Профспілки «Українського радіо» та НТКУ просять Гройсмана підвищити журналістам заробітну плату

Таке рішення ухвалено на засіданні профкому первинної профспілкової організації Національної радіокомпанії України (філії НТКУ «Центральна дирекція «Українське радіо») 15 листопада 2016 року та у той же день підтримано на засіданні профкому первинної профспілкової організації НТКУ (дві профспілки налічують 1800 членів).

У зверненні йдеться, що критична ситуація з оплатою праці склалася в Україні після набрання чинності Закону «Про державну службу» 1 травня 2016 року.

«Для прикладу, нинішні оклади журналістів, які, зауважимо, повинні обов’язково мати диплом спеціаліста або магістра ( аж ніяк не бакалавра) і від 3-х до 5-ти років професійного стажу: редактор 1620 грн., коментатор, ведучий програм – 1764 грн. тощо. Навіть з двома існуючими надбавками  середня зарплата журналіста після відрахувань становить 2000 - 2500 гривень! Не завжди і не всім у підрозділах НТКУ мають змогу суттєво її  збільшувати за рахунок премій», – зазначено у відкритому листі.  

Профспілки «Українського радіо» сподіваються, що уряд зверне належну увагу на кілька тисяч радіо- і тележурналістів державних ЗМІ, які опинились на межі виживання через бездіяльність чи службову недбалість чиновників.

Публікуємо повний текст звернення: 

«Прем’єр-міністру України

В.Б. Гройсману

Шановний Володимире Борисовичу!

 

У переддень нашого професійного свята – Дня працівників радіо, телебачення і зв’язку – хочемо привернути Вашу увагу до критичної ситуації з оплатою праці журналістів державних ЗМІ, зокрема, Українського радіо, НТКУ та інших її філій, яка склалася в Україні після набрання чинності Закону «Про державну службу» 01.05.2016 р. Цей закон, серед іншого, врегулював питання приналежності до державних службовців. Однак його наслідком мало стати напрацювання підзаконних актів про нову систему оплати праці журналістів, на яких з 01.05.2016 не поширюється відповідний механізм оплати праці державних службовців і не застосовується механізм оплати праці працівників бюджетних установ. Внаслідок чиєїсь бездіяльності – умисної чи випадкової - рівень оплати праці журналістів державних ЗМІ – а йдеться про усі нинішні філії НТКУ- упродовж останнього півріччя залишається незмінним, по суті, цей процес «заморозили» . З 1 травня цього року на зарплати журналістів державних теле- та радіомовників  не поширюється жодна з нині чинних у державі  тарифікацій – ані бюджетників, ані держслужбовців.

Це призвело до вкрай низького рівня заробітної плати, що змушує звільнятися кваліфікованих працівників і не дає змоги набирати нових, оскільки вони не погоджуються працювати за таку оплату. Для прикладу, нинішні оклади журналістів, які, зауважимо, повинні обов’язково мати диплом спеціаліста або магістра ( аж ніяк не бакалавра) і від 3-х до 5-ти років професійного стажу: редактор 1620 грн., коментатор, ведучий програм – 1764 грн. тощо. Навіть з двома існуючими надбавками  середня зарплата журналіста після відрахувань становить 2000 - 2500 гривень! Не завжди і не всім у підрозділах НТКУ мають змогу суттєво її  збільшувати за рахунок премій. Держава фактично випробовує на відданість професії кілька тисяч журналістів, які у переважній більшості мають хист, кваліфікацію, належний професійний рівень та неабияке бажання у недалекому майбутньому працювати у НСТУ.

У відповідь на наше звернення ЦК профспілки працівників культури підготував лист до Міністерства соціальної політики, який 4 липня 2016 р. голова ЦК Перелигіна Л.Ф. вручила міністру соціальної політики Реві А.О. Запізнілою реакцією на нього став проект постанови КМУ «Про оплату праці журналістів державних і комунальних засобів масової інформації», підготовлений у вересні 2016 р. Ним, як і належить, передбачено підвищення зарплати журналістів з 01.05.2016. р. Однак досі цей документ не ухвалено. Наголошуємо на тому, що це необхідно зробити до завершення 2016 року, аби здійснити усі необхідні розрахунки. До того ж, відсутність нас і серед бюджетників, і серед держчиновників  може призвести до того, що у 2017 р. про цю категорію працівників вкотре  забудуть,  коли підвищать мінімальну зарплату до 3200 грн.

Тож ми сподіваємося, що уряд таки зверне належну увагу на кілька тисяч радіо- і тележурналістів державних ЗМІ, які опинились на межі виживання через бездіяльність чи службову недбалість чиновників. Адже цю постанову мали ухвалити ще до 01.05.2016 р. Тож переконливо просимо Вас віднайти додаткові кошти у державному бюджеті, оскільки у фонді оплати праці НТКУ та її філій на 2016 рік такого фінансового ресурсу немає. Принагідно зауважуємо:  аби така ж ганебна ситуація не повторилася у Суспільному мовнику, фінансування НСТУ має здійснюватись у передбаченому законом “Про Суспільне телебачення і радіомовлення України” обсязі, оскільки нині зарплата усіх працівників державних теле- і радіокомпаній залишається вкрай низькою.

Ще однією цинічною несправедливістю щодо журналістів стало неврахування  коштів, які вони впродовж багатьох років додатково сплачували до Пенсійного фонду у вигляді збільшеного розміру ЄСВ (майже удвічі). Причому, додатковий збір стягувався навіть після того, коли в державі скасували спецпенсії, тобто,  і після 01.06.2015 р. Оскільки в Україні впроваджено єдину систему нарахування пенсій ( хоча зроблено й винятки, приміром, для науковців), просимо уряд  розробити механізм компенсації журналістам державних ЗМІ додатково вирахуваних коштів, адже на сьогодні  пенсія їм призначається відповідно до загальноприйнятих норм.

Сподіваємося на Ваше розуміння, оперативну та дієву реакцію.

Звернення ухвалено на засіданні профкому ППО НРКУ (філії НТКУ «Центральна дирекція «Українське радіо») 15.11.2016  та підтримано на засіданні профкому ППО НТКУ 15.11.2016 (дві профспілки налічують 1800 членів). Підписи членів профкому НРКУ додаються». 

comments powered by Disqus