
Олександр Ткаченко розповів, на яких підставах він наказав вимкнути Перший канал 24 лютого 2022 року
Олександр Ткаченко розповів, на яких підставах він наказав вимкнути Перший канал 24 лютого 2022 року


Під час фінального етапу конкурсного добору на посаду голови правління Суспільного, який відбувся 15 квітня, голова наглядової ради АТ «НСТУ» Світлана Остапа попросила колишнього міністра культури Олександра Ткаченка пояснити, для чого він наказав вимкнути Перший канал 24 лютого 2022 року.
«Нещодавно я вам сказала, що мене мучить це питання вже понад три роки. І тому прошу вас пояснити, для чого ви наказали вимкнути Перший канал, увімкнути в наш ефір канал “Рада”. Тобто “Рада” вам ближчий канал? Чому так сталося?» — запитала Світлана Остапа.
У відповідь Олександр Ткаченко сказав: «Було рішення РНБО. Конкретно в даному випадку перші кілька днів жодних письмових наказів практично ніде не було. Було введено військовий (воєнний. — Ред.) стан, і навіть ті евакуації, які ми спочатку починали, потім підкріплювали наказами міністерства про те, що така евакуація потрібна. Наскільки я пам’ятаю, там була якась певна ситуація, в результаті якої... Ви собі уявляєте міністра культури, який дзвонить представникам правоохоронних органів і вони по його команді кудись біжать?».
Олександр Ткаченко
Світлана Остапа додала, що в неї є скриншоти, що це саме Олександр Ткаченко наказував вимкнути Перший канал з ефіру і натомість увімкнути «Раду». І ті люди, які відключали, чітко сказали, що вони це роблять за усним наказом Ткаченка. І що вона йому телефонувала 24 лютого 2022 року і просила цього не робити, бо це має бути рішення Верховної Ради, уряду, президента, РНБО, а не усний наказ міністра. Жодного рішення РНБО щодо цього не було. І що якщо в майбутньому буде щодо цієї ситуації розслідування, то вона надасть усі докази.
Під час засідання член правління Євген Глібовицький запропонував кандидату на посаду голови правління Олександру Ткаченку поставити себе на місце керівника Суспільного в ситуації, коли потрібно захистити його від вимкнення з ефіру.
Особливість цієї змодельованої ситуації в тому, що вона відбулася в реальному житті — у лютому 2022 року, коли Олександр Ткаченко обіймав посаду міністра культури. Тепер же кандидату на посаду голови правління Ткаченку потрібно було рятувати Суспільне від дій міністра культури Ткаченка.
Світлана Остапа
«Я вас хочу попросити поставити себе на місце керівника Суспільного мовлення. 24 лютого 22 року. Починається широкомасштабна агресія. І тут в центральній апаратній Суспільного мовлення з'являються якісь люди, які за усною вказівкою міністра культури Ткаченка свавільно вимикають канал Суспільного мовлення, вмикаючи на його місце телеканал “Рада”. Скажіть, як керівник Суспільного мовлення, що б ви робили в цій ситуації?» — звернувся Євген Глібовицький до Олександра Ткаченка.
«Мені пані Світлана (Світлана Остапа. — “ДМ”) нагадала про цю історію, коли я з нею зустрічався. Я пригадав і з того моменту мав можливість поновити факти, які дійсно відбувалися впродовж перших трьох-чотирьох днів після початку повномасштабки. Дійсно, була якась прикра ситуація стосовно суспільного мовника. Там був задіяний не тільки міністр культури, але ще й поважні люди з РНБО і з інших силових відомств. І головне, що я маю сказати на цю історію, це те, що я точно знаю, що усно я просив діючого голову Суспільного включитися в марафон, який був організований через два чи три дні після початку повномасштабки», — відповів Олександр Ткаченко.
«Ми говоримо про 24 лютого, а ви говорите про те, що було через кілька днів. І оці люди з РНБО, вони мають інструмент, яким чином через ухвалення рішень можуть приймати такі рішення. Розумієте? А люди, які з'являються в центральній апаратній і перемикають канал, це зовсім інший тип управління. І ви не відповіли на моє запитання. Ви керівник Суспільного. До вас в центральну апаратну приходять якісь люди від керівника з усною вказівкою. І що ви робите? Як ви захищаєте Суспільне?» — подовжив Євген Глібовицький.
«Я б дзвонив кому міг, аби добитися причин появи людей у формі», — відповів Олександр Ткаченко. «Ви б дозволили їм перемкнути канал?» — допитується Глібовицький. «Ну, якщо люди в формі приходять, і в них... Ні, думаю, що не дозволив», — сказав Ткаченко.
Світлана Остапа після цього спитала: «Ну, тобто ті люди, які прийшли і вимкнули нас з ефіру, це не від вас люди? Не за вашим наказом прийшли?». Олександр Ткаченко відповів: «Ні». Євген Глібовицький підсумував: «Я просто хочу, щоб ми зафіксували цю відповідь. Тому що вона свого часу ляже в ширше розслідування, і ми зможемо співставити її з тим, що реально відбувалося».
Нагадаємо, що 15 квітня на своєму засіданні наглядова рада шляхом таємного голосування обрала Миколу Чернотицького головою правління Суспільного мовлення.
Голова правління Суспільного мовлення обирається на конкурсних засадах у порядку, визначеному Положенням про конкурс з обрання голови та членів правління, строком на 4 роки.