«Київський ранок». Мова й цифра

«Київський ранок». Мова й цифра

19:29,
25 Вересня 2018
5833

«Київський ранок». Мова й цифра

19:29,
25 Вересня 2018
5833
«Київський ранок». Мова й цифра
«Київський ранок». Мова й цифра
Підозра щодо сюжетів з ознаками замовності виникає не на порожньому місці.

Центральний канал — Київська регіональна філія Суспільного мовника, а ранкова програма із блоком новин — одна з обов'язкових для всіх регіональних філій НСТУ.

«Київський ранок» відрізняється від подібних програм інших філій передусім аудиторією. Його глядачі за визначенням просунутіші й креативніші. Як у власних очах, так і з погляду загрузлої у стереотипах громадськості.

А отже потребують такого самого меню від ранкової програми столичного телеканалу, що цілковито виключає дріб'язкову містечковість, але водночас мусить фокусуватися саме на регіональних подіях. Знайти баланс між столичними новинами, що часто-густо мають значення для всіх мешканців України, й суто місцевим контентом — завдання надскладне.

«Київський ранок» досягає мети досить прагматично. Суто місцеві новини тут можна почути й побачити в програмі «За київським часом», яка виходять в ефір щопівгодини.

Ведучі ж прямого ефіру «Київського ранку» (Юліана Глава, Тарас Чечко, Ігор Мартиненко та Олександр Димов) натомість щосили демонструють столичну «просунутість». Яка виявляється передусім у тому, що вони не розлучаються зі своїми ґаджетами. І не тому, що потерпають через цифрову залежність, а через те, що саме в інтернеті знаходять новини, інформаційні приводи й, урешті-решт, гостей.

Останні зазвичай теж не пасуть задніх у цифрових технологіях: більшість запрошених ведуть у мережах успішні блоги.

Однією з найцікавіших гостей із блогосфери в «Київському ранку» від 13 вересня стала інстаграм-блогерка Люда з Голлівуда. Вона виявилася аспіранткою соціології в декретній відпустці з дворічним сином, чий блогерський образ ніяк не збігається з реальністю. Гостя «Київського ранку» розповіла, що її блогерський псевдонім — це дитяче жартівливе ім'я, яким із самого дитинства називала нинішню успішну вайнерку мама. На сторінку в Інстаграмі Люди з Голлівуда підписано 56 тисяч живих користувачів, як пересвідчився Ігор Мартиненко у прямому ефірі. Це великий успіх, і молода мама з очевидним задоволенням поділилася своїми секретами.

Із того, що розповіла Люда з Голлівуда, можна було дійти висновку: головний рецепт успіху блогерки-початківиці — вміння долучитися до вже успішного проекту. Адже лише після того, як блогерка виставила своє пародійне привітання на адресу дуже відомої блогерки, в якої на той момент було вже 100 тисяч живих підписників, на її сторінку буквально за добу прийшли тисячі шанувальників.

Інстаграм-блогерка променилася позитивом, із гумором розповівши про ревнощі свого маленького сина до маминого телефона й про те, як їй таки вдалося переконати чоловіка, що «народний образ» його дружини в Інстаграмі ніяк не заважає іміджу молодого науковця-аспіранта.

Пояснити термін «вайн» і «вайнерство» ведучі забули, вочевидь, вважаючи їх широковживаними. Точніше, Ігор Мартиненко таку спробу зробив, сказавши, що вайн — це не лише вино, але й дуже оригінальне й кумедне відео. Але чому воно так називається, невідомо. Згідно з поясненнями в мережі, вайн — це дуже короткий відеоролик. Але походить він не від англійського wine (вино), а від назви мобільного додатку Vine, що дозволяв записувати дуже короткі ролики. Все це, маючи в руках ґаджети, ведучі могли пояснити дуже легко. Але, може, вони розраховували саме на допитливих глядачів, які, почувши незнайоме слово, кинуться на пошуки його походження. В моєму випадку це спрацювало.

Тим часом, судячи з деяких дзвінків у студію, не всі мешканці Київщини такі просунуті, як хотілося б. Приміром, коли в ефірі «Київського ранку» 12 вересня був его-коуч Борис Власишен, якийсь глядач поцікавився, на кого розраховано пропаговане паном коучем учення і як воно може стати в нагоді людям у селі, на заводі чи в тракторній бригаді. Его-коуч відповів, що його знаходять ті, кому він справді потрібен. Спілкування з цим паном більше скидалося на рекламу тренінгів особистісного зростання.

