Підтримка суспільного мовлення можлива лише за умови його популярності, — голова Ради Чеського телебачення
Підтримка суспільного мовлення можлива лише за умови його популярності, — голова Ради Чеського телебачення
Ян Беднар — журналіст, коментатор, працював випусковим редактором у Чехословацькому бюро ВВС (1985–1992), речником в Адміністрації Президента (1992–1993), випусковим редактором та ведучим радіопередач на «Радіо Свобода» у Празі (1994–2002), випусковим редактором, коментатором, редактором на Чеському радіо (2003–2014). Дисидент, у 1982-му емігрував до Великої Британії з політичних міркувань, 1992 року повернувся до Чехословаччини.
«Я впевнений, що суспільні медіа відіграють незамінну роль у сучасному демократичному суспільстві, що ефективно функціонує. Вони допомагають формувати громадську думку та впливають як на суспільне життя, так і на політику. У незалежній роботі цих медіа в країні зацікавлені всі демократичні політичні сили. Новини та інформаційні програми, запропоновані суспільними медіа, служать усьому суспільству та не можуть піддаватися впливу будь-яких секторальних інтересів», — зазначив Ян Беднар під час стратегічної сесії «Оцінка діяльності суспільних мовників: досвід Чехії та український контекст», що відбулася 28 листопада 2017 року в Києві за підтримки офісу Ради Європи в Україні.
Наразі Ян Беднар очолює Раду Чеського телебачення (аналог Наглядової ради ПАТ «НСТУ»), що складається з 15 членів, які обираються й відкликаються Палатою депутатів. Члени обираються таким чином, щоби представляти основні регіональні, політичні, соціальні й культурні погляди та ідеї. Члени Ради обираються строком на шість років, причому дві третини членів обираються щодва роки; члени можуть бути переобрані. Таким чином забезпечується інституційна пам’ять. Членами Ради не можуть бути: президент Чехії, депутати парламенту, сенатори, члени уряду, судді, державні прокурори, члени Вищого ревізійного управління, члени Ради з питань телебачення і радіомовлення, члени Ради Чеського радіо, члени Ради Чеського агентства друку, генеральний директор Чеського радіо, члени Ревізійної комісії ЧТ або ЧР.
Жоден член Ради не може виконувати жодну роботу в політичних партіях і рухах, громадських організаціях або об’єднаннях, громадських ініціативах або діяти від імені таких організацій. Не може бути членом компаній, які беруть участь у ЗМІ, або представляти інтереси бізнесу, які можуть суперечити його діяльності в Раді чи які могли би вплинути на його або її неупередженість та об’єктивність. За винятком винагороди, отриманої у зв’язку з виконанням своїх функцій, ніхто з членів Ради або їхніх родичів не може отримувати жодного доходу від діяльності телевізійного мовлення. Жоден член ради або його родич не може бути працівником Чеського телебачення протягом строку його / її повноважень, а також протягом іще двох років після їх закінчення. Членство в Раді — це публічна посада. Засідання відбуваються щодва тижні.
Рада має свій бюджет; витрати, пов’язані з діяльністю Ради, в тому числі винагорода членам Ради виплачується зі спеціальної статті бюджету Чеського телебачення. За словами Яна, в середньому винагорода така ж, як середня заробітна плата по каналу (30–35 тисяч чеських крон, приблизно понад 1300 євро), в голови й заступника трохи вища. «У більшості країн члени наглядових рад отримують заробітну плату. Ми не виконавчий орган, але ми ухвалюємо стратегічні рішення і контролюємо їх виконання», — зазначив пан Беднар.
Чеське телебачення — це шість каналів (ЧТ1, ЧТ2, ЧТ24, «ЧТСпорт», «ЧТДитячий», «ЧТАрт»). Суспільне телебачення Чехії забезпечує не менше 70 % програм субтитрами на екрані для осіб із вадами слуху або синхронним перекладом мовою жестів.
На ЧТ працює три тисячі осіб (на Чеському радіо — півтори тисячі). У Чехії 10 млн жителів. ЧТ має дві регіональні студії. Чисельність працівників міняється, з ЧТ співпрацюють за контрактом сотні творчих працівників. Найдорожча річ тут — програми для дітей. Казки надзвичайно популярні, їх дивляться мільйони глядачів під час Різдва. У зйомках беруть участь чисельні масовки, звірі та ін.
За словами Яна Беднара, суспільне мовлення має бути універсальним і доречним. Воно має запропонувати такі програми, які би приваблювали людей. За останніми дослідженнями, 30 % громадян зацікавлені в Чеському телебаченні, яке охоплює третину ринку.
Пан Беднар розповів, що в Чехії є потужні приватні телеканали, в які раніше інвестували кошти США. Суспільному доводиться конкурувати з приватними каналами, які постійно доводять політикам, що вони важливіші за суспільне, бо мають більше аудиторії. «Думаю, це відбувається в кожній країні. Але ми відстоюємо свій принцип універсальності і нашу основну мету — надавати неупереджену, об’єктивну, незаангажовану інформацію. Також нам доводиться конкурувати з новими медіа (інтернет-виданнями тощо), особливо під час виборів. На відміну від них наша діяльність зарегульована законами. Нові медіа більш глобальні й мають велику проблему — фейкові новини. В інтернеті будь-хто може написати будь-що, і більшість людей не розуміють, що це фейкові новини», — сказав Ян.
За його словами, незалежні й чесні новини неможливі без незалежного фінансування. Чеське телебачення отримує гроші з оплати за ліцензію. Кожен громадянин, у якого є телевізор, має щомісяця сплачувати на рахунок ЧТ певну невелику суму — 135 крон на місяць (трохи більше 5 євро). «Якщо людина не платить, то ЧТ їй спочатку м’яко нагадає про борг, а потім може написати жорсткого листа з попередженням, що в разі несплати звертатиметься до суду. Звісно, частина людей скаржаться, чи варто взагалі платити за ЧТ, і ми їх маємо переконати. Загалом майже всі платять, не платять 5 % громадян. Уряд не може втручатися в розпорядження цими коштами. Ця плата була встановлена 2008 року, й ми її не будемо міняти до 2022 року. 90 % нашого бюджету — це плата за ліцензію, а 10 % — інші надходження (реклама, видавництво, яке може друкувати програму у вигляді книги). Впевнений, що український уряд має бути зацікавлений у сильному суспільному мовленні, тому має забезпечити повне фінансування ПАТ “НСТУ”», — зазначив голова Ради ЧТ.
Ян Беднар нагадав, що ніхто не має права втручатися в новини. Згадав, як кілька років тому люди в Чехії вийшли на акцію за незалежність ЧТ. Але така підтримка, за його словами, можлива лише за умови популярності суспільного мовника.
У Чехії також простежується криза традиційних ЗМІ, люди стали менше купувати газети, але загалом ЗМІ мають потужний вплив на людей.
Рада ЧТ обирає директора й підписує з ним контракт. Цього року рада переобрала чинного директора на другий термін, підписала з ним хороший контракт на високу зарплату. Його зарплата — на рівні з зарплатами директорів комерційних мовників. «Якщо ми задоволені його роботою, то готові платити й удвічі більше. Серед критеріїв оцінки його роботи є фінансові показники, результати опитування людей, а саме, чи задоволені вони контентом. Якщо 60–70 % задоволені, то це свідчить про те, що ми працюємо правильно. Також ми оцінюємо компетентність керівника, його управлінські рішення, взаємодію з Радою тощо», — розповів колегам з українського суспільного Ян. Він пригадав, як ВВС оприлюднило рівень зарплат своїх телезірок, і виявилося, що деякі з них мають зарплату вищу, ніж прем’єр-міністр. Директору тоді довелося пояснювати, чому це так, і зменшувати заробітну плату.
Заробітну плату і премію Рада призначає лише директору. «Ми не втручаємося в його окремі рішення і не говоримо окремо з різними директорами напрямків. Скільки їм платити, він вирішує сам. А ми оцінюємо його роботу загалом, спираючись на дані досліджень», — роз’яснив пан Беднар.
Дослідження для ЧТ роблять не тільки внутрішній статистичний відділ, який проводить щоквартальні опитування, а й кілька зовнішніх агенцій. А також вимірюються рейтинги компанією Nielsen Admosphere.
«Рейтинги, якщо вони зменшуються на 0,5 % чи 1 %, не мають впливати на заробітну плату керівника. Але якщо зменшення кількості глядачів пов’язане з рішенням менеджменту закрити один із каналів, то може вплинути. Ми більше не хочемо відкривати нові канали, хочемо сконцентруватися на якості програм. Зараз стало дуже дорого купувати права на спортивні змагання, і нещодавно приватні канали втрутилися і викупили права на деякі змагання, які раніше завжди були на ЧТ», — сказав Ян.
Зарплата гендиректора ЧТ — 230 тисяч крон на місяць (майже 9 тисяч євро). Крім того, він може отримати й раз на рік премію в розмірі десятимісячної зарплати, а саме 80 тисяч євро максимум. Бюджет ЧТ на 2017 рік — 7 млрд чеських крон (270 млн євро). Для порівняння: НСТУ в 2017-му отримало майже 1 млрд грн, що дорівнює 32 млн євро.
У коментарі сайту «Суспільне мовлення» Ян Беднар повідомив, що члени їхньої Ради, на відміну від українських, можуть працювати на інших ТРК.
— Яне, чи мають право члени правління ЧТ вести програми на ЧТ?
— А навіщо?
— Чи зобов’язує закон ЧТ висвітлювати діяльність влади?
— Ні. Жодного обов’язкового часу для звітів депутатів у нас не надається. Тільки під час виборів є зобов’язання, щоб усі політичні сили мали змогу донести свою інформацію до виборців. І політичні сили мають бути представлені в ефірі збалансовано. До речі, під час виборів, як і під час надзвичайних ситуацій, нас дивляться втричі більше.
— Який механізм отримання коштів від громадян? Вони йдуть на ваш чи урядовий рахунок?
— На рахунок Чеського телебачення, і уряд не втручається у розпорядження цими коштами.
— Назвіть критерії, на підставі яких ви оцінюєте роботу гендиректора, щоб дати йому премію.
— Фінансові результати діяльності ЧТ; якість телевізійного мовлення (якість запропонованих програм, оцінка загальної річної частки аудиторії ЧТ на ринку); результати у сфері управління й виконання інших обов'язків, зокрема: дотримання законодавства, Статуту та Кодексу ЧТ, комунікація з Радою ЧТ та реалізація її резолюцій, спілкування з громадськістю, реалізація стратегічних планів, позитивних змін, пов’язаних із реструктуризацією, та пропозицій проектів, якість управлінських рішень, якість та контроль процесів і діяльності.
— Чому саме Чеське телебачення і Рада Чеського телебачення здійснюють систематичний моніторинг рівня та обсягу суспільного мовлення?
— Нас зобов’язує це робити Закон про Чеське телебачення і Кодекс Чеського телебачення, які встановлюють низку як загальних, так і конкретних вимог до суспільного телевізійного мовлення. До того ж ЧТ зобов’язане регулярно відстежувати, як виконуються ці вимоги. Чеське телебачення останнім часом дуже активно працює над вимірюванням своєї суспільної цінності, причому інтерес до цього досвіду виявляють навіть інші європейські суспільні мовники. Результати вимірювання та оцінювання допомагають Раді Чеського телебачення здійснювати контроль за виконанням Чеським телебаченням своїх обов’язків із забезпечення суспільного мовлення. З точки зору внутрішньої роботи оцінювання забезпечує цінний зворотний зв’язок для складання сітки мовлення та для поліпшення управління й контролю за роботою.
У нас проводяться електронні вимірювання аудиторії («піплметри»), а також моніторинг нових медіа — кількісні дослідження телевізійної аудиторії, онлайнового перегляду та даних із інтернет-архіву; щоденні безперервні дослідження (DKV) — довгострокові внутрішні дослідження, адаптовані до потреб вимірювання суспільної цінності; відстежувальне (Tracking) дослідження — регулярне дослідження, що проводиться двічі на рік, узагальнюючи та замінюючи собою попередні зовнішні дослідження ЧТ. Дані накопичуються та оброблюються дослідницьким агентством TNS AISA; онлайнове відстеження — запроваджене восени 2015 року, це дослідження задоволеності користувачів інтернет-мережі ЧТ. Дані, зібрані Чеським телебаченням, обробляються агентством NMS Market Research. Онлайнове відстеження було запроваджене за порадою фахівців факультету соціальних наук Карлового університету.
Також члени Ради враховують показники на основі експертної оцінки того, як дотримуються визначені Кодексом ЧТ принципи (аналіз та оцінювання різних сфер мовлення ЧТБ, наприклад, побудова програм у межах їх окремих видів; контент-аналіз — особливий вид експертної оцінки, зосереджений на різних видах програм, наприклад, новинах, інформаційних програмах і ток-шоу.
Рада також дивиться, чи було досягнуто загальних цілей: краще подання інформації, збереження й розвиток громадянського суспільства та демократії; підтримка освіти й навчання; стимулювання творчості та якості в культурі; подання інформації про Чеську Республіку, її регіони і громади; відкриття світу для громадян Чеської Республіки; забезпечення населення перевагами нових технологій.