У чотирисерійному документальному проєкті Суспільного глядачі мають змогу познайомитися з традиційними рецептами, обрядовістю, родинними історіями болгар, кримських татар, євреїв і надазовських греків. Творці проєкту показують, як хліб стає частиною повсякденного життя та релігійних або святкових практик, як він допомагає зберігати мову, віру і зв’язок із рідною землею — особливо в умовах історичних втрат і переселень. Кожна серія проєкту розповідає про окрему спільноту.
Під час презентації проєкту «Наш хліб»
«Цей фільм — це не тільки про хліб, це про родини, про те, як об’єднуються громади, і, найголовніше, про те, як хліб зберігає нашу історію», — сказав перед переглядом одного з епізодів проєкту ведучий Віктор Дяченко.
Віктор Дяченко
Ідея документального проєкту з’явилась у департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей. Далі її підхопили у департаменті зовнішнього виробництва й копродукції та оголосили мистецький конкурс, який виграла команда ФОП Ангеліни Літвін. Через дев’ять місяців — а саме стільки тривала робота над створенням циклу «Наш хліб» — глядачі під час допрем’єрного показу побачили першу з чотирьох історій.
«Ми були впевнені в тому, що робимо, в тому, що ми хочемо сказати. Я дуже дякую колегам за те, що вони дають свободу творити мені, а я їм», — поділилась враженнями від роботи режисерка та сценаристка проєкту Олександра Фогг.
Олександра Фогг
Авторка ідеї та журналістка Зоя Василенко розповіла, що для неї сенси проєкту — ще з дитинства.
«У моїй сім’ї культ хліба, і я думала, що так у всіх. Коли я дізналась, що не всі люди святкують Маковея або Спаса, я була здивована. З раннього віку знаю, що коли хліб падає, то його потрібно підняти, поцілувати, перепросити в нього. Я подумала, що маю це всім розказати», — говорить Зоя Василенко.
Олена Красавцева та Зоя Василенко
Продюсерка проєкту Олена Красавцева розповіла, що кожен зможе знайти в цих історіях щось зі свого дитинства: те, що болить, або те, що хочеться зберегти для нащадків.
«Я вважаю, що цей проєкт вийшов доступним для багатьох поколінь. Найважливіше — донести його саме нашим дітям, онукам, правнукам. Я буду щаслива, якщо він залишиться в архівах України. Де б його не побачили — на телебаченні, ютубі, телефонах — головне, щоб наші діти, ті зернинки, які ми зрощуємо, могли спостерігати, аналізувати й нести далі сенси, які ми вклали у проєкт», — розповідає продюсерка проєкту Олена Красавцева.
Після знайомства з командою, яка працювала над створенням проєкту, глядачі переглянули серію «Наш хліб. Різдвяний коровай болгар». Героїня епізоду Марія Желяскова є болгаркою у восьмому поколінні, живе у селі Криничне на Одещині. Вона пече традиційний різдвяний коровай, при цьому цей процес виглядає як справжня кулінарна магія, а її розмова з пічкою, перед тим, як поставити тісто випікатися, зворушлива та щира. Паралельно з кулінарними традиціями глядачі дізнаються і про культурні й обрядові традиції болгар, які живуть на півдні України.
Марія Желяскова
Проєкт «Наш хліб» — це історія про те, як через випікання ритуального хліба національні спільноти та корінні народи України передають культурну пам’ять, формують міжпоколіннєвий зв’язок і зберігають свою ідентичність. Хліб постає не лише як їжа, а як інструмент культурного відтворення й утвердження у багатонаціональному суспільстві.
Під час презентації проєкту
Над створенням документального проєкту «Наш хліб» працювали: режисерка та сценаристка — Олександра Фогг; авторка ідеї та журналістка — Зоя Василенко; продюсери — Ангеліна Літвін, Олена Красавцева, Сергій Недзельський; шеф-редактор — Назарій Поврозник; художниця-аніматорка — Марія Друганова й інші.
Після перегляду епізоду проєкту глядачі мали змогу поділитися своїми враженнями або ж розповісти свої історії, пов’язані з хлібом і його значенням.
«Усе, що ми бачили, — це дуже зворушливо. Бо традиція — це те, на що ми всі спираємося. І зараз, коли ми живемо в геноцидній війні, знаємо, що зберегти себе, свою націю, свою традицію, свою культуру і традиції тих українців, які мають інший етнос, але мають два серця, дуже важливо. Я зачарована цією розмовою з пічкою, дуже красиві анімаційні моменти, дуже гарно, що показали традиції. Напевно, в кожної людини є якась історія, пов’язана з хлібом. Моя бабуся завжди казала: “Йдеш на хвилинку — візьми хліба в торбинку”. Тому що ніколи не знаєш, куди заведе твоя дорога, може, зустрінеш людину або тварину, яка захоче з’їсти цей хліб», — поділилася співачка, волонтерка та засновниця «Території А» Анжеліка Рудницька.
Анжеліка Рудницька
Співзасновниця і голова організації «Надазовські греки: уруми та румеї» Ольга Цуприкова розповіла про те, що з моменту зйомок у проєкті у них сталася гарна подія. У березні цього року традиція приготування псатиря стала елементом нематеріальної культурної спадщини України.
«Ми — автохтонна спільнота греків, яка пережила насильницьке переселення з Криму в часи Російської імперії. І зараз наша трагедія повторюється: моє рідне селище Костянтинопіль — на лінії фронту. Для нас важливо бути почутими, важливо знати, що наші історії живуть. Створення фільму про донецьких греків — це не лише про минуле, це про життя, яке триває. Ми тут, ми є, ми будемо. Дякую Суспільному та команді проєкту за повагу й чутливість до нашої спільноти», — сказала Ольга Цуприкова.
Ольга Цуприкова
Марія Желяскова й Олена Велікова
Фінальним акордом заходу стало вручення болгарського короваю команді, що працювала над створенням проєкту, як подяки за роботу від героїнь епізоду Марії Желяскової та Олени Велікової.
«Для мене велика честь показати саме болгар як частину нашої країни та побачити сьогодні поруч греків, румунів і кримських татар, почути відгуки, що у нас стільки спільного, як хліб нас усіх об’єднав», — сказала Марія Желяскова.
Марія Желяскова й Олександра Фогг
Герої документального проєкту також частували гостей заходу своїми кулінарними витворами — болгарським короваєм, єврейською халою, кримськотатарським комечем і псатирем надазовських греків.
Хліб нацспільнот на корінних народів України
Частування гостей презентації
Документальний проєкт «Наш хліб» можна переглянути на Першому та «Суспільне Крим» щосуботи з 24 травня о 22:00 та щонеділі з 25 травня о 15:15 (другий показ). Серія «Наш хліб. Комеч кримських татар» вийде 25 травня; серія «Наш хліб. Хала єврейської громади» — 31 травня; серія «Наш хліб. Різдвяний коровай болгар» — 7 червня; серія «Наш хліб. Псатир надазовських греків» — 14 червня. Також проєкт виходитиме щонеділі з 25 травня о 13:00 на ютуб-каналі Першого. Телевізійні серії відрізнятимуться візуальним наповненням від серій на ютуб-каналі.
Фото: Валерія Мезенцева, Суспільне