Дзвінок до студії «Київського ранку» 17 вересня, тим часом, знову підтвердив, що програму дивляться не так інтернет-користувачі, як люди цілком приземлені. Глядачка, яка додзвонилася з Броварів, висловила побажання, щоби в «Київському ранку» з'явилася рубрика про садівництво та городництво. Побажання, до речі, дуже актуальне для всіх регіонів України. Деякі ранкові програми на загальнонаціональних каналах уже давно зробили ведучих сторінки «Садівник-городник» обличчями власного бренду. Йдеться про «Сніданок з “1+1”» та його «фею садів і городів» Наталію Підлісну.

Але ведучі «Київського ранку», хоча й пообіцяли подумати про запровадження такої рубрики, здається, віддають перевагу гостям, дуже далеким від городніх клопотів.

Приміром, 17 вересня до студії запросили співачку Milania, яка розповіла про своє повернення в шоу-бізнес (о господи, а коли ж вона там була і хто це взагалі?), а заразом і про те, як вона розвиває свій fashion-youtube-канал. Можна, звісно, лише подякувати гостьовим редакторам «Київського ранку» за таке відкриття, як Milania. Бо хто б дізнався про її існування, якби не участь у цій програмі? Поява цієї співачки разом із її саморекламою власного ютуб-каналу, як і у випадку з «его-коучем» 12 вересня, дуже вже скидається на банальну джинсу.

Підозра щодо сюжетів із ознаками замовності виникла не на порожньому місці. Адже в «Київському ранку» реклами взагалі немає. За те, що впродовж двох годин глядача жодного разу не змушують перемикатися на інші канали чи піти на перекур через перерви на рекламу, хотілося подякувати ще в перших рядках цього тексту. Та коли починаєш аналізувати ранкову програму Київської філії Суспільного, постає багато запитань щодо критеріїв, за якими добирають її гостей.

18 вересня в «Київському ранку» була ще одна чергова блогерка. Анастасія Святокум цілих 25 хвилин розповідала про те, як можна кардинально схуднути за рік, не втративши при цьому здорового вигляду.

Зрозуміло, що жінки із зайвою вагою готові слухати будь-які поради щодо схуднення, але півгодини ефіру, присвячені цій проблемі, — це, здається, вже занадто. Дізнатися, як ця дівчина за рік скинула кількадесят кілограмів і що саме стало стимулом до такого радикального схуднення, дуже цікаво. Так само цікаво було слухати її розповідь про фідбеки учасниць групи, яку Анастасія організувала. Вони, виявляється, пишуть, що лише завдяки їй та її марафонам, 20-й із яких скоро відбудеться, знайшли особисте щастя.

Того дня, щоправда, всі гості «Київського ранку» говорили не по 10–12 хвилин, як зазвичай, а майже по півгодини. Склалося враження, що для «Київського ранку» 18 вересня стало суцільним форс-мажором. Можливо, це було пов'язано з київськими заторами. Адже навіть ведуча програми Юліана Глава спізнилася на початок ефіру, бо стирчала в заторах, добираючись до Мельникова, 42 із Троєщини. Сама ведуча, опинившись таки у студії, згадала про аеростат, який напередодні, у програмі від 17 вересня, показали на фото із Троєщини. Це був черговий кадр із інтернету, коли ведучий Ігор Мартиненко просто показав повітряну кулю над Троєщиною, але не пояснив, чому вона там з'явилася, звівши новину до жарту про аеростати як альтернативу метро на Троєщину.

Інші гості програми, психологиня Катерина Гольцберг та автор новітніх українських коміксів Олександр Корєшков зі своїм видавцем Ярославом Мішеновим (видавництво «Вовкулака») отримали можливість згадати і сказати все.

Катерина Гольцберг дуже довго й докладно відповідала на запитання ведучих про те, як запобігти насильству в школі, коментуючи скандальний випадок у київській школі, коли учень напав на вчительку інформатики, вдаривши її стільцем і порізавши ножицями.

Пані психологиня цілком очікувано сказала, що за психіку школярів та їхні моральні принципи найбільше відповідають батьки, а не вчителі. Натомість сучасній школі варто зосередитися на тому, щоб давати учням практичні навички, а не набір знань. Адже нинішні школярі, на відміну від своїх батьків-дідусів, можуть знайти будь-яку інформацію в інтернеті за кілька секунд.

Погляди цієї психологині цілком відповідають концепції Нової української школи, запровадженої МОН цього року, тож цей виступ у «Київському ранку» можна вважати вдалим.

Олександр Корєшков та Ярослав Мішенов, останні гості цього випуску «Київського ранку», теж досить довго розповідали, чому в Україні досі вважають комікси дитячою літературою, хоча насправді це не так, адже комікси — цілком «дорослий» жанр. Поділившись історією, як організатори «Книжкового арсеналу», абсолютно не розуміючи, що таке комікс, розмістили їхні видання під вивіскою «Дитяча література».

Глядачам «Київського ранку» показали прем'єру відеокоміксу про кур'єра, який може доставити все. Проте відео виявилося настільки загадковим, що його автор Олександр Корєшков змушений був, по-перше, розтлумачити, що Пірат, який у ньому з'являється, вбиваючи всіх ворогів навколо, — це альтер-его головного героя. По-друге, автор пояснив, що представлений відеокомікс — лише перша частина великого літературного твору. І його зробили в анімованому вигляді лише для того, щоб стимулювати глядача купити книжку. При цьому гості з ведучими активно рекламували івент під назвою «Комікон.Ukraine», запрошуючи глядачів його відвідати.

19 вересня в «Київському ранку», коли у студії, до речі, з'явився новий ведучий Олександр Димов, гостювала тревел-блогерка, вона ж діджитал-стратегиня Олена Деньга. Розмова з нею виявилася дуже корисною для «вільних і мобільних», тобто всіх, хто хоче подорожувати часто й не дуже дорого.

Отож, тут знову йдеться про тих, хто вільно володіє інтернет-серфінгом, але потребує практичних порад, як знайти в інтернеті найдешевші квитки для подорожі за кордон.

Які саме з цих сюжетів, можливо, джинса, зрозуміти насправді важко. Та коли майже півгодини прямого ефіру віддають такому собі Рамілю Мамедову, мережевому поету, який вважає великим авторитетом росіянина Павла Волю, цитуючи його заклик «Надо печататься!» й збираючись відгукнутися на нього виданням власної збірки, до ведучих «Київського ранку» виникають певні запитання.

Вибачте, але вірші згаданого Раміля Мамедова, навіть у супроводі фортепіано (це називається мелодекламація) — типова графоманія. І якщо приводом для його запрошення стала кількість «живих підписників» у соцмережі, то редакторів і ведучих «Київського ранку» можна запідозрити не лише в джинсі, але й у катастрофічному несмаку. Це по-перше.

По-друге, на чому акцентувати дуже не хотілося. Майже всі гості «Київського ранку» (принаймні, за три дні перегляду 17–19 вересня), за винятком інспектора Вишгородської ДСНС, психологині Катерини Гольцберг та співачки Ольги Василюк, розмовляли виключно російською. А це співачка Milania й учасниця проекту «Голос. Діти» Вероніка Коваленко, фахівець із кібербезпеки Михайло Калін та автор і видавець типу українських коміксів. Причому юна Вероніка Коваленко так старалася справити враження «столичної штучки», яка (вочевидь, в її уявленні, а радше під впливом оточення) «в телевізорі» має послуговуватися виключно російською мовою, що під час розмови з цілком україномовними ведучими виправляла власні українізми. Вважаючи їх помилками.

Апофеозом торжества російськомовної «столичності» в очах люмпена став виступ колишньої членкині творчої групи «Київського ранку» Ксенії Омельченко. Її запросили до студії як піар-менеджерку проекту «Добровольці-вогнеборці». Ксенія, взявши слово, сказала, що нарешті вона може розмовляти російською, чого не могла собі дозволити, будучи в команді «Київського ранку». Було дуже помітно, що пані Ксенія отримує екстатичну насолоду від того, що може в прямому ефірі розмовляти тією мовою, якою хоче. Але чому ця мова не англійська чи іспанська?

Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
скріншот
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду