«Громадське ТБ Одеси» програло конкурс субгрантів і заявило про розірвання стосунків з «Громадським ТБ»

Відповідне рішення було прийнято колективом ГО 10 травня, повідомляє hromadske.od.ua.

Таке рішення організація прийняла після того, як експертна комісія ГО «Громадське телебачення» вирішила не продовжити субгрантування ГО «Громадське ТБ Одеси» в рамках проекту «Hromadske Network» («Громадське. Нетворк»).

Заява «Громадського ТБ Одеси» подібна до заяви «Громадського ТБ Запоріжжя», яке теж 10 травня оголосило про припинення співпраці з ГО «Громадське ТБ» та звинуватило її в «упередженості» під час вибору партнерів, хоча й не програвало в конкурсі субгрантів. Як пояснила «Детектору медіа» голова ГО «Громадське ТБ» Наталя Гуменюк, «Громадське ТБ» відклало ухвалення остаточного рішення щодо субгрантування партнерів із Запоріжжя, щоб з’ясувати, чи поділяють вони цінності «Громадського» та чи планують далі займатися журналістикою, а не активізмом.

У своїй заяві «Громадське ТБ Одеси» нагадує, що було «створено з ініціативи одеситів як незалежне медіа, що цінує свою аудиторію, є об’єктивним та прозорим», та на яке ГО «Громадське телебачення» не мало жодного впливу чи тиску. Організація зауважує, що з київським «Громадським ТБ» її поєднували партнерські стосунки та субгрант від Єврокомісії на розвиток мережі «Громадських» – «Громадське. Нетворк». «Відтепер, щоб підкреслити свою незалежність та уникнути аналогій з ГО “Громадське телебачення”, ми розриваємо партнерські стосунки», - йдеться в заяві.

Організація наводить три причини для ухвалення рішення про розірвання стосунків з «Громадським ТБ».

По-перше, вона звинувачує «Громадське ТБ» в упередженому ставленні під час конкурсного відбору для співпраці в рамках проекту «Громадське. Нетворк». «Громадське Одеси є однією з найбільших регіональних незалежних організацій. Ми неодноразово виступали за підтримання ініціативи “Громадського Запоріжжя щодо створення Координаційної ради регіональних Громадських, за рівноправні стосунки між всіма партнерами та прозорість в наших стосунках. У відповідь ми бачили повну відсутність бажання йти на контакт, а у відкритих коментарях координаторів проекту (призначених без згоди партнерських організацій) були прямі спроби втручання в нашу кадрову політику та намагання впливу на регіональні організації через розподіл субгранту. В результаті ми бачимо, що, під час обрання партнерів, ГО «Громадське телебачення” керувалось не об’єктивними ознаками організацій, оскільки індикатори відбору так і не були оприлюднені», - йдеться в заяві.

По-друге «Громадське ТБ Одеси» звинувачує київське «Громадське ТБ» у відсутності бажання співпраці на рівні «партнер-партнер». «Враховуючи, що чинна голова за півроку жодного разу не дзвонила, всі контакти проходили через координаторів проекту (призначених без згоди партнерських організацій) та були мінімальними», - йдеться в заяві.

По-третє, одесити закидають своїм київським екс-партнерами повний обрив зв’язку після виходу в ефір марафону 2 травня, ведучим якого був Роман Скрипін – колишнійголова ГО «Громадське ТБ», якого організація звинувачує в привласненні коштів і за заявою якої відкрито кримінальне провадження. «На нашу думку постійні атаки на репутацію журналіста та співзасновника Громадського ТБ” у соціальних мережах не відповідають цінностям Громадського, та з огляду на презумпцію невинуватості ми засуджуємо ці дії. До того ж, марафон 2 травня тривав більше 10 годин і події того дня були висвітленні нами максимально. В ефірі Громадського в цей час не було жодної згадки про це, а веб-сайт не взяв жодної нашої новини або студії», - заявляє одеська організація.

«Громадське ТБ Одеси» нарікає на те, що 10 травня його представників було видалено з усіх внутрішніх чатів, де відбувалась координація роботи регіональних «Громадських». За їхніми словами, це сталося без попередження або обґрунтування причин. Також, за даними організації, у «Громадського ТБ» був внутрішній наказ не брати в одеської організації жодні матеріали.

ГО «Громадське ТБ Одеси» нагадує, що її неодноразово називали в матеріалах і інтерв’ю філіями чи осередками, але жодного разу не було зазначено, що це – незалежна громадська організація, на яку ГО «Громадське телебачення» не має жодного впливу. «Були спроби впливу та втручання як на організацію в цілому, так і у відношенні окремих працівників», - зауважує організація.

«Впродовж партнерських відносин ми спостерігали повну відсутність відкритості перед партнерами та аудиторією. Неодноразово журналістами Громадського телебачення” порушувалися стандарти журналістики, а будь-які зауваження не мали відгуку. В результаті цього всі регіональні громадські понесли репутаційні втрати», - наголошує одеське «Громадське».

«З огляду на це, щоб уникнути подібних маніпуляцій, а також не брати участі (чого ми ніколи не робили) у внутрішніх сутичках ГО “Громадське телебачення”, та відсторонитися від упередженості, ми змушені заявити про повне розірвання партнерських стосунків з ГО “Громадське телебачення”. Громадське Одеси залишається незалежною організацією, головною цінністю якої є довіра аудиторії, а відповідно і повна довіра всередині колективу», - заявила одеська організація.

Подякувавши партнерським регіональним організаціям, «Громадське ТБ Одеси» звернуло увагу донорських організацій на «упередженість» «Громадського ТБ» під час відбору партнерів.

Реагуючи на заяви одеської та запорізької організацій, ГО «Громадське телебачення» оголосила, що підтримує припинення партнерства ГО «Громадське телебачення Запоріжжя» та ГО «Громадське телебачення Одеси» з мережею Hromadske Network.

«У 2015 році ГО “Громадське телебачення Запоріжжя” та ГО “Громадське телебачення Одеси” були частиною проекту Hromadske Network, який реалізовується за підтримки Європейського Союзу, - йдеться в офіційному повідомленні «Громадського ТБ». – Мета ініціативи – розвивати громадські організації, що створюють незалежні, незаангажовані новини та програми в регіонах. Умовою співпраці, участі у тренінгах, використання бренду, а також отримання субгрантів від ГО “Громадське телебачення”, є виконання угоди щодо дотримання журналістських стандартів та усвідомлення спільності місії та цінностей партнерами».

За повідомленням «Громадського ТБ», дія договорів щодо субгрантів для регіональних ГО в рамках програми Hromadske Network закінчилася 2015 року.

У квітні 2016 року ГО «Громадське телебачення» оголосило відкритий конкурс заявок на отримання фінансової допомоги в рамках програми Network. Заявки подали 32 організації (зокрема й ті, що були отрумувачами субгрантів попереднього року).

28 квітня 2016 року відбулося засідання експертної комісії ГО «Громадське телебачення». Комісія вирішила не продовжувати субгрантування ГО «Громадське телебачення Одеси» в рамках проекту Hromadske Network через «відсутність продуктивної партнерської співпраці та конфлікт всередині колективу ГО “Громадське телебачення Одеси”».

Також експертна комісія ухвалила рішення перенести розгляд питання щодо співпраці з ГО «Громадське телебачення Запоріжжя» в рамках проекту Hromadske Network до з’ясування відповідності роботи ГО «Громадське телебачення Запоріжжя» цінностям та місії ГО «Громадське телебачення» та дотримання професійних стандартів журналістами ГО «Громадське телебачення Запоріжжя». «Для цього представникам “Громадське телебачення Запоріжжя” було запропоновано провести окрему зустріч, за підсумками якої експертна комісія мала ухвалити рішення про продовження чи відмову у співпраці», - пояснює «Громадське ТБ».

На цьому ж засіданні експертна комісія вирішила продовжити співпрацю та надати субгранти на 2016 рік восьми партнерським громадським організаціям: «Громадське телебачення: Черкаси», «Громадське телебачення Дніпро», «Громадське телебачення Харків», «Громадське телебачення Закарпаття», «Громадське телебачення-Львів», «Громадське. Волинь», «Кременчуцьке громадське телебачення», «Полтавське Громадське телебачення».

Комісія також вирішила оголосити додатковий конкурс для розширення мережі партнерських організацій Hromadske.Network у Вінницькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Сумській, Херсонській, Чернівецькій та Чернігівській областях.

Як розповіла в коментарі «Детектору медіа» голова ГО «Громадське телебачення» Наталя Гуменюк, ідеться про субгранти в розмірі від 2 до 12 тис. євро для кожної з організацій.

Нагадаємо, що на запитання, чи зможе далі «Громадське ТБ Запоріжжя» використовувати у своїй діяльності бренд «Громадське», Наталя Гуменюк сказала: «Нам важливо, щоб бренд, за який ми несемо відповідальність і за себе, й за інші партнерські організації, жодним чином не був зманіпульований, щоб він не використовувався на шкоду. Про це ми завжди будемо турбуватися. Нам важливо, щоб слово “громадське” було синонімом якісної журналістики. Якщо воно таким не буде, очевидно, доведеться якихось дій вживати. Досі ми намагалися підтягувати якість наших регіональних осередків і всіляко їм допомагати».

comments powered by Disqus