Суспільне: гугл у поміч

Суспільне: гугл у поміч

11:08,
26 Жовтня 2020
961

Суспільне: гугл у поміч

11:08,
26 Жовтня 2020
961
Суспільне: гугл у поміч
Суспільне: гугл у поміч
Чого бракувало у ніч місцевих виборів під час шестигодинного спецефіру «Суспільна студія. Місцеві»?

«UA: Перший», філії Національної суспільної телерадіокомпанії України та онлайн-платформи Суспільного у день виборів транслювали шестигодинний спецефір «Суспільна студія. Місцеві», який тривав у прямому ефірі з 20:00 до 02:00 разом із двома випусками «Новин». У першій половині спецефіру, до 23:00, у студії працювали Інна Москвіна та Роман Сухан. Завершальний блок із 23:35 до 2:00 вели Анатолій Єрема та Ігор Шавро.

Якщо токшоу «Зворотний відлік. Місцеві» наживо транслюють на телеканалах і водночас на «Українському радіо», то цього разу радійники мали власний марафон «Українське радіо. Місцеві» зі Світланою Мялик і Дмитром Хоркіним, який тривав із 20:00 до 23:00. І від цього радіослухачі, швидше за все, виграли, бо отримали включення кореспондентів із переважної більшості регіонів і не почули ніяких технічних багів і плутанин від ведучих.

Здавалося б, що за шість годин «Суспільної студії. Місцеві» телеглядачі мали б отримати всю можливу інформацію про місцеві вибори по всій Україні, особливо, зважаючи на те, що лише НСТУ має мережу регіональних телерадіокомпаній у кожній області. Але цього разу спецефір Суспільного не справився з таким викликом, через що іноді хотілося погуглити додаткову інформацію, що ж там сталося у штабі Віталія Кличка, що не було ніякого брифінгу, що сказали у Центральній виборчій комісії, хто у Харкові підтримує зв'язок із Геннадієм Кернесом і взагалі, де він подівся, і хто саме зі «Свободи» лідирує в Івано-Франківську та яка на це причина.

Спецефір розпочали з оголошення результатів екзитполу соціологічної групи «Рейтинг». Також ведучі в першому блоці називали деякі результати екзитполу «Савік Шустер студії» та «України 24».

Гостями студії стали заступниця голови Комітету виборців України Наталія Линник, координаторка руху «Чесно» Віта Думанська, експерт із політики, керівник програми практичної політики Олександр Солонтай, аналітикиня фонду «Демократичні ініціативи» Марія Золкіна, чинний міський голова Львова і лідер виборчих перегонів на цю ж посаду Андрій Садовий, кандидат на посаду голови Почаївської міської ради Тарас Паляниця, парламентський експерт Ігор Когут, політологи Володимир ВоляВолодимир ЦибулькоДмитро ТужанськийОлег Саакян, Євген Магда, політтехнологи Сергій Гайдай та Олексій Голобуцький, головний редактор «НикВести» Олег Деренюга, керівник одеського осередку «Автомайдан», ведучий Віталій Устименко, керівник чернігівського політклубу Олександр Рись, координатор «Опори» Андрій Попик і голова міжнародної місії зі спостереження за місцевими виборами Світового конґресу українців Борис Вжесневський з Торонто. Частина з них виходили на зв'язок онлайн.

Під час спецефіру були включення кореспондентів Суспільного зі штабу «Слуги народу», з однієї з київських дільниць і майдану Незалежності, зі Львова, Харкова, Дніпра, Одеси, Краматорська та Українки Київської області. На Суспільному вирішили не розширювати кількість включень різних журналістів із різних міст, а зосередитися на кількох історіях. Наприклад, Єлизавета Кротик, яка працювала на київській дільниці № 801096, мала шість включень (приблизно о 20:08, 21:38, 22:45, 23.58, 00:50, 01:32), під час яких покроково висвітлювала діяльність виборчої комісії: як проходило голосування, чи всім виборцям вимірювали температуру, з якими порушеннями стикнулися члени виборчої комісії, що робили з невикористаними бюлетенями, вела пряму трансляцію під час підрахунку голосів тощо. Свою роботу на дільниці журналістка завершила словами: «Все пройшло спокійно, занадто ідеально». Три включення з Українки робила Марина Палій, яка о 01:54 підсумувала, що процес підрахунку голосів йде повільно і що самі члени комісії заплуталися та мусили проводити перерахунок.

Також під час спецефіру показали уривки брифінгів кандидата на міського голову Києва від партії «Голос» Сергія Притули, голови партії «Слуга народу» Олександра Корнієнка і координатора проєкту «5 питань від президента» Артема Гагаріна. Ведучі студії й «Новин» мали кілька невдалих спроб зв’язатися телефоном із журналістом «Суспільного» Нікітою Галкою, який мав би розповісти про те, чим завершилося опитування від Зеленського і скільки людей взяли в ньому участь. То він був поза зоною досяжності, то вийшов у прямий ефір «Новин» із фразою: «Слухай, Валік, ти можеш поставити…». Через що ведуча «Новин» Анна Чередниченко виправдалася за колег: «Буває всяке, це прямий ефір». А потім ще й сама заговорилася щодо часу виходу наступного випуску та встигла виправитися: «Ледве не обманула вас».

Через технічні проблеми так і не вдалося включити у студію брифінг голови ЦВК Олега Діденка«Намагаємося налаштувати звук», – сказав Роман Сухан після того, як запустили відео без звуку. Але цього так і не вдалося зробити, і до кінця спецефіру ніхто не повідомив, про що говорив Діденко.

Діалоги ведучих і гостей студії розбавляли не тільки включення кореспондентів, а й заздалегідь підготовлені сюжети, наприклад, про те, кого обирає Україна (де подали дані про кількість депутатів міських рад, депутатів районних у містах рад, депутатів селищних і сільських рад, міських, селищних і сільських голів), про те, хто балотувався на мера у Львові і Дніпрі, як креативно рекламували себе кандидати та в яку суму партіям і кандидат обійшлися вибори.

Під час ефіру не завжди вчасно титрували, хто саме говорить (Наталію Линник, Володимира Волю та Олега Саакяна). «Суспільній студії» варто було б доопрацювати колір титрів. Наразі вони білі, і коли потрапляють на світлий фон, то букви «з’їдаються» і складно прочитати, хто виступає.

Іноді здавалося, що ведучі розтягують час і залишають найважливіше на пізніше. У Наталії Линник уже наприкінці її гостювання (коли минула майже година ефіру і вона розповіла про свої особисті враження від голосування) запитали, коли чекати на другий тур виборів. Ведучі чомусь думали, що його можуть призначити хтозна-коли і рахувати голоси без дедлайну. Линник же пояснила, що максимум до 7 листопада всі результати голосування мають бути оголошені, другий тур виборів автоматично проводиться 15 листопада і що вибори дійсні навіть при низькій явці, це всього лиш показує рівень довіри до кандидатів. Та саме з цього варто було б почати розмову.

На початку ефіру Роман Сухан та Інна Москвіна не пояснили, чому є включення з київських штабів «Голосу» та «Слуги народу», а немає з «УДАРу», який лідирує. Цієї інформації не було і у випуску новин о 21:00. Анна Чередниченко взагалі переплутала, що журналістка Роксолана Бичай працює у штабі «Слуги народу» і сказала перед її включенням, що вона розповість думку «УДАРу» про результати екзитполу. Уже ближче до 23:00 у студії озвучили, що напередодні виборів Віталій Кличко захворів на COVID-19 і тому проводив брифінг онлайн. Кличку дісталося й від іншого ведучого студії Ігоря Шавра, який запитав у Володимира Цибулька, чи правда, що «за Кличка голосували люди літнього віку».

Загалом від гостей «Суспільної студії» прозвучало досить багато корисної інформації для роздумів як для телеглядачів, так і Офісу президента, ЦВК і журналістів.

Олександр Солонтай запропонував Офісу президента розгромити організаторів опитування від Зеленського за коробки під дільницями, мовляв, таку акцію можна було би провести за допомогою мобільного додатка. Віта Думанська зазначила, що ЗМІ останні два тижні перед виборами зробили безкоштовний піар «Слузі народу» і Зеленському, говорячи про опитування.

Дмитро Тужанський звернув увагу, що як виборець уже багато років стикається з однією і тією ж проблемою на дільницях – що у кабінках для голосування темно і навіть із добрим зором погано видно, за кого голосувати. Він також звернув увагу, що невідомо, мертвий чи живий кандидат у мери Харкова Геннадій Кернес. (І тут би мали або ведучі навести бекграунд, або попросити пояснити ситуацію з Кернесом у журналістів із Харкова. Бо хто не в темі, то мусив або шукати інформацію в інших ЗМІ, або пропускати це повз вуха. І, до речі, на відміну від «Суспільної студії», під час марафону «Українське радіо. Місцеві» кореспондент Володимир Носков швидко й детально пояснив, що і до чого).

Володимир Цибулько розповів, що багато партій працювали на зменшення явки, щоб на вибори прийшли тільки їхні виборці, при тому, на його думку, «партії мають свого виборця привести за руку на дільницю», а цього не було. Олексій Голобуцький вважає, що люди йдуть у місцеву владу «заробляти гроші», тому не скупилися на рекламі.

Для повної картини висвітлення місцевих виборів «Суспільній студії» бракувало зрізу ситуації, як голосували хворі на коронавірус. У «Новинах» був один сюжет про лікарню в Бахмуті, де показали, як члени виборчої комісії передавали скриньки й бюлетені в інфекційне відділення, але самі туди не заходили. Коли вони вийшли з лікарні, то сказали що утилізують засоби захисту, якими користувалися. Напередодні, 25 жовтня, на сайті «Суспільне Новини» із Буковини опублікували фото з лікарень, як голосують люди в кисневих масках. Під час спецефіру ніхто не пояснив, як же рахуватимуть бюлетені з лікарень і від виборців, які перебувають на самоізоляції. Адже потенційно на них можуть бути віруси, які передаватимуться під час дотику до бюлетеня. Також ніхто з кореспондентів не розповів, чи всі виборці мали свої ручки, а якщо забули, то як вирішували це питання. І чи траплялися випадки, що когось завертали з дільниці, бо виявили температуру.

Відомо, що під час виборів у філіях працювали по кілька знімальних груп. Але «Суспільна студія» цього практично не використала і телеглядачі так і не дізналися, як проходили вибори по всій Україні, за винятком кількох міст. Хоча цьому можна було присвятити окремий міжрегіональний марафон.

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду