12 журналістів суспільного мовника Словаччини RTV звільняються через «повзучий політичний тиск»

12 журналістів суспільного мовника Словаччини RTV звільняються через «повзучий політичний тиск»

12:36,
1 Червня 2018
7617

12 журналістів суспільного мовника Словаччини RTV звільняються через «повзучий політичний тиск»

12:36,
1 Червня 2018
7617
12 журналістів суспільного мовника Словаччини RTV звільняються через «повзучий політичний тиск»
12 журналістів суспільного мовника Словаччини RTV звільняються через «повзучий політичний тиск»
12 журналістів RTVS оголосили про своє звільнення, аргументуючи це рішення збільшенням політичного тиску в державних ЗМІ.

Про це повідомляє Reuters. Відставки відбулися після того, як RTVS звільнила старшого редактора радіо і чотирьох репортерів, які підписали критичний відкритий лист керівництву у квітні 2018 року.

Журналісти заявили, що протистояння в RTVS, який фінансується державою, але є незалежним від держави, незважаючи на призначення генерального директора парламентом, було розпалене діями нового керівництва, яке призначили в минулому році.

Генеральний директор Ярослав Резнік призначив головними редакторами кількох колишніх журналістів, які працювали спікерами міністерств, контрольованих правлячими коаліційними партіями.

«Наших колег звільнили, тому що вони були сильними і гучними критиками керівництва. Нас почали карати за наші думки», - йдеться в заяві журналістів, які вирішили звільнитися. «На нас тиснуть, щоб ми залучали в наші історії людей, які фліртують з дезінформаційними ЗМІ, не мають досвіду чи мають політичні амбіції», - зазначили журналісти, хоча Резнік ці звинувачення відкидає.

Питання про свободу ЗМІ вийшло на перший план в Словаччині після вбивства в кінці лютого 2018 року журналіста-розслідувача Яна Куцяка. Вбивство викликало найбільші протести в Словаччині з часів повалення комунізму в 1989 році. Протести призвели до відставки прем'єр-міністра Роберта Фіцо, хоча його наступником став його ж колишній заступник Петер Пеллегріні.

RTVS заявляє, що його відділ новин має 97 внутрішніх співробітників і 141 позаштатних, тож відставки не викликають яких-небудь збоїв в мовленні.

Президент Андрей Кіска заявив про неприпустимість втручання керівництва або політиків у довіру громадськості до RTVS.

Нагадаємо, у Словаччині громадський мовник звільнив чотирьох журналістів, які заявили про тиск. Журналісти громадської телерадіомовної компанії Словаччини RTVS були звільнені після того, як підписали відкритого листа щодо тиску на медіа. У листі йшлося про збільшення політичного тиску в державних ЗМІ, цитує Euractiv. «Ці звільнення викликали нові побоювання щодо контролю над ЗМІ в Словаччині», - звертає увагу видання.

Компанія RTVS відмовилася пояснити причину звільнення своїх працівників, але водночас заявила, що цінує свободу слова та плюралізм думок.

У квітні 2018 року 59 співробітників RTVS підписали відкритого листа, в якому розповіли про ворожу атмосферу, в якій їм доводиться працювати. Журналісти також розповіли, що стикаються з тиском й їх змушують включати в свої історії людей, які «фліртують з дезінформаційними ЗМІ, відчувають нестачу досвіду або є політично заангажованими». Окрім того, вони зауважили, що нові редактори, які раніше працювали як речники для міністерств, контрольованих партіями правлячої коаліції, не запропонували жодного механізму для уникнення можливих конфліктів інтересів.

Директора RTVS обирає парламент. Нинішній керівник RTVS Ярослав Резнік (Jaroslav Reznik) раніше очолював державне агентство новин TASR. Його критикували за підписання угоди з російським інформаційним агентством «Спутнік», яке неодноразово звинувачували у поширенні російської пропаганди. Пізніше Ярослав Резнік скасував контракт.

У Словаччині триває розслідування вбивства журналіста Яна Кучака та його дівчини Мартіни Кушнірової.  Їх тіла знайшли 25 лютого в їхньому помешканні неподалік міста Трнава. Найбільш вірогідним мотивом злочину правоохоронці назвали професійну діяльність Яна Кучака. 27-річний журналіст розслідував корупцію та зв'язки високопосадовців із італійською мафією. Це перший випадок вбивства журналіста в історії Словаччини. Після в цього в країні розпочалася політична криза.  

Фото: zive.sk

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду