«Лицарі правозахисту» на сцені й на екрані. Суспільне показало серіал про правозахисників
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«Лицарі правозахисту» на сцені й на екрані. Суспільне показало серіал про правозахисників
20 грудня у Будинку кіно відбулася церемонія нагородження дванадцяти правозахисних громадських організацій і презентація документального проєкту «Лицарі правозахисту».
Захід Суспільного проходив за підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів і за участі творчої команди стрічки й правозахисних організацій України.
Радник і керівник політичного відділу Посольства Королівства Нідерландів Роберт Деккер під час свого виступу сказав, що для Нідерландів підтримка правозахисників є одним із пріоритетів.
Роберт Деккер
«Ми в Посольстві Нідерландів раді співпрацювати з Суспільним і підтримати проєкт “Лицарі правозахисту” — цикл документальних фільмів про сильних правозахисників України, які виконують надзвичайно важливу роботу з захисту прав людини в дуже складних умовах. Шановні правозахисники, я захоплююся вашою силою, вашою відданістю, вашим професіоналізмом. Моє тверде переконання: всі українці мають знати про те, що ви робите, весь світ про це повинен знати», — сказав Роберт Деккер.
Документальний проєкт «Лицарі правозахисту» розповідає про правозахисників, які захищають права військових, внутрішньо переміщених осіб, родин загиблих і постраждалих, а також документують воєнні злочини.
Серіал «Лицарі правозахисту» складається з 12 серій, кожна містить розповідь про одну з правозахисних організацій. Документальний проєкт створено компанією Fresh Production Group на замовлення Суспільного мовлення.
Анна Заклецька та Денис Денисенко
Ведучі заходу Анна Заклецька та Денис Денисенко розповіли, що історії документального серіалу засновані на реальних подіях із роботи правозахисних організацій і запросили піднятися на сцену творчу команду проєкту.
Команда, яка працювала над створенням документального проєкту
Продюсер документального серіалу «Лицарі правозахисту», директор департаменту виробництва соціально впливового контенту та спеціальних проєктів Суспільного Володимир Ладижець подякував команді, яка працювала над проєктом, і усім його героям.
«Я хочу сказати одне: цей світ — не без добрих людей. Хочу подякувати цим людям: і лицарям, і їхнім героям. Ви робите просто неймовірні речі. Я не знаю, звідки ви берете стільки сил, але хочу побажати, щоб вони у вас ніколи не закінчувалися. Ви дійсно круті, й знімати про вас було честю та задоволенням. Я дякую Fresh Production за неймовірну роботу, своїй команді — за величезний внесок, а вам, люди, — за те, що ви робите щодня», — сказав Володимир Ладижець.
Слова подяки звучали й від голови правління компанії Fresh Production Group, продюсера проєкту Олега Щербини.
«Для Fresh Production це справді був дуже важливий проєкт. Коли ми отримали запрошення приєднатися до тендера, я зрозумів, що, на жаль, особисто знаю дуже мало таких людей, які виконують величезні обсяги важливої та складної роботи, часто пов’язаної з зануренням у життя інших. Ці люди — правозахисники. Я щиро дякую їм за їхню працю», — сказав Олег Щербина.
Над створенням документального серіалу «Лицарі правозахисту» працювали: автори сценарію Марія Лебедєва, Ольга Бондаренко, Наджіє Аметова; режисер-постановник Роман Барабаш; оператор-постановник Максим Гуцу; композитори Владислав Курач, Антон Грідін; головний режисер монтажу Максим Десятерик; лінійний продюсер Євгенія Котенко; виконавчі продюсери Оксана Ісідорова, Олександр Опанасюк; продюсери Володимир Ладижець, Олег Щербина, Юлія Чернявська.
12 серій документального серіалу «Лицарі правозахисту» є висвітленням сучасного громадянського спротиву, у якому беруть участь українські правозахисні організації. Кожна історія проєкту розказана від імені керівника чи керівниці громадської організації, а також від імені учасників подій. У документальному серіалі поєднанні інтерв’ю, архівні матеріали та реконструкція подій, що емоційно підсилює кожну історію та підкреслює силу духа героїв.
Перш ніж подивитись одну з серій документального проєкту, глядачі мали змогу безпосередньо познайомитися з його героями — представниками правозахисних організацій, яких Суспільне відзначило нагородами.
Серед громадських організацій, які потрапили до серіалу «Лицарі правозахисту» й отримали нагороду, були «Центр громадянських свобод», «Truth Hounds», «Медійна ініціатива за права людини», «Fight For Right», «Центр прав людини Zmina», Асоціація родин захисників «Азовсталі», «Українська мережа за права дитини», «Регіональний центр прав людини» (RCHR), «Крим SOS», «Блакитний птах», «Insight» і «Харківська правозахисна група» (ХПГ).
Виконавча директорка ГО «Центр громадянських свобод» Олександра Романцова
Співзасновниця Асоціації родин захисників «Азовсталі» Ольга Андріянова
Директор ГО «Харківська правозахисна група» (ХПГ) Євген Захаров
Після церемонії нагородження відбувся показ однієї з серій документального проєкту «Лицарі правозахисту», яка розповіла історію кримської татарки Леніє Умерової. Її росіяни захопили у 2022 році під час перетину кордону Грузії, коли за сімейними обставинами вона поверталася в окупований Крим. Після майже дворічного перебування у російському полоні Леніє Умерова повернулась в Україну 13 вересня 2024 року.
Кадр із документального проєкту «Лицарі правозахисту»
Історією бранки Кремля опікувалася громадська організація «Крим SOS». Її керівник Олексій Тільненко подякував Суспільному за ідею цього проєкту.
Керівник ГО «Крим SOS» Олексій Тільненко
«Ваша робота і ваше досягнення в тому, що ви висвітлюєте порушення прав людини, що ви порушуєте суспільно важливі теми й приділяєте їм досить уваги. Проєкт “Лицарі правозахисту” допоміг показати, як ми живемо, що роблять громадські правозахисні організації для того, щоб люди розуміли, для чого є в Україні та загалом у світі стільки правозахисних організацій, які вони різні та що вони роблять щодня», — сказав Олексій Тільненко.
Представники правозахисних організацій, які отримали відзнаку від Суспільного
Випуски документального проєкту «Лицарі правозахисту» можна подивитися щонеділі о 22:00 на Першому каналі Суспільного.
Фото: Ігор Васильєв