціями. Незважаючи на те, що їх передавач за межами Швейцарії, але їх добре ловлять», – зауважив Дмитро Хоркін.

Читайте невдовзі на «Детекторі медіа» матеріал про те, як працює Європейська телерадіомовна спілка (EBU) та які враження від цього візиту в представників НСТУ.

Фото: Світлана Остапа, Вадим Міський

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